Ważna informacja!

Informujemy, że w dniach 03 - 04.12.2022 (sobota, niedziela) nasze muzeum będzie nieczynne. Za utrudnienia przepraszamy.

Nowe wydanie "Mojego Żyrardowa" już w Muzeum

 Muzeum z radością informuje, że już niedługo do rąk czytelników trafi nowe wydanie książki Pawła Hulki-Laskowskiego „Mój Żyrardów”. Książka jest już w Muzeum i nie możemy się doczekać, aby ją oficjalnie zaprezentować.

Nowe wydanie „Mojego Żyrardowa” otrzymało twardą oprawę, atrakcyjną szatę graficzną, profesjonalną redakcję i wzbogacone zostało o zdjęcia Żyrardowa i Pawła Hulki-Laskowskiego.
 
Projekt wydania nowej edycji „Mojego Żyrardowa” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury
 
"Mój Żyrardów" jest bezcennym źródłem historycznym pokazującym kulturę i tradycję robotniczą oraz życie codzienne i ciężką pracę mieszkańców przemysłowego miasta z przełomu XIX i XX w.
 
Zachęcamy wszystkich do obserwowania naszej strony internetowej i profilu na facebooku, gdzie będziemy przedstawiać więcej szczegółów dotyczących nowego wydania „Mojego Żyrardowa” i zaprosimy wszystkich na uroczystą premierę publikacji.
Powiatowy Konkurs Historyczny rozstrzygnięty

Dziś zakończyliśmy finałowy etap XI edycji konkursu historycznego „Gdzie są kwiaty z tamtych lat. Konkurs wiedzy o Armii Krajowej, Szarych Szeregach i Żołnierzach Wyklętych”. Organizatorami konkursu są Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej oraz Muzeum Powstania Warszawskiego w Warszawie. Honorowy patronat nad konkursem objął Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej oraz Krzysztof Dziwisz Starosta Powiatu Żyrardowskiego. Nagrody w konkursie ufundowali: Starosta Krzysztof Dziwisz – tablet dla zwycięzcy (I nagroda), Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej – publikacje historyczne, Instytut Pamięci Narodowej – gry edukacyjne oraz książki, Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie – książki o tematyce historycznej.

W finałowym etapie wzięło udział 19 uczniów z 7 szkół ponadpodstawowych z terenu powiatu żyrardowskiego, w tym z: Zespołu Szkół nr 1 w Żyrardowie, Zespołu Szkół nr 2 w Żyrardowie, Zespołu Szkół nr 3 w Wiskitkach, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Marii Grzegorzewskiej w Żyrardowie, Liceum Ogólnokształcącego im. S. Żeromskiego w Żyrardowie, Liceum Ogólnokształcącego im. Czesława Tańskiego w Puszczy Mariańskiej oraz Liceum Ogólnokształcącego im. Szarych Szeregów w Mszczonowie.

Po zakończeniu części pisemnej, wyłoniono 6 uczniów z najlepszymi wynikami, którzy przeszli do części ustnej. Następnie ogłoszono zwycięzców konkursu:

I miejsce Dawid Libera z Liceum Ogólnokształcącego im. S. Żeromskiego w Żyrardowie

II miejsce Jakub Anczewski z Liceum Ogólnokształcącego im. S. Żeromskiego w Żyrardowie

III miejsce Jakub Gręda z Liceum Ogólnokształcącego im. Szarych Szeregów w Mszczonowie.

Wyróżnieni zotali: Filip Kociszewski z Zespołu Szkół nr 1, Antoni Stańczyk z Liceum Ogólnokształcącego im. Szarych Szeregów w Mszczonowie oraz Maksymilian Kamiński z Liceum Ogólnokształcącego im. S. Żeromskiego w Żyrardowie.

Powiatowy Konkurs Historyczny

Zapraszamy do udziału w XI edycji Powiatowego Konkursu Historycznego „Gdzie są kwiaty z tamtych lat. Konkurs wiedzy o Armii Krajowej, Szarych Szeregach i Żołnierzach Wyklętych”. Organizatorami konkursu są Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie oraz Muzeum Powstania Warszawskiego w Warszawie. Honorowy patronat nad konkursem obejął Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej oraz Krzysztof Dziwisz Starosta Powiatu Żyrardowskiego. Nagrody w konkursie ufundowali organizatorzy oraz IPN - Biuro Edukacji Narodowej w Warszawie.

Zgłoszenia udziału w konkursie przedstawicieli szkół (max. 4 osób) należy przesłać na adres Muzeum Mazowsza Zachodniego, ul. Dittricha 1, 96-300 Żyrardów, tel. (46) 855 33 13, e-mail: muzeum@muzeumzyrardow.pl w terminie do 15.11.2022 r.

