Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie jest placówką zajmującą się gromadzeniem, opracowywaniem naukowym, konserwacją oraz prezentacją eksponatów związanych przede wszystkim z historią Żyrardowa, jego zakładów włókienniczych oraz tradycyjną kulturą materialną mieszkańców miasta. Jednocześnie zainteresowane jest ono penetracją i badaniami naukowymi dotyczącymi całego terenu Mazowsza Zachodniego. Muzeum w Żyrardowie zgromadziło w swoich zbiorach ponad 8600 muzealiów, które w ostatnich latach pozyskiwane były głownie w formie darowizn dzięki zrozumieniu i ofiarności mieszkańców Żyrardowa i okolic. Eksponaty gromadzone są w następujących działach: historii, etnografii, ikonografii, sztuki . Najważniejsze nabytki 2008 r.
W 2008 r. Muzeum otrzymało w darze kilka bardzo interesujących fotografii pokazujących głównie robotników przy pracy w Żyrardowskich Zakładach.
Konserwacja eksponatów w 2008 r.
W 2008 r. dzięki dotacji Ministra Kultury z programu „Rozwój inicjatyw lokalnych” Muzeum poddało konserwacji obraz olejny „Fryderyk II, król pruski, odwiedzający zakład tkacki”, autorstwa Hansa Schmidta, z 1933 roku. Obraz pochodzi z cyklu „Historia produkcji lnu”, powstał na zamówienie właściciela fabryki włókienniczej w Żyrardowie, pomyślany jako dekoracja jednej z oficjalnych sal, prawdopodobnie w Resursie Fabrycznej. W zbiorach Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie znajduje się 7 obrazów stanowiących cykl – prezentujący historię lnu od starożytnego Egiptu, poprzez Cesarstwo Rzymskie, średniowiecze, renesans, aż do wieku XIX. Najważniejsze nabytki 2007 r.
Najcenniejszym nabytkiem w 2007 r. był obraz J. Rapackiego pt. „Wrzosowisko w lesie”, którego zakup był możliwy dzięki dotacji Ministerstwa Kultury w ramach Programu Operacyjnego Dziedzictwo Kulturowe oraz dofinansowaniu Starostwa Powiatowego w Żyrardowie. Obraz można podziwiać w Galerii obrazów J. Rapackiego w siedzibie Muzeum. Najważniejsze nabytki 2006 r.
Najważniejsze nabytki 2005 r.
Najcenniejszym nabytkiem 2005 r. jest 15 akwarel Józefa Rapackiego, których zakup możliwy był dzięki otrzymaniu dofinansowania z Ministerstwa Kultury w ramach Programu Operacyjnego Dziedzictwo Kulturowe.
W grudniu 2005 r. Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie powiększyło swoje zbiory o dwie bardzo ciekawe pocztówki z ok. 1903 r.. Jedna z nich przedstawia konsekrację kościoła p. w. Matki Bożej Pocieszenia w Żyrardowie, druga willę Wilhelma Haupta - dyrektora pończoszarni, a później całej fabryki włókienniczej.
Dzięki staraniom Muzeum w grudniu 2006 r. zakupiono na aukcji dzieł sztuki i przekazano w depozyt do naszych zbiorów litografię Józefa Rapackiego "Rzeczka wśród drzew"
W lutym 2006 r. do zbiorów Muzeum przekazano w depozyt rysunek Józefa Rapackiego. Pejzaż wiejski z chatą |