Wykład Leszka Żebrowskiego

Żołnierze Wyklęci. Antykomunistyczne podziemie zbrojne po 1944 roku, to tytuł wykładu wygłoszonego przez Leszka Żebrowskiego w czwartkowy wieczór w Muzeum Mazowsza Zachodniego.  Zgromadzeni goście mieli okazję wysłuchać pasjonującego wykłady o podziemiu niepodległościowym po 44 roku na ziemiach polskich i antysowieckim powstaniu. Spotkanie zrealizowane w ramach obchodów Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych w Powiecie Żyrardowskim pod patronatem Starosty Żyrardowskiego Wojciecha Szustakiewicza oraz Macieja Małeckiego Posła na Sejm RP.

Uroczyste podsumowanie
I edycji powiatowego konkursu „Kocham Cię , Polsko”.

9 marca 2017 roku o godzinie 10:00 w Muzeum Mazowsza Zachodniego uroczyste podsumowanie I edycji  powiatowego konkursu „Kocham Cię , Polsko”.  Jury pod przewodnictwem dyrektora Muzeum Bogusława Nietrzebki  miało trudne zadanie, ponieważ napłynęło 407 prac konkursowych z 22 placówek z terenu  powiatu żyrardowskiego. Poseł Maciej Małecki i dyrektor Muzeum Mazowsza Zachodniego Bogdan Nietrzebka wręczyli  9 nagród i 8 wyróżnień. Nagrody dla uczestników zostały ufundowane przez Starostwo Powiatu Żyrardowskiego i posła Macieja Małeckiego. Dziękujemy wszystkim uczestnikom i już dziś zapraszamy do wzięcia udziału w przyszłorocznej edycji,  gratulujemy zwycięzcom, wyróżnionym i opiekunom.

Zaraszamy na wykłady

Starosta Żyrardowski Wojciech Szustakiewicz oraz dyrektor Muzeum Mazowsza Zachodnieg w Żyrardowie Bogusław Nietrzebka zapraszają do Muzeum na spotkania poświęcone żołnierzom wyklętym.

Pamięci Niezłomnym w LO w Mszczonowie

 Powiatowe obchody Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych rozpoczął 1 marca wernisaż wystawy „Zaplute karły reakcji” w Liceum Ogólnokształcącym im. Szarych Szeregów w Mszczonowie.Okolicznościowy wykład o „Żołnierzach Wyklętych – bohaterach drugiej konspiracji” wygłosił Bogusław Nietrzebka dyrektor Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie. Słuchaczy zaś nie brakowało. Uczniowie mszczonowskich Szarych Szeregów gościli uczniów i nauczycieli z Zespołu Szkół Nr 2 w Żyrardowie oraz Zespołu Szkół Nr 3 w Wiskitkach, dyrektora powiatowego Wydziału Oświaty Adama Lemiesza, dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury Bożenę Liszewską oraz dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej Renatę Ozon.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

 

  Starosta Żyrardowski Wojciech Szustakiewicz oraz dyrektor Muzeum Mazowsza Zachodnieg w Żyrardowie Bogusław Nietrzebka zapraszają na powiatowe obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Cykl wydarzeń rozpocznie wernisaż wystawy „Zaplute karły reakcji”, który odbędzie się 1 marca o godzinie 10.00 w Liceum Ogólnokształcącym im. Szarych Szeregów w Mszczonowie. W trakcie spotkania dyrektor Muzeum opowie o  „Żołnierzach Wyklętych – bohaterach drugiej konspiracji”.