 II ETAP konkursu i zarazem jego finał będzie zorganizowany 18. 11. 2022 roku w siedzibie Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie, ul. Karola Dittricha 1, 96-300 Żyrardów tel. 46 855 33 13. Zaczynamy o godzinie 10.00, uczestników i opiekunów prosimy o przybycie kilkanaście minut wcześniej.

Muzeum czynne 11.11.2022

Informujemy, że w piątek 11.11.2022 w Święto Niepodległości, muzeum będzie czynne w godzinach 11.00 - 17.00. Zapraszamy serdecznie do zwiedzania.

Zapraszamy do Muzeum

Mimo, że pogoda nie zachęca do spacerów zapraszamy was do odwiedzenia naszego Muzeum.

Obecnie w Muzeum prezentowana jest wystawa „Dittrichowie. Rodzina wielkich fabrykantów”. W trakcie zwiedzania odkryjecie nie tylko fakty z przeszłości naszego miasta i osób je tworzących, ale również zobaczycie archiwalne zdjęcia, przepiękne materiały lniane produkowane w żyrardowskiej fabryce i inne ciekawe eksponaty.

Zachęcamy również do zapoznania się z sklepem z pamiątkami w naszym Muzeum, czy to w siedzibie, czy na stronie internetowej. Możecie w nim znaleźć interesujące publikacje dotyczące historii, tradycji i kultury Żyrardowa. Idealne na pamiątkę dla siebie, rodziny lub znajomych mieszkających w innej części Polski. Szczególnie polecamy nasze najnowsze wydawnictwa, książkę dla dzieci autorstwa Pawła Hulki-Laskowskiego pt. „Uciechy lata i Od wiosny do wiosny”. Już pod koniec listopada będziecie mogli nabyć nowe wydanie „Mojego Żyrardowa” Pawła Hulki-Laskowskiego. Warto czekać. Od niedawna do sprzedaży wróciły również Puzzle z Panoramą Żyrardowa z 1899 r.

Serdecznie zapraszamy do Muzeum

Remont budynku muzeum

Powiat Żyrardowski realizuje projekt pn. „Ochrona walorów siedziby Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie, zwiększenie powierzchni wystawienniczej, dostosowanie obiektu dla osób niepełnosprawnych, utworzenie pracowni digitalizacji zbiorów, poprzez prace konserwatorsko-budowlane oraz konserwację zabytkowych stropów” dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego  w ramach Osi Priorytetowej V „gospodarka przyjazna środowisku” Działanie 5.3 „Dziedzictwo kulturowe” Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020, na podstawie umowy z dnia 27.12.2017r.

Nowe wydanie

„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu Celowego”

 

Muzeum z radością informuje, że już niedługo w wasze ręce trafi nowe wydaniem książki Pawła Hulki-Laskowskiego „Mój Żyrardów”. Książka otrzyma twardą oprawę, nową szatę graficzną, profesjonalną redakcję i wzbogacona zostanie o zdjęcia prezentujące jej treść.

Wydanie nowej edycji „Mojego Żyrardowa” jest możliwe dzięki dofinansowaniu, które Muzeum otrzymało z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach Programów Ministra na 2022 r., priorytet „Literatura”.

"Mój Żyrardów" jest bezcennym źródłem historycznym pokazującym kulturę i tradycję robotniczą oraz życie codzienne i ciężką pracę mieszkańców przemysłowego miasta z przełomu XIX i XX w.

Zachęcamy wszystkich do obserwowania naszej strony internetowej i profilu na facebooku, gdzie  będziemy przedstawiać więcej szczegółów dotyczących nowego wydania „Mojego Żyrardowa”.

 

Bardzo smutna wiadomość.

Msza Święta żałobna zostanie odprawiona w dniu 3 września 2022 roku (sobota) o godzinie 10:30 w kościele p.w. Matki Bożej Pocieszenia w Żyrardowie, po czym nastąpi przewiezienie do grobu na Cmentarzu Parafialnym w Szymanowie.

INFORMACJA

W najbliższe dni, tj. w sobotę, niedzielę i poniedziałek (13 - 15.08. 2022) Muzeum Mazowsza Zachodniego będzie czynne w godzinach 11.00 - 17.00. Zapraszamy do zwiedzania!

Lniany ZaułekUrząd MiastaBibliotekaCentrum KulturyOŻyrardówOŻyrardówŻyrpointŻyrpointGłosGłosŻycie Tydzień Żyrardowa