Lipiec 2011
Co robili robotnicy w wolnym czasie?

W końcu XIX wieku, wśród robotników żyrardowskich, ukształtował się charakterystyczny zwyczaj spędzania wolnego czasu, głównie dni świątecznych. Gdy dzień był bezchmurny, a słońce zachęcało do zabaw na świeżym powietrzu w swoich ciepłych promieniach, całe rodziny, zaopatrzone w zapasy żywności i antałek z piwem, wędrowały za miasto, aby tam cieszyć się naturą i jej dobrodziejstwami.

Czerwiec 2011
Świat żyrardowskich kobiet na przełomie XIX i XX w.

Rozwijający się w drugiej połowie XIX wieku przemysł, umożliwił kobietom podjęcie pracy wyspecjalizowanej i wymagającej przyuczenia do zawodu. W praktyce nabycie umiejętności przy obsłudze określonej maszyny, dawało szansę zatrudnienia w fabryce, choć w dość ograniczonym charakterze, przeważnie pomocniczym. W Zakładach Żyrardowskich mogło to dotyczyć pracy w oddziale wykończalni, szpularni, przędzalni, czy roszarni. Zajęcia tego typu wiązały się nierozłącznie z najniższymi płacami. Rzadziej miały kobiety możliwość zatrudnienia w oddziałach tkackich, gdzie praca przynosiła największy dochód i wymagała wyższych kwalifikacji oraz zdolności.

Maj 2011
Zniszczenia i odbudowa

Pod koniec XIX i na początku XX w. Żyrardów był dobrze zorganizowanym i ciągle rozwijającym się ośrodkiem przemysłowym. Do wybuchu I wojny światowej fabryka wyrobów lnianych była największym zakładem włókienniczym w Królestwie Polskim, a na kontynencie europejskim nie było większego ośrodka przemysłowego produkującego wyroby z lnu. Zakłady zatrudniały ponad 8600 robotników, a majątek szacowano na sumę 27 mln rubli. Fabryka wydawała się dobrze „naoliwioną machiną”, której nikt i nic nie jest w stanie zatrzymać w pędzie ku doskonałości.

Kwiecień 2011
Palmowa Niedziela

W Polsce zwana też „Kwietną” lub „Wierzbną” jest ostatnią niedzielą Wielkiego Postu, a jednocześnie początkiem Wielkiego Tygodnia. Palmowa Niedziela rozpoczyna cykl obrzędów Wielkanocnych. W kościele święci się palmy (dawniej gałązki wierzby) ozdobione zielenią kwiatkami i wstążeczkami, na pamiątkę wjazdu Jezusa do Jerozolimy, któremu pod nogi ścielono palmowe liście. Do palmy oprócz gałązek wierzby wkłada się również rośliny wiecznie zielone, tj. tuja, świerk, bukszpan, borówka, cis.

Marzec 2011
Skąd wziął się Śmigus-dyngus?

Poniedziałek Wielkanocny większości z nas kojarzy się ze zwyczajem oblewania wodą, dlatego mówi się o nim Lany Poniedziałek. Skąd w naszej tradycji ten obrzęd?

Śmigus i Dyngus były niegdyś osobnymi świętami, a ich tradycja sięga XV lub XVI wieku. Śmigusem nazywano zwyczaj polewania woda młodych dziewcząt na wydaniu lub wręcz próby ich zanurzenia w stawie czy rzece, a także smaganie ich po nogach zielonymi gałązkami, głównie wierzbowymi. Panna, która była oblewana wodą częściej niż pozostałe, czuła się wyróżniona, atrakcyjna, wiele wskazywało na to, że o jej rękę ubiegać się będzie wielu kandydatów. Dyngus to z kolei zwyczaj odwiedzania przez młodych mężczyzn domów. Wędrując od domu do domu chłopcy zbierali dyngus – jajka i inne dary. Z czasem te dwa obrzędy zaczęto określać jedną nazwą.

Luty 2011
Nieznane wynalazki Fillipa de Girarda

Wszyscy wiemy, jak ogromne znaczenie dla rozwoju Zakładów Żyrardowskich miała osoba Filipa de Girarda. To właśnie od jego nazwiska pochodzi nazwa naszego miasta. Dzięki wynalezieniu przez niego maszyny do mechanicznego przędzenia lnu i jej zastosowaniu w nowo powstałej fabryce w Rudzie Guzowskiej, nasze miasto stało się znane w świecie.

Styczeń 2011
Perła architektury sakralnej w Żyrardowie.
Kościół p.w. Matki Bożej Pocieszenia

W styczniowej ciekawostce przedstawiamy państwu „perłę w koronie” architektury sakralnej w Żyrardowem, którą niewątpliwie jest Kościół p.w. Matki Bożej Pocieszenia. Stojąc majestatycznie na honorowym miejscu przy Placu Jana Pawła II (dawniej plac targowy), został zaprojektowany i wybudowany tak, aby swoja siłą i rozmachem prezentować dawną potęgę Żyrardowa. Krótki tekst o historii i walorach architektonicznych tej wspaniałej budowli został okraszony zdjęciami Kościoła w wykonaniu W. Gniadzika.

Grudzień 2010
BOŻE NARODZENIE- Czy wiecie,że...?

Boże Narodzenie świętowane jest od IV w. n.e. Wtedy to, a dokładnie w 354 roku pojawiła się pierwsza wzmianka o tym święcie w rzymskim kalendarzu liturgicznym. Cykl świąteczny Bożego Narodzenia otwiera Wigilia, najpiękniejszy i najbardziej magiczny dzień i wieczór w roku.

Październik 2010
Pierwszy Strajk Powszechny w Żyrardowie – kwiecień 1883

128 lat temu Żyrardów był świadkiem wydarzeń, które miały ogromny wpływ na dalszą działalność fabryki, a także historię miasta. W kwietniu 1883 r. miał miejsce pierwszy powszechny strajk w Żyrardowie. Protest odbił się głośnym echem, nie tylko w naszym mieście, ale i w całym Królestwie Polskim.

Czerwiec 2010
Ssaki Mazowsza Zachodniego

Od maj do sierpnia tego roku Muzeum prezentuje wystawę pt. „Historia RKŁ Dzik w Żyrardowie – klimaty mazowieckiego łowiectwa, zwierzyna łowna Mazowsza Zachodniego”. Z tej okazji w ramach cyklu ciekawostek przybliżymy państwu zwierzęta jakie można spotkać w lasach Mazowsza Zachodniego. W tym miesiącu prezentujemy najciekawsze ssaki.

Spacerując po leśnych ostępach bardzo trudno spotkać dzikie ssaki. W drodze ewolucji doskonale wykształciły swoje wszystkie zmysły. Dzięki temu są bardzo czujne i szybki, bez problemu udaje im się wyczuć nasze nadejście i skryć się przed naszym wzrokiem. Jednak ich obecność możemy stwierdzić po śladach jakie po sobie zostawiają. Odciski kopyt, resztki pożywienia, jamy, stanowią dla wprawionych oczu wskazówki do odkrycia mieszkańców zwiedzanej przyrody.