12 września 1939 w Żyrardowie

1 września 1939 r. armia niemiecka przekroczyła zachodnie granice Polski wszczynając w ten sposób II Wojnę Światową. Walki w bezpośredniej bliskości Żyrardowa rozpoczęły się 12 września. Generał Leopold Cehak, dowódca 30. DP, nie był w stanie bronić całego miasta ze względów na szczupłość swoich oddziałów.

 

Otwarcie wystawy

Serdecznie zapraszamy w piątek 8 września o godzinie 18:00 na wernisaż wystawy "Tekst - Obraz - Przestrzeń" Marka Gajewskiego, Dariusza Kacy i Radosława Nowakowskiego.

78 rocznica wybuchu II wojny światowej

„Obywatele Rzeczypospolitej! Nocy dzisiejszej odwieczny wróg nasz rozpoczął działania zaczepne wobec Państwa Polskiego, co stwierdzam wobec Boga i Historii. W tej chwili dziejowej zwracam się do wszystkich obywateli państwa w głębokim przeświadczeniu, że cały naród w obronie swojej wolności, niepodległości i honoru skupi się dookoła Wodza Naczelnego i sił zbrojnych oraz da godną odpowiedź napastnikowi, jak to się już nieraz działo w historii stosunków polsko-niemieckich. Cały naród polski, błogosławiony przez Boga, w walce o swoją świętą i słuszną sprawę, zjednoczony z armią, pójdzie ramię przy ramieniu do boju i pełnego zwycięstwa”

(Odezwa Prezydenta RP Ignacego Mościckiego z 1 września 1939 r.).

Ostatnia szansa na zwiedzenie wystawy o
Polskich Liniach Lotniczych LOT

Wystawa  „88 lat Dookoła Świata. Historia Polskich Linii Lotniczych LOT” będzie czynna do 27 sierpnia 2017 roku. Jest to ostatnia szansa, aby zobaczyć unikalne zbiory z zasobów historycznych Polskich Linii Lotniczych LOT. Wśród licznych eksponatów  związanych z awiacją, znajduje się również „Sala Papieska” poświęcona pielgrzymkom do Polski papieży: Jana Pawła II, Benedykta XVI oraz Franciszka. Serdecznie zapraszamy.

Nagroda dla uczennicy z Żyrardowa

Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie z satysfakcją informuje, że w Międzynarodowym Konkursie Plastycznym dla Dzieci i Młodzieży "Moja Przygoda w Muzeum" organizowanym przez Muzeum Okręgowe w Toruniu, uczennica Zespołu Szkół Publicznych Nr 6 w Żyrardowie otrzymała nagrodę za pracę pt. "Muzeum Starej Drukarni"
Gratulujemy laureatce konkursu oraz opiekunowi plastycznemu Pani Dorocie Misiak. Zapraszamy do udziału w kolejnych edycjach konkursu.

Powstanie 44

31 lipca 1944 roku około godziny 18, komendant główny Armii Krajowej, gen. Tadeusz Komorowski „Bór”, w obecności i za zgodą delegata Rządu na kraj Jana Jankowskiego wydał pułkownikowi Antoniemu Hruścielowi ps. „Monter” rozkaz do walki o Warszawę. Powstanie rozpoczęło się 1 sierpnia 1944 r. o 17.00, tzw. godzinie „W”. Miało na celu wyzwolenie stolicy spod niemieckiej okupacji przed wkroczeniem do niej Armii Czerwonej. Władze Polskiego Państwa Podziemnego i Armia Krajowa po wyzwoleniu Warszawy zamierzały wystąpić wobec Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego (utworzonego w Lublinie i zależnego od woli Stalina) w roli gospodarza (jako jedyna legalna władza niepodległej Rzeczypospolitej). Powstanie, planowane na kilka dni, upadło 3 października po 63 dniach walki. W jego wyniku zginęło ok. 18 tys. żołnierzy AK i prawie 180 tys. cywilów. Po kapitulacji Warszawa została doszczętnie zniszczona przez Niemców.

fot: Bataliony AK wychodzące z Warszawy po upadku powstaniua

Żołnierze AK w czasie Powstania Warszawskiego w okopach na Żoliborzu

VII edycja międzymuzealnej gry

 Od 19 czerwca do 10 września 2017 r. zapraszamy do udziału w grze "Raz Dwa Trzy Warszawiakiem jesteś TY!". Muzeum Mazowsza Zachodniego jest partnerem w niniejszym projekcie organizowanym już po raz kolejny przez Muzeum Powstania Warszawskiego. Szczegółowe informacje dotyczące zabawy są dostępne na stronie: http://www.razdwatrzywarszawiak.pl/

Wręczenie nagród i dyplomów laureatom powiatowego etapu międzynarodowych konkursów

13 czerwca br. w siedzibie Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie odbyło się uroczyste podsumowanie powiatowego etapu międzynarodowych konkursów dla dzieci i młodzieży. Przewodniczącym jury w powiatowych eliminacjach konkursu fotograficznego "Muzealne spotkania z fotografią" był artysta fotografik Karol Grabowski, natomiast pracom komisji konkursu plastycznego "Moja przygoda w muzeum" przewodniczył artysta plastyk Zbigniew Kołaczek. Starosta Powiatu Żyrardowskiego Wojciech Szustakiewicz oraz Dyrektor Muzeum Bogusław Nietrzebka wręczyli łącznie 45 nagród i wyróżnień uczniom ze szkół powiatu żyrardowskiego. Nagrody ufundowało Starostwo Powiatowe oraz firmy Tex-len plus i Emka-Trans. Nagrodzone i wyróżnione prace zostaną wysłane na dalsze eliminacje do siedziby głównych organizatorów, czyli Muzeum w Koszalinie oraz Muzeum Okręgowego w Toruniu. Wszystkim uczestnikom i ich opiekunom serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.

Rozstrzygnięcie Konkursów

Uprzejmie informujemy, że uroczyste rozstrzygnięcie powiatowego etapu międzynarodowych konkursów dla dzieci i młodzieży: plastycznego "Moja przygoda w muzeum", którego głównym organizatorem jest Muzeum Okręgowe w Toruniu oraz fotograficznego "Muzealne spotkania z fotografią", którego głównym organizatorem jest Muzeum w Koszalinie, odbędzie się 13 czerwca br. o godz. 10.00 w siedzibie Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie. Nagrodzone i wyróżnione prace zostaną wysłane na dalsze eliminacje. Serdecznie zapraszamy laureatów wraz z opiekunami.

LOT z Bolkiem i Lolkiem

 Z okazji Dnia Dziecka zapraszamy najmłodszych na specjalny seans bajkowy. Na spotkaniu obejrzymy przygody Bolka i Lolka, nauczymy się składać papierowe samoloty i porozmawiamy o podróżach w powietrzu. Czy widzieliście już naszą najnowszą wystawę? Serdecznie zapraszamy! Zapisy pod nr. tel. (46) 855 33 13.

Lniany ZaułekUrząd MiastaBibliotekaCentrum KulturyOŻyrardówOŻyrardówŻyrpointŻyrpointGłosGłosŻycie Tydzień Żyrardowa