Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.

Dzisiaj o godz. 11.00 w Liceum Ogólnokształcącym im. Czesława Tańskiego w Puszczy Mariańskiej, dyrektor Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie – pan Bogusław Nietrzebka - wygłosił wykład i otworzył wystawę poświęconą pamięci gen. Augusta Emila Fieldorfa ps. „Nil”.

Jutro o godz. 18.00 w Zespole Szkół nr 1 w Żyrardowie (ul. Bohaterów Warszawy 4) rozpocznie się spotkanie poświęcone pamięci mjr. Edwarda Dębińskiego, na które wszystkich serdecznie zapraszamy. Wstęp wolny.

Zanim został szefem Kedywu.

Był grudzień 1912 roku. Zafascynowany ideą walki o wolną Polskę, 17 letni August Emil Fieldorf wstąpił do Towarzystwa „Strzelec” i w niedługim czasie ukończył kurs podoficerski. Ponad półtora roku później pojawiła się długo wyczekiwana szansa na odzyskanie niepodległości. Rozpoczęła się I Wojna Światowa.

Spotkanie poświęcone pamięci mjr. Edwarda Dębińskiego.

Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie serdecznie zaprasza na spotkanie poświęcone pamięci żyrardowianina - majora Edwarda Dębińskiego ps. „Sęp” - członka Armii Krajowej, powojennego i antykomunistycznego Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość oraz przewodniczącego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Środowiska „Żaba”.

Zapraszamy na warsztaty wielkanocne

 

Muzeum Mazowsza Zachodniego zaprasza grupy przedszkolne i szkolne na etnograficzne warsztaty wielkanocne. W czasie spotkania dzieci poznają zwyczaje związane z obchodami Wielkiej Nocy oraz wykonają ozdobę świąteczną.

Więcej szczegółów pod numerem 46 855 33 13

Zapraszamy

 

Mord sądowy na bohaterze.

W sierpniu 1942 roku płk. August Emil Fieldorf ps. „Nil” rozpoczął tworzenie nowego pionu organizacyjnego Armii Krajowej. Tak powstało Kierownictwo Dywersji Komendy Głównej AK – Kedyw – odpowiedzialny za walkę czynną z okupantem, planowanie akcji sabotażowych oraz dywersyjnych.

16 kwietnia 1952 roku, prawie 10 lat później, w nowej, komunistycznej rzeczywistości, Sąd Wojewódzki dla m.st. Warszawy, pod przewodnictwem Marii Gurowskiej (w czasie okupacji przez pewien czas była ukrywana w Żyrardowie przez członka AK, córka Moryca Zanda i Frajdy Eisenman), orzekł: 

„Fieldorfa Augusta Emila uznać winnym czynów zarzuconych mu aktem oskarżenia i za to na zasadzie art. 1 pkt. 1 dekretu z dnia 31 sierpnia 1944 r. o wymiarze kary dla faszystowsko-hitlerowskich zbrodniarzy i zdrajców Narodu Polskiego, skazać go na karę śmierci”.

Zbliża się Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.

Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie, pod honorowym patronatem posła na Sejm RP – Macieja Małeckiego oraz starosty powiatu Żyrardowskiego – Wojciecha Szustakiewicza, 1 marca rozpoczyna swój program obchodów. Serdecznie zapraszamy na organizowane przez nas spotkania i wykłady.

Wojsko Polskie w wojnie obronnej we wrześniu 1939 roku.

O przebiegu kampanii wrześniowej, bitwach i starciach Wojska Polskiego oraz o wyposażeniu, umundurowaniu i uzbrojeniu żołnierza Polskiego z tamtego okresu, opowiedział wczoraj (12.02.2018) w szkole podstawowej w Michałowie - pan Bogusław Nietrzebka – dyrektor Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie.

Niezwykłe kobiety w Powstaniu Warszawskim.

Dzisiaj (8.02.2018) w Zespole Szkół nr 2 im. K. Dittricha w Żyrardowie miało miejsce spotkanie podsumowujące projekt w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa - „Niezwykłe kobiety w Powstaniu Warszawskim”. Uczniowie zespołu szkół przygotowali krótkie scenki opowiadające o wspaniałych, młodych kobietach ryzykujących swoje życie i zdrowie, aby walczyć z okupantem o wolną Polskę.

Regulamin powiatowego konkursu dziennikarskiego “ Niedziela bez Teleranka. Stan wojenny oczami dziecka”

Cele konkursu

  • zapoznanie uczniów z lokalną historią;

  • kształtowanie tożsamości historycznej;

  • poczucie przynależności do środowiska lokalnego;

  • wzbudzenie zainteresowania uczniów do odkrywania nieznanych kart historii powiatu żyrardowskiego;

  • przybliżenie uczestnikom konkursu pracy i warsztatu dziennikarskiego;

  • promocja klasy dziennikarskiej Liceum Ogólnokształcącego Zespołu Szkół nr 3 w Wiskitkach.

Uczestnicy

  • uczniowie w wieku 13-15 lat (klasy I-III dawnych gimnazjów) z terenu powiatu żyrardowskiego

Powiatowy konkurs dziennikarski „Niedziela bez Teleranka. Stan wojenny oczami dziecka”.

Stan wojenny z lat 1981 - 83 dotknął wszystkich Polaków. Wojsko i służby bezpieczeństwa przejęły kontrolę nad każdą działalnością państwa. Nawet programy telewizyjne były prowadzone przez żołnierzy i funkcjonariuszy, a popularny wśród dzieci i młodzieży niedzielny Teleranek, zniknął z ramówki. Jak stan wojenny odbierało młode pokolenie Polaków, dla których szarość PRL, nabrała w tych dniach mroczniejszych barw? Jak radzili sobie z tą smutną rzeczywistością najmłodsi, a jak nastolatkowie, powoli wchodzący w okres dorosłości? Jeśli chcesz poznać prawdę, musisz ich o to zapytać i przeprowadzić z nimi wywiad!

Lniany ZaułekUrząd MiastaBibliotekaCentrum KulturyOŻyrardówOŻyrardówŻyrpointŻyrpointGłosGłosŻycie Tydzień Żyrardowa