Mord sądowy na bohaterze.

W sierpniu 1942 roku płk. August Emil Fieldorf ps. „Nil” rozpoczął tworzenie nowego pionu organizacyjnego Armii Krajowej. Tak powstało Kierownictwo Dywersji Komendy Głównej AK – Kedyw – odpowiedzialny za walkę czynną z okupantem, planowanie akcji sabotażowych oraz dywersyjnych.

16 kwietnia 1952 roku, prawie 10 lat później, w nowej, komunistycznej rzeczywistości, Sąd Wojewódzki dla m.st. Warszawy, pod przewodnictwem Marii Gurowskiej (w czasie okupacji przez pewien czas była ukrywana w Żyrardowie przez członka AK, córka Moryca Zanda i Frajdy Eisenman), orzekł: 

„Fieldorfa Augusta Emila uznać winnym czynów zarzuconych mu aktem oskarżenia i za to na zasadzie art. 1 pkt. 1 dekretu z dnia 31 sierpnia 1944 r. o wymiarze kary dla faszystowsko-hitlerowskich zbrodniarzy i zdrajców Narodu Polskiego, skazać go na karę śmierci”.

Zbliża się Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.

Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie, pod honorowym patronatem posła na Sejm RP – Macieja Małeckiego oraz starosty powiatu Żyrardowskiego – Wojciecha Szustakiewicza, 1 marca rozpoczyna swój program obchodów. Serdecznie zapraszamy na organizowane przez nas spotkania i wykłady.

Wojsko Polskie w wojnie obronnej we wrześniu 1939 roku.

O przebiegu kampanii wrześniowej, bitwach i starciach Wojska Polskiego oraz o wyposażeniu, umundurowaniu i uzbrojeniu żołnierza Polskiego z tamtego okresu, opowiedział wczoraj (12.02.2018) w szkole podstawowej w Michałowie - pan Bogusław Nietrzebka – dyrektor Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie.

Niezwykłe kobiety w Powstaniu Warszawskim.

Dzisiaj (8.02.2018) w Zespole Szkół nr 2 im. K. Dittricha w Żyrardowie miało miejsce spotkanie podsumowujące projekt w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa - „Niezwykłe kobiety w Powstaniu Warszawskim”. Uczniowie zespołu szkół przygotowali krótkie scenki opowiadające o wspaniałych, młodych kobietach ryzykujących swoje życie i zdrowie, aby walczyć z okupantem o wolną Polskę.

Regulamin powiatowego konkursu dziennikarskiego “ Niedziela bez Teleranka. Stan wojenny oczami dziecka”

Cele konkursu

  • zapoznanie uczniów z lokalną historią;

  • kształtowanie tożsamości historycznej;

  • poczucie przynależności do środowiska lokalnego;

  • wzbudzenie zainteresowania uczniów do odkrywania nieznanych kart historii powiatu żyrardowskiego;

  • przybliżenie uczestnikom konkursu pracy i warsztatu dziennikarskiego;

  • promocja klasy dziennikarskiej Liceum Ogólnokształcącego Zespołu Szkół nr 3 w Wiskitkach.

Uczestnicy

  • uczniowie w wieku 13-15 lat (klasy I-III dawnych gimnazjów) z terenu powiatu żyrardowskiego

Powiatowy konkurs dziennikarski „Niedziela bez Teleranka. Stan wojenny oczami dziecka”.

Stan wojenny z lat 1981 - 83 dotknął wszystkich Polaków. Wojsko i służby bezpieczeństwa przejęły kontrolę nad każdą działalnością państwa. Nawet programy telewizyjne były prowadzone przez żołnierzy i funkcjonariuszy, a popularny wśród dzieci i młodzieży niedzielny Teleranek, zniknął z ramówki. Jak stan wojenny odbierało młode pokolenie Polaków, dla których szarość PRL, nabrała w tych dniach mroczniejszych barw? Jak radzili sobie z tą smutną rzeczywistością najmłodsi, a jak nastolatkowie, powoli wchodzący w okres dorosłości? Jeśli chcesz poznać prawdę, musisz ich o to zapytać i przeprowadzić z nimi wywiad!

Historia ewangelików w Polsce środkowej w XVIII-XX w.

Wczoraj (1.02.2018) o godz. 17.00 w siedzibie Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie, dr. Paweł Fijałkowski wygłosił wykład na temat historii ewangelików w Polsce środkowej w XVIII-XX w. Zgromadzeni goście dowiedzieli się jak wyglądały początki ludności ewangelickiej w naszym regionie oraz ich życie społeczne i religijne. Dr. Fijałkowski przybliżył słuchaczom kolejne etapy osadnictwa, a także powstanie pierwszych parafii ewangelickich na ziemiach Mazowsza Zachodniego. Goście poznali dzieje wzrostu społeczności, trwającego aż do wybuchu I Wojny Światowej, po której liczba osób w parafiach ewangelickich zmniejszyła się blisko o połowę. Jednak to II Wojna Światowa okazała się punktem zwrotnym dla ewangelików. Po jej zakończeniu, tylko garstka pozostałych w naszym regionie parafian mogła rozpocząć odbudowę swojej społeczności.

Zapraszamy na wykład

   

Ciekawe katalogi z ostatnich wystaw

Od lat Muzeum organizuje wystawy czasowe poświęcone historii, tradycji i kulturze Żyrardowa. Ekspozycjom tym towarzyszą katalogi. Są one nieocenionym źródłem wiedzy na temat przeszłości naszego miasta i życia jego mieszkańców. Poniżej prezentujemy część z nich zachęcając do ich zakupu i zapoznania się z ich zawartością.
1. Ewangelicy w dawnym Żyrardowie. Wystawa upamiętniająca obchody 500-lecia Reformacji.
2. Zniszczenie i odbudowa. Zakłady Żyrardowskie w latach 1915-1923.
3. Żyrardów Pawła Hulki-Laskowskiego.
4. Dom Państwa Markwartów. Ślad Życia w dawnym Żyrardowie.

Zapraszamy na ferie w Muzeum

Rozpoczęły się ferie w naszym województwie. Z tej okazji dla wszystkich zorganizowanych grup Muzeum przygotowało bezpłatne, specjalne lekcje:

ZABAWY SPRZED LAT MAMY I TATY
Na zajęciach zapoznamy dzieci z zabawami z czasów, kiedy nie było komputerów, kablówki czy telewizora w wielu domach. Zagramy w komórki do wynajęcia, ziemniaka, tramwaj czy gumę. Uczestnicy zajęć dowiedzą się co to chłopek, pikuty czy zośka, ale przede wszystkim dostaną skarbnicę pomysłów na dobrą zabawę.
czas trwania 1.30h
wiek 4-13 lat

PORTRETY POSTACI ZWIĄZANYCH Z WILLĄ DITTRICHA
Lekcja dotyczy historii ludzi związanych z willą oraz portretów prezentowanych w siedzibie muzeum. Historie i legendy zostaną wzbogacone prezentacją dawnych fotografii i pocztówek. W części praktycznej uczestnicy zmierzą się z zadaniem plastycznym - wykonaniem portretu ukochanej Karola Dittricha.
czas trwania 1h - 1.30h
wszystkie grupy wiekowe

Wszystkich serdecznie zapraszamy do korzystania również z naszej stałej oferty edukacyjnej. Więcej szczegółów pod numerem 46 855 33 13.

Lniany ZaułekUrząd MiastaBibliotekaCentrum KulturyOŻyrardówOŻyrardówŻyrpointŻyrpointGłosGłosŻycie Tydzień Żyrardowa