Grudzień 2010
BOŻE NARODZENIE- Czy wiecie,że...?

Boże Narodzenie świętowane jest od IV w. n.e. Wtedy to, a dokładnie w 354 roku pojawiła się pierwsza wzmianka o tym święcie w rzymskim kalendarzu liturgicznym. Cykl świąteczny Bożego Narodzenia otwiera Wigilia, najpiękniejszy i najbardziej magiczny dzień i wieczór w roku.

Październik 2010
Pierwszy Strajk Powszechny w Żyrardowie – kwiecień 1883

128 lat temu Żyrardów był świadkiem wydarzeń, które miały ogromny wpływ na dalszą działalność fabryki, a także historię miasta. W kwietniu 1883 r. miał miejsce pierwszy powszechny strajk w Żyrardowie. Protest odbił się głośnym echem, nie tylko w naszym mieście, ale i w całym Królestwie Polskim.

Czerwiec 2010
Ssaki Mazowsza Zachodniego

Od maj do sierpnia tego roku Muzeum prezentuje wystawę pt. „Historia RKŁ Dzik w Żyrardowie – klimaty mazowieckiego łowiectwa, zwierzyna łowna Mazowsza Zachodniego”. Z tej okazji w ramach cyklu ciekawostek przybliżymy państwu zwierzęta jakie można spotkać w lasach Mazowsza Zachodniego. W tym miesiącu prezentujemy najciekawsze ssaki.

Spacerując po leśnych ostępach bardzo trudno spotkać dzikie ssaki. W drodze ewolucji doskonale wykształciły swoje wszystkie zmysły. Dzięki temu są bardzo czujne i szybki, bez problemu udaje im się wyczuć nasze nadejście i skryć się przed naszym wzrokiem. Jednak ich obecność możemy stwierdzić po śladach jakie po sobie zostawiają. Odciski kopyt, resztki pożywienia, jamy, stanowią dla wprawionych oczu wskazówki do odkrycia mieszkańców zwiedzanej przyrody.