18 czerwca startujemy z zabawą
"1, 2, 3 warszawiakiem jesteś Ty!"

W okresie od 18 czerwca do 4 września 2016 roku, po raz drugi, zapraszamy rodziny z dziećmi na wakacyjną przygodę z międzymuzealną grą „Raz, dwa, trzy, warszawiakiem jesteś Ty” organizowaną przez Muzeum Powstania Warszawskiego.

Zabawa realizowana jest we współpracy z warszawskimi instytucjami kultury oraz muzeami z Legionowa, Sulejówka i Żyrardowa. Na jej potrzeby powstała strona internetowa www.razdwatrzywarszawiak.pl, z której za darmo można pobrać karty zadań. Znajdują się na nich łamigłówki i ciekawostki dotyczą historii naszego miasta. Gracze po wydrukowaniu kart zaczynają zabawę udając się do współtworzących projekt placówek. Na wszystkie rodziny, które poprawnie wykonają zadania w wymaganej liczbie instytucji czekają nagrody. Projekt został objęty honorowym patronatem Prezydenta m. st. Warszawy. Ponadto w minionym roku portal czasdzieci.pl nagrodził naszą grę Złotym Słonecznikiem 2015.  

 

Zapraszamy na koncert

Parafia Ewangelicko-Augsburska w Żyrardowie
i Stowarzyszenie Przyjaciół Kultury Żydowskiej
zapraszają na koncert pieśni synagogalnych
w wykonaniu

Anny Silverman
z H. L. Miller Cantorial School
Jewish Theological Seminary w Nowym Jorku

Koncert odbędzie się niedzielę 12 czerwca 2016 r. o godz. 18.00
w Kaplicy Ewangelicko-Augsburskiej w Żyrardowie
ul. Żeromskiego 7c

W programie między innymi:
LeDor WaDor (M. Finkelstein)
Haszkiwejnu
Awinu Malkejnu
Ana WeChoach
Jeruszalaim szel Zahaw

Niedługo rozstrzygnięcie konkursów

A w Muzeum członkowie komisji konkursowych ciężko pracują żeby wyłonić nagrodzonych w dwóch międzynarodowych konkursach: plastycznym "Moja przygoda w Muzeum" i fotograficznym "Muzealne spotkania z fotografią". Rozstrzygnięcie i wręczenie nagród 21 czerwca o godz. 10.00 w siedzibie Muzeum.

Międzynarodowe Konkursy dla Dzieci i Młodzieży w Muzeum

Jak co roku Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie jest organizatorem, na szczeblu powiatowym, dwóch Międzynarodowych Konkursów dla dzieci i młodzieży – plastycznego pt. „Moja przygoda w muzeum” oraz fotograficznego pt. „Muzealne spotkania z fotografią” Serdecznie zapraszamy wszystkie dzieci i młodzież do wzięcia w nich udziału. Prace prosimy składać w siedzibie Muzeum do 4 czerwca 2016 r.

Szczegółowe informacje i regulamin konkursów dostępne w Muzeum.

Liczymy, jak co roku, na duże zainteresowanie i życzymy powodzenia.

Europejska Noc Muzeów

W sobotę, 14 maja Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie odbył się wernisaż wystawy „Zniszczenie i odbudowa. Żyrardów 1915 – 1923”. Wystawa została zorganizowana w ramach Obchodów Roku Filipa de Girarda w 100 lecie Nadania Miastu Żyrardów Praw Miejskich. Otwarcie ekspozycji zaplanowane zostało jako jedna z atrakcji Europejskiej Nocy Muzeów. Tego wieczoru po raz siódmy w Żyrardowie nasze Muzeum przygotowało wiele atrakcji dla mieszkańców Żyrardowa i turystów. Po obejrzeniu ciekawej wystawy zwiedzający mogli wysłuchać prezentacji zorganizowanej przez rekonstruktorów z GRH Strzelcy 31 pp. – opowiadał Piotr Dymecki. Następnie wysłuchaliśmy koncertu muzyki poważnej w wykonaniu zespołu Sinfonietta de Girarda, potem obejrzeliśmy film pt: Wariackie losy obrazów Jan Matejki podczas II wojny światowej. A na zakończenie rozdaliśmy nagrody zwycięzcom quizu o historii Żyrardowa i ciekawostkach związanych z naszym miastem. Wszystkim, którzy zdecydowali się spędzić ten sobotni wieczór w Muzeum Mazowsza Zachodniego dziękujemy i zapraszamy w przyszłym roku!

