Muzeum Nieczynne

Informujemy, że Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie jest nieczynne dla zwiedzajacych. O terminie otwarcia Muzeum będziemy informować na naszej stronie internetowej i profilu na facebook-u. Prosimy o cierpliwość i wyrozumiałość.

RAZ, DWA, TRZY... WARSZAWIAKIEM JESTEŚ TY!

 

Zapraszamy wszystkich do wzięcia udziału w X edycji międzymuzealnej gry - "Raz, dwa, trzy... Warszawiakiem jesteś Ty!. Głównym organizatorem gry jest Muzeum Powstania Warszawskiego. Kolejny raz partnerem w przedsięwzięciu jest nasze Muzeum. Zachęcamy wszystkich do zabawy, czas wakacyjny to idealny moment! Wystarczy wejść na stronę przygotowaną przez MPW www.razdwatrzywarszawiak.pl, wybrać 8 miejsc, do których się udamy i rozwiązać przygotowane zagadki, a szansa na zdobycie ciekawych nagród Was nie ominie!

Wielkanoc

Zdrowych, spokojnych Świąt Wielkanocnych,

pełnych nadziei i miłości oraz pogody ducha

w tym trudnym czasie

 

Życzą Dyrektor i Pracownicy

Muzeum Mazowsza Zachodniego

w Żyrardowie

67. rocznica mordu sądowego i haniebnej egzekucji na gen. Auguście Emilu Fieldorfie ps. Nil

Dziś mija dokładnie 67 lat od mordu sądowego i haniebnej egzekucji wielkiego polskiego patrioty - gen. Augusta Emila Fieldorfa ps. Nil - twórcy i dowódcy Kierownictwa Dywersji Komendy Głównej Armii Krajowej (Kedywu). Tak ostatnie dni gen. Fieldorfa, opisała jego żona - Janina:

„Dnia drugiego lutego w 1953-cim roku ostatni raz widziałam Emila. Był smutny, serce mi pękało z bólu i rozpaczy. Wiedział o wyroku. Przyprowadził go jakiś starszy, bardziej ludzki, strażnik. Wprowadził Emila przed kraty, spojrzał na mnie wymownie i odszedł. Po raz pierwszy zostaliśmy sami. Wtedy Emil powiedział: „Czy wiesz dlaczego mnie skazali? – Bo odmówiłem współpracy z nimi. Pamiętaj, żebyś nie prosiła ich o łaskę! Zabraniam tego”. Powiedziałam – „Domyślam się, ale ja nie tracę nadziei, walczę o ciebie jeszcze”.

Powrót eksponatów i poprzednich numerów kontaktowych

W Muzeum trwają prace nad przygotowaniem budynku do zwiedzania. Do pałacyku w parku wróciło już prawie 10 tysięcy naszych eksponatów! Wróciły także poprzednie numery kontaktowe, które podajemy poniżej:

muzeum (46) 855 33 13
sekretariat tel./fax (46) 854 81 80
gabinet pisarza Pawła Hulki-Laskowskiego (46) 855 27 13
e-mail: muzeum@muzeumzyrardow.pl

Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku

Świąt białych, pachnących choinką, skrzypiących śniegiem pod butami, spędzonych w ciepłej, rodzinnej atmosferze, pełnych niespodziewanych prezentów. Świąt dających radość i odpoczynek, oraz nadzieję na Nowy Rok, żeby był lepszy niż ten, co właśnie mija!

Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku życzą dyrektor i pracownicy Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie! 

Finał konkursu "Moja Przygoda w Muzeum"

Z wielką radością informujemy o dalszych sukcesach uczestników XLI Międzynarodowych Spotkań Artystycznych dla Dzieci i Młodzieży „Moja Przygoda w Muzeum”!

Na finał konkursu do Muzeum Okręgowego w Toruniu wpłynęło 1030 prac m.in. z Polski, Serbii, Czech i Chin, ze 190 instytucji. W tym oczywiście z Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie, które od wielu lat organizuje etap powiatowy konkursu. Jury w Toruniu nagrodziło 19 prac i przyznało 6 nagród specjalnych oraz wybrało 183 najlepsze prace na wystawę prezentowaną w Ratuszu Staromiejskim. Miło nam poinformować, że wśród tego grona znalazło się aż 7 prac uczniów ze szkół powiatu żyrardowskiego, w tym jedna uczennica Szkoły Nr 6 w Żyrardowie Magdalena Obraniak otrzymała Nagrodę Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Okręgowego w Toruniu. Pracę wykonała pod opieką Doroty Misiak. GRATULUJEMY!
Remont siedziby Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie

Remont siedziby Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie, czyli dawnej willi reprezentacyjnej Karola Dittricha właśnie się rozpoczął.

"Ochrona walorów siedziby Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie, zwiększenie powierzchni wystawienniczej, dostosowanie obiektu dla osób niepełnosprawnych, utworzenie pracowni digitalizacji zbiorów, poprzez prace konserwatorsko-budowlane oraz konserwację zabytkowych stropów".

