Karta Dużej Rodziny

Szanowni Państwo miło nam poinformować, że Muzeum Mazowsza Zachodniego jest partnerem Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Związku Dużych Rodzin „Trzy Plus” w programie wsparcia dla rodzin wielodzietnych Karta Dużej Rodziny.

Osoby objęte zniżką mogą nabyć bilety wstępu o 10% taniej. Od ceny biletu dla jednej osoby odliczamy 1 zł.

Uwaga

W związku z zamknięciem parku im. Karola Dittricha, Muzeum Mazowsza Zachodniego w dniach 25 – 26.08.2021 czynne będzie dla zwiedzających do godz. 16.00. Park został zamknięty z powodu podtopień.

77 rocznica Powstania Warszawskiego

 

Pamiętamy! 77 lat temu - 1 sierpnia 1944 roku o godzinie 17.00 - wybuchło Powstanie Warszawskie. Przez 63 dni Polacy, żołnierze Armii Krajowej dzielnie walczyli w brutalnej bitwie miejskiej. W trakcie walk zginęło prawie 200 tysięcy cywilów i żołnierzy AK. Ostatecznie, bez militarnego wsparcia ze strony sojuszników, a także bez wsparcia stacjonującej na drugim brzegu Wisły Armii Czerwonej, 3 października Powstanie upadło, a Warszawa przeistoczyła się w miasto ruin...

Kino plenerowe zapraszza

Zapraszamy serdecznie.

Międzymuzealna gra „Raz, dwa, trzy, warszawiakiem jesteś-Ty!”

 

Kolejny raz Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie uczestniczy w międzymuzealnej grze organizowanej przez Muzeum Powstania Warszawskiego w Warszawie. Pytania na karcie dla uczestników gry dotyczą oczywiście aktualnej wystawy prezentowanej w naszym muzeum, czyli „Od Rudy Guzowskiej do Żyrardowa”. Poniżej informacja przesłana przez organizatora https://razdwatrzywarszawiak.pl/, https://www.1944.pl/

 

Czy wakacje w Warszawie muszą być nudne? Czy do muzeum chodzi się tylko na szkolne wycieczki? Z pewnością nie. Przekonasz się o tym biorąc udział w naszej międzymuzealnej grze „Raz, dwa, trzy warszawiakiem jesteś-Ty!”.

W tym roku startujemy już po raz 11! Tym razem tematem jest „Warszawa kiedyś i dziś”

Czy wodozbiór to biblioteka z wodą? Czy piaskarze lepili babki? Jak grało się w kapsle? Czy amonit to starożytny władca Egiptu?            

Na te i inne pytania  znajdziesz odpowiedzi uczestnicząc w naszej tegorocznej zabawie.

Zapraszamy wszystkich ciekawych,  lubiących przygodę i detektywistyczne zagadki. Odwiedzimy najciekawsze miejsca w Warszawie i okolicach. Będziemy podziwiali budowle, zagłębiali się w czeluście historii i podziwiali wspaniale okazy w ogrodzie botanicznym. Pokażą nam swoje sekrety stare pałace i siedziby wielkich bohaterów. Będzie się działo!

Każdy znajdzie coś ciekawego dla siebie, z nami nie można się nudzićJ

Zaczynamy 21 czerwca, wystarczy wejść na stronę www.razdwatrzywarszawiak.pl

A dla tych, którzy wykonają zadania przynajmniej z ośmiu miejsc mamy wspaniale nagrodyJ

Uwaga projekt!

 

Muzeum Mazowsza Zachodniego i Fundacja Bez Wizy

w ramach programu

Patriotyzmu Jutra Muzeum Historii Polski realizuje projekt:

 

Typy warszawskie -  XXI.

 

W projekcie uczestniczy młodzież szkół mazowieckich (klasy V-VIII), która bierze udział w lekcjach muzealnych i w konkursie plastycznym o artyście Józefie Rapackim, malarzu mazowieckich krajobrazów, autorze cyklu: typy warszawskie. W czasie lekcji muzealnych realizowanych w czerwcu 2021 r. w przestrzeniach Muzeum Mazowsza Zachodniego uczestnicy poznają sylwetkę artysty, styl pracy i używane przez niego techniki malarskie. Wspólnie z edukatorem pracując w otoczeniu oryginalnych prac artysty poszukiwać będą charakterystycznych cech mazowieckich krajobrazów.

Czy artysta może być kronikarzem historii, czy może opowiadać przeszłość?

I czym są popularne cykle typów warszawskich? - na te pytania wspólnie poszukają odpowiedzi.

We wrześniu 2021 r. młodzież przygotuje dzieła plastyczne inspirowane malarstwem artysty. Najlepsze prace zostaną ocenione miedzy innymi przez artystów plastyków (profesorów ASP). Najlepsze z nich zostaną zaprezentowane na wystawie wraz z pracami mazowieckich artystów i studentów szkół artystycznych we wnętrzach Muzeum Mazowsza Zachodniego.

Uwaga!

Jutro 03.06.2021 Muzeum Mazowsza Zachodniego

będzie nieczynne.

Noc Muzeów 2021

ZAPRASZAMY

Noc Muzeów 2021

 

Noc Muzeów w Żyrardowie! Zapraszamy serdecznie do zwiedzania mieszkańców Powiatu Żyrardowskiego, Żyrardowa i turystów. Oj będzie się działo!!!

KONKURS

 

Ogłaszamy kolejną edycję międzynarodowego konkursu „Moja Przygoda w Muzeum”. Tematem przewodnim w tym roku jest hasło „Dlaczego tęsknię za muzeum”, zachęcamy do uczestnictwa i życzymy sukcesów. Prace składamy do 15.06.2021 w siedzibie Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie, przy ul. Karola Dittricha 1.

Lniany ZaułekUrząd MiastaBibliotekaCentrum KulturyOŻyrardówOŻyrardówŻyrpointŻyrpointGłosGłosŻycie Tydzień Żyrardowa