Styczeń 2025
Czy wiesz, że... dzisiaj, tj. 31.01.2025 obchodzimy 96 rocznicę malarza realisty, Józefa Rapackiego. Muzeum Mazowsza Zachodniego posiada największą kolekcję dzieł tego artysty!
fot: Autoportret Rapackiego ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie Grudzień 2024
Czy wiesz, że... Zwyczaj stawiania choniki zaczął się upowszechniać u nas dopiero w końcówce XIX wieku. Na początku XX była już istotną częścią świąt Bożego Narodzenia. Pod choinką ustawiano szopkę, a w wigilię dzieci mogły szukac pod nią drobnych upominków, takich jak pióra, cukierki, lizaki czy pończochy. W zamożniejszych domach prezenty bywały bardziej okazałe: jak ubrania, buty, a nawet prawdziwe zabawki.
Listopad 2024
Czy wiesz, że... W roku 1844, po niemałych perturbacjach udało się uruchomić Kolej Warszawsko-Wiedeńską, a mianowicie odcinek Warszawa-Pruszków. W listopadzie tegoż roku, Iwan Paskiewicz, rosyjski namiestnik Królestwa Polskiego przebył próbną trasę, która zajęła mu 50 minut w obie strony.
Na zdjęciu rozkład jazdy pociągów na listopad i grudzień 1845.
Październik 2024
Czy wiesz, że... 30 września minęło 205 lat od urodzenia Karola Augusta Dittricha. 3 pażdziernika zaś 171 lat od urodzin jego syna, Karola Józefa Gustawa Dittricha. Rodzina ta miała ogromny wpływ na rozwój Żyrardowa. Fabryka Wyrobów Lnianych, z zadłużonej, nierentownej działalności zatrudniającej ok. 500 osób, przekształciła się w nowoczesną fabryką, która pod koniec XIX wieku zatrudniała prawie 9 000 osób! Podobnie było z osadą fabryczną, która powiększyła się za ich czasów z 500 osób do 25 tysięcy mieszkańców!
Na zdjęciu Karol Józef Gustaw Dittrich, namalowany przez Augusta Frinda. Obraz znajduje się w zbiorach Muzeum w Rumburku w Czechach.
Wrzesień 2024
Czy wiesz, że... Budynek dzisiejszej Szkoły Podstawowej nr 2 imienia Marii Konopnickiej, został wybudowany w roku 1892. Jego budowa została ufundowana przez ówczesnego prezesa Zakładów Żyrardowskich - Karola Dittricha juniora.
Na zdjęciu "nowa szkoła" jeszcze bez dobudowanych skrzydeł, rok 1893. Fragment Panoramy Żyrardowa ze zbiorów Muzeum. Czerwiec 2024
Czy wiesz, że... ... jak pisał Paweł Hulka-Laskowski w "Moim Żyrardowie" dzień pracy robotnika trwał kiedyś ok 11-12 godzin, od poniedziału do piątku oraz kilka godzin mniej w sobotę. Niełatwo było więc nakłonić ludzi, by przyszli pracować w dni wolne. Urlop, w takim kształcie jaki znamy dziś nie istniał, ale latem zdarzały się tzw. "święta fabryczne" czyli dni wolne podyktowane potrzebą zorganizowania porządków lub inwentaryzacji w Fabryce.
Na zdjęciu żyrardowianki podczas wakacji w 1925 roku (zdjęcie pokolorowane). Maj 2024
Czy wiesz, że... ... budynek, w którym dzisiaj znajduje się siedziba Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie kiedyś pełnił funkcję willi reprezentacyjnej prezesa fabryki Karola Dittricha. Kwiecień 2024
Czy wiesz, że... ... Panorama Żyrardowa, która powstała w 1899, pierwszy raz została zaprezentowana na Wystawie Światowej w Paryżu, która odbyła się w roku 1900. Wtedy też wyroby żyrardowskiej fabryki otrzymały Grand Prix za swoją prezentację. Marzec 2024
Czy wiesz, że... ... 1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Ustanowienie tego dnia weszło w życie 15.02.2011 roku poprzez Publikację w Dzienniku Ustaw Nr 32, poz. 160. Pierwsze obchody odbyły się w 60. rocznicę zamordowania dowództwa Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Luty 2024
Czy wiesz, że... ...31 stycznia 2024 roku przypada 95 rocznica śmierci malarza Józefa Rapackiego. Nasze muzeum posiada największą kolekcje prac tego artysty.
|