Grudzień 2012
Grudniowi Święci

Czas od końca listopada / ok.25/ do 24 grudnia / Wigilia / to czas oczekiwania i duchowego przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia nazywany Adwentem. Słowo „adventus” znaczy w języku łacińskim „ przyjście”. Na Podlasiu początek adwentu obwieszczało głośnie trąbienie na ligawach / długich drewnianych trąbach /. Powszechnym obyczajem, praktykowanym obecnie, jest udział w codziennej mszy świętej odprawianej przed świtem zwanej „ roratami” / od pierwszych słów pieśni : Rorate coeli desuper...- spuśćcie nam rosę niebiosa /. Podczas mszy , znanej już w XIII wieku wierni zapalali świece woskowe zwane „roratkami”.

Październik 2012
Listopadowe Święta


Terminy świąt odprawianych w listopadzie ku czci i pamięci zmarłych ustanowił kościół. I tak w 835 roku papież Jan XI wyznaczył 1 listopada jako dzień Wszystkich Świętych, przeszło sto lat później w 998 roku ustanowiony został w kościele, dzięki św. Odilonowi, opatowi z Cluny, Dzień Zaduszny – 2 listopada , dzień nabożeństw i modlitwy w intencji wszystkich zmarłych.

Czerwiec 2012
Zagadka myśliwego

 

Gdy 2010 roku Myśliwy z parku Karola Dittricha powrócił na swoje dawne miejsce, pracownicy Muzeum czuli, że stało się coś ważnego i symbolicznego. Od momentu rozpoczęcia renowacji staraliśmy dowiedzieć się czegoś więcej o samej rzeźbie, bo piękną legendę opisaną przez Macieja Twardowskiego zna chyba każdy mieszkaniec naszego miasta.

Maj 2012
Statek "Żyrardów"

 

„Płyń przez morza, oceany, rozsławiaj portugalskich i polskich stoczniowców, przynoś chwałę banderze Rzeczypospolitej... nadaję ci imię Żyrardów” - niniejsze słowa wypowiedziała Irena Lipińska przy ceremonii chrztu statku „Żyrardów”. 10 kwietnia 1980 roku statek „Żyrardów” wszedł w skład Polskiej Marynarki Handlowej. Był to chłodniowiec, który służył do przewozu cytrusów i innych krótkoterminowych produktów na liniach południowo i środkowoamerykańskich. Kadłub wykonała stocznia portugalska natomiast prace wykończeniowe i wyposażeniowe odbyły się w Stoczni Gdańskiej.

 

 

Kwiecień 2012
Kraszanki, malowanki, pisanki lub byczki...

Kolorowe jajka wielkanocne, których nie może zabraknąć na świątecznych stołach a przede wszystkim w koszyczkach, należy przygotować już w Wielki Piątek.

 

 

Marzec 2012
Pociąg

13 sierpnia 2010 roku na stacji kolejowej w Żyrardowie zatrzymał się pociąg wiozący rekonstruktorów na uroczystości 90 rocznicy Bitwy Warszawskiej. W wyprawie uczestniczyło ponad siedemdziesiąt osób, żołnierze w mundurach wojska polskiego oraz towarzysząca im liczna grupa cywilów ubranych w stroje z epoki.

Luty 2012
Z "Instrukcji Organizacji Pracy Policji Państwowej Powiatu Błońskiego w Grodzisku Mazowieckim" 1932r. 

„Wampir”

W miesiącu styczniu 1922 roku do Mszczonowa przyjechał z Ameryki Stanisław M. z żoną Stefanją i dwojgiem małych dzieci. Pan Stanisław o charakterze spokojnym, pracowity, nabył najładniejszą posesję w Mszczonowie i przy niej 15 mórg ziemi, uprawiając tę sam przy pomocy kuzyna 17 letniego chłopca Dominika P., którego sprowadził z sąsiednich Wiskitek. Chłopiec ten nad swój wiek rozwinięty, inteligentny i obdarzony urodą podobał się płochej i lekkomyślnej Stenji, z która zawiązał bliższe stosunki intymne.

Styczeń 2012
Paweł Hulka-Laskowski dzieciom

Mało znaną działalnością Hulki – Laskowskiego jest jego twórczość pisana dla dzieci. Poniżej przedstawiamy skany jednej z jego opowiastek rymowanych wraz z ilustracjami. Życzymy miłego czytania.

Grudzień 2011
Fałszerstwo pieniędzy

Z Instrukcji Organizacji Pracy Policji Państwowej powiatu błońskiego w Grodzisku Mazowieckim 1932 r.

 

Listopad 2011
Tragiczne wydarzenia II wojny światowej - 18 listopada 1943 r. Rozstrzelanie pod murem.

12 września 1939 r. do Żyrardowa wkroczyły wojska niemieckie rozpoczynając blisko 6 letni okres okupacji. Miasto zostało wyzwolone 16 stycznia 1945 r. Okres ten zapisał się na kartach historii miasta jako czas terroru wprowadzonego przez okupanta oraz bezkompromisowej walki i oporu mieszkańców. W Żyrardowie aktywnie działał ośrodek ZWZ AK o kryptonimie „Żaba”, jak i inne organizacje podziemne, które brały udział w akcjach zbrojnych, sabotażowo-dywersyjnych wymierzonych w okupacyjne władze. W okolicach Żyrardowa oddziały partyzanckie niejednokrotnie toczyły ciężkie walki z żołnierzami niemieckimi (np. bitwa pod Jaktorowem 29 września 1944)