RAZ, DWA, TRZY, WARSZAWIAKIEM JESTEŚ TY!

Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie już po raz piąty jest jednym z organizatorów wakacyjnej zabawy "RAZ, DWA, TRZY, WARSZAWIAKIEM JESTEŚ TY" i dzięki temu także w Żyrardowie czekają na Państwa tajemnice do odkrycia! Zapraszamy wszystkich chętnych do wspólnej zabawy!

Urodziny ECHA w Noc Muzeów!

Zapraszamy na pierwsze urodziny ECHA ŻYRARDOWSKIEGO i NOC MUZEÓW, które będą miały miejsce już w najbliższą sobotę (18.05) w Muzeum Lniarstwa im. Filipa de Girarda w Żyrardowie! A także do naszej ZABAWY INTERNETOWEJ z NAGRODAMI (szczegóły poniżej).

Rozpoczynamy w sobotę o 20.30, tuż po spotkaniu z Dorotą Kanią i projekcją jej filmu RYNGRAF, opowiadającym o losach zamordowanego przez komunistów żyrardowskiego żołnierza Armii Krajowej.

Na URODZINY przygotujemy TORT i QUIZ HISTORYCZNY z nagrodami związanymi z dziejami naszego miasta! Wcześniej jednak przedstawimy interesujące tematy, które już wkrótce zostaną opisane na ECHU. Ale to nie wszystko - głównym tematem naszego spotkania będzie jeden z najstarszych budynków w Żyrardowie, którego niepublikowane wcześniej zdjęcie w formie obrazu będzie można wygrać w naszym sobotnim QUIZIE HISTORYCZNYM!

DO ZOBACZENIA W SOBOTĘ!
(w razie jakichkolwiek pytań, prosimy o wiadomość na Echo Żyrardowskie)

Informacja dla zwiedzających

Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie informuje, że 24 grudnia Muzeum będzie czynne do godziny 13.00.

Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku!

życzą Dyrektor i Pracownicy

Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie

37 rocznica wprowadzenia stanu wojennego

13 grudnia 1981 roku władze komunistyczne postanowiły złamać wszelkie umowy społeczne i wypowiedziały narodowi wojnę. W mroźny grudniowy niedzielny poranek zamiast teleranka w telewizorach pojawił się gen. Wojciech Jaruzelski i w imieniu Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego ogłosił wprowadzenie stanu wojennego. Na ulice wyjechało wojsko, uzbrojone oddziały Milicji Obywatelskiej, ZOMO i ORMO, zamilkły telefony, wprowadzono ograniczenia w swobodnym poruszaniu się po kraju oraz godzinę policyjną. Przywódców „Solidarności” i Międzyzakładowych Komisji Związkowych i Komitetów Strajkowych aresztowano i internowano, krwawo rozprawiono się z górnikami, którzy ośmielili się protestować. Od 13 grudnia 1981 roku do 22 lipca 1983 w wyniku bezpośrednich działań sił porządkowych zaangażowanych w stan wojenny zamordowanych zostało 40 osób w tym 9 górników z Kopalni „Wujek”. W wyniku działań MSW w niewyjaśnionych okolicznościach życie straciło kolejnych 88 działaczy opozycji.

Spotkanie z Olgą Gitkiewicz

7 listopada 2018 r. w siedzibie Muzeum odbyło się spotkanie z Olgą Gitkiewicz, autorką książki "Nie hańbi". Debiutancki reportaż z 2017 r. o pracy, kapitalizmie i problemach pracowników, zawiera wątki dotyczące historii Żyrardowa. Publikacja otrzymała nominacje do Nagrody Literackiej "Nike" 2018 oraz Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki 2017. Dziękujemy autorce za ciekawą i inspirującą rozmowę o książce oraz wszystkim obecnym za przybycie.

Spotkanie z Olgą Gitkiewicz

Otwarcie wystawy "Życie codzienne żyrardowskich oficjeli"

Serdecznie zapraszamy na naszą najnowszą wystawę pt. "Życie codzienne żyrardowskich oficjeli", której wernisaż odbędzie się już w ten piątek, 12 października, o godz. 14.00 w siedzibie Muzeum, ul. Karola Dittricha 1 w Żyrardowie.

Wystawa pod patronatem Wojciecha Szustakiewicza, Starosty Powiatu Żyrardowskiego.

Wystawa „Życie codzienne żyrardowskich oficjeli” została stworzona z eksponatów Muzeum Mazowsza Zachodniego oraz z kolekcji prywatnych. Jej celem jest przybliżenie codzienności żyrardowskich wyższych sfer na przełomie XIX i XX wieku.

XII edycja konkursu „Mazowieckie zdarzenia muzealne – Wierzba”

W poniedziałek 24 września w Teatrze Dramatycznym im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku odbyła się uroczystość rozdania nagród i honorowych wyróżnień laureatom XII edycji konkursu „Mazowieckie zdarzenia muzealne – Wierzba”. Konkurs jest organizowany co roku przez Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego i Stowarzyszenie Muzealników Polskich Oddział Mazowiecki i ma na celu docenienie pracy oraz promocję wydarzeń organizowanych przez mazowieckie muzea. Możemy się pochwalić, że nasze Muzeum jest jedną z najczęściej docenianych placówek w tym konkursie - otrzymaliśmy już 7 nagród i 5 wyróżnień!

Sowiecka inwazja na Polskę

17 września 1939 roku wschodnie granice II Rzeczpospolitej przekroczyły oddziały Armii Czerwonej. Napadając na Polskę, Sowieci zrealizowali postanowienia tajnego protokołu paktu Ribbentrop-Mołotow. 22 września 1939 roku w Brześciu nad Bugiem odbyła się parada zwycięstwa. Obok żołnierzy Wehrmachtu z jednostek dowodzonych przez gen. Heinza Guderiana defilowali bojcy z Czerwonej Armii pod dowództwem kombryga Siemiona Kriwoszeina. Wspólnie, obydwie sojusznicze armie ostrzelały broniącą się do 26 września polską załogę Twierdzy Brzeskiej. Wkrótce po defiladzie w Brześciu dokonano korekty granic pomiędzy III Rzeszą a Rosją Sowiecką, Niemcy wzięli pod okupację 49 proc. powierzchni II Rzeczpospolitej a Sowieci 51 proc. Na podstawie tajnego protokołu do paktu Ribbentrop-Mołotow (podpisanego w Moskwie 23 sierpnia 1939 r.) obydwie strony dokonały wymiany więźniów i zawarły porozumienie o współpracy gospodarczej oraz współpracy Gestapo z NKWD skierowane przeciwko ludności okupowanej Polski.