I Powiatowy konkurs twórczości plastycznej
"Kocham Cię, Polsko"

 Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie zaprasza do wzięcia udziału w I Powiatowym Konkursie Twórczości Plastycznej „ Kocham Cię, Polsko”, który ma na celu zmobilizować dzieci w wieku 4-10 lat do własnych przemyśleń i odpowiedzi na pytania: „Co to znaczy być Polakiem”, „Co to znaczy kochać Polskę”. Chcielibyśmy, aby uczestnicy konkursu poprzez swoje prace wyrazili takie uczucia jak miłość, empatia, szacunek i inne budujące emocje związane z polskością i byciem Polakiem.

Żyrardów 1914 - 1924

Zachęcamy Państwa do zakupu najnowszej książki Bogdana Jagiełły "Żyrardów 1914-1924". Cena za egzemplarz 18 zł.

Z wielkim bólem informujemy

Z wielkim bólem zawiadamiamy, że dziś odszedł od Nas wieloletni Dyrektor Muzeum Techniki inż. Jerzy Jasiuk.
Jego wkład w opiekę nad zabytkami nigdy nie będzie zapomniany. Przez wiele lat kierował Muzeum, z Jego inicjatywy Muzeum otoczyło opieką obiekty poprzemysłowe, które stały się oddziałami terenowymi. Marzył o tym by Muzeum Techniki stało się Narodowym Muzeum Techniki...
Niech spoczywa w spokoju.

Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku!

 

Wystawa pokonkursowa „Żyrardów - moje miasto"

W czwartek 8 grudnia w Muzeum odbyło się podsumowanie konkursu „Żyrardów - moje miasto”, który organizowało Przedszkole Nr 9 w Żyrardowie.  Przedszkolaki  mogły obejrzeć prace konkursowe swoich kolegów prezentowane na specjalnie przygotowanej wystawie, jak również wziąć udział w  lekcji  poświęconej historii i tradycji naszego miasta oraz fabryki wyrobów lnianych.

Wystawę prac dzieci będzie można podziwiać w Muzeum do 22 grudnia. Wszystkich serdecznie zapraszamy.

 

Spotkanie autorskie

Serdecznie zapraszamy na spotkanie autorskie Bogdana Jagiełło – autora książki „Żyrardów 1914 – 1924”, które odbędzie się dnia 16 grudnia o godz. 14.00 w siedzibie Muzeum. Wstęp wolny!

Bursztyn bałtycki i żywice świata

W sobotę 2 grudnia o godz. 17.00 w Muzeum Mazowsza Zachodniego odbył się wernisaż wystawy pt. Bursztyn bałtycki i żywice świata. Eksponaty pokazane na wystawie pochodzą ze zbiorów Muzeum Ziemi Polskiej Akademii Nauk. Wystawę zaaranżowali Katarzyna Kwiatkowska kierownik Działu Bursztynu oraz Michał Kazubski, autorką wystawy jest prof. dr hab. Barbara Kosmowska – Ceranowicz. Wystawę objął patronatem honorowym Wojciech Szustakiewicz – Starosta Żyrardowski. Na otwarciu wystawy wśród przybyłych gości obecny był wicestarosta Grzegorz Dobrowolski oraz przedstawiciele Muzeum Ziemi PAN dr Ryszard Szczęsny – dyrektor oraz Michał Kazubski. Piękne eksponaty oraz ciekawa aranżacja wystawy ułatwiają zwiedzającym poznanie wszelkich zagadnień związanych z bursztynem, jego występowaniem z technikami obróbki i wykorzystaniem bursztynu i innych żywic kopalnych od czasów prehistorycznych do współczesności.

 

Zapraszamy po prezenty do Muzeum

Jesteś miłośnikiem historii, kultury i tradycji Żyrardowa, a może szukasz ciekawego prezentu dla rodziny lub znajomych. Jeżeli tak, to zapraszamy do Muzeum, gdzie można zakupić w atrakcyjnych cenach pamiątki i publikacje związane z naszą małą ojczyzną i jej dziedzictwem kulturowym. Poniżej prezentujemy te najciekawsze:

1.   Vademecum Żyrardowa - Cena 25 zł 20 zł (cena promocyjna do końca roku)

Na stu stronach zaprezentowane są dzieje Żyrardowa, od momentu powstania, aż do lat dziewięćdziesiątych XX wieku. Tekst historyczny uzupełniony został bardzo ciekawymi zdjęciami, duża część z nich publikowana jest po raz pierwszy.

2.   Paweł Hulka-Laskowski Audiobook Mój Żyrardów - Cena 19 zł

Jedno z najważniejszych dzieł pisarza pokazujące kulturę robotniczą XIX-wiecznego miasta przemysłowego. Paweł Hulka-Laskowski barwnie opisał mieszkańców robotniczego miasta, ich ciężkie życie, robotnicze zwyczaje, przesądy i legendy związane z historią Żyrardowa.  Czyta Jarosław Gajewski. 

Zakup obrazów Józefa Rapackiego

Zakup obrazów Józefa Rapackiego "Pejzaż" z 1926 r. oraz "Lato" z 1903 r. został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Kolekcje", priorytet "Kolekcje muzealne", operatorem programu jest Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów.

Otwarcie wystawy
"Bursztyn bałtycki i żywice świata"

Zapraszamy 2 grudnia o godz. 17.00 na wernisaż wystawy "Bursztyn bałtycki i żywice świata". Wystawa zorganizowana została ze zbiorów Muzeum Ziemi Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Patronatem honorowym ekspozycję objął Wojciech Szustakiewicz Starosta Powiatu Żyrardowskiego.

Powszechnie bursztyn kojarzony jest z Bałtykiem. Jest żółty, przezroczysty i służy do wyrobu ozdób. Elektryzuje się ujemnie, wydziela charakterystyczny zapach w trakcie spalania, zawiera inkluzje. Prezentowana wystawa wiedzę tę znacznie poszerza. W kolejnych gablotach zwiedzający zapozna się z pochodzeniem bursztynu, jego występowaniem, innymi żywicami kopalnymi, technikami obróbki i wykorzystaniem surowca od czasów przedhistorycznych do współczesności.

Bursztyn od tysiącleci używany był m. in. do wyrobu ozdób. Techniki obróbki zmieniały się w miarę rozwoju technologii, od najprostszych (szlifowanie, wiercenie) do bardzo wyrafinowanych łącznie z obróbką termiczną i ciśnieniową. Bursztynu używano nie tylko jako surowca jubilerskiego, ale znajdował zastosowanie w kosmetyce i medycynie, zwłaszcza ludowej. Do dzisiaj zresztą leczenie preparatami sporządzonymi na bazie bursztynu ma zwolenników.

Lniany ZaułekUrząd MiastaBibliotekaCentrum KulturyOŻyrardówOŻyrardówŻyrpointŻyrpointGłosGłosŻycie Tydzień Żyrardowa