78 rocznica wybuchu II wojny światowej

„Obywatele Rzeczypospolitej! Nocy dzisiejszej odwieczny wróg nasz rozpoczął działania zaczepne wobec Państwa Polskiego, co stwierdzam wobec Boga i Historii. W tej chwili dziejowej zwracam się do wszystkich obywateli państwa w głębokim przeświadczeniu, że cały naród w obronie swojej wolności, niepodległości i honoru skupi się dookoła Wodza Naczelnego i sił zbrojnych oraz da godną odpowiedź napastnikowi, jak to się już nieraz działo w historii stosunków polsko-niemieckich. Cały naród polski, błogosławiony przez Boga, w walce o swoją świętą i słuszną sprawę, zjednoczony z armią, pójdzie ramię przy ramieniu do boju i pełnego zwycięstwa”

(Odezwa Prezydenta RP Ignacego Mościckiego z 1 września 1939 r.).

Ostatnia szansa na zwiedzenie wystawy o
Polskich Liniach Lotniczych LOT

Wystawa  „88 lat Dookoła Świata. Historia Polskich Linii Lotniczych LOT” będzie czynna do 27 sierpnia 2017 roku. Jest to ostatnia szansa, aby zobaczyć unikalne zbiory z zasobów historycznych Polskich Linii Lotniczych LOT. Wśród licznych eksponatów  związanych z awiacją, znajduje się również „Sala Papieska” poświęcona pielgrzymkom do Polski papieży: Jana Pawła II, Benedykta XVI oraz Franciszka. Serdecznie zapraszamy.

Nagroda dla uczennicy z Żyrardowa

Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie z satysfakcją informuje, że w Międzynarodowym Konkursie Plastycznym dla Dzieci i Młodzieży "Moja Przygoda w Muzeum" organizowanym przez Muzeum Okręgowe w Toruniu, uczennica Zespołu Szkół Publicznych Nr 6 w Żyrardowie otrzymała nagrodę za pracę pt. "Muzeum Starej Drukarni"
Gratulujemy laureatce konkursu oraz opiekunowi plastycznemu Pani Dorocie Misiak. Zapraszamy do udziału w kolejnych edycjach konkursu.

Powstanie 44

31 lipca 1944 roku około godziny 18, komendant główny Armii Krajowej, gen. Tadeusz Komorowski „Bór”, w obecności i za zgodą delegata Rządu na kraj Jana Jankowskiego wydał pułkownikowi Antoniemu Hruścielowi ps. „Monter” rozkaz do walki o Warszawę. Powstanie rozpoczęło się 1 sierpnia 1944 r. o 17.00, tzw. godzinie „W”. Miało na celu wyzwolenie stolicy spod niemieckiej okupacji przed wkroczeniem do niej Armii Czerwonej. Władze Polskiego Państwa Podziemnego i Armia Krajowa po wyzwoleniu Warszawy zamierzały wystąpić wobec Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego (utworzonego w Lublinie i zależnego od woli Stalina) w roli gospodarza (jako jedyna legalna władza niepodległej Rzeczypospolitej). Powstanie, planowane na kilka dni, upadło 3 października po 63 dniach walki. W jego wyniku zginęło ok. 18 tys. żołnierzy AK i prawie 180 tys. cywilów. Po kapitulacji Warszawa została doszczętnie zniszczona przez Niemców.

fot: Bataliony AK wychodzące z Warszawy po upadku powstaniua

Żołnierze AK w czasie Powstania Warszawskiego w okopach na Żoliborzu

VII edycja międzymuzealnej gry

 Od 19 czerwca do 10 września 2017 r. zapraszamy do udziału w grze "Raz Dwa Trzy Warszawiakiem jesteś TY!". Muzeum Mazowsza Zachodniego jest partnerem w niniejszym projekcie organizowanym już po raz kolejny przez Muzeum Powstania Warszawskiego. Szczegółowe informacje dotyczące zabawy są dostępne na stronie: http://www.razdwatrzywarszawiak.pl/

Wręczenie nagród i dyplomów laureatom powiatowego etapu międzynarodowych konkursów

13 czerwca br. w siedzibie Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie odbyło się uroczyste podsumowanie powiatowego etapu międzynarodowych konkursów dla dzieci i młodzieży. Przewodniczącym jury w powiatowych eliminacjach konkursu fotograficznego "Muzealne spotkania z fotografią" był artysta fotografik Karol Grabowski, natomiast pracom komisji konkursu plastycznego "Moja przygoda w muzeum" przewodniczył artysta plastyk Zbigniew Kołaczek. Starosta Powiatu Żyrardowskiego Wojciech Szustakiewicz oraz Dyrektor Muzeum Bogusław Nietrzebka wręczyli łącznie 45 nagród i wyróżnień uczniom ze szkół powiatu żyrardowskiego. Nagrody ufundowało Starostwo Powiatowe oraz firmy Tex-len plus i Emka-Trans. Nagrodzone i wyróżnione prace zostaną wysłane na dalsze eliminacje do siedziby głównych organizatorów, czyli Muzeum w Koszalinie oraz Muzeum Okręgowego w Toruniu. Wszystkim uczestnikom i ich opiekunom serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.

