Wernisaż wystawy

Zapraszamy w najbliższy piątek (7.09) na wernisaż wystawy Ryszarda Sobolewskiego - "Magia Meksyku".

Wernisaż rozpocznie się o godzinie 12.00 w Zespole Szkół nr 1 w Żyrardowie (w tzw. "Elektryku", ul. Bohaterów Warszawy 4). Wstęp wolny.

38. rocznica Porumień Sierpniowych

31 sierpnia 1980 roku w sali BHP Stoczni Gdańskiej, podpisano jedno z czterech porozumień komitetów strajkowych z rządem PRL, które w historiografii zyskały miano „Porozumień Sierpniowych”.

Strajkujący domagali się między innymi ograniczenia cenzury, przestrzegania prawa do wolności słowa, skrócenia wieku emerytalnego, reform gospodarczych oraz powołania nowych, samorządnych związków zawodowych, reprezentujących interesy robotników, a nie interesy rządu. Tak narodził się Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność” - ogólnopolska organizacja, zrzeszająca swego czasu nawet 10 milionów polskich obywateli.

Dzisiaj obchodzimy jej święto – Dzień Solidarności i Wolności. Nie zapomnijmy zatrzymać się na chwilę i wspomnieć tych zwykłych ludzi, którzy tworzyli NSZZ Solidarność; ludzi pragnących zmian, wolności i lepszego życia dla siebie i swoich najbliższych.

Zmiana ekspozycji

Informujemy, że w związku ze zmianą ekspozycji czasowej od 20 sierpnia do 7 września 2018 r. dla zwiedzających będzie dostępna jedynie stała Galeria Prac Józefa Rapackiego.

74 rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

74 lata temu - 1 sierpnia 1944 roku o godzinie 17.00 - wybuchło zorganizowane przez Armię Krajową Powstanie Warszawskie. Przez 63 dni Polacy dzielnie walczyli w brutalnej bitwie miejskiej, w której zginęło prawie 200 tysięcy cywilów i żołnierzy AK. Ostatecznie, bez militarnego wsparcia ze strony sojuszników, a także bez wsparcia stacjonującej na drugim brzegu Wisły Armii Czerwonej, 3 października Powstanie ostatecznie upadło, a Warszawa przeistoczyła się w miasto ruin...

Premiera Żyrardowskiego Rocznika Muzealnego

Serdecznie zapraszamy 28 czerwca na godzinę 17.00 do Muzeum, ul. Karola Dittricha 1, na premierę 8 numeru "Żyrardowskiego Rocznika Muzealnego". W trakcie wydarzenia będzie można nabyć wydawnictwo po bardzo atrakcyjnej cenie oraz spotkać się i porozmawiać z autorami tekstów. Do zobaczenia.

Żyrardowski Rocznik Muzealny 8/2018

Już jest! Kolejny, 8 numer Żyrardowskiego Rocznika Muzealnego - pachnie jeszcze drukarską farbą. W 8 numerze ciekawe materiały i artykuły historyczne prezentujące dzieje Żyrardowa i okolicznych miejscowości. Ponadto w Roczniku zamieściliśmy opisy najciekawszych nabytków muzealnych oraz kalendarium wystaw. Rocznik do nabycia w Muzeum Mazowsza Zachodniego po przystępnej cenie. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z tą niezwykłą publikacją.

Rozstrzygnięcie Konkursów

14 czerwca 2018 r. o 10.00 w siedzibie Muzeum odbyło się uroczyste podsumowanie powiatowego etapu międzynarodowych konkursów dla dzieci i młodzieży: "Moja przygoda w muzeum" oraz "Muzealne spotkania z fotografią". Do muzeum nadesłano ponad 160 prac ze szkół powiatu żyrardowskiego, z czego 19 zostało nagrodzonych i 21 wyróżnionych. Jury w konkursie fotograficznym przewodniczył artysta fotografik Karol Grabowski, a w konkursie plastycznym artysta plastyk Zbigniew Kołaczek. Nagrody ufundowało Starostwo Powiatowe w Żyrardowie. Laureatom i ich opiekunom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Noc Muzeów 2018

Noc Muzeów 2018 za nami. Dziękujemy wszystkim, którzy tego dnia postanowili nas odwiedzić. 19 maja w Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie można było wziąć udział w spotkaniu z Aliną Czerniakowską, wysłuchać wykładu o wojnie Polsko-Bolszewickiej i Żyrardowie w latach 1945-53 oraz uczestniczyć w konkursie historycznym „Kocham Niepodległą”. Goście Nocy Muzeów mogli zwiedzić wystawę „Droga do Niepodległości” i zobaczyć pracowników Muzeum ubranych w mundury z okresu I Wojny Światowej oraz wojny z bolszewikami.

Noc Muzeów w Muzeum Mazowsza Zachodniego

Trwa Noc Muzeów w Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie. Serdecznie zapraszamy! Wstęp wolny.

Noc Muzeów 2018

Już 19 maja Noc Muzeów. Serdecznie zapraszamy do Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie! Wstęp wolny. Do zobaczenia w następną sobotę.