LOT z Bolkiem i Lolkiem

 Z okazji Dnia Dziecka zapraszamy najmłodszych na specjalny seans bajkowy. Na spotkaniu obejrzymy przygody Bolka i Lolka, nauczymy się składać papierowe samoloty i porozmawiamy o podróżach w powietrzu. Czy widzieliście już naszą najnowszą wystawę? Serdecznie zapraszamy! Zapisy pod nr. tel. (46) 855 33 13.

Noc Muzeów pod skrzydłami LOT-u

20 maja Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie po raz kolejny brało udział w Europejskiej Nocy Muzeów. W tym roku zaprosiliśmy Państwa do odbycia z nami fantastycznej podróży pod skrzydłami Polskich Linii Lotniczych LOT.

Lot rozpoczęliśmy o godz. 18.00 wernisażem wystawy "88 lat dookoła świata. Historia Polskich Linii Lotniczych LOT". Pierwszy raz PLL LOT zorganizowało oficjalną wystawę poza swoją siedzibą. Na ekspozycję składają się plakaty, dokumenty, instrukcje techniczne, bilety, rozkłady lotów i wiele innych pamiątek związanych z bogatą historią naszego rodzimego przewoźnika lotniczego. Wystawę uatrakcyjniają modele samolotów latających dla PLL LOT w ciągu ponad 80 lat historii.

Kolejnym punktem na naszym rozkładzie lotów było spotkanie z Tadeuszem Wroną, kapitanem samolotu 787-8 Dreamliner, i z Marianem Nowotnikiem, kapitanem samolotu IŁ-62. Obaj panowie w ciekawy sposób opowiedzieli o swojej pracy i przygodach w powietrzu, chętnie też odpowiadali na pytania słuchaczy.

Naszą podróż zakończyliśmy o godz. 21.00 konkursem "I love LOT", w którym zgromadzeni goście odpowiadali na pytania dotyczące historii PLL LOT i wygrywali atrakcyjne nagrody.

Gośćmi honorowymi wydarzenia był Minister Maciej Małecki, sekretarz stanu w Kancelarii Premiera, oraz Rafał Milczarki, Prezes Polskich Linii Lotniczych LOT.

Wystawę "88 lat dookoła świata. Historia Polskich Linii Lotniczych LOT" będzie można zwiedzać w Muzeum do końca sierpnia. Wszystkich serdecznie zapraszamy, taka okazja może się już nie powtórzyć.

OTWARCIE WYSTAWY: 88 LAT DOOKOŁA ŚWIATA HISTORIA POLSKICH LINII LOTNICZYCH LOT

Pierwszy raz Polskie Linie Lotnicze LOT organizują oficjalną muzealną wystawę poza swoją siedzibą;
jedyna taka wystawa na świecie;
wśród eksponatów pamiątki z pielgrzymek do Polski Papieża Jana Pawła II (relikwie III stopnia), Papieża Benedykta XVI i Papieża Franciszka;
podczas wystawy zaprezentuje się Liceum Ogólnokształcące im. Czesława Tańskiego w Puszczy Mariańskiej, które otworzyło klasę stewardess, stewardów i obsługi naziemnej pod patronatem PLL LOT.

PLAN LOTU
18.00 - wernisaż wystawy
19.30 - spotkanie z Tadeuszem Wroną, kapitanem Boeinga 787-8 Dreamliner i Marianem Nowotnikiem, kapitanem samolotu IŁ-62
21.00 - konkurs " I ♥ LOT" (pochwal się wiedzą o PLL LOT i wygraj nagrody

Zmiana ekspozycji

Uprzejmie informujemy, że od dnia 04.05.2017 do 19.05.2017 trwa zmiana ekspozycji czasowej.

23 kwietnia 1883 roku rozpoczął się "Strajk Szpularek"

23 kwietnia minie 134 lata od daty rozpoczęcia "Strajku Szpularek", pierwszego powszechnego strajku w historii Żyrardowa. Wydarzenie to miało ogromny wpływ na dalszą działalność fabryki, a także historię miasta. Protest odbił się głośnym echem, nie tylko w naszym mieście, ale i na ziemiach polskich.

Zaproszenie

Zapraszamy do udziału w konwersatorium.

Z okazji Świąt Wielkiej Nocy

życzymy radości, pokoju, nadziei, wiosennych nastrojów oraz serdecznych spotkań w gronie najbliższych osób.

Wesołego Alleluja!

Pożegnanie majora Edwarda Dębińskiego

Z głębokim smutkiem żegnamy

majora Edwarda Dębińskiego,

który zmarł 8 kwietnia 2017 roku.

Major Edward Dębiński żołnierz 8 plutonu III kompanii AK Ośrodka „Żaba” Żyrardów, działacz organizacji „NIE” oraz „WiN”. Prezes Żyrardowskiego Koła Światowego Związku Żołnierzy  Armii Krajowej „Żaba”. Wielki pasjonat historii, wychowawca wielu pokoleń młodych, blisko współpracował z Muzeum Mazowsza Zachodniego w realizacji wielu ciekawych projektów.

Rodzinie Zmarłego, składamy wyrazy współczucia i żalu.

Wszyscy będziemy wspominać majora Edwarda Dębińskiego.

Pracownicy Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie.

Targi Edukacyjne "Dobre Szkoły Blisko Ciebie"

4 kwietnia w żyrardowskiej Resursie odbyły się Targi Edukacyjne "Dobre Szkoły Blisko Ciebie". W ramach wydarzenia szkoły ponadgimnazjalne z terenu powiatu żyrardowskiego prezentowały swoją ofertę edukacyjną. Uczniowie, nauczyciele i dyrektorzy szkół pokazali, że warto uczyć się w naszym powiecie, a bogata oferta naszych szkół zaspokoi wszelkie ambicje uczniów, od zawodowych po naukowe.
My też uczestniczyliśmy w tym ciekawym wydarzeniu. Pokazywaliśmy swoją ofertę kulturalną i wydawniczą oraz zachęcaliśmy do zwiedzania naszych wystaw.

Nasza historia - dla zachowania w pamięci

TOWARZYSTWO PRZYJACIÓŁ MIASTA ŻYRARDOWA ZAPRASZA

Towarzystwo Przyjaciół Miasta Żyrardowa uprzejmie zaprasza na spotkanie poświęcone historii naszego miasta. Aby zachować w pamięci dzieje Powstania Listopadowego w okolicach Rudy Guzowskiej - dnia 28 marca 2017 r./wtorek /o godz.17.00/ w siedzibie TPMŻ w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Żyrardowie przy ul. Mostowej 1. odbędzie się z bogatą oprawą wizualną, prelekcja Macieja Kucharskiego, pasjonata historii, regionalisty, autora opracowań historycznych na temat dziejów Mazowsza Zachodniego.

Serdecznie zapraszamy.

Stanisław Niewiadomski

Prezes Towarzystwa Przyjaciół Miasta Żyrardowa

Lniany ZaułekUrząd MiastaBibliotekaCentrum KulturyOŻyrardówOŻyrardówŻyrpointŻyrpointGłosGłosŻycie Tydzień Żyrardowa