Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku!

 

Wystawa pokonkursowa „Żyrardów - moje miasto"

W czwartek 8 grudnia w Muzeum odbyło się podsumowanie konkursu „Żyrardów - moje miasto”, który organizowało Przedszkole Nr 9 w Żyrardowie.  Przedszkolaki  mogły obejrzeć prace konkursowe swoich kolegów prezentowane na specjalnie przygotowanej wystawie, jak również wziąć udział w  lekcji  poświęconej historii i tradycji naszego miasta oraz fabryki wyrobów lnianych.

Wystawę prac dzieci będzie można podziwiać w Muzeum do 22 grudnia. Wszystkich serdecznie zapraszamy.

 

Spotkanie autorskie

Serdecznie zapraszamy na spotkanie autorskie Bogdana Jagiełło – autora książki „Żyrardów 1914 – 1924”, które odbędzie się dnia 16 grudnia o godz. 14.00 w siedzibie Muzeum. Wstęp wolny!

Bursztyn bałtycki i żywice świata

W sobotę 2 grudnia o godz. 17.00 w Muzeum Mazowsza Zachodniego odbył się wernisaż wystawy pt. Bursztyn bałtycki i żywice świata. Eksponaty pokazane na wystawie pochodzą ze zbiorów Muzeum Ziemi Polskiej Akademii Nauk. Wystawę zaaranżowali Katarzyna Kwiatkowska kierownik Działu Bursztynu oraz Michał Kazubski, autorką wystawy jest prof. dr hab. Barbara Kosmowska – Ceranowicz. Wystawę objął patronatem honorowym Wojciech Szustakiewicz – Starosta Żyrardowski. Na otwarciu wystawy wśród przybyłych gości obecny był wicestarosta Grzegorz Dobrowolski oraz przedstawiciele Muzeum Ziemi PAN dr Ryszard Szczęsny – dyrektor oraz Michał Kazubski. Piękne eksponaty oraz ciekawa aranżacja wystawy ułatwiają zwiedzającym poznanie wszelkich zagadnień związanych z bursztynem, jego występowaniem z technikami obróbki i wykorzystaniem bursztynu i innych żywic kopalnych od czasów prehistorycznych do współczesności.

 

Zapraszamy po prezenty do Muzeum

Jesteś miłośnikiem historii, kultury i tradycji Żyrardowa, a może szukasz ciekawego prezentu dla rodziny lub znajomych. Jeżeli tak, to zapraszamy do Muzeum, gdzie można zakupić w atrakcyjnych cenach pamiątki i publikacje związane z naszą małą ojczyzną i jej dziedzictwem kulturowym. Poniżej prezentujemy te najciekawsze:

1.   Vademecum Żyrardowa - Cena 25 zł 20 zł (cena promocyjna do końca roku)

Na stu stronach zaprezentowane są dzieje Żyrardowa, od momentu powstania, aż do lat dziewięćdziesiątych XX wieku. Tekst historyczny uzupełniony został bardzo ciekawymi zdjęciami, duża część z nich publikowana jest po raz pierwszy.

2.   Paweł Hulka-Laskowski Audiobook Mój Żyrardów - Cena 19 zł

Jedno z najważniejszych dzieł pisarza pokazujące kulturę robotniczą XIX-wiecznego miasta przemysłowego. Paweł Hulka-Laskowski barwnie opisał mieszkańców robotniczego miasta, ich ciężkie życie, robotnicze zwyczaje, przesądy i legendy związane z historią Żyrardowa.  Czyta Jarosław Gajewski. 

Zakup obrazów Józefa Rapackiego

Zakup obrazów Józefa Rapackiego "Pejzaż" z 1926 r. oraz "Lato" z 1903 r. został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Kolekcje", priorytet "Kolekcje muzealne", operatorem programu jest Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów.

Otwarcie wystawy
"Bursztyn bałtycki i żywice świata"

Zapraszamy 2 grudnia o godz. 17.00 na wernisaż wystawy "Bursztyn bałtycki i żywice świata". Wystawa zorganizowana została ze zbiorów Muzeum Ziemi Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Patronatem honorowym ekspozycję objął Wojciech Szustakiewicz Starosta Powiatu Żyrardowskiego.

Powszechnie bursztyn kojarzony jest z Bałtykiem. Jest żółty, przezroczysty i służy do wyrobu ozdób. Elektryzuje się ujemnie, wydziela charakterystyczny zapach w trakcie spalania, zawiera inkluzje. Prezentowana wystawa wiedzę tę znacznie poszerza. W kolejnych gablotach zwiedzający zapozna się z pochodzeniem bursztynu, jego występowaniem, innymi żywicami kopalnymi, technikami obróbki i wykorzystaniem surowca od czasów przedhistorycznych do współczesności.

