Prezentacja obrazu Józefa Rapackiego "Lato" z 1903 r.

Zapraszamy 27 października na godzinę 11.00 na prezentację obrazu Józefa Rapackiego "Lato" z 1903 r.
Spotkaniu towarzyszyć będzie prelekcja dotycząca malarza i jego dzieła. Wszystkich serdecznie zapraszamy. Wstęp wolny.

Prezentacja obrazu Józefa Rapackiego "Pejzaż" z 1926 r.

Dnia 19 października br. odbyła się uroczysta prezentacja obrazu Józefa Rapackiego"Pejzaż" z 1926 r. Obraz jest jednym z ostatnich nabytków Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie i został zakupiony od osób prywatnych dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Muzeum w ubiegłym roku złożyło wniosek w ramach programu ministerialnego Kolekcje/ priorytet kolekcje muzealne i dołożyło wszelkich starań by powiększyć największą w Polsce kolekcję prac Józefa Rapackiego. Uroczystej prezentacji obrazu towarzyszyła prelekcja Justyny Żak, dotycząca zakupionego dzieła i twórczości artysty. Spotkanie zostało zorganizowane nieodpłatnie i miało charakter otwarty. Prezentowany w Muzeum nastrojowy krajobraz nocny namalowany przez znakomitego polskiego realistę w pobliskiej Olszance stanowi  doskonałe uzupełnienie muzealnej kolekcji poświęconej artyście.

Obraz obecnie można podziwiać na jedynej w kraju stałej Galerii Prac Józefa Rapackiego.

Finał Międzynarodowego Konkursu Plastycznego

Z przyjemnością informujemy, że Jury 38 edycji Międzynarodowego Konkursu Plastycznego dla Dzieci i Młodzieży "Moja przygoda w Muzeum" po rozpatrzeniu 2300 prac zakwalifikowało na wystawę pokonkursową prace, których autorami są:

- Kaja Stronias "Architektura" z Zespołu Szkół Publicznych Nr 6 w Żyrardowie, opiekun Dorota Misiak;

- Wiktor Szot "Muzeum w Żyrardowie" z Zespołu Szkół Publicznych Nr 6 w Żyrardowie, opiekun Dorota Misiak;

- Klaudia Bodych "Katedra w Lublinie" z Zespołu Szkół Publicznych Nr 6 w Żyrardowie, opiekun Dorota Misiak;

- Aleksandra Pierzynowska "Muzeum Sztuki Współczesnej" z Społecznej Szkoły Podstawowej STO, opiekun Wioletta Pilorz;

- Sylwia Wasilewska "Martwa natura według Cezanna" z Gimnazjum im. k. S. Wyszyńskiego, opiekun Hanna Puchała;

- Wiktoria Giza "Dziewczyna z chryzantemami" z Gimnazjum im. k. S. Wyszyńskiego, opiekun Hanna Puchała;

- Izabela Wiśniewska "Podwodne muzeum w Meksyku" z Zespołu Szkół Nr 3 w Wiskitkach, opiekun Małgorzata Nietrzebka

- Paulina Draniak "Noc Muzeów" z Liceum Ogólnokształcącego im. S. Żeromskiego w Żyrardowie, opiekun Marta Czarnocka

Wystawa pokonkursowa czynna będzie od 16 września do 13 listopada br. w Muzeum Okręgowym w Toruniu. Gratulujemy i serdecznie dziękujemy za uczestnictwo w tegorocznym Konkursie i zapraszamy do udziału w roku następnym.

 

Zbrodnia Wołyńska 1943

W poniedziałek 17 października na zaproszenie Marianny Sosińskiej dyrektora Zespołu Szkół w Mszczonowie oraz Wioletty Pokory nauczyciela historii, dyrektor Muzeum Mazowsza Zachodniego Bogusław Nietrzebka wygłosił prelekcję na temat: Wołyń 1943. W trakcie godzinnego spotkania uczniowie mieli okazję posłuchać wykładu o przyczynach i przebiegu zbrodni ludobójstwa dokonanej w 1943 roku przez OUN i UPA na polskiej ludności zamieszkującej Kresy Wschodnie. Zachęcamy uczniów i nauczycieli z Żyrardowa i Powiatu Żyrardowskiego do korzystania z oferty edukacyjnej Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie.