 

Zapraszamy na wernisaż

   

Tylko malarstwo nas nie zawiedzie

Tylko malarstwo nas nie zawiedzie, to tytuł nowej wystawy zorganizowanej w Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie. Gościem specjalnym tego artystycznego wydarzenia była malarka Magdalena Spasowicz. W sumie na wystawie zaprezentowanych zostało 80 prac Wandy Paklikowskiej-Winnickiej, Aleksandra Winnickiego-Radziewicza oraz Magdaleny Spasowicz. Trójkę artystów połączyła przyjaźń, pasja oraz doświadczenie życiowe, ich prace wystawiane i pokazywane w wielu galeriach w Europie i w Polsce po raz pierwszy zostały zaprezentowane w takiej formie w Muzeum w Żyrardowie. Wystawę patronatem objął prof. Adam Myjak Rektor ASP w Warszawie oraz Wojciech Szustakiewicz Starosta Żyrardowski. Kuratorem wystawy i autorką folderu jest kustosz Justyna Żak, współorganizatorem wystawy Marian Senger, skład folderu wykonał Arkadiusz Gałecki, plakat i zaproszenia Marcin Olborski. Dziękujemy gościom za przybycie na wernisaż i zapraszamy do zwiedzania naszego Muzeum.

Ostanie posiedzenie Rady Muzeum

            2 lutego bieżącego roku odbyło się ostatnie spotkanie Rady Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie piątej kadencji. Rada spotkała się w składzie: przewodniczący Rady Stanisław Niewiadomski, Ryszard Adamiak, Piotr Mady, Paweł Fijałkowski i Jacek Czubak. Gościem ostatniego spotkania Rady był Starosta Powiatu Żyrardowskiego Wojciech Szustakiewicz.

Obrady rozpoczęte zostały przez Przewodniczącego minutą ciszy poświęconą zmarłemu w minionym roku Jerzemu Jasiukowi, wieloletniemu dyrektorowi Muzeum Techniki NOT oraz przewodniczącemu Rady Muzeum czwartej kadencji. W trakcie swojego wystąpienia Pan Starosta podziękował członkom Rady za ich aktywny udział i wspieranie działań Muzeum. Przedstawił rownież dokonania Rady obecnej kadencji. Specjalne podziękowania wraz z upominkiem Starosta przekazał na ręce przewodniczącego Rady Stanisława Niewiadomskiego.

 

TOWARZYSTWO PRZYJACIÓŁ MIASTA ŻYRARDOWA ZAPRASZA

Towarzystwo Przyjaciół Miasta Żyrardowa uprzejmie zaprasza na kolejne spotkanie poświęcone tym razem ppłk Aleksandrowi Klotzowi, urodzonemu w Żyrardowie późniejszemu adiutantowi w sztabie gen. D. Konarzewskiego w czasie wojny z bolszewikami, uczestnikowi  delegacji rozejmowej w Mińsku i Rydze, kierownikowi polskiego wywiadu na Łotwie nakierowanego  na ZSRR,  który następnie był m.in. starostą  lwowskim , a po wojnie zagrożony aresztowaniem przez NKWD, zbiegł na Zachód do Wielkiej Brytanii, a potem wyemigrował  do Australii.

Spotkanie  odbędzie się  31  stycznia 2017 r. /wtorek / o  godz.17.00 w siedzibie TPMŻ  w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Żyrardowie  przy  ul. Mostowej 1.

Jak burzliwe były koleje życia ppłk Aleksandra Klotza , jak dynamiczna i obfitująca w sensacyjne wprost zawirowania była Jego kariera zawodowa w czasie obu wojen oraz w czasie  powojennym – przedstawi Czesław Piotrowski.

Serdecznie zapraszamy

Stanisław Niewiadomski

Prezes Towarzystwa Przyjaciół Miasta Żyrardowa                     

 

I Powiatowy konkurs twórczości plastycznej
"Kocham Cię, Polsko"

 Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie zaprasza do wzięcia udziału w I Powiatowym Konkursie Twórczości Plastycznej „ Kocham Cię, Polsko”, który ma na celu zmobilizować dzieci w wieku 4-10 lat do własnych przemyśleń i odpowiedzi na pytania: „Co to znaczy być Polakiem”, „Co to znaczy kochać Polskę”. Chcielibyśmy, aby uczestnicy konkursu poprzez swoje prace wyrazili takie uczucia jak miłość, empatia, szacunek i inne budujące emocje związane z polskością i byciem Polakiem.

Lniany ZaułekUrząd MiastaBibliotekaCentrum KulturyOŻyrardówOŻyrardówŻyrpointŻyrpointGłosGłosŻycie Tydzień Żyrardowa