VIII Edycja konkursu "Gdzie są kwiaty z tamtych lat?"

     Muzeum Mazowsza Zachodniego wraz z Muzeum Powstania Warszawskiego, Żyrardowskim Kołem Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej oraz Stowarzyszeniem Odnowy Sochaczewa „Zamek” organizuje  VIII Ponadgimnazjalny Konkurs Historyczny „Gdzie są kwiaty z tamtych lat? Konkurs wiedzy o Armii Krajowej, Szarych Szeregach i Żołnierzach Wyklętych”. Patronatem honorowym konkurs objęli, poseł na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej pan Maciej Małecki oraz Wojciech Szustakiewicz starosta Powiatu Żyrardowskiego.
        Tematyka konkursu nawiązuje do pięknych ale jakże tragicznych kart polskiej historii, na których zapisali się bohaterowie walk o niepodległość Ojczyzny. Konkurs przyczynia się do zwiększenia zainteresowania młodego pokolenia walką Polaków o niepodległość w czasie II wojny światowej. Naszym celem jest zainspirowanie i zachęcenie młodzieży do samodzielnych badań nad dziejami historii najnowszej, do poznania i dokumentowania historii swojej rodziny i najbliższego otoczenia.
     Finał konkursu odbędzie się 26.10.2017 roku w siedzibie Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie, ul. Karola Dittricha 1. Organizatorzy i patroni przygotowali atrakcyjne nagrody, by w ten sposób docenić wiedzę i wysiłek wszystkich uczestników. Serdecznie zapraszamy do udziału i prosimy o zachęcenie uczniów do przystąpienia do eliminacji szkolnych.

Najmłodsi mieszkańcy powiatu docenieni
w konkursie plastycznym

Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie z satysfakcją informuje, że w Międzynarodowym Konkursie Plastycznym dla Dzieci i Młodzieży pt. "Moja przygoda w muzeum" na wystawę pokonkursową w Muzeum Okręgowym w Toruniu zakwalifikowano prace:

* Aleksandry Pindor i Bartosza Szymańczaka, ze Szkoły Podstawowej w Baranowie, opiekun Pani Małgorzata Rytel-Kuc,

* Martyny Wacławek, ze Szkoły Podstawowej Nr 6 w Żyrardowie, opiekun Pani Dorota Misiak,

* Oskara Siudka, ze Szkoły Podstawowej Nr 3 w Żyrardowie, opiekun Pani Małgorzata Kuran.

Równocześnie przypominamy, że  Aleksandra Kamińska ,uczennica Szkoły Podstawowej Nr 6 w Żyrardowie, opiekun Pani Dorota Misiak, otrzymała w tym konkursie nagrodę za pracę pt. "Muzeum Starej Drukarni". 

Wszystkim gratulujemy i zapraszamy do uczestnictwa w konkursie w przyszłym roku.

Spotkanie z Historią poświęcone Żołnierzom Wyklętym

Wczoraj 28.09.2017 roku o godz. 18.00 w Muzeum Mazowsza Zachodniego odbyło się spotkanie poświęcone pamięci Żołnierzy Wyklętych. Prelegentem był Kajetan Rajski autor książki „Wilczęta” oraz redaktor naczelny kwartalnika „Wyklęci”. Gościem specjalnym był Krzysztof Bukowski syn kpt. Edmunda Bukowskiego odnalezionego i zidentyfikowanego na Łączce. „Spotkanie z Historią” zorganizowane zostało przez nieformalną grupę seniorów p.n. Akademię Aktywny Żyrardowianin, działającą przy Stowarzyszeniu Wspólnota Żyrardowa.  Grupa uczestniczy w projekcie „Sieć Inicjatyw Senioralnych” realizowanym ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej ASOS 2017 – 2020.

Wierzby 2017 rozdane.

W czwartek 21 września w Opinogórze odbyła się uroczystość rozdania nagród i honorowych wyróżnień laureatom XI edycji  konkursu „Mazowieckie zdarzenia muzealne – Wierzba”. Praca naszego Muzeum została doceniona przez kapitułę konkursu. Tym razem w kategorii „Najciekawsza wystawa zorganizowana przez mniejsze muzea”, otrzymaliśmy wyróżnienie za wystawę „Zniszczenie i odbudowa. Zakłady Żyrardowskie w latach 1915 – 1923”. 

