Raz, dwa, trzy, warszawiakiem jesteś TY

Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie jest partnerem XII edycji międzymuzealnej gry Raz, dwa, trzy, warszawiakiem jesteś Ty. Zapraszamy wszystkich serdecznie do udziału w grze. To wspaniała przygoda i fajny sposób na spędzenie wakacji. Organizatorem gry jest Muzeum Powstania Warszawskiego. Karty z pytaniami przygotowane przez pracowników Muzeum dotyczą oczywiście lokalnej historii i wystawy prezentowanej w muzeum. Zapraszamy serdecznie!

Kondolencje

Kondolencje z powodu śmierci mamy

Zaproszenie

 

Zapraszamy serdecznie 17 czerwca 2022 r. na wernisaż wystawy pt; Dittrichowie – rodzina wielkich fabrykantów, w budynku Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie, ul. Karola Dittricha 1. Wystawa pod patronatem honorowym Krzysztofa Dziwisza Starosty Powiatu Żyrardowskiego. Rozpoczynamy o godz. 17.00. Zachęcamy również do udziału w innych wydarzeniach organizowanych w ramach Święta Lnu 17/18/19 czerwca bieżącego roku.

Europejska Noc Muzeów

Zapraszamy na wydarzenie Noc Muzeów w najbliższą sobotę 14 maja, Muzeum Mazowsza Zachodniego w będzie czynne od godz. 11.00 do godz.21.00 (do wyjścia ostatniego zwiedzającego - 21.30) Wstęp wolny! Tego dnia będzie można nabyć po atrakcyjnych cenach muzealne publikacje.

11.00 do 17.00 gości oprowadzi Paulina Gałązka.

17.00 – 19.00 po gabinecie pisarza Pawła Hulki – Laskowskiego, oprowadzi przemiłych gości Elżbieta Sowińska.

17.00 inspirujący spacer po Żyrardowie z przewodnikiem muzealnym.

17.30 opowieści o dawnych Wiskitkach snuł będzie Bogdan Jagiełło.

18.30 o jednej z najciekawszych historii opisanych na Echu Żyrardowskim opowie Mateusz Waśkowski.

20.00 konkurs „(serduszko)Kocham naszą historię” poprowadzą Elżbieta Sowińska i Justyna Żak-Szwarc. 

"Uciechy lata i Od wiosny do wiosny" już w Muzeum

 

Z radością informujemy, że publikacja Pawła Hulki-Laskowskiego pt. „Uciechy lata i Od wiosny do wiosny” dotarła do naszego Muzeum.

Już niedługo zaprosimy Państwa na uroczystą premierę tej publikacji. Dokładną datę premiery podamy już wkrótce.

Książeczki „Uciechy lata i Od wiosny do wiosny” mają postać rymowanych opowiadań wraz kolorowymi ilustracjami i pokazują dzieciom jak można bawić się na świeżym powietrzu, co można zobaczyć ciekawego na wsi i jak kreatywnie spędzić wolny czas. Treść książeczek, często w zabawny sposób, zilustrowana jest na każdej stronie kolorowymi obrazkami.

Projekt Wydanie książki dla dzieci Pawła Hulki-Laskowskiego „Uciechy lata i Od wiosny do wiosny w formie papierowej i e-book” został dofinansowany z programu LITERATURA ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Partnerem projektu są Urząd Miasta w Żyrardowie i Towarzystwo Przyjaciół Miasta Żyrardowa.

 „Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego.”

POMAGAMY

ZBIÓRKA RZECZOWA NA RZECZ OFIAR WOJNY NA UKRAINIE

Zapraszamy na spotkanie.

Z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych zapraszamy na spotkanie z Kajetanem Rajskim i Markiem Franczakiem. Spotkanie poświęcone będzie pamięci ostatniego Żołnierza Wyklętego Józefa Franczaka ps "Lalek". Zapraszamy 15.03.2022 do siedziby Muzeum przy ul. Karola Dittricha 1. o godz. 16.30, wstęp wolny.

Zaproszenie do udziału w konkursie

Z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych serdecznie zapraszamy uczniów szkół Powiatu Żyrardowskiego do udziału w konkursie plastycznym pod patronatem Starosty Żyrardowskiego Krzysztofa Dziwisza. Na prace czekamy do 10.03.2022 (do czwartku do godz. 16.00) w Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie. Ogłoszenie wyników konkursu i wręczenie nagród 14.03.2022 roku (w poniedziałek) w siedzibie Muzeum, ul. Karola Dittricha 1 o godz. 10.00. W zakładce "czytaj więcej" dostępny regulamin konkursu. Na wszystkie pytania związane z konkursem i nie tylko, chętnie odpowiemy tel. 46 855 33 13

Ostatnie spotkanie Rady Mmzeum

We wtorek 18 stycznia odbyło się ostatnie posiedzenie Rady Muzeum powołanej na lata 2017 - 2021. Członkowie Rady pod przewodnictwem Ryszarda Wojtkowskiego, Zastępcy Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych regularnie spotykali się w Muzeum Mazowsza Zachodniego. Rada Muzeum Zatwierdziła sprawozdanie merytoryczne za 2021 rok oraz plany muzeum na 2022 rok. W posiedzeniu Rady uczestniczyli również, Krzysztof Dziwisz Starosta Powiatu Żyrardowskiego oraz Anna Smolarek Dyrektor Wydziału Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki. Po podsumowaniu działalności Rady przez przewodniczącego Starosta podziękował członkom rady za ich zaangażowanie i społeczną pracę na rzecz Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie.

WESOŁYCH ŚWIĄT

Dużo błogosławieństwa Bożego, dużo radości, wspaniałej choinki i rodzinnej atmosfery przy wigilijnym stole! W nadchodzącym Nowym Roku dużo zdrowia i wytrwałości w realizacji planów i marzeń życzy zespół Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie.

Lniany ZaułekUrząd MiastaBibliotekaCentrum KulturyOŻyrardówOŻyrardówŻyrpointŻyrpointGłosGłosŻycie Tydzień Żyrardowa