Historia ewangelików w Polsce środkowej w XVIII-XX w.

Wczoraj (1.02.2018) o godz. 17.00 w siedzibie Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie, dr. Paweł Fijałkowski wygłosił wykład na temat historii ewangelików w Polsce środkowej w XVIII-XX w. Zgromadzeni goście dowiedzieli się jak wyglądały początki ludności ewangelickiej w naszym regionie oraz ich życie społeczne i religijne. Dr. Fijałkowski przybliżył słuchaczom kolejne etapy osadnictwa, a także powstanie pierwszych parafii ewangelickich na ziemiach Mazowsza Zachodniego. Goście poznali dzieje wzrostu społeczności, trwającego aż do wybuchu I Wojny Światowej, po której liczba osób w parafiach ewangelickich zmniejszyła się blisko o połowę. Jednak to II Wojna Światowa okazała się punktem zwrotnym dla ewangelików. Po jej zakończeniu, tylko garstka pozostałych w naszym regionie parafian mogła rozpocząć odbudowę swojej społeczności.

Zapraszamy na wykład

Ciekawe katalogi z ostatnich wystaw

Od lat Muzeum organizuje wystawy czasowe poświęcone historii, tradycji i kulturze Żyrardowa. Ekspozycjom tym towarzyszą katalogi. Są one nieocenionym źródłem wiedzy na temat przeszłości naszego miasta i życia jego mieszkańców. Poniżej prezentujemy część z nich zachęcając do ich zakupu i zapoznania się z ich zawartością.
1. Ewangelicy w dawnym Żyrardowie. Wystawa upamiętniająca obchody 500-lecia Reformacji.
2. Zniszczenie i odbudowa. Zakłady Żyrardowskie w latach 1915-1923.
3. Żyrardów Pawła Hulki-Laskowskiego.
4. Dom Państwa Markwartów. Ślad Życia w dawnym Żyrardowie.

Zapraszamy na ferie w Muzeum

Rozpoczęły się ferie w naszym województwie. Z tej okazji dla wszystkich zorganizowanych grup Muzeum przygotowało bezpłatne, specjalne lekcje:

ZABAWY SPRZED LAT MAMY I TATY
Na zajęciach zapoznamy dzieci z zabawami z czasów, kiedy nie było komputerów, kablówki czy telewizora w wielu domach. Zagramy w komórki do wynajęcia, ziemniaka, tramwaj czy gumę. Uczestnicy zajęć dowiedzą się co to chłopek, pikuty czy zośka, ale przede wszystkim dostaną skarbnicę pomysłów na dobrą zabawę.
czas trwania 1.30h
wiek 4-13 lat

PORTRETY POSTACI ZWIĄZANYCH Z WILLĄ DITTRICHA
Lekcja dotyczy historii ludzi związanych z willą oraz portretów prezentowanych w siedzibie muzeum. Historie i legendy zostaną wzbogacone prezentacją dawnych fotografii i pocztówek. W części praktycznej uczestnicy zmierzą się z zadaniem plastycznym - wykonaniem portretu ukochanej Karola Dittricha.
czas trwania 1h - 1.30h
wszystkie grupy wiekowe

Wszystkich serdecznie zapraszamy do korzystania również z naszej stałej oferty edukacyjnej. Więcej szczegółów pod numerem 46 855 33 13.

Philippe de Girard i jego wynalazki

Philippe de Girard już od młodości wykazywał się nieprzeciętną inteligencją. W wieku 14 lat skonstruował urządzenie do pozyskiwania energii z morskich fal, a niedługo potem kopiarkę do rzeźb i kondensator elektryczny. W okresie rewolucji francuskiej trafił na Baleary, gdzie zajmował się malowaniem portretów. Po pewnym czasie przeniósł się do włoskiej miejscowości Livorno, gdzie zarabiał na życie produkując mydło, a następnie powrócił do Francji by w okolicach Marsylii otworzyć fabrykę produkującą chemikalia. Jego wykształcenie było równie szerokie jak zainteresowania - początkowo kształcił się na lekarza, ale zmienił kierunek na chemię oraz przyrodę.

Muzeum nieczynne

Informujemy, że w dniach 23 i 24 grudnia oraz 30 i 31 grudnia Muzeum będzie nieczynne dla zwiedzających. Za utrudnienia w zwiedzaniu Muzeum serdecznie przepraszamy.

Wesołych Świąt

Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku
życzą Dyrektor i Pracownicy
Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie

Zapraszamy na lekcje o Bożym Narodzeniu

Muzeum, jak co roku, organizuje lekcje poświęcone tradycjom Bożonarodzeniowym. Dzisiaj odwiedziła nas grupa ze Szkoły Podstawowej Nr 1. Dzieci dowiedziały się jak dawniej obchodzono Święta i jak się do nich przygotowywano. W ramach zajęć praktycznych uczniowie wykonali ozdoby choinkowe.
Dziękujemy za wizytę! Serdecznie zapraszamy szkoły i przedszkola do Muzeum na lekcje Bożonarodzeniowe.

Żyrardowskie obchody 500 lecia Reformacji

W dniach 18-19 listopada 2017 r. odbyły się w Żyrardowie uroczystości z okazji 500-lecia Reformacji. Wydarzeniem inaugurującym obchody było otwarcie ekspozycji pt. „Ewangelicy w dawnym Żyrardowie” w Muzeum Mazowsza Zachodniego. Na wernisażu wystawy wśród wielu znakomitych gości był patron honorowy Biskup Ordynariusz Diecezji Łowickiej Andrzej Franciszek Dziuba. Kolejne wydarzenia zorganizowane w ramach żyrardowskich obchodów 500 lecia Reformacji, czyli występ Chóru Parafii Wniebowstąpienia Pańskiego w Warszawie, panel dyskusyjny z udziałem ks. Dziekana Adama Bednarczyka, ks. Dr. Andrzeja Perzyńskiego oraz diakon Haliny Radacz, a także koncert zespołu Sinfonietta d’Girarda, odbyły się w Resursie.

Patronat honorowy nad uroczystościami objęli:

Andrzej Franciszek Dziuba Biskup Ordynariusz Diecezji Łowickiej, Jan Cieślar Biskup Diecezji Warszawskiej Kościoła Ewangelicko – Augsburskiego, Adam Struzik Marszałek Województwa Mazowieckiego, Wojciech Szustakiewicz Starosta Powiatu Żyrardowskiego, Wojciech Jasiński Prezydent Miasta Żyrardowa

500 lecie Reformacji w Żyrardowie