Zapraszamy na koncert

 Z okazji Nocy Muzeów, która się odbędzie 14 maja br., mamy dla gości niespodziankę muzyczną! 

Ogłaszamy dodatkowy punkt programu o godzinie 20.00, czyli koncert zespołu Sinfonietta de Girarda w składzie:
Ania Myszkowska - koncertmistrz , pierwsze skrzypce
Emilia Czyżewska - pierwsze skrzypce
Agnieszka Białecka - 2-gie skrzypce
Magda Oskiera - 2-gie skrzypce
Sandra Ambroziak - altówka
Weronika Błońska - wiolonczela
Mateusz Wiśniewski - kierownictwo artystyczne, dyrygent

w programie znajdzie się:
Divertimento B-dur Wolfganga Amadeusza Mozarta
Aria na strunie G z III suity orkiestrowej Jana Sebastiana Bacha
The man i love - George Gershwin

Zmiana ekspozycji

Informujemy, że w weekend 7-8 maja br. Muzeum będzie nieczynne z uwagi na zmianę ekspozycji. Zapraszamy 14 maja 2016 o godzinie 18.00 na otwarcie wystawy ":Zniszczenie i odbudowa. Zakłady Żyrardowskie 1915-1923". Wstęp wolny!

Noc Muzeów w Żyrardowie

Jak co roku Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie zaprasza na moc atrakcji w tę jedyną noc w roku, w “Noc Muzeów”. W tym roku wydarzenie to rozpocznie się o 18.00 od otwarcia wystawy pt. “Zniszczenie i odbudowa. Zakłady Żyrardowskie 1915 – 1923”. Na ekspozycji Muzeum zaprezentuje zdjęcia, które pokazują zniszczenia w infrastrukturze fabryki, jakich dokonali wycofujący się żołnierze rosyjscy w trakcie pierwszej wojny światowej, kiedy wysadzili najważniejsze części fabryki. Ponad 50 zdjęć pokaże ogrom zniszczeń, ale również czas odbudowy Zakładów Żyrardowskich po I wojnie świtowej.

Kolejnym punktem wydarzenia będą Opowieści ludzi z pasją. Podobnie jak w poprzednim roku i w tym zaprosiliśmy ciekawe osobowości, aby przedstawiły nam swoje hobby i zainteresowania.

Na koniec jak zwykle zaprosimy gości na konkurs wiedzy o naszym mieście “I love Żyrardów”. Osoby, które pochwalą się swoją wiedzą otrzymają ciekawe nagrody.

Wszystkich serdecznie zapraszamy.

Zapraszamy na otwarcie wystawy pt.

Zapraszamy na otwarcie nowej wystawy w Muzeum pt. "Zniszczenie i Odbudowa. Zakłady Żyrardowskie w latach 1915-1923". W ramach wystawy pokażemy zbiór pond 50, w większości dotąd nie publikowanych, fotografii pokazujących ogrom zniszczeń jakich dokonało wycofujące się wojsko rosyjskie, kiedy zostały wysadzone główne budynki zakładów w powietrze. Zniszczenia odniosły budynki w centrali, tkalnia, stara i nowa przędzalnia, jak również bielnik. Najważniejsze budynki w zakładach zostały praktycznie zrównane z ziemią lub zniszczone do stopnia niemożności ich dalszego użytkowania. Blisko 100 lat ciężkiej pracy kilku pokoleń w jedną noc obrócono w gruzy.

 

225 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Konstytucja 3 Maja, właściwie Ustawa Rządowa z 3 Maja,  uchwalona została 3 maja 1791 r. Była największym osiągnięciem legislacyjnym Sejmu Czteroletniego obradującego od października 1788 do maja 1792 r. Autorami projektu konstytucji byli w szczególności Ignacy Potocki, król Stanisław August Poniatowski i ks. Hugo Kołłątaj.

Lniany ZaułekUrząd MiastaBibliotekaCentrum KulturyOŻyrardówOŻyrardówŻyrpointŻyrpointGłosGłosŻycie Tydzień Żyrardowa