Żyrardów miasto tkaczy i wizjnerów
Zrewitalizowana Resursa Fabryczna wraz z Kręgielnią zajmują szczególne miejsce na mapie turystycznej nie tylko Żyrardowa , ale i zachodniej części Mazowsza.
Kręgielnia , pierwotnie mieściła się w budynku drewnianym przy resursie. Spędzali w niej wolny czas eleganccy panowie , głównie dyrektorzy i kadra kierownicza fabryki żyrardowskiej tzw. ”oficjaliści”. To oni w 1885 roku utworzyli ekskluzywny Klub Kręglarzy „Kamm”. Liczył on 15 członków a prezesem był dyrektor pończoszarni R. Reichelt . Murowana kręgielnia powstała w 1905 roku , kiedy to rozbudowano również resursę. „Rozbrzmiewała turkotem toczących się kul i podniesionymi głosami mężczyzn , którzy rozebrani do kamizelek rozgrywali partię za partią. Najczęściej grano na pieniądze i to o bardzo wysokie stawki. Niejedna pensja dyrektorska zmieniła tu właściciela przez jeden wieczór”
Oryginalny i jedyny w swoim rodzaju budynek kręgielni przeznaczono, po rewitalizacji , na wystawę stałą ilustrującą dzieje Żyrardowa i nierozerwalnie z nimi związanej fabryki wyrobów lnianych . W dniu 14 września 2012 roku odbyło się uroczyste otwarcie ekspozycji „Żyrardów miasto tkaczy i wizjonerów”.
Wystawa to wspólne przedsięwzięcie trzech podmiotów: Miasta Żyrardów, Centrum Kultury i Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie.
Bogate i unikatowe zbiory żyrardowskiego muzeum oraz brak stałej ekspozycji poświęconej historii miasta zadecydowały o takim projekcie. Układ wnętrza kręgielni wymagał od aranżatorki i scenarzystów wystawy specyficznego podejścia do tego zadania i był nie lada wyzwaniem.
Ideą przedsięwzięcia jest stworzenie wrażenia cofnięcia się w czasie, oddanie fabrycznego klimatu miasta z przełomu XX i XX wieku, gdzie idąc ulicą Wiskicką / główna ulica w mieście / czuło się stukot krosien pod stopami.
Imponująco prezentują się kabiny wystawiennicze fabryki, odwzorowane na podstawie starych fotografii, w których umieszczono oryginalne wyroby zakładów lniarskich tj. obrusy, serwety, bele płótna ze znakami firmowymi.
Odtworzono również fragment wnętrza mieszkalnego z pocz. XX wieku.
Wystawę zamykają lata 1939-2011, a więc okres okupacji,odbudowy i upaństwowienia zakładów, strajków w 1981 roku z udziałem Lecha Wałęsy. Barbara Rzeczycka |