Finał XII edycji konkursu historycznego "Gdzie są kwiaty z tamtych lat ?"

W piątek 17.XI.2023 r. o godz. 10.00 w Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie odbędzie się finał już XII edycji konkursu historycznego wiedzy dla młodzieży szkół średnich o Armii Krajowej, Szarych Szeregach oraz Żołnierzach Wyklętych "Gdzie są kwiaty z tamtych lat ?". Tradycyjnie Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Pan Krzysztof Dziwisz - Starosta Powiatu Żyrardowskiego.

Narodowe Święto Niepodległości

Zapraszamy do Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie na obchody Narodowego Święta Niepodległości 11.11.2023 r. o  godzinie 15.00. Tego dnia muzeum dla zwiedzających czynne od 11.00 do 17.00.

1 listopad

1 listopada Muzeum będzie nieczynne. Zapraszamy do zwiedzania w pozostałe dni, w naszych standardowych godzinach (od poniedziałku do piątku między 8 a 16 oraz w weekend od 11 do 17).

Zapraszamy na prelekcję historyczną

Już niebawem kolejne interesujące wydarzenie w Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie w Żyrardowie. Zapraszamy 27 listopada o godz. 17:00 na prelekcję historyczną dr Marty Milewskiej kierwonika Izby Pamięci Strzelecka 8 w Warszawie. Patronat honorowy: Starosta Powiatu Żyrardowskiego, Pan Krzysztof Dziwisz. Zapraszamy serdecznie. Wstęp wolny.

Wieczornica patriotyczna poświęcona pamięci Jana Pawła II

Kolejne ważne wydarzenie w Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie pod patronatem Starosty Powiatu Żyrardowskiego p. Krzysztofa Dziwisza! Zapraszamy serdecznie. Wstęp wolny.

Prelekcja z okazji 340. Rocznicy Wiktorii Wiedeńskiej

Muzeum Mazowsza Zachodniego zaprasza na spotkanie z okazji Odsieczy Wiedeńskiej, które odbędzie się 15 września 2023 o godz. 11 w Muzeum Mazowsza Zachodniego przy ul. Dittricha 1. Wydarzenie będzie miało na celu przybliżenie tego wielkiego polskiego triumfu w odniesieniu do historii regionalnej - związków Jana III Sobieskiego z Puszczą Mariańską. Gościem wydarzenia będzie Proboszcz Parafii Rzymskokatolickiej p.w. Św. Michała Archanioła w Puszczy Mariańskiej ks. Waldemar Ligarzewski MIC. Patronat nad wydarzeniem objął Starosta Powiatu Żyrardowskiego p. Krzysztof Dziwisz.

Przewidywany program spotkania
1. Przywitanie i przybliżenie celu spotkania.
2. Odsiecz Wiedeńska - rys historyczny
3. Historia Zgromadzenia Księży Marianów oraz jego założyciela św. Stanisława Papczyńskiego.
4.Podsumowanie, zakończenie, poczęstunek
PS. Jeżeli aura pogodowa dopisze, spotkanie odbędzie się w amfiteatrze w parku.
Król Jan III Sobieski w Puszczy Mariańskiej.

.Jutro obchodzimy 340 rocznicę Wiktorii Wiedeńskiej. Bitwa stoczona między chrześcijańskimi wojskami polsko-cesarskimi pod wodzą króla Jana III Sobieskiego a armią Imperium Osmańskiego pod dowództwem wezyra Kara Mustafy zakończyła się klęską Osmanów. Zwycięska odsiecz Wiednia spowodowała, że Imperium Osmańskie przestało stanowić zagrożenie dla chrześcijańskiej Europy, przeszło do defensywy i nigdy nie wróciło do dawnej świetności. Warto przypomnieć, że postać króla Jana III Sobieskiego jest związana z miejscowością będącą częścią Powiatu Żyrardowskiego - Puszczą Mariańską.

Tradycja przekazuje, iż Jan III Sobieski odwiedzał Puszczę, zwaną dawniej Korabiewską, jeszcze jako hetman wielki koronny, że uczynił Ojca Stanisaława Papczyńskiego spowiednikiem i powiernikiem. Dnia 10 sierpnia 1683 król Jan III Sobieski w drodze do Wiednia zatrzymał się w tutejszym klasztorze – Marianów Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Według przekazywanej opowieści, władcy śpiącemu pod przyklasztorną lipą, przyśniła się Matka Boża, zwiastując zwycięstwo. Dla ostatecznego, triumfu słońce miało świecić o godzinę dłużej. W miejscu, w którym rosła lipa, pod którą królowi miało przyśnić się zwycięstwo wiedeńskie, wzniesiono w 1933 roku pomnik ku czci Króla. Po wiktorii pod Wiedniem Król miał ponownie tu przebywać o czym świadczą dary pozostawione w drodze powrotnej m.in.: czaprak turecki.
Narodowe czytanie

Narodowe Czytanie "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej z udziałem Starosty Powiatu Żyrardowskiego Krzysztofa Dziwisza oraz zaproszonych gości odbędzie się już 9 września w naszym Muzeum.
Zapraszamy wszystkim w najbliższą sobotę o godzinie 11.00 do Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie w parku Dittricha, na wysłuchanie fragmentu tego jakże ważnego dzieła polskiej literatury.

sprawy organizacyjne

W środę (30/08/2023) Muzeum Mazowsza Zachodniego będzie nieczynne z powodów organizacyjnych. Zapraszamy w czwartek między 8 a 16 oraz w pozostałe dni zgodnie z harmonogramem pracy muzeum 😊

Radio Victoria

Dzisiaj w naszym Muzeum mieliśmy przyjemność gościć panią Natalię Ertman z Radia Victoria. Pani Natalia przeprowadziła krókie rozmowy na żywo z naszymi pracownikami: Marcinem Olborskim i Mateuszem Waśkowskim. mamy nadzieję, że byliście z nami na antenie! :)