Noc Muzeów w Muzeum Mazowsza Zachodniego

Trwa Noc Muzeów w Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie. Serdecznie zapraszamy! Wstęp wolny.

Noc Muzeów 2018

Już 19 maja Noc Muzeów. Serdecznie zapraszamy do Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie! Wstęp wolny. Do zobaczenia w następną sobotę.

1 i 3 maja Muzeum będzie czynne w godzinach 11.00-17.00

Spotkanie z Anną Kamińską

25 kwietnia 2018 r. odbyło się w Muzeum spotkanie z Anną Kamińską, autorką m.in. bestsellerowych biografii Simony Kossak i Wandy Rutkiewicz. Pisarka z wielkim entuzjazmem opowiadała o swojej pracy, o bohaterach swoich książek i ich fascynujących losach. Dziękujemy za ciekawe historie, zabawne anegdoty i wspaniałą atmosferę.

Międzynarodowy Dzień Zabytków w Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie.

Już w środę Międzynarodowy Dzień Zabytków! Zapraszamy serdecznie wszystkich zainteresowanych na Powiatowe Konwersatorium Wiedzy o Historii i Zabytkach Ziemi Żyrardowskiej, które będzie miało miejsce 18 kwietnia o godzinie 12.00 w siedzibie Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie.

Spotkanie z Anną Kamińską

Zapraszamy na spotkanie z autorką bestsellerowych biografii Simony Kossak i Wandy Rutkiewicz, które odbędzie się 25 kwietnia 2018 r. o godz. 17.00 w siedzibie Muzeum. Wstęp wolny!

"Niedziela bez Teleranka. Stan wojenny oczami dziecka", rozstrzygnięcie konkursu.

Dzisiaj o godz. 10.00 w Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie odbyło się podsumowanie Powiatowego Konkursu Historycznego „Niedziela bez Teleranka. Stan wojenny oczami dziecka”.  Uczestnicy konkursu mieli za zadanie przeprowadzić wywiad z osobą, która na stan wojenny patrzyła oczami dziecka. Oznacza to, że rozmówcy w roku 1981 mogli mieć od 6 do 18 lat. Z prac, które napłynęły do Muzeum, jury konkursu wybrało trzy wywiady i nagrodziło pięciu autorów. Jeden z wywiadów został zrealizowany przez trzy osobowy zespół. Osoby nagrodzone to: Sandra Jach ze Szkoły Podstawowej nr 7 w Żyrardowie, Agata Fedorowicz ze szkoły podstawowej w Mszczonowie oraz Paulina Grzejszczak, Jakub Balcerowski, Mateusz Kubiak uczniowie Zespołu Szkół nr 2 w Żyrardowie.

fot. Anna Wrzesień

Nowy nabytek naszego Muzeum.

Wraz z wiosenną pogodą do naszego Muzeum zawitał kolorowy rajski ptak. I to nie byle jaki! Wszak znajduje się on na przepięknym zestawie toaletowym z drugiej połowy XIX wieku.

Nasz nowy nabytek, w którego skład wchodzą: dzban do wody, misa, mydelniczka oraz coraz rzadziej spotykany nocnik cechuje się wyjątkowym, barwnym zdobieniem, dodającym szczególnego uroku tym wspaniałym przedmiotom codziennego użytku. Kto wie czy z podobnego zestawu nie korzystał sam Karol Dittrich jr?

Wykład w Liceum Ogólnokształcącym im. S. Żeromskiego.

W środę (26.03) w Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Żeromskiego miał miejsce wykład dyrektora Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie - Bogusława Nietrzebki - "Generał August Emil Fieldorf "Nil" w walce o niepodległość 1895-1953".

Wesołego Alleluja !!

Zdrowych, spokojnych Świąt Wielkanocnych,
pełnych nadziei i miłości,
Pogodnego nastroju, oraz najwspanialszych
spotkań w rodzinnej atmosferze,
wśród najbliższych i przyjaciół życzą

Dyrektor i Pracownicy
Muzeum Mazowsza Zachodniego
w Żyrardowie

Na zdjęciu pocztówka Wielkanocna, ok. 1935 r.
ze zbiorów Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie