Zaproszenie

Zapraszamy do udziału w konwersatorium.

Z okazji Świąt Wielkiej Nocy

życzymy radości, pokoju, nadziei, wiosennych nastrojów oraz serdecznych spotkań w gronie najbliższych osób.

Wesołego Alleluja!

Pożegnanie majora Edwarda Dębińskiego

Z głębokim smutkiem żegnamy

majora Edwarda Dębińskiego,

który zmarł 8 kwietnia 2017 roku.

Major Edward Dębiński żołnierz 8 plutonu III kompanii AK Ośrodka „Żaba” Żyrardów, działacz organizacji „NIE” oraz „WiN”. Prezes Żyrardowskiego Koła Światowego Związku Żołnierzy  Armii Krajowej „Żaba”. Wielki pasjonat historii, wychowawca wielu pokoleń młodych, blisko współpracował z Muzeum Mazowsza Zachodniego w realizacji wielu ciekawych projektów.

Rodzinie Zmarłego, składamy wyrazy współczucia i żalu.

Wszyscy będziemy wspominać majora Edwarda Dębińskiego.

Pracownicy Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie.

Targi Edukacyjne "Dobre Szkoły Blisko Ciebie"

4 kwietnia w żyrardowskiej Resursie odbyły się Targi Edukacyjne "Dobre Szkoły Blisko Ciebie". W ramach wydarzenia szkoły ponadgimnazjalne z terenu powiatu żyrardowskiego prezentowały swoją ofertę edukacyjną. Uczniowie, nauczyciele i dyrektorzy szkół pokazali, że warto uczyć się w naszym powiecie, a bogata oferta naszych szkół zaspokoi wszelkie ambicje uczniów, od zawodowych po naukowe.
My też uczestniczyliśmy w tym ciekawym wydarzeniu. Pokazywaliśmy swoją ofertę kulturalną i wydawniczą oraz zachęcaliśmy do zwiedzania naszych wystaw.

Nasza historia - dla zachowania w pamięci

TOWARZYSTWO PRZYJACIÓŁ MIASTA ŻYRARDOWA ZAPRASZA

Towarzystwo Przyjaciół Miasta Żyrardowa uprzejmie zaprasza na spotkanie poświęcone historii naszego miasta. Aby zachować w pamięci dzieje Powstania Listopadowego w okolicach Rudy Guzowskiej - dnia 28 marca 2017 r./wtorek /o godz.17.00/ w siedzibie TPMŻ w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Żyrardowie przy ul. Mostowej 1. odbędzie się z bogatą oprawą wizualną, prelekcja Macieja Kucharskiego, pasjonata historii, regionalisty, autora opracowań historycznych na temat dziejów Mazowsza Zachodniego.

Serdecznie zapraszamy.

Stanisław Niewiadomski

Prezes Towarzystwa Przyjaciół Miasta Żyrardowa

Losy rodzin Żołnierzy Wyklętych w czasach PRL

W piątkowy wieczór, w Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie Kajetan Rajski autor książki pt; Wilczęta, wygłosił wykład pt. Losy rodzin Żołnierzy Wyklętych w czasach PRL.  Prelegent opowiedział o swoich spotkaniach z dziećmi Żołnierzy Wyklętych, przedstawił sylwetki niektórych bohaterów, omówił trudną sytuację i prześladowania, którym w okresie PRL poddano rodziny Wyklętych. Spotkanie zrealizowane w ramach obchodów Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych w Powiecie Żyrardowskim pod patronatem Starosty Żyrardowskiego Wojciecha Szustakiewicza oraz Macieja Małeckiego Posła na Sejm RP.

 

Wykład Leszka Żebrowskiego

Żołnierze Wyklęci. Antykomunistyczne podziemie zbrojne po 1944 roku, to tytuł wykładu wygłoszonego przez Leszka Żebrowskiego w czwartkowy wieczór w Muzeum Mazowsza Zachodniego.  Zgromadzeni goście mieli okazję wysłuchać pasjonującego wykłady o podziemiu niepodległościowym po 44 roku na ziemiach polskich i antysowieckim powstaniu. Spotkanie zrealizowane w ramach obchodów Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych w Powiecie Żyrardowskim pod patronatem Starosty Żyrardowskiego Wojciecha Szustakiewicza oraz Macieja Małeckiego Posła na Sejm RP.

Uroczyste podsumowanie
I edycji powiatowego konkursu „Kocham Cię , Polsko”.

9 marca 2017 roku o godzinie 10:00 w Muzeum Mazowsza Zachodniego uroczyste podsumowanie I edycji  powiatowego konkursu „Kocham Cię , Polsko”.  Jury pod przewodnictwem dyrektora Muzeum Bogusława Nietrzebki  miało trudne zadanie, ponieważ napłynęło 407 prac konkursowych z 22 placówek z terenu  powiatu żyrardowskiego. Poseł Maciej Małecki i dyrektor Muzeum Mazowsza Zachodniego Bogdan Nietrzebka wręczyli  9 nagród i 8 wyróżnień. Nagrody dla uczestników zostały ufundowane przez Starostwo Powiatu Żyrardowskiego i posła Macieja Małeckiego. Dziękujemy wszystkim uczestnikom i już dziś zapraszamy do wzięcia udziału w przyszłorocznej edycji,  gratulujemy zwycięzcom, wyróżnionym i opiekunom.

Zaraszamy na wykłady

Starosta Żyrardowski Wojciech Szustakiewicz oraz dyrektor Muzeum Mazowsza Zachodnieg w Żyrardowie Bogusław Nietrzebka zapraszają do Muzeum na spotkania poświęcone żołnierzom wyklętym.

Pamięci Niezłomnym w LO w Mszczonowie

 Powiatowe obchody Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych rozpoczął 1 marca wernisaż wystawy „Zaplute karły reakcji” w Liceum Ogólnokształcącym im. Szarych Szeregów w Mszczonowie.Okolicznościowy wykład o „Żołnierzach Wyklętych – bohaterach drugiej konspiracji” wygłosił Bogusław Nietrzebka dyrektor Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie. Słuchaczy zaś nie brakowało. Uczniowie mszczonowskich Szarych Szeregów gościli uczniów i nauczycieli z Zespołu Szkół Nr 2 w Żyrardowie oraz Zespołu Szkół Nr 3 w Wiskitkach, dyrektora powiatowego Wydziału Oświaty Adama Lemiesza, dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury Bożenę Liszewską oraz dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej Renatę Ozon.

Lniany ZaułekUrząd MiastaBibliotekaCentrum KulturyOŻyrardówOŻyrardówŻyrpointŻyrpointGłosGłosŻycie Tydzień Żyrardowa