Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie jest placówką zajmującą się gromadzeniem, opracowywaniem naukowym, konserwacją oraz prezentacją eksponatów związanych przede wszystkim z historią Żyrardowa, jego zakładów włókienniczych oraz tradycyjną kulturą materialną mieszkańców miasta. Jednocześnie zainteresowane jest ono penetracją i badaniami naukowymi dotyczącymi całego terenu Mazowsza Zachodniego.

Muzeum w Żyrardowie zgromadziło w swoich zbiorach   ponad 8600 muzealiów, które w ostatnich latach pozyskiwane były głownie w formie darowizn dzięki zrozumieniu i ofiarności mieszkańców Żyrardowa i okolic. Eksponaty gromadzone są w następujących działach:   historii, etnografii, ikonografii, sztuki .

Najważniejsze nabytki 2008 r.

W 2008 r. Muzeum otrzymało w darze kilka bardzo interesujących fotografii pokazujących głównie robotników przy pracy w Żyrardowskich Zakładach.

 
Zdjęcie przedstawia robotników
przy pracy w jednej z hal
Zakładów Żyrardowskich
 
Fotografia przedstawia kobiety
przy pracy w jednym z wnętrz
Zakładów Żyrardowskich
 
Zdjęcie przedstawia grupę
mężczyzn – robotników
i kilku żołnierzy w mundurach carskich
w jednym z wnętrz Zakładów Żyrardowskich
 
Zdjęcie przedstawia trzech mężczyzn
przy pracy w składzie hurtowym
Towarzystwa Akcyjnego
Zakładów Żyrardowskich
Konserwacja eksponatów w 2008 r.

W 2008 r. dzięki dotacji Ministra Kultury z programu „Rozwój inicjatyw lokalnych” Muzeum poddało konserwacji obraz olejny „Fryderyk II, król pruski, odwiedzający zakład tkacki”, autorstwa Hansa Schmidta, z 1933 roku. Obraz pochodzi z cyklu „Historia produkcji lnu”, powstał na zamówienie właściciela fabryki włókienniczej w Żyrardowie, pomyślany jako dekoracja jednej z oficjalnych sal, prawdopodobnie w Resursie Fabrycznej. W zbiorach Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie znajduje się 7 obrazów stanowiących cykl – prezentujący historię lnu od starożytnego Egiptu, poprzez Cesarstwo Rzymskie, średniowiecze, renesans, aż do wieku XIX.

Najważniejsze nabytki 2007 r.

Najcenniejszym nabytkiem w 2007 r. był obraz J. Rapackiego pt. „Wrzosowisko w lesie”, którego zakup był możliwy dzięki dotacji Ministerstwa Kultury w ramach Programu Operacyjnego Dziedzictwo Kulturowe oraz dofinansowaniu Starostwa Powiatowego w Żyrardowie. Obraz można podziwiać w Galerii obrazów J. Rapackiego w siedzibie Muzeum.

Najważniejsze nabytki 2006 r.
Józef Rapacki - litografia "Pejzaż wiejski przed chatą"
Fabryczne podwórze ze składem drzewa, 1912 r.
Willa Karola Dittricha, 1899 r.
Najważniejsze nabytki 2005 r.

Najcenniejszym nabytkiem 2005 r. jest 15 akwarel Józefa Rapackiego, których zakup możliwy był dzięki otrzymaniu dofinansowania z Ministerstwa Kultury w ramach Programu Operacyjnego Dziedzictwo Kulturowe.

       

 

W grudniu 2005 r. Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie powiększyło swoje zbiory o dwie bardzo ciekawe pocztówki z ok. 1903 r.. Jedna z nich przedstawia konsekrację kościoła p. w. Matki Bożej Pocieszenia w Żyrardowie, druga willę Wilhelma Haupta - dyrektora pończoszarni, a później całej fabryki włókienniczej.

 
Willa zbudowana około 1890 r. w stylu szwajcarskim.
Obecnie budynek zajmuje Przedsiębiorstwo
Gospodarki Mieszkaniowej "Żyrardów" Sp. z o. o.
(ul. Armii Krajowej 5)
Budowę świątyni rozpoczęto 30 kwietnia 1900 roku,
a 11 października 1903 roku kościół był konsekrowany
przez biskupa Kazimierza Ruszkiewicza
- honorowego prezesa budowy.

Dzięki staraniom Muzeum w grudniu 2006 r. zakupiono na aukcji dzieł sztuki i przekazano w depozyt do naszych zbiorów litografię Józefa Rapackiego "Rzeczka wśród drzew"

Rzeczka wśród drzew
sygn. p.d.: Józef Rapacki (ołówkiem)

W lutym 2006 r. do zbiorów Muzeum przekazano w depozyt rysunek Józefa Rapackiego.

Pejzaż wiejski z chatą

Lniany ZaułekUrząd MiastaBibliotekaCentrum KulturyOŻyrardówOŻyrardówŻyrpointŻyrpointGłosGłosŻycie Tydzień Żyrardowa