Otwarcie wystawy "Paweł Lasik - malarstwo i grafika".

W piątek (23.03) w siedzibie Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie została otwarta wystawa „Paweł Lasik – malarstwo i grafika”. Zbiory profesora Lasika można zobaczyć w naszym Muzeum do końca maja. Serdecznie zapraszamy.

Warsztaty wielkanocne

W dniu dzisiejszym, na etnograficznych warsztatach dotyczących tradycji wielkanocnych, gościliśmy niezwykle kreatywnych uczniów Sz. P. nr 3. Dziękujemy za wizytę i zapraszamy następne grupy!

Nasza historia zachowana w pamięci.

Towarzystwo Przyjaciół Miasta Żyrardowa oraz Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie serdecznie zapraszają na wykład - „Konspiracyjne organizacje niepodległościowe działające w Żyrardowie w latach 1945-1953”.

Wykład Daniela Siemińskiego, na którym zostanie przedstawiona charakterystyka sześciu konspiracyjnych organizacji działających na terenie naszego miasta, będzie miał miejsce 19 marca o godz. 16.00 w siedzibie biblioteki przy ul. Mostowej 1. Wstęp wolny.

Zapraszamy na wernisaż

23 marca 2018 r. o godzinie 17.00 odbędzie się wernisaż wystawy: "Paweł Lasik - malarstwo i grafika". Wstęp wolny!

Paweł Lasik urodził się w 1941 roku w Brzeszczach.
Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom z malarstwa obronił w 1967 roku w pracowni Artura Nachta-Samborskiego.
Od 1968 pracował jako nauczyciel akademicki w warszawskiej ASP. W 1998 roku otrzymał tytuł profesora.
Jego obrazy malarskie i grafiki były prezentowane na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych, m.in. w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Paryżu, Londynie, Zurychu, Berlinie, Düsseldorfie, Sofii, Kopenhadze, Saragossie, Tel Awiwie, Atenach i Chicago.

Prace Pawła Lasika znajdują się w zbiorach państwowych m.in. w Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki, Muzeum Narodowym w Warszawie, w kolekcjach muzeów w Olsztynie, Sandomierzu, Zielonej Górze, Przemyślu, Opolu, a także w zbiorach prywatnych w kraju i zagranicą m.in. we Francji, Hiszpanii, Szwecji, Szwajcarii, Grecji, Wielkiej Brytanii, Włoszech, Holandii, Izraelu, USA, Brazylii, RPA, Australii.

Spotkanie z Tadeuszem M. Płużańskim.

Wczoraj (7.03) w Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie miało miejsce bardzo ciekawe spotkanie z Tadeuszem M. Płużańskim, który opowiadał o „Żołnierzach Wyklętych”, działalności fundacji „Łączka” oraz o walce o dobre imię żołnierzy antykomunistycznego podziemia niepodległościowego.

Spotkanie z Tadeuszem M. Płużańskim.

Już dzisiaj o godz. 18.00 spotkanie z Tadeuszem M. Płużańskim w Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych. Wstęp wolny.

Film z piątkowego (2.03) spotkania poświęconego pamięci mjr. Edwarda Dębińskiego.

Link do krótkiego filmu ze spotkania poświęconego pamięci mjr. Edwarda Dębińskiego, które miało miejsce w piątek (2.03) w Zespole Szkół nr 1 w Żyrardowie.

Zapraszamy na jutrzejsze
(7.03) spotkanie z panem Tadeuszem M. Płużańskim - prezesem fundacji "Łączka", autorem wielu publikacji nt. "Żołnierzy Wyklętych" i synem współpracownika rotmistrza Witolda Pileckiego, o godz. 18.00 w siedzibie Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie. Wstęp wolny.

Spotkanie poświęcone pamięci mjr. Edwarda Dębińskiego.

W piątek (2.03) o godz. 18.00 w Zespole Szkół nr 1 w Żyrardowie miało miejsce spotkanie poświęcone pamięci mjr. Edwarda Dębińskiego. Zgromadzeni goście usłyszeli o losach pana majora, poznali ciekawe historie z jego życia i z działalności w podziemiu niepodległościowym, a także sami włączyli się we wspominanie tej niezwykłej postaci, jaką niewątpliwie był pan Edward Dębiński.

Serdecznie zapraszamy w środę (7.03) o godz. 18.00 do Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie na spotkanie z panem Tadeuszem M. Płużańskim – prezesem fundacji „Łączka” oraz autorem wielu publikacji nt. tzw. „Żołnierzy Wyklętych”: „Bestie. Mordercy Polaków”, „Rotmistrz Pilecki i jego oprawcy” czy „Obława na Wyklętych. Polowanie bezpieki na Niezłomnych”. Wstęp wolny.

Film z wczorajszych uroczystych obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.

Link do filmu z wczorajszych uroczystych obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w Liceum Ogólnokształcącym im. Czesława Tańskiego w Puszczy Mariańskiej.

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych na dzisiejsze spotkanie poświęcone pamięci mjr. Edwarda Dębińskiego, o godz. 18.00 w Zespole Szkół nr 1 w Żyrardowie (ul. Bohaterów Warszawy 4). Wstęp wolny.stęp wolny.

Fragmenty wspomnień Janiny - żony gen. Augusta Emila Fieldorfa

„Dnia drugiego lutego w 1953-cim roku ostatni raz widziałam Emila. Był smutny, serce mi pękało z bólu i rozpaczy. Wiedział o wyroku. Przyprowadził go jakiś starszy, bardziej ludzki, strażnik. Wprowadził Emila przed kraty, spojrzał na mnie wymownie i odszedł. Po raz pierwszy zostaliśmy sami. Wtedy Emil powiedział: „Czy wiesz dlaczego mnie skazali? – Bo odmówiłem współpracy z nimi. Pamiętaj, żebyś nie prosiła ich o łaskę! Zabraniam tego”. Powiedziałam – „Domyślam się, ale ja nie tracę nadziei, walczę o ciebie jeszcze”.