Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie po raz kolejny nagrodzone "Wierzbą"

W czwartek 22 września w Sierpcu odbyło się uroczyste rozdanie nagród X jubileuszowej edycji konkursu "Mazowieckie Zdarzenia Muzealne - Wierzba", organizowanego przez Marszałka Województwa Mazowieckiego i Stowarzyszenie Muzealników Polskich Oddział Mazowiecki pod patronatem Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów.

Z wielką przyjemnością informujemy, że otrzymaliśmy II nagrodę w kategorii "Najciekawsza wystawa", za wystawę "Żyrardów Pawła Hulki-Laskowskiego w fotografii 3D".

 

Zapraszamy na spotkanie

   

Tajniki dawnego malarstwa
studenci, absolwenci, pracownicy Katedry
Techniki i Technologii Malarstwa Sztalugowego

W piątek 9 września o godz. 18.00 w Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie wspólnie z przedstawicielami Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie otworzyliśmy wystawę prezentującą dorobek Wydziału. Na wernisażu obecna była prof. ndzw. dr hab. Marzena Ciechańska - dziekan, prof. ndzw. dr hab. Danuta Stępień oraz prof. dr hab. Artur Krajewski, władze samorządowe reprezentował Dariusz Kaczanowski wiceprezydent Żyrardowa. Wystawa zorganizowana została w ramach VIII Interdyscyplinarnego Festiwalu Sztuk Miasto Gwiazd 2016 w Żyrardowie. Goście mieli okazję podziwiać piękne prace wykonane przez studentów, absolwentów oraz pracowników Wydziału Konserwacji ASP w Warszawie. Wstawę będzie można oglądać do połowy listopada bieżącego roku.

 

1, 2, 3 warszawiakiem jesteś Ty!

Zapraszamy do uczestnictwa w zabawie

Zmiana ekspozycji czasowej

 Informujemy, ze do dnia 08.09.2016 r. będzie trwała zmiana ekspozycji czasowej.

Zapraszamy na otwarcie wystawy: "Tajniki dawnego malarstwa. Studenci, absolwenci, pracownicy Katedry Technik i Technologii Malarstwa Sztalugowego"

Uroczyste otwarcie wystawy odbędzie się 9 września br. o godz. 18.00 w siedzibie Muzeum. Ekspozycja zrealizowana  w ramach VIII Interdyscyplinarnego Festiwalu Sztuk "Miasto Gwiazd" w Żyrardowie. Wstęp wolny!

Nowe nabytki do Galerii Józefa Rapackiego

Już niedługo Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie wzbogaci zbiory o dwa obrazy Józefa Rapackiego, „Lato” z 1903 roku oraz „Pejzaż” z 1926 roku, obydwa obrazy zakupione zostaną od osób prywatnych dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Obecnie oczekujemy na przekazanie dotacji. Gdy obrazy zostaną wyeksponowane na Galerii Józefa Rapackiego poinformujemy na naszej stronie internetowej.

 

72. Rocznica Powstania Warszawskiego

 1 sierpnia 1944 roku wybuchło Powstanie Warszawskie. Pamiętamy o młodych żołnierzach z Armii Krajowej, którzy walczyli o wolność Polski i godność, mieli wytrwać kilka dni, dzielnie bronili się ponad dwa miesiące. Powstańcy poddali się dopiero 3 października, po 63 dniach nierównej walki z niemieckim okupantem. Determinacja, poświęcenie i odwaga Powstańców dowiodła, że zasługują Oni dzisiaj na najwyższe honory i pamięć!

DROGA
wystawa fotografii Karola Grabowskiego

 Droga,

która wiedzie nas do celu

gdzie kończy się czas...

Wystawa i album fotografii DROGA powstały w sierpniu 1981 roku w czasie studiów artystycznych w Akademii Filmowej FAMU w Pradze i były częścią pracy dyplomowej Karola Grabowskiego, którą autor obronił w 1982 roku. Materiał ten po 35 latach stanowi historyczny, fotograficzny dokument, który niezwykle prawdziwie oddaje tamten czas. Dopiero teraz, po raz pierwszy, zdjęcia te zostają pokazane w Polsce nawiązując do Światowych Dni Młodzieży 2016 i wielkiego pielgrzymowania do Polski.

Cytat ze wstępu do albumu Karola Grabowskiego, pt.: Droga

Wystawa ma charakter plenerowy, zdjęcia zostały wyeksponowane  w Żyrardowie przy ul. Bolesława Limanowskiego na ogrodzeniu Parku im. Karola Dittricha oraz na Pl. Jana Pawła II na ogrodzeniu przedszkola - dawnej Ochronki Fabrycznej.

Rozstrzygnięcie konkursów

21 czerwca o godz. 10.00 w Muzeum odbyło się uroczyste podsumowanie powiatowego etapu międzynarodowych konkursów; „Moja przygoda w muzeum” oraz „Muzealne spotkania z fotografią”. Jury pod przewodnictwem artysty plastyka Zbigniewa Kołaczka oraz fotografika Karola Grabowskiego miało trudne zadanie, bo w tym roku napłynęło ponad 300 prac konkursowych. Dyrektor Muzeum Bogusław Nietrzebka oraz Wicestarosta Powiatu Żyrardowskiego Grzegorz Dobrowolski wręczyli 18 nagród i 21 wyróżnień. Nagrody dla uczestników zostały ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Żyrardowie, Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie oraz firmę Tex-len. Dziękujemy wszystkim uczestnikom i już dzisiaj zapraszamy do wzięcia udziału w przyszłorocznych konkursach, gratulujemy zwycięzcom, wyróżnionym i opiekunom.

Lniany ZaułekUrząd MiastaBibliotekaCentrum KulturyOŻyrardówOŻyrardówŻyrpointŻyrpointGłosGłosŻycie Tydzień Żyrardowa