Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie
Spotkanie z Historią poświęcone Żołnierzom Wyklętym

Wczoraj 28.09.2017 roku o godz. 18.00 w Muzeum Mazowsza Zachodniego odbyło się spotkanie poświęcone pamięci Żołnierzy Wyklętych. Prelegentem był Kajetan Rajski autor książki „Wilczęta” oraz redaktor naczelny kwartalnika „Wyklęci”. Gościem specjalnym był Krzysztof Bukowski syn kpt. Edmunda Bukowskiego odnalezionego i zidentyfikowanego na Łączce. „Spotkanie z Historią” zorganizowane zostało przez nieformalną grupę seniorów p.n. Akademię Aktywny Żyrardowianin, działającą przy Stowarzyszeniu Wspólnota Żyrardowa.  Grupa uczestniczy w projekcie „Sieć Inicjatyw Senioralnych” realizowanym ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej ASOS 2017 – 2020.

Wierzby 2017 rozdane.

W czwartek 21 września w Opinogórze odbyła się uroczystość rozdania nagród i honorowych wyróżnień laureatom XI edycji  konkursu „Mazowieckie zdarzenia muzealne – Wierzba”. Praca naszego Muzeum została doceniona przez kapitułę konkursu. Tym razem w kategorii „Najciekawsza wystawa zorganizowana przez mniejsze muzea”, otrzymaliśmy wyróżnienie za wystawę „Zniszczenie i odbudowa. Zakłady Żyrardowskie w latach 1915 – 1923”. 

„TEKST – OBRAZ – PRZESTRZEŃ”

„TEKST – OBRAZ – PRZESTRZEŃ” to tytuł najnowszej wystawy, którą otworzyliśmy w muzeum 8 września.

Trzy słowa i trzech bohaterów:

Darek Kaca, Marek Gajewski, Radek Nowakowski.

Wszyscy trzej artyści zajmują się książką artystyczną. Na ekspozycji znajdują się 72 prace na temat tego, czym może być książka; jaką może zawierać treść i przyjmować formę. Niewątpliwą atrakcją dla zwiedzających jest możliwość bezpośredniego obcowania z pracami. W tym celu dla zwiedzających przygotowano białe rękawiczki. Zapraszamy na spotkanie z książką!

Poniżej zapraszamy do obejrzenia foto-relacji z wernisażu.

Wystawa prezentowana jest w ramach Interdyscyplinarnego Festiwalu Sztuki 2017 Miasto Gwiazd i czynna będzie do połowy listopada.

 

12 września 1939 w Żyrardowie

1 września 1939 r. armia niemiecka przekroczyła zachodnie granice Polski wszczynając w ten sposób II Wojnę Światową. Walki w bezpośredniej bliskości Żyrardowa rozpoczęły się 12 września. Generał Leopold Cehak, dowódca 30. DP, nie był w stanie bronić całego miasta ze względów na szczupłość swoich oddziałów.

 

Otwarcie wystawy

Serdecznie zapraszamy w piątek 8 września o godzinie 18:00 na wernisaż wystawy "Tekst - Obraz - Przestrzeń" Marka Gajewskiego, Dariusza Kacy i Radosława Nowakowskiego.

78 rocznica wybuchu II wojny światowej

„Obywatele Rzeczypospolitej! Nocy dzisiejszej odwieczny wróg nasz rozpoczął działania zaczepne wobec Państwa Polskiego, co stwierdzam wobec Boga i Historii. W tej chwili dziejowej zwracam się do wszystkich obywateli państwa w głębokim przeświadczeniu, że cały naród w obronie swojej wolności, niepodległości i honoru skupi się dookoła Wodza Naczelnego i sił zbrojnych oraz da godną odpowiedź napastnikowi, jak to się już nieraz działo w historii stosunków polsko-niemieckich. Cały naród polski, błogosławiony przez Boga, w walce o swoją świętą i słuszną sprawę, zjednoczony z armią, pójdzie ramię przy ramieniu do boju i pełnego zwycięstwa”

(Odezwa Prezydenta RP Ignacego Mościckiego z 1 września 1939 r.).

Ostatnia szansa na zwiedzenie wystawy o
Polskich Liniach Lotniczych LOT

Wystawa  „88 lat Dookoła Świata. Historia Polskich Linii Lotniczych LOT” będzie czynna do 27 sierpnia 2017 roku. Jest to ostatnia szansa, aby zobaczyć unikalne zbiory z zasobów historycznych Polskich Linii Lotniczych LOT. Wśród licznych eksponatów  związanych z awiacją, znajduje się również „Sala Papieska” poświęcona pielgrzymkom do Polski papieży: Jana Pawła II, Benedykta XVI oraz Franciszka. Serdecznie zapraszamy.

Nagroda dla uczennicy z Żyrardowa

Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie z satysfakcją informuje, że w Międzynarodowym Konkursie Plastycznym dla Dzieci i Młodzieży "Moja Przygoda w Muzeum" organizowanym przez Muzeum Okręgowe w Toruniu, uczennica Zespołu Szkół Publicznych Nr 6 w Żyrardowie otrzymała nagrodę za pracę pt. "Muzeum Starej Drukarni"
Gratulujemy laureatce konkursu oraz opiekunowi plastycznemu Pani Dorocie Misiak. Zapraszamy do udziału w kolejnych edycjach konkursu.

Powstanie 44

31 lipca 1944 roku około godziny 18, komendant główny Armii Krajowej, gen. Tadeusz Komorowski „Bór”, w obecności i za zgodą delegata Rządu na kraj Jana Jankowskiego wydał pułkownikowi Antoniemu Hruścielowi ps. „Monter” rozkaz do walki o Warszawę. Powstanie rozpoczęło się 1 sierpnia 1944 r. o 17.00, tzw. godzinie „W”. Miało na celu wyzwolenie stolicy spod niemieckiej okupacji przed wkroczeniem do niej Armii Czerwonej. Władze Polskiego Państwa Podziemnego i Armia Krajowa po wyzwoleniu Warszawy zamierzały wystąpić wobec Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego (utworzonego w Lublinie i zależnego od woli Stalina) w roli gospodarza (jako jedyna legalna władza niepodległej Rzeczypospolitej). Powstanie, planowane na kilka dni, upadło 3 października po 63 dniach walki. W jego wyniku zginęło ok. 18 tys. żołnierzy AK i prawie 180 tys. cywilów. Po kapitulacji Warszawa została doszczętnie zniszczona przez Niemców.

fot: Bataliony AK wychodzące z Warszawy po upadku powstaniua

Żołnierze AK w czasie Powstania Warszawskiego w okopach na Żoliborzu

VII edycja międzymuzealnej gry

 Od 19 czerwca do 10 września 2017 r. zapraszamy do udziału w grze "Raz Dwa Trzy Warszawiakiem jesteś TY!". Muzeum Mazowsza Zachodniego jest partnerem w niniejszym projekcie organizowanym już po raz kolejny przez Muzeum Powstania Warszawskiego. Szczegółowe informacje dotyczące zabawy są dostępne na stronie: http://www.razdwatrzywarszawiak.pl/

Lniany ZaułekUrząd MiastaBibliotekaCentrum KulturyOŻyrardówOŻyrardówŻyrpointŻyrpointGłosGłosŻycie Tydzień Żyrardowa