Ostanie posiedzenie Rady Muzeum

            2 lutego bieżącego roku odbyło się ostatnie spotkanie Rady Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie piątej kadencji. Rada spotkała się w składzie: przewodniczący Rady Stanisław Niewiadomski, Ryszard Adamiak, Piotr Mady, Paweł Fijałkowski i Jacek Czubak. Gościem ostatniego spotkania Rady był Starosta Powiatu Żyrardowskiego Wojciech Szustakiewicz.

Obrady rozpoczęte zostały przez Przewodniczącego minutą ciszy poświęconą zmarłemu w minionym roku Jerzemu Jasiukowi, wieloletniemu dyrektorowi Muzeum Techniki NOT oraz przewodniczącemu Rady Muzeum czwartej kadencji. W trakcie swojego wystąpienia Pan Starosta podziękował członkom Rady za ich aktywny udział i wspieranie działań Muzeum. Przedstawił rownież dokonania Rady obecnej kadencji. Specjalne podziękowania wraz z upominkiem Starosta przekazał na ręce przewodniczącego Rady Stanisława Niewiadomskiego.

 

TOWARZYSTWO PRZYJACIÓŁ MIASTA ŻYRARDOWA ZAPRASZA

Towarzystwo Przyjaciół Miasta Żyrardowa uprzejmie zaprasza na kolejne spotkanie poświęcone tym razem ppłk Aleksandrowi Klotzowi, urodzonemu w Żyrardowie późniejszemu adiutantowi w sztabie gen. D. Konarzewskiego w czasie wojny z bolszewikami, uczestnikowi  delegacji rozejmowej w Mińsku i Rydze, kierownikowi polskiego wywiadu na Łotwie nakierowanego  na ZSRR,  który następnie był m.in. starostą  lwowskim , a po wojnie zagrożony aresztowaniem przez NKWD, zbiegł na Zachód do Wielkiej Brytanii, a potem wyemigrował  do Australii.

Spotkanie  odbędzie się  31  stycznia 2017 r. /wtorek / o  godz.17.00 w siedzibie TPMŻ  w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Żyrardowie  przy  ul. Mostowej 1.

Jak burzliwe były koleje życia ppłk Aleksandra Klotza , jak dynamiczna i obfitująca w sensacyjne wprost zawirowania była Jego kariera zawodowa w czasie obu wojen oraz w czasie  powojennym – przedstawi Czesław Piotrowski.

Serdecznie zapraszamy

Stanisław Niewiadomski

Prezes Towarzystwa Przyjaciół Miasta Żyrardowa                     

 

I Powiatowy konkurs twórczości plastycznej
"Kocham Cię, Polsko"

 Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie zaprasza do wzięcia udziału w I Powiatowym Konkursie Twórczości Plastycznej „ Kocham Cię, Polsko”, który ma na celu zmobilizować dzieci w wieku 4-10 lat do własnych przemyśleń i odpowiedzi na pytania: „Co to znaczy być Polakiem”, „Co to znaczy kochać Polskę”. Chcielibyśmy, aby uczestnicy konkursu poprzez swoje prace wyrazili takie uczucia jak miłość, empatia, szacunek i inne budujące emocje związane z polskością i byciem Polakiem.

Żyrardów 1914 - 1924

Zachęcamy Państwa do zakupu najnowszej książki Bogdana Jagiełły "Żyrardów 1914-1924". Cena za egzemplarz 18 zł.

Z wielkim bólem informujemy

Z wielkim bólem zawiadamiamy, że dziś odszedł od Nas wieloletni Dyrektor Muzeum Techniki inż. Jerzy Jasiuk.
Jego wkład w opiekę nad zabytkami nigdy nie będzie zapomniany. Przez wiele lat kierował Muzeum, z Jego inicjatywy Muzeum otoczyło opieką obiekty poprzemysłowe, które stały się oddziałami terenowymi. Marzył o tym by Muzeum Techniki stało się Narodowym Muzeum Techniki...
Niech spoczywa w spokoju.

Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku!

 

Wystawa pokonkursowa „Żyrardów - moje miasto"

W czwartek 8 grudnia w Muzeum odbyło się podsumowanie konkursu „Żyrardów - moje miasto”, który organizowało Przedszkole Nr 9 w Żyrardowie.  Przedszkolaki  mogły obejrzeć prace konkursowe swoich kolegów prezentowane na specjalnie przygotowanej wystawie, jak również wziąć udział w  lekcji  poświęconej historii i tradycji naszego miasta oraz fabryki wyrobów lnianych.

Wystawę prac dzieci będzie można podziwiać w Muzeum do 22 grudnia. Wszystkich serdecznie zapraszamy.

 

Spotkanie autorskie

Serdecznie zapraszamy na spotkanie autorskie Bogdana Jagiełło – autora książki „Żyrardów 1914 – 1924”, które odbędzie się dnia 16 grudnia o godz. 14.00 w siedzibie Muzeum. Wstęp wolny!

Bursztyn bałtycki i żywice świata

W sobotę 2 grudnia o godz. 17.00 w Muzeum Mazowsza Zachodniego odbył się wernisaż wystawy pt. Bursztyn bałtycki i żywice świata. Eksponaty pokazane na wystawie pochodzą ze zbiorów Muzeum Ziemi Polskiej Akademii Nauk. Wystawę zaaranżowali Katarzyna Kwiatkowska kierownik Działu Bursztynu oraz Michał Kazubski, autorką wystawy jest prof. dr hab. Barbara Kosmowska – Ceranowicz. Wystawę objął patronatem honorowym Wojciech Szustakiewicz – Starosta Żyrardowski. Na otwarciu wystawy wśród przybyłych gości obecny był wicestarosta Grzegorz Dobrowolski oraz przedstawiciele Muzeum Ziemi PAN dr Ryszard Szczęsny – dyrektor oraz Michał Kazubski. Piękne eksponaty oraz ciekawa aranżacja wystawy ułatwiają zwiedzającym poznanie wszelkich zagadnień związanych z bursztynem, jego występowaniem z technikami obróbki i wykorzystaniem bursztynu i innych żywic kopalnych od czasów prehistorycznych do współczesności.

 

Zapraszamy po prezenty do Muzeum

Jesteś miłośnikiem historii, kultury i tradycji Żyrardowa, a może szukasz ciekawego prezentu dla rodziny lub znajomych. Jeżeli tak, to zapraszamy do Muzeum, gdzie można zakupić w atrakcyjnych cenach pamiątki i publikacje związane z naszą małą ojczyzną i jej dziedzictwem kulturowym. Poniżej prezentujemy te najciekawsze:

1.   Vademecum Żyrardowa - Cena 25 zł 20 zł (cena promocyjna do końca roku)

Na stu stronach zaprezentowane są dzieje Żyrardowa, od momentu powstania, aż do lat dziewięćdziesiątych XX wieku. Tekst historyczny uzupełniony został bardzo ciekawymi zdjęciami, duża część z nich publikowana jest po raz pierwszy.

2.   Paweł Hulka-Laskowski Audiobook Mój Żyrardów - Cena 19 zł

Jedno z najważniejszych dzieł pisarza pokazujące kulturę robotniczą XIX-wiecznego miasta przemysłowego. Paweł Hulka-Laskowski barwnie opisał mieszkańców robotniczego miasta, ich ciężkie życie, robotnicze zwyczaje, przesądy i legendy związane z historią Żyrardowa.  Czyta Jarosław Gajewski. 

Lniany ZaułekUrząd MiastaBibliotekaCentrum KulturyOŻyrardówOŻyrardówŻyrpointŻyrpointGłosGłosŻycie Tydzień Żyrardowa