Luty 2024
Czy wiesz, że...

...31 stycznia 2024 roku przypada 95 rocznica śmierci malarza Józefa Rapackiego. Nasze muzeum posiada największą kolekcje prac tego artysty.

Styczeń 2024
Czy wiesz, że...

 ...na jednym z przedstawień "Typów warszawskich" rapackiego znajduje się nosiwoda. Na grafice możemy dostrzec, że pracę ułatwiał mu pewien przyrząd, który ułatwiał dźwiganie wiader. Przedmiot ten w różnych regionach nazywano inaczej, m.in. nosidło, nosiłki, koromysło, jarzenka, kluki, siudy, sądy, kule,szelki, pydy lub szuńdy!

 

Grudzień 2023
Czy wiesz, że...

 ... jednym ze staropolskich symboli Świąt Bożego Narodzenia były muchomory? Obdarowanie kogoś wizerunkiem tego grzyba miało oznaczać życzenie szczęścia i pomyślności.

Listopad 2023
Czy wiesz, że...

 ... na cmentarzu w Puszczy Mariańskiej znajduje się grób słynnego malarza Józefa Rapackiego, który żył i tworzył w okolicznej Olszance. W Muzeum Mazowsza Zachodniego posiadamy największą kolekcję prac tego artysty, którą można oglądać na stałej ekspozycji.

Sierpień 2023
Czy wiesz, że...

 ...przedstawiony poniżej projekt to propozycja budynku, który miał zostać budynkiem mieszkalnym dla urzędników fabryki. Miał znajdować się w okolicy kościoła Matki Bożej Pocieszenia, ale nie został zaakceptowany. Dzisiaj w tym miejscu, na ulicy Narutowicza stoi budynek o numerze 28

 

Kwiecień 2023
Czy wiesz, że...

 ...nazwa Śmigus-dyngus pochodzi od połączenia nazw dwóch odrębnych zwyczajów. Śmigus od smagania panien palmami po nogach oraz polewania ich wodą. Dyngus zaś od chodzenia po domach sąsiadów, podczas którego istaniała mozliwość "wykupienia się" od psot kawalerów przez panienkę np. pisanką lub poczęstunkiem.

Marzec 2023
Czy wiesz, że...

... Fabryka Wyrobów Lnianych rozpoczęła swoją działalność dokładnie 24 lipca 1833 

Luty 2023
Czy wiesz, że...

 ... 1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Został on ustanowiony w 2011 roku i jest uhonorowaniem roli, jaką odegrali oni na drodze do odzyskania przez Polskę niepodległości.

Styczeń 2023
Czy wiesz, że...

... ukazana na zdjęciu Nowa Przędzalnia została wybudowana w latach 1910-1912 i powstała z nowoczesnej wówczas konstrukcji żelazobetonowej. Jej wykonawcą była firma Pittel & Brausewetter z Pragi.

Grudzień 2022
Czy wiesz, że...

 ... najbardziej charakterystyczna dzisiaj ulica w Żyrardowie: ul. 1 Maja nosiła kiedyś zupełnie inną nazwę?
Do 1924 roku znana była pod nazwą ul.Wiskickiej.

Lniany ZaułekUrząd MiastaBibliotekaCentrum KulturyOŻyrardówOŻyrardówŻyrpointŻyrpointGłosGłosŻycie Tydzień Żyrardowa