1, 2, 3 warszawiakiem jesteś Ty!

Zapraszamy do uczestnictwa w zabawie

Zmiana ekspozycji czasowej

 Informujemy, ze do dnia 08.09.2016 r. będzie trwała zmiana ekspozycji czasowej.

Zapraszamy na otwarcie wystawy: "Tajniki dawnego malarstwa. Studenci, absolwenci, pracownicy Katedry Technik i Technologii Malarstwa Sztalugowego"

Uroczyste otwarcie wystawy odbędzie się 9 września br. o godz. 18.00 w siedzibie Muzeum. Ekspozycja zrealizowana  w ramach VIII Interdyscyplinarnego Festiwalu Sztuk "Miasto Gwiazd" w Żyrardowie. Wstęp wolny!

Nowe nabytki do Galerii Józefa Rapackiego

Już niedługo Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie wzbogaci zbiory o dwa obrazy Józefa Rapackiego, „Lato” z 1903 roku oraz „Pejzaż” z 1926 roku, obydwa obrazy zakupione zostaną od osób prywatnych dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Obecnie oczekujemy na przekazanie dotacji. Gdy obrazy zostaną wyeksponowane na Galerii Józefa Rapackiego poinformujemy na naszej stronie internetowej.

 

72. Rocznica Powstania Warszawskiego

 1 sierpnia 1944 roku wybuchło Powstanie Warszawskie. Pamiętamy o młodych żołnierzach z Armii Krajowej, którzy walczyli o wolność Polski i godność, mieli wytrwać kilka dni, dzielnie bronili się ponad dwa miesiące. Powstańcy poddali się dopiero 3 października, po 63 dniach nierównej walki z niemieckim okupantem. Determinacja, poświęcenie i odwaga Powstańców dowiodła, że zasługują Oni dzisiaj na najwyższe honory i pamięć!

DROGA
wystawa fotografii Karola Grabowskiego

 Droga,

która wiedzie nas do celu

gdzie kończy się czas...

Wystawa i album fotografii DROGA powstały w sierpniu 1981 roku w czasie studiów artystycznych w Akademii Filmowej FAMU w Pradze i były częścią pracy dyplomowej Karola Grabowskiego, którą autor obronił w 1982 roku. Materiał ten po 35 latach stanowi historyczny, fotograficzny dokument, który niezwykle prawdziwie oddaje tamten czas. Dopiero teraz, po raz pierwszy, zdjęcia te zostają pokazane w Polsce nawiązując do Światowych Dni Młodzieży 2016 i wielkiego pielgrzymowania do Polski.

Cytat ze wstępu do albumu Karola Grabowskiego, pt.: Droga

Wystawa ma charakter plenerowy, zdjęcia zostały wyeksponowane  w Żyrardowie przy ul. Bolesława Limanowskiego na ogrodzeniu Parku im. Karola Dittricha oraz na Pl. Jana Pawła II na ogrodzeniu przedszkola - dawnej Ochronki Fabrycznej.

Rozstrzygnięcie konkursów

21 czerwca o godz. 10.00 w Muzeum odbyło się uroczyste podsumowanie powiatowego etapu międzynarodowych konkursów; „Moja przygoda w muzeum” oraz „Muzealne spotkania z fotografią”. Jury pod przewodnictwem artysty plastyka Zbigniewa Kołaczka oraz fotografika Karola Grabowskiego miało trudne zadanie, bo w tym roku napłynęło ponad 300 prac konkursowych. Dyrektor Muzeum Bogusław Nietrzebka oraz Wicestarosta Powiatu Żyrardowskiego Grzegorz Dobrowolski wręczyli 18 nagród i 21 wyróżnień. Nagrody dla uczestników zostały ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Żyrardowie, Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie oraz firmę Tex-len. Dziękujemy wszystkim uczestnikom i już dzisiaj zapraszamy do wzięcia udziału w przyszłorocznych konkursach, gratulujemy zwycięzcom, wyróżnionym i opiekunom.

18 czerwca startujemy z zabawą
"1, 2, 3 warszawiakiem jesteś Ty!"

W okresie od 18 czerwca do 4 września 2016 roku, po raz drugi, zapraszamy rodziny z dziećmi na wakacyjną przygodę z międzymuzealną grą „Raz, dwa, trzy, warszawiakiem jesteś Ty” organizowaną przez Muzeum Powstania Warszawskiego.

Zabawa realizowana jest we współpracy z warszawskimi instytucjami kultury oraz muzeami z Legionowa, Sulejówka i Żyrardowa. Na jej potrzeby powstała strona internetowa www.razdwatrzywarszawiak.pl, z której za darmo można pobrać karty zadań. Znajdują się na nich łamigłówki i ciekawostki dotyczą historii naszego miasta. Gracze po wydrukowaniu kart zaczynają zabawę udając się do współtworzących projekt placówek. Na wszystkie rodziny, które poprawnie wykonają zadania w wymaganej liczbie instytucji czekają nagrody. Projekt został objęty honorowym patronatem Prezydenta m. st. Warszawy. Ponadto w minionym roku portal czasdzieci.pl nagrodził naszą grę Złotym Słonecznikiem 2015.  

 

Zapraszamy na koncert

Parafia Ewangelicko-Augsburska w Żyrardowie
i Stowarzyszenie Przyjaciół Kultury Żydowskiej
zapraszają na koncert pieśni synagogalnych
w wykonaniu

Anny Silverman
z H. L. Miller Cantorial School
Jewish Theological Seminary w Nowym Jorku

Koncert odbędzie się niedzielę 12 czerwca 2016 r. o godz. 18.00
w Kaplicy Ewangelicko-Augsburskiej w Żyrardowie
ul. Żeromskiego 7c

W programie między innymi:
LeDor WaDor (M. Finkelstein)
Haszkiwejnu
Awinu Malkejnu
Ana WeChoach
Jeruszalaim szel Zahaw

Niedługo rozstrzygnięcie konkursów

A w Muzeum członkowie komisji konkursowych ciężko pracują żeby wyłonić nagrodzonych w dwóch międzynarodowych konkursach: plastycznym "Moja przygoda w Muzeum" i fotograficznym "Muzealne spotkania z fotografią". Rozstrzygnięcie i wręczenie nagród 21 czerwca o godz. 10.00 w siedzibie Muzeum.

Lniany ZaułekUrząd MiastaBibliotekaCentrum KulturyOŻyrardówOŻyrardówŻyrpointŻyrpointGłosGłosŻycie Tydzień Żyrardowa