Prelekcja z okazji 340. Rocznicy Wiktorii Wiedeńskiej

 Muzeum Mazowsza Zachodniego zaprasza na spotkanie z okazji Odsieczy Wiedeńskiej, które odbędzie się 15 września 2023 o godz. 11 w Muzeum Mazowsza Zachodniego przy ul. Dittricha 1. Wydarzenie będzie miało na celu przybliżenie tego wielkiego polskiego triumfu w odniesieniu do historii regionalnej - związków Jana III Sobieskiego z Puszczą Mariańską. Gościem wydarzenia będzie Proboszcz Parafii Rzymskokatolickiej p.w. Św. Michała Archanioła w Puszczy Mariańskiej ks. Waldemar Ligarzewski MIC. Patronat nad wydarzeniem objął Starosta Powiatu Żyrardowskiego p. Krzysztof Dziwisz.

Przewidywany program spotkania
1. Przywitanie i przybliżenie celu spotkania.
2. Odsiecz Wiedeńska - rys historyczny
3. Historia Zgromadzenia Księży Marianów oraz jego założyciela św. Stanisława Papczyńskiego.
4.Podsumowanie, zakończenie, poczęstunek
PS. Jeżeli aura pogodowa dopisze, spotkanie odbędzie się w amfiteatrze w parku.
Król Jan III Sobieski w Puszczy Mariańskiej.

 .Jutro obchodzimy 340 rocznicę Wiktorii Wiedeńskiej. Bitwa stoczona między chrześcijańskimi wojskami polsko-cesarskimi pod wodzą króla Jana III Sobieskiego a armią Imperium Osmańskiego pod dowództwem wezyra Kara Mustafy zakończyła się klęską Osmanów. Zwycięska odsiecz Wiednia spowodowała, że Imperium Osmańskie przestało stanowić zagrożenie dla chrześcijańskiej Europy, przeszło do defensywy i nigdy nie wróciło do dawnej świetności. Warto przypomnieć, że postać króla Jana III Sobieskiego jest związana z miejscowością będącą częścią Powiatu Żyrardowskiego - Puszczą Mariańską.

Tradycja przekazuje, iż Jan III Sobieski odwiedzał Puszczę, zwaną dawniej Korabiewską, jeszcze jako hetman wielki koronny, że uczynił Ojca Stanisaława Papczyńskiego spowiednikiem i powiernikiem. Dnia 10 sierpnia 1683 król Jan III Sobieski w drodze do Wiednia zatrzymał się w tutejszym klasztorze – Marianów Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Według przekazywanej opowieści, władcy śpiącemu pod przyklasztorną lipą, przyśniła się Matka Boża, zwiastując zwycięstwo. Dla ostatecznego, triumfu słońce miało świecić o godzinę dłużej. W miejscu, w którym rosła lipa, pod którą królowi miało przyśnić się zwycięstwo wiedeńskie, wzniesiono w 1933 roku pomnik ku czci Króla. Po wiktorii pod Wiedniem Król miał ponownie tu przebywać o czym świadczą dary pozostawione w drodze powrotnej m.in.: czaprak turecki.
Narodowe czytanie

Narodowe Czytanie "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej z udziałem Starosty Powiatu Żyrardowskiego Krzysztofa Dziwisza oraz zaproszonych gości odbędzie się już 9 września w naszym Muzeum.
Zapraszamy wszystkim w najbliższą sobotę o godzinie 11.00 do Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie w parku Dittricha, na wysłuchanie fragmentu tego jakże ważnego dzieła polskiej literatury.

sprawy organizacyjne

 W środę (30/08/2023) Muzeum Mazowsza Zachodniego będzie nieczynne z powodów organizacyjnych. Zapraszamy w czwartek między 8 a 16 oraz w pozostałe dni zgodnie z harmonogramem pracy muzeum 😊

Radio Victoria

Dzisiaj w naszym Muzeum mieliśmy przyjemność gościć panią Natalię Ertman z Radia Victoria. Pani Natalia przeprowadziła krókie rozmowy na żywo z naszymi pracownikami: Marcinem Olborskim i Mateuszem Waśkowskim. mamy nadzieję, że byliście z nami na antenie! :)

Wtorek 15.08.2023

 Jutro (wtorek, 15.08.2023) Muzeum Mazowsza Zachodniego będzie nieczynne. Zapraszamy serdecznie do odwiedzin w środę (16.08) i kolejne dni😊

Wyróżnienie w "Wierzbie"

Z radością informujemy, że w XVII edycji konkursu „Mazowieckie zdarzenia muzealne – Wierzba” organizowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego i Stowarzyszenie Muzealników Polskich Oddział Mazowiecki, w kategorii wystawy organizowane przez mniejsze muzea, otrzymaliśmy wyróżnienie za wystawę „Dittrichowie – rodzina wielkich fabrykantów”.

Wyróżnioną wystawę do końca wakacji można jeszcze zwiedzić w siedzibie Muzeum. Serdecznie zapraszamy.

Ważna informacja!

W najbliższą sobotę i niedzielę 08 - 09. 07. 2023 Muzeum Mazowsza Zachodniego z powodów organizacyjnych będzie nieczynne dla zwiedzających. Za utrudnienia przepraszamy i zapraszamy do zwiedzania w kolejne dni.

Nagrodzone prace w konkursie plastycznym
"Moja przygoda w Muzeum"

Dzisiaj finał prezentowania Państwu prac, które zostały nagrodzone w powiatowym etapie konkursu plastycznego „Moja przygoda w muzeum”. Ostatnie prace zostały namalowane przez uczestników z kategorii 13-15 i 16-18 lat. Wszystkie prezentowane prace wezmą udział w etapie międzynarodowym konkursu, który odbędzie się w Muzeum Okręgowym w Toruniu.

Patronat nad konkursem objął Krzysztofa Dziwisza, Starosty Powiatu Żyrardowskiego. W tym roku głównym tematem prac była 550 rocznica urodzin Mikołaja Kopernika.

Nagrodzone prace w konkursie plastycznym
"Moja przygoda w Muzeum"

Kontynuujemy prezentowanie prac, które zostały nagrodzone w powiatowym etapie konkursu plastycznego „Moja Przygoda w Muzeum”, tym razem z kategorii 10-12 lat. W poniedziałek pokażemy Państwu prace z ostatnich dwóch kategorii tj. 13-15 i 16-18 lat. Wszystkie prezentowane prace zostały wysłane do Muzeum Okręgowego w Toruniu, gdzie wezmą udział w etapie międzynarodowym.

Patronat nad konkursem objął Krzysztofa Dziwisza Starosty Powiatu Żyrardowskiego. W tym roku głównym tematem prac była 550 rocznica urodzin Mikołaja Kopernika.

 

Lniany ZaułekUrząd MiastaBibliotekaCentrum KulturyOŻyrardówOŻyrardówŻyrpointŻyrpointGłosGłosŻycie Tydzień Żyrardowa