„TEKST – OBRAZ – PRZESTRZEŃ”

„TEKST – OBRAZ – PRZESTRZEŃ” to tytuł najnowszej wystawy, którą otworzyliśmy w muzeum 8 września.

Trzy słowa i trzech bohaterów:

Darek Kaca, Marek Gajewski, Radek Nowakowski.

Wszyscy trzej artyści zajmują się książką artystyczną. Na ekspozycji znajdują się 72 prace na temat tego, czym może być książka; jaką może zawierać treść i przyjmować formę. Niewątpliwą atrakcją dla zwiedzających jest możliwość bezpośredniego obcowania z pracami. W tym celu dla zwiedzających przygotowano białe rękawiczki. Zapraszamy na spotkanie z książką!

Poniżej zapraszamy do obejrzenia foto-relacji z wernisażu.

Wystawa prezentowana jest w ramach Interdyscyplinarnego Festiwalu Sztuki 2017 Miasto Gwiazd i czynna będzie do połowy listopada.

 

12 września 1939 w Żyrardowie

1 września 1939 r. armia niemiecka przekroczyła zachodnie granice Polski wszczynając w ten sposób II Wojnę Światową. Walki w bezpośredniej bliskości Żyrardowa rozpoczęły się 12 września. Generał Leopold Cehak, dowódca 30. DP, nie był w stanie bronić całego miasta ze względów na szczupłość swoich oddziałów.

 

Otwarcie wystawy

Serdecznie zapraszamy w piątek 8 września o godzinie 18:00 na wernisaż wystawy "Tekst - Obraz - Przestrzeń" Marka Gajewskiego, Dariusza Kacy i Radosława Nowakowskiego.

78 rocznica wybuchu II wojny światowej

„Obywatele Rzeczypospolitej! Nocy dzisiejszej odwieczny wróg nasz rozpoczął działania zaczepne wobec Państwa Polskiego, co stwierdzam wobec Boga i Historii. W tej chwili dziejowej zwracam się do wszystkich obywateli państwa w głębokim przeświadczeniu, że cały naród w obronie swojej wolności, niepodległości i honoru skupi się dookoła Wodza Naczelnego i sił zbrojnych oraz da godną odpowiedź napastnikowi, jak to się już nieraz działo w historii stosunków polsko-niemieckich. Cały naród polski, błogosławiony przez Boga, w walce o swoją świętą i słuszną sprawę, zjednoczony z armią, pójdzie ramię przy ramieniu do boju i pełnego zwycięstwa”

(Odezwa Prezydenta RP Ignacego Mościckiego z 1 września 1939 r.).

Ostatnia szansa na zwiedzenie wystawy o
Polskich Liniach Lotniczych LOT

Wystawa  „88 lat Dookoła Świata. Historia Polskich Linii Lotniczych LOT” będzie czynna do 27 sierpnia 2017 roku. Jest to ostatnia szansa, aby zobaczyć unikalne zbiory z zasobów historycznych Polskich Linii Lotniczych LOT. Wśród licznych eksponatów  związanych z awiacją, znajduje się również „Sala Papieska” poświęcona pielgrzymkom do Polski papieży: Jana Pawła II, Benedykta XVI oraz Franciszka. Serdecznie zapraszamy.

Nagroda dla uczennicy z Żyrardowa

Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie z satysfakcją informuje, że w Międzynarodowym Konkursie Plastycznym dla Dzieci i Młodzieży "Moja Przygoda w Muzeum" organizowanym przez Muzeum Okręgowe w Toruniu, uczennica Zespołu Szkół Publicznych Nr 6 w Żyrardowie otrzymała nagrodę za pracę pt. "Muzeum Starej Drukarni"
Gratulujemy laureatce konkursu oraz opiekunowi plastycznemu Pani Dorocie Misiak. Zapraszamy do udziału w kolejnych edycjach konkursu.

Lniany ZaułekUrząd MiastaBibliotekaCentrum KulturyOŻyrardówOŻyrardówŻyrpointŻyrpointGłosGłosŻycie Tydzień Żyrardowa