Remont ma potrwać do września 2019 roku i przez ten czas siedziba Muzeum będzie niestety nieczynna. Jednak dalej będziemy działać. Będziemy organizować lekcje edukacyjne, konkursy, wystawy zewnętrzne - np. wystawę "Drogi do Niepodległej" będzie można oglądać już niedługo w Zespole Szkół nr 1 - w "Elektryku", a na Echo Żyrardowskie będą pojawiały się nowe informacje dotyczące historii naszego miasta. O wszystkich naszych działaniach będziemy informowali na bieżąco na naszej stronie internetowej i na Facebooku.

Celem projektu jest: wzrost regionalnego potencjału turystycznego poprzez ochronę zabytkowego obiektu. Zachowanie kulturalnej i edukacyjnej funkcji budynku, w połączeniu z działalnością komercyjną. Realizacja tego celu odbywać się będzie poprzez konserwację, renowację, rewaloryzację i modernizację zabytkowego obiektu, jak również poprzez usunięcie barier architektonicznych dla osób niepełnosprawnych. Projekt realizuje Powiat Żyrardowski i jest dofinansowany z Funduszy Europejskich.

Remont budynku muzeum

Powiat Żyrardowski realizuje projekt pn. „Ochrona walorów siedziby Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie, zwiększenie powierzchni wystawienniczej, dostosowanie obiektu dla osób niepełnosprawnych, utworzenie pracowni digitalizacji zbiorów, poprzez prace konserwatorsko-budowlane oraz konserwację zabytkowych stropów” dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego  w ramach Osi Priorytetowej V „gospodarka przyjazna środowisku” Działanie 5.3 „Dziedzictwo kulturowe” Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020, na podstawie umowy z dnia 27.12.2017r.

Projekt inwestycyjny obejmuje kompleksowy remont budowlano-konserwatorski wraz z konserwacją zabytkowych stropów budynku Muzeum Mazowsza Zachodniego mieszczącego się w Żyrardowie przy ul. Karola Dittricha 1 wraz z dostosowaniem go do potrzeb osób niepełnosprawnych a także zwiększenie powierzchni przeznaczonej na cele kulturalne, w tym wystawiennicze. Zabezpieczenie zabytku przez zniszczeniem osiągnięte będzie poprzez przeprowadzenie remontu konserwatorsko budowlanego, w tym wymianę uszkodzonej stolarki okiennej i drzwiowej na parterze budynku,
co niewątpliwie ma wpływ na stan zabezpieczenia budynku przed włamaniem. Projekt przewiduje także remont elewacji budynku, schodów i tarasu oraz usunięcie barier architektonicznych dla osób niepełnosprawnych, w tym dostosowanie łazienki do ich potrzeb.

Cele projektu :

- Wzrost regionalnego potencjału turystycznego poprzez ochronę zabytkowego obiektu, oraz jego konserwację, renowację, rewaloryzację i modernizację w celu zachowania dotychczasowej funkcji obiektu zabytkowego, tj. budynku Muzeum, a także nadania mu nowych funkcji użytkowych z przeznaczeniem na cele kulturalne i edukacyjne, w tym również w połączeniu z działalnością komercyjną.

- Zapieczenie zabytku przed zniszczeniem w wyniku postępującej degradacji fizycznej obiektu, a także zabezpieczeniem przed kradzieżą zgromadzonych w budynku zasobów.

- Usunięcie barier architektonicznych dla osób niepełnosprawnych.

- Poprawa dostępności do kultury poprzez udostępnienie nowych powierzchni do prowadzenia działalności kulturalnej, w tym również wystawienniczej.

- Zachowanie dziedzictwa kulturowego dla przyszłych pokoleń poprzez remont i konserwację zabytkowego budynku.

- Szerokie udostępnienie istniejących zbiorów poprzez utworzenie pracowni digitalizacji zbiorów w celu prezentowania ich na stronie internetowej Muzeum.

            Okres realizacji projektu: od 02.05.2018 ro do 30.09.2019r.

Wartość ogółem: 2 800 677,34 zł, w tym:

- wartość dofinansowania UE – 2 064 328,94 zł,

RAZ, DWA, TRZY, WARSZAWIAKIEM JESTEŚ TY!

Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie już po raz piąty jest jednym z organizatorów wakacyjnej zabawy "RAZ, DWA, TRZY, WARSZAWIAKIEM JESTEŚ TY" i dzięki temu także w Żyrardowie czekają na Państwa tajemnice do odkrycia! Zapraszamy wszystkich chętnych do wspólnej zabawy!

Lniany ZaułekUrząd MiastaBibliotekaCentrum KulturyOŻyrardówOŻyrardówŻyrpointŻyrpointGłosGłosŻycie Tydzień Żyrardowa