Rozstrzygnięcie Konkursów

Uprzejmie informujemy, że uroczyste rozstrzygnięcie powiatowego etapu międzynarodowych konkursów dla dzieci i młodzieży: plastycznego "Moja przygoda w muzeum", którego głównym organizatorem jest Muzeum Okręgowe w Toruniu oraz fotograficznego "Muzealne spotkania z fotografią", którego głównym organizatorem jest Muzeum w Koszalinie, odbędzie się 13 czerwca br. o godz. 10.00 w siedzibie Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie. Nagrodzone i wyróżnione prace zostaną wysłane na dalsze eliminacje. Serdecznie zapraszamy laureatów wraz z opiekunami.

LOT z Bolkiem i Lolkiem

 Z okazji Dnia Dziecka zapraszamy najmłodszych na specjalny seans bajkowy. Na spotkaniu obejrzymy przygody Bolka i Lolka, nauczymy się składać papierowe samoloty i porozmawiamy o podróżach w powietrzu. Czy widzieliście już naszą najnowszą wystawę? Serdecznie zapraszamy! Zapisy pod nr. tel. (46) 855 33 13.

Noc Muzeów pod skrzydłami LOT-u

20 maja Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie po raz kolejny brało udział w Europejskiej Nocy Muzeów. W tym roku zaprosiliśmy Państwa do odbycia z nami fantastycznej podróży pod skrzydłami Polskich Linii Lotniczych LOT.

Lot rozpoczęliśmy o godz. 18.00 wernisażem wystawy "88 lat dookoła świata. Historia Polskich Linii Lotniczych LOT". Pierwszy raz PLL LOT zorganizowało oficjalną wystawę poza swoją siedzibą. Na ekspozycję składają się plakaty, dokumenty, instrukcje techniczne, bilety, rozkłady lotów i wiele innych pamiątek związanych z bogatą historią naszego rodzimego przewoźnika lotniczego. Wystawę uatrakcyjniają modele samolotów latających dla PLL LOT w ciągu ponad 80 lat historii.

Kolejnym punktem na naszym rozkładzie lotów było spotkanie z Tadeuszem Wroną, kapitanem samolotu 787-8 Dreamliner, i z Marianem Nowotnikiem, kapitanem samolotu IŁ-62. Obaj panowie w ciekawy sposób opowiedzieli o swojej pracy i przygodach w powietrzu, chętnie też odpowiadali na pytania słuchaczy.

Naszą podróż zakończyliśmy o godz. 21.00 konkursem "I love LOT", w którym zgromadzeni goście odpowiadali na pytania dotyczące historii PLL LOT i wygrywali atrakcyjne nagrody.

Gośćmi honorowymi wydarzenia był Minister Maciej Małecki, sekretarz stanu w Kancelarii Premiera, oraz Rafał Milczarki, Prezes Polskich Linii Lotniczych LOT.

Wystawę "88 lat dookoła świata. Historia Polskich Linii Lotniczych LOT" będzie można zwiedzać w Muzeum do końca sierpnia. Wszystkich serdecznie zapraszamy, taka okazja może się już nie powtórzyć.

OTWARCIE WYSTAWY: 88 LAT DOOKOŁA ŚWIATA HISTORIA POLSKICH LINII LOTNICZYCH LOT

Pierwszy raz Polskie Linie Lotnicze LOT organizują oficjalną muzealną wystawę poza swoją siedzibą;
jedyna taka wystawa na świecie;
wśród eksponatów pamiątki z pielgrzymek do Polski Papieża Jana Pawła II (relikwie III stopnia), Papieża Benedykta XVI i Papieża Franciszka;
podczas wystawy zaprezentuje się Liceum Ogólnokształcące im. Czesława Tańskiego w Puszczy Mariańskiej, które otworzyło klasę stewardess, stewardów i obsługi naziemnej pod patronatem PLL LOT.

PLAN LOTU
18.00 - wernisaż wystawy
19.30 - spotkanie z Tadeuszem Wroną, kapitanem Boeinga 787-8 Dreamliner i Marianem Nowotnikiem, kapitanem samolotu IŁ-62
21.00 - konkurs " I ♥ LOT" (pochwal się wiedzą o PLL LOT i wygraj nagrody

Lniany ZaułekUrząd MiastaBibliotekaCentrum KulturyOŻyrardówOŻyrardówŻyrpointŻyrpointGłosGłosŻycie Tydzień Żyrardowa