 

Lekcja muzealna

W związku z rosnącym zainteresowaniem tematem ludobójstwa popełnionego przez OUN i UPA na ludnośći polskiej zamieszkującej Kresy Wschodnie Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie zaprasza na lekcje poświęcone genezie tej zbrodni.
Zainteresowanych prosimy o  kontakt pod numerem 46 855 33 13

Zabytki Żyrardowa w pracach dzieci z Bartnik

Dnia 5 października br. uczniowie  Zespołu Szkolno-Gimnazjalnego im. Jana Kwiecińskiego w Bartnikach odwiedzili Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie. Dzieci wraz z opiekunami przygotowały w siedzibie Muzeum małą ekspozycję prac plastycznych, ukazujących zabytki Żyrardowa. Prace zostały wykonane przez uczniów kl. I-III pod kierunkiem Wioletty Olejnik i Anny Piejak. Podczas wizyty w Muzeum dzieci uczestniczyły w lekcji poprowadzonej przez Justynę Żak o historii Żyrardowa i jego najważniejszych obiektach, a także odwiedziły Gabinet Pawła Hulki-Laskowskiego.

Prezentacja obrazu Józefa Rapackiego Pejzaż z 1926 r.

Serdecznie zapraszamy 19 października o godz. 11.00, do siedziby Muzeum, na prezentację obrazu Józefa Rapackiego "Pejzaż" z 1926 r. Spotkaniu towarzyszyć będzie prelekcja dotycząca malarza i jego działa.

Zakup obrazu został dofinansowany ze środków
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Stanisław Tadeusz Rumianek „Wilk”
Spotkanie ze świadkiem historii.

Dzisiaj o godzinie 11.00 w Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie gościliśmy Stanisława Tadeusza Rumianka,  harcerza z Szarych Szeregów oraz uczestnika Powstania Warszawskiego. Stanisław Rumianek ps. „Wilk” żołnierz batalionu „Bończa” opowiadała o swoich powstańczych przeżyciach i walkach na Starym Mieście, Powiślu i Śrudmieściu. Dodatkową atrakcją była wystawa mundurów powstańczych i pamiątek zorganizowana przez współorganizatora spotkania Grzegorza Osiadacza. W spotkaniu uczestniczyli m. in. uczniowie z Wiskitek z Zespołu Szkół nr 3 oraz uczniowie z Zespołu Szkół nr 2 z Żyrardowa. Wszystkim zainteresowanym za przybycie dziękujemy i zapraszamy na kolejne spotkania.

Dziesięć edycji konkursu
"Mazowieckie zdarzenia muzealne - Wierzba"

22 września 2016 r. w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu odbyła się Gala rozdania nagród X edycji konkursu „Mazowieckie Zdarzenia Muzealne – Wierzba”, organizowanego przez Marszałka Województwa Mazowieckiego i Stowarzyszenie Muzealników Polskich Oddział Mazowiecki pod patronatem Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów. Z okazji okrągłej rocznicy chcieliśmy Państwu przybliżyć historię tego konkursu oraz nagrody i wyróżnienia, które otrzymało Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie.

Dwa nowe obrazy Józefa Rapackiego w zbiorach Muzeum Mazowsza Zachodniego

Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie wzbogaciło swoje zbiory o dwa obrazy Józefa Rapackiego, „Lato” z 1903 roku oraz „Pejzaż” z 1926 roku, obydwa obrazy zostały zakupione od osób prywatnych dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Operatorem programu Kolekcje/ priorytet kolekcje muzealne jest Narodowy Instytut Muzealnictwa i Zbiorów.  Zakupione dzieła zostały już wyeksponowane w Galerii Józefa Rapackiego w Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie. Wszystkich miłośników malarstwa zapraszamy do zwiedzenia jedynej w Polsce Galerii Józefa Rapackiego. Ponadto już dzisiaj zapraszamy na uroczyste prezentacje nowych nabytków. Prezentacja obrazu „Pejzaż” z 1926 r. oraz prelekcja odbędzie się 19 października 2016 roku. Prezentacja obrazu „Lato” z 1903 r. oraz prelekcja odbędzie się 25 października 2016 roku. 

 

Lniany ZaułekUrząd MiastaBibliotekaCentrum KulturyOŻyrardówOŻyrardówŻyrpointŻyrpointGłosGłosŻycie Tydzień Żyrardowa