Lipiec 2013
Sklepy Zakładów Żyrardowskich

Towarzystwo Akcyjne Zakładów Żyrardowskich posiadało swoje sklepy nie tylko w Warszawie, Żyrardowie, Łodzi i Lublinie. Sklepy te znajdowały się także poza granicami Polski, w takich miastach jak Moskwa, w której zatrudnionych było aż 74 pracowników, innym miastem był Charków pracowało tam 20 sprzedawców natomiast w Kijowie pracowało 17 osób.

Czerwiec 2013
Wiskickie legendy

Słoneczna czerwcowa pogoda sprzyja organizowaniu wycieczek krajoznawczych, a w powiecie żyrardowskim jest wiele interesujących miejsc, które warto zobaczyć. Dobrym pomysłem na weekend może być wyjazd do pobliskich Wiskitek.
Prawdopodobnie osada zawdzięcza swoje istnienie tchórzliwemu Konradowi Mazowieckiemu, który nie był w stanie stawić czoła najazdowi pruskiemu. Opuściwszy w popłochu Płock zdecydował ukryć się ze swoją świtą w Puszczy Jaktorowskiej. Gród, który dał im schronienie postanowiono nazwać Wiskitkami, co miało oznaczać w języku starosłowiańskim "wyiskane".

 

Maj 2013
Nagrody i wyróżnienia Zakładów Żyrardowskich.

Żyrardów w latach swojej świetności brał udział w konkursach, pokazach swoich wyrobów, za które zdobywał liczne nagrody, to sprawiło, że o Żyrardowie usłyszał cały świat. Zakłady w Żyrardowie otrzymywały nagrody w międzynarodowych wystawach.

Kwiecień 2013
Klub „Penelopa”

Minęło już 31 lat, od kiedy w żyrardowskiej Resursie powstał klub pod nazwą „Penelopa”, zrzeszający wszystkich miłośników tkactwa artystycznego. Klub spotykał się w Resursie raz w miesiącu. Wtedy to członkowie byli zobligowani do prezentowania swoich dzieł. Ponadto w dobrym tonie było ciągłe dokształcanie się w zakresie tkactwa artystycznego. W Resursie na spragnionych wiedzy czekał warsztat tkacki oraz kołowrotek.

Grudzień 2012
Grudniowi Święci

Czas od końca listopada / ok.25/ do 24 grudnia / Wigilia / to czas oczekiwania i duchowego przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia nazywany Adwentem. Słowo „adventus” znaczy w języku łacińskim „ przyjście”. Na Podlasiu początek adwentu obwieszczało głośnie trąbienie na ligawach / długich drewnianych trąbach /. Powszechnym obyczajem, praktykowanym obecnie, jest udział w codziennej mszy świętej odprawianej przed świtem zwanej „ roratami” / od pierwszych słów pieśni : Rorate coeli desuper...- spuśćcie nam rosę niebiosa /. Podczas mszy , znanej już w XIII wieku wierni zapalali świece woskowe zwane „roratkami”.

Październik 2012
Listopadowe Święta


Terminy świąt odprawianych w listopadzie ku czci i pamięci zmarłych ustanowił kościół. I tak w 835 roku papież Jan XI wyznaczył 1 listopada jako dzień Wszystkich Świętych, przeszło sto lat później w 998 roku ustanowiony został w kościele, dzięki św. Odilonowi, opatowi z Cluny, Dzień Zaduszny – 2 listopada , dzień nabożeństw i modlitwy w intencji wszystkich zmarłych.

Czerwiec 2012
Zagadka myśliwego

 

Gdy 2010 roku Myśliwy z parku Karola Dittricha powrócił na swoje dawne miejsce, pracownicy Muzeum czuli, że stało się coś ważnego i symbolicznego. Od momentu rozpoczęcia renowacji staraliśmy dowiedzieć się czegoś więcej o samej rzeźbie, bo piękną legendę opisaną przez Macieja Twardowskiego zna chyba każdy mieszkaniec naszego miasta.

Maj 2012
Statek "Żyrardów"

 

„Płyń przez morza, oceany, rozsławiaj portugalskich i polskich stoczniowców, przynoś chwałę banderze Rzeczypospolitej... nadaję ci imię Żyrardów” - niniejsze słowa wypowiedziała Irena Lipińska przy ceremonii chrztu statku „Żyrardów”. 10 kwietnia 1980 roku statek „Żyrardów” wszedł w skład Polskiej Marynarki Handlowej. Był to chłodniowiec, który służył do przewozu cytrusów i innych krótkoterminowych produktów na liniach południowo i środkowoamerykańskich. Kadłub wykonała stocznia portugalska natomiast prace wykończeniowe i wyposażeniowe odbyły się w Stoczni Gdańskiej.

 

 

Kwiecień 2012
Kraszanki, malowanki, pisanki lub byczki...

Kolorowe jajka wielkanocne, których nie może zabraknąć na świątecznych stołach a przede wszystkim w koszyczkach, należy przygotować już w Wielki Piątek.

 

 

Marzec 2012
Pociąg

13 sierpnia 2010 roku na stacji kolejowej w Żyrardowie zatrzymał się pociąg wiozący rekonstruktorów na uroczystości 90 rocznicy Bitwy Warszawskiej. W wyprawie uczestniczyło ponad siedemdziesiąt osób, żołnierze w mundurach wojska polskiego oraz towarzysząca im liczna grupa cywilów ubranych w stroje z epoki.