Bursztyn od tysiącleci używany był m. in. do wyrobu ozdób. Techniki obróbki zmieniały się w miarę rozwoju technologii, od najprostszych (szlifowanie, wiercenie) do bardzo wyrafinowanych łącznie z obróbką termiczną i ciśnieniową. Bursztynu używano nie tylko jako surowca jubilerskiego, ale znajdował zastosowanie w kosmetyce i medycynie, zwłaszcza ludowej. Do dzisiaj zresztą leczenie preparatami sporządzonymi na bazie bursztynu ma zwolenników.

6 edycja konkursu historycznego rozstrzygnięta

W dniu dzisiejszym w Muzeum odbyła się 6 edycja ponadgimnazjalnego powiatowego konkursu historycznego pt. Gdzie są kwiaty z tamtych lat. Konkurs wiedzy o Armii Krajowej, Szarych Szeregach i Żołnierzach Wyklętych. Patronat honorowy nad konkursem objęli i ufundowali nagrody Poseł Na Sejm RP Maciej Małecki i Starosta Powiatu Żyrardowskiego Wojciech Szustakiewicz. Współorganizatorami wydarzenia były Muzeum Postania Warszawskiego, reprezentowane przez Pana Macieja Podbielkowskiego, Oddział Światowego Związku Żołnierzy AK oraz Stowarzyszenie Odnowy Sochaczewa "Zamek".

Jak co roku uczestnicy zaprezentowali wysoki poziom wiedzy historycznej, zarówno tej ogólnopolskiej, ale też lokalnej dotyczącej oddziału AK w Żyrardowie "Żaba". Ukłony uznania kierujemy również w kierunku nauczycieli, którzy tak dobrze przygotowali swoich podopiecznych. Laureatami konkursu zostali:

I Miejsce:          Norbert Michalski, LO im. Szarych Szeregów we Mszczonowie

II Miejsce:      Patrycja Chudolińska, ZS nr 3 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Wiskitkach

                         Mikołaj Niedźwiadek: LO im. Stefana Żeromskiego w Żyrardowie

Wyróżnienia: Olaf Petrykowski, LO im. Stefana Żeromskiego w Żyrardowie

                        Karol Wilczyński, LO im. Stefana Żeromskiego w Żyrardowie

Pozostali uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy i upominki za uczestnictwo w konkursie. Wszystkim uczestnikom i ich opiekunom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.     


Zapraszamy do udziału w konkursie historycznym "Gdzie są kwiaty z tamtych lat. Konkurs wiedzy o Szarych Szeregach, Armii Krajowej i Żołnierzach Wyklętych."

14 listopada w najbliższy poniedziałek  w Muzeum odbędzie finał konkursu historycznego "Gdzie są kwiaty z tamtych lat. Konkurs wiedzy o Armii Krajowej, Szarych Szeregach i Żołnierzach Wyklętych." W tym roku współorganizatorem konkursu jest Oddział Światowego Związku Żołnierzy AK w Żyrardowie, Muzeum Powstania Warszawskiego, oraz Stowarzyszeniem Odnowy Sochaczewa „Zamek”.

Zachęcamy uczniów szkół ponadgimnazjalnych do udziału w tegorocznej edycji konkursu. Dla laureatów i uczestników przygotowaliśmy ciekawe nagrody rzeczowe.

Konkurs został objęty patronatem honorowym przez Macieja Małeckiego Posła na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej oraz Wojciecha Szustakiewicza Starostę Powiatu Żyrardowskiego.

Święto Niepodległości

Z okazji Święta Niepodległości, dyrektor Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie spotkał się z uczniami Zespołu Szkół nr 3 w Wiskitkach oraz uczniami Liceum Ogólnokształcącego w Żyrardowie. Spotkanie poświęcone było problematyce odzyskania niepodległości z perspektywy Wojska Polskiego w II Rzeczpospolitej. Młodzi mieli okazję posłuchać o tym jak było ujednolicane uzbrojenie po 1918 roku oraz z jakimi problemami zetknęli się twórcy polskiego wojska w II RP. Serdeczne podziękowania za zaproszenie i miłą atmosferę dla dyrekcji i grona pedagogicznego obydwu szkół ponadgimnazjalnych.

Lniany ZaułekUrząd MiastaBibliotekaCentrum KulturyOŻyrardówOŻyrardówŻyrpointŻyrpointGłosGłosŻycie Tydzień Żyrardowa