Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

 

  Starosta Żyrardowski Wojciech Szustakiewicz oraz dyrektor Muzeum Mazowsza Zachodnieg w Żyrardowie Bogusław Nietrzebka zapraszają na powiatowe obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Cykl wydarzeń rozpocznie wernisaż wystawy „Zaplute karły reakcji”, który odbędzie się 1 marca o godzinie 10.00 w Liceum Ogólnokształcącym im. Szarych Szeregów w Mszczonowie. W trakcie spotkania dyrektor Muzeum opowie o  „Żołnierzach Wyklętych – bohaterach drugiej konspiracji”.


 

Zapraszamy na wernisaż

   

Tylko malarstwo nas nie zawiedzie

Tylko malarstwo nas nie zawiedzie, to tytuł nowej wystawy zorganizowanej w Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie. Gościem specjalnym tego artystycznego wydarzenia była malarka Magdalena Spasowicz. W sumie na wystawie zaprezentowanych zostało 80 prac Wandy Paklikowskiej-Winnickiej, Aleksandra Winnickiego-Radziewicza oraz Magdaleny Spasowicz. Trójkę artystów połączyła przyjaźń, pasja oraz doświadczenie życiowe, ich prace wystawiane i pokazywane w wielu galeriach w Europie i w Polsce po raz pierwszy zostały zaprezentowane w takiej formie w Muzeum w Żyrardowie. Wystawę patronatem objął prof. Adam Myjak Rektor ASP w Warszawie oraz Wojciech Szustakiewicz Starosta Żyrardowski. Kuratorem wystawy i autorką folderu jest kustosz Justyna Żak, współorganizatorem wystawy Marian Senger, skład folderu wykonał Arkadiusz Gałecki, plakat i zaproszenia Marcin Olborski. Dziękujemy gościom za przybycie na wernisaż i zapraszamy do zwiedzania naszego Muzeum.

Ostanie posiedzenie Rady Muzeum

            2 lutego bieżącego roku odbyło się ostatnie spotkanie Rady Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie piątej kadencji. Rada spotkała się w składzie: przewodniczący Rady Stanisław Niewiadomski, Ryszard Adamiak, Piotr Mady, Paweł Fijałkowski i Jacek Czubak. Gościem ostatniego spotkania Rady był Starosta Powiatu Żyrardowskiego Wojciech Szustakiewicz.

Obrady rozpoczęte zostały przez Przewodniczącego minutą ciszy poświęconą zmarłemu w minionym roku Jerzemu Jasiukowi, wieloletniemu dyrektorowi Muzeum Techniki NOT oraz przewodniczącemu Rady Muzeum czwartej kadencji. W trakcie swojego wystąpienia Pan Starosta podziękował członkom Rady za ich aktywny udział i wspieranie działań Muzeum. Przedstawił rownież dokonania Rady obecnej kadencji. Specjalne podziękowania wraz z upominkiem Starosta przekazał na ręce przewodniczącego Rady Stanisława Niewiadomskiego.

 

TOWARZYSTWO PRZYJACIÓŁ MIASTA ŻYRARDOWA ZAPRASZA

Towarzystwo Przyjaciół Miasta Żyrardowa uprzejmie zaprasza na kolejne spotkanie poświęcone tym razem ppłk Aleksandrowi Klotzowi, urodzonemu w Żyrardowie późniejszemu adiutantowi w sztabie gen. D. Konarzewskiego w czasie wojny z bolszewikami, uczestnikowi  delegacji rozejmowej w Mińsku i Rydze, kierownikowi polskiego wywiadu na Łotwie nakierowanego  na ZSRR,  który następnie był m.in. starostą  lwowskim , a po wojnie zagrożony aresztowaniem przez NKWD, zbiegł na Zachód do Wielkiej Brytanii, a potem wyemigrował  do Australii.

Spotkanie  odbędzie się  31  stycznia 2017 r. /wtorek / o  godz.17.00 w siedzibie TPMŻ  w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Żyrardowie  przy  ul. Mostowej 1.

Jak burzliwe były koleje życia ppłk Aleksandra Klotza , jak dynamiczna i obfitująca w sensacyjne wprost zawirowania była Jego kariera zawodowa w czasie obu wojen oraz w czasie  powojennym – przedstawi Czesław Piotrowski.

Serdecznie zapraszamy

Stanisław Niewiadomski

Prezes Towarzystwa Przyjaciół Miasta Żyrardowa                     

 

I Powiatowy konkurs twórczości plastycznej
"Kocham Cię, Polsko"

 Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie zaprasza do wzięcia udziału w I Powiatowym Konkursie Twórczości Plastycznej „ Kocham Cię, Polsko”, który ma na celu zmobilizować dzieci w wieku 4-10 lat do własnych przemyśleń i odpowiedzi na pytania: „Co to znaczy być Polakiem”, „Co to znaczy kochać Polskę”. Chcielibyśmy, aby uczestnicy konkursu poprzez swoje prace wyrazili takie uczucia jak miłość, empatia, szacunek i inne budujące emocje związane z polskością i byciem Polakiem.

Żyrardów 1914 - 1924

Zachęcamy Państwa do zakupu najnowszej książki Bogdana Jagiełły "Żyrardów 1914-1924". Cena za egzemplarz 18 zł.

Z wielkim bólem informujemy

Z wielkim bólem zawiadamiamy, że dziś odszedł od Nas wieloletni Dyrektor Muzeum Techniki inż. Jerzy Jasiuk.
Jego wkład w opiekę nad zabytkami nigdy nie będzie zapomniany. Przez wiele lat kierował Muzeum, z Jego inicjatywy Muzeum otoczyło opieką obiekty poprzemysłowe, które stały się oddziałami terenowymi. Marzył o tym by Muzeum Techniki stało się Narodowym Muzeum Techniki...
Niech spoczywa w spokoju.

Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku!

 

Wystawa pokonkursowa „Żyrardów - moje miasto"

W czwartek 8 grudnia w Muzeum odbyło się podsumowanie konkursu „Żyrardów - moje miasto”, który organizowało Przedszkole Nr 9 w Żyrardowie.  Przedszkolaki  mogły obejrzeć prace konkursowe swoich kolegów prezentowane na specjalnie przygotowanej wystawie, jak również wziąć udział w  lekcji  poświęconej historii i tradycji naszego miasta oraz fabryki wyrobów lnianych.

Wystawę prac dzieci będzie można podziwiać w Muzeum do 22 grudnia. Wszystkich serdecznie zapraszamy.

 

Lniany ZaułekUrząd MiastaBibliotekaCentrum KulturyOŻyrardówOŻyrardówŻyrpointŻyrpointGłosGłosŻycie Tydzień Żyrardowa