KONKURS

Ogłaszamy kolejną edycję międzynarodowego konkursu „Moja Przygoda w Muzeum”. Tematem przewodnim w tym roku jest hasło „Dlaczego tęsknię za muzeum”, zachęcamy do uczestnictwa i życzymy sukcesów. Prace składamy do 15.06.2021 w siedzibie Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie, przy ul. Karola Dittricha 1.

Muzeum zaprasza

Od dzisiaj 04.05. Muzeum Mazowsza Zachodniego otwarte. Zapraszamy wszystkich zwiedzających w godzinach otwarcia muzeum. Do końca maja bieżącego roku zwiedzanie odbywa się z zachowaniem wszelkich środków ostrożności (obowiązują maseczki zakrywające usta i nos, jedna osoba na 15 m2), tj. w reżimie sanitarnym. Zapraszamy serdecznie.

Wesołego Alleluja!

Z okazji Świąt Wielkanocnych, życzymy wszystkim sympatykom historii i muzeum, dużo zdrowia, pomyślności, by chwile spędzone w gronie rodziny i najbliższych były szczęśliwe i radosne!

Dzień dobry,

Szanowni Państwo w związku z decyzją Rządu RP w sprawie ograniczenia  działalności instytucji prowadzących działalność kulturalną i artystyczną z powodu przeciwdziałania pandemii covid-19, Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie będzie nieczynne dla zwiedzających do 9 kwietnia bieżącego roku. Zapraszamy do obserwowania i czytania wiadomości i postów na naszych profilach na fb, profilu Muzeum oraz „Echa Żyrardowskiego”.

Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego o Żołnierzach Wyklętych

5 marca 2021 roku, w Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie miało miejsce rozstrzygnięcie konkursu plastyczno-historycznego, organizowanego przez nasze Muzeum pod patronatem Starosty Powiatu Żyrardowskiego Krzysztofa Dziwisza, a dotyczącego tematyki związanej z "Żołnierzami Wyklętymi".

Zwycięzcom i osobom wyróżnionym nagrody w imieniu starosty wręczył Stanisław Nalej (Etatowy Członek Zarządu Powiatu Żyrardowskiego).

Komisja konkursowa w składzie: Anna Smolarek (Dyrektor Wydziału Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki Powiatu Żyrardowskiego), Stanisław Nalej (Etatowy Członek Zarządu Powiatu Żyrardowskiego) oraz pracownicy Muzeum: Elżbieta Sowińska (Dział Etnografii), Justyna Żak (Dział Ikonografii) i Mateusz Waśkowski (Dział Historii), wyłoniła zwycięzców konkursu (w trzech kategoriach wiekowych) oraz osoby wyróżnione:

Konkurs

Przypominamy o konkursie upamiętniającym Żołnierzy Wyklętych pod patronatem Krzysztofa Dziwisza Starosty Powiatu Żyrardowskiego, jeszcze do poniedziałku 01.03. do godziny 12.00 można przynosić prace uczniów. Wszystkich uczestników prosimy by pamiętali o podpisaniu swoich prac. Na odwrocie powinno się znaleźć imię, nazwisko, wiek, klasa i szkoła. Po zakończeniu oceny prac, o tym kto wygrał i został nagrodzony powiadomimy szkoły. Wręczenie nagród odbędzie się 05.03 w piątek. Prace można przynieść również w najbliższą sobotę i niedzielę, w tych dniach muzeum jest czynne od godz.11.00 do godz. 17.00.

Ogłoszenie

W związku z luzowaniem obostrzeń zapobiegających rozprzestrzenianiu się wirusa covid -19 od jutra tj. od 2 lutego Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie będzie czynne dla zwiedzających. W ciągu pierwszych dwóch tygodni lutego można przyjść do Muzeum, kupić wydawnictwa, obejrzeć Panoramę Żyrardowa oraz Galerię Józefa Rapackiego. Od środy 17 lutego, w środy i czwartki muzeum będzie czynne dla zwiedzających w godzinach 8.00 – 18.00. W pozostałe dni tygodnia tj. wtorek i piątek muzeum będzie czynne dla zwiedzających od 8.00 – 16.00, poniedziałek pozostaje dniem wewnętrznym, muzeum nie będzie dostępne dla zwiedzających. Od soboty 20 lutego wznawiamy sobotnio – niedzielne dyżury w związku z tym zapraszamy do zwiedzania w godzinach od 11.00 do 17.00. Do momentu całkowitego odwołania obostrzeń sanitarnych informujemy, że w trakcie zwiedzania gości obowiązują maseczki zasłaniające nos i usta oraz jednorazowe rękawiczki.

158 rocznica wybuchu powstania styczniowego (1863 r.)

Po stłumieniu w roku 1861, wielu polskich patriotycznych manifestacji przez wojska carskie oraz po wprowadzeniu na terenie Królestwa Polskiego stanu wojennego, nad Wisłą i na Litwie wrzało. Polacy coraz głośniej domagali się przeprowadzenia wielu reform społecznych i gospodarczych, ale też większej niezależności od władz rosyjskich w decydowaniu o losach swojej ojczyzny.

Z okazji Dnia Babci i Dziadka najserdeczniejsze życzenia

Życzymy wszystkim Babciom i Dziadkom

tego co w życiu najlepsze i najpiękniejsze,

dobrego zdrowia, nieustającej radości

oraz miłości i samych pogodnych dni.

Dyrektor i Pracownicy

Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie

Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku

Dzieciątko się narodziło, narodziło,
Wszystek świat uweseliło, wszystek świat uweseliło.
Wesoła nowina,
Powiła nam Syna Maryja.

Hej nam pasterze grajcie Panu szczerze,
Narodzonemu Dzieciąteczku.
Wzięło na się człowieczeństwo,
Co pokryło jego Bóstwo.

Poznałci to wół i osieł,
Iż to był niebieski Poseł.
Trzej Królowie przyjechali,
Troje mu dary dawali.

Wchodząc do szopy klękali,
Bogu cześć, chwałę oddali.
Przynieśli mu dary, oto:
Mirę, kadzidło i złoto.

Na to Boże Narodzenie,
Wesel się wszystko stworzenie.
Świętą Trójcę wyznawajmy,
Bogu cześć i chwałę dajmy.

ks. M.M. Mioduszewski
Śpiewnik kościelny, 1838