Zapraszamy na ferie w Muzeum

Rozpoczęły się ferie w naszym województwie. Z tej okazji dla wszystkich zorganizowanych grup Muzeum przygotowało bezpłatne, specjalne lekcje:

ZABAWY SPRZED LAT MAMY I TATY
Na zajęciach zapoznamy dzieci z zabawami z czasów, kiedy nie było komputerów, kablówki czy telewizora w wielu domach. Zagramy w komórki do wynajęcia, ziemniaka, tramwaj czy gumę. Uczestnicy zajęć dowiedzą się co to chłopek, pikuty czy zośka, ale przede wszystkim dostaną skarbnicę pomysłów na dobrą zabawę.
czas trwania 1.30h
wiek 4-13 lat

PORTRETY POSTACI ZWIĄZANYCH Z WILLĄ DITTRICHA
Lekcja dotyczy historii ludzi związanych z willą oraz portretów prezentowanych w siedzibie muzeum. Historie i legendy zostaną wzbogacone prezentacją dawnych fotografii i pocztówek. W części praktycznej uczestnicy zmierzą się z zadaniem plastycznym - wykonaniem portretu ukochanej Karola Dittricha.
czas trwania 1h - 1.30h
wszystkie grupy wiekowe

Wszystkich serdecznie zapraszamy do korzystania również z naszej stałej oferty edukacyjnej. Więcej szczegółów pod numerem 46 855 33 13.

Philippe de Girard i jego wynalazki

Philippe de Girard już od młodości wykazywał się nieprzeciętną inteligencją. W wieku 14 lat skonstruował urządzenie do pozyskiwania energii z morskich fal, a niedługo potem kopiarkę do rzeźb i kondensator elektryczny. W okresie rewolucji francuskiej trafił na Baleary, gdzie zajmował się malowaniem portretów. Po pewnym czasie przeniósł się do włoskiej miejscowości Livorno, gdzie zarabiał na życie produkując mydło, a następnie powrócił do Francji by w okolicach Marsylii otworzyć fabrykę produkującą chemikalia. Jego wykształcenie było równie szerokie jak zainteresowania - początkowo kształcił się na lekarza, ale zmienił kierunek na chemię oraz przyrodę.

Muzeum nieczynne

Informujemy, że w dniach 23 i 24 grudnia oraz 30 i 31 grudnia Muzeum będzie nieczynne dla zwiedzających. Za utrudnienia w zwiedzaniu Muzeum serdecznie przepraszamy.

Wesołych Świąt

Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku
życzą Dyrektor i Pracownicy
Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie

Zapraszamy na lekcje o Bożym Narodzeniu

Muzeum, jak co roku, organizuje lekcje poświęcone tradycjom Bożonarodzeniowym. Dzisiaj odwiedziła nas grupa ze Szkoły Podstawowej Nr 1. Dzieci dowiedziały się jak dawniej obchodzono Święta i jak się do nich przygotowywano. W ramach zajęć praktycznych uczniowie wykonali ozdoby choinkowe.
Dziękujemy za wizytę! Serdecznie zapraszamy szkoły i przedszkola do Muzeum na lekcje Bożonarodzeniowe.

Żyrardowskie obchody 500 lecia Reformacji

W dniach 18-19 listopada 2017 r. odbyły się w Żyrardowie uroczystości z okazji 500-lecia Reformacji. Wydarzeniem inaugurującym obchody było otwarcie ekspozycji pt. „Ewangelicy w dawnym Żyrardowie” w Muzeum Mazowsza Zachodniego. Na wernisażu wystawy wśród wielu znakomitych gości był patron honorowy Biskup Ordynariusz Diecezji Łowickiej Andrzej Franciszek Dziuba. Kolejne wydarzenia zorganizowane w ramach żyrardowskich obchodów 500 lecia Reformacji, czyli występ Chóru Parafii Wniebowstąpienia Pańskiego w Warszawie, panel dyskusyjny z udziałem ks. Dziekana Adama Bednarczyka, ks. Dr. Andrzeja Perzyńskiego oraz diakon Haliny Radacz, a także koncert zespołu Sinfonietta d’Girarda, odbyły się w Resursie.

Patronat honorowy nad uroczystościami objęli:

Andrzej Franciszek Dziuba Biskup Ordynariusz Diecezji Łowickiej, Jan Cieślar Biskup Diecezji Warszawskiej Kościoła Ewangelicko – Augsburskiego, Adam Struzik Marszałek Województwa Mazowieckiego, Wojciech Szustakiewicz Starosta Powiatu Żyrardowskiego, Wojciech Jasiński Prezydent Miasta Żyrardowa

Zapraszamy

500 lecie Reformacji w Żyrardowie

 

Poszukiwanie ofiar systemów totalitarnych na Lubelszczyźnie

Dzisiaj (30.10.2017) po godz. 14.00  w Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie zakończył się wykład „Poszukiwanie ofiar systemów totalitarnych na Lubelszczyźnie”. Prelegentem był Marcin Krzysztofik Dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie. Gościem specjalnym był Maciej Małecki Minister w Kancelarii Premiera RP oraz Poseł na Sejm RP. Organizatorem kolejnego „Spotkania z historią”, była Akademia Aktywny Żyrardowianin oraz Muzeum Mazowsza Zachodniego. Dziękujemy wszystkim obecnym za przybycie i zapraszamy na kolejne spotkania do Muzeum w Żyrardowie.

 

Powiatowy Konkurs Historyczny rozstrzygnięty

W dniu dzisiejszym ok. godz. 12 w Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie rozstrzygnęliśmy Historyczny Konkurs Powiatowy; Gdzie są kwiaty z tamtych lat. Konkurs wiedzy o Armii Krajowej, Szarych Szeregach i Żołnierzach Wyklętych. W konkursie wzięli udział uczniowie szkół ponadgimnazjalnych wyłonieni w etapie szkolnym. Po części testowo – opisowej pięcioro uczestników przystąpiło do etapu ustnego. Pierwsze miejsce w Konkursie zdobyła Patrycja Chudolińska z ZS nr. 3 w Wiskitkach, drugie miejsce zajął Norbert Michalski z LO w Mszczonowie im. Szarych Szeregów. Trzecie miejsce zajął Patryk Mendygrał z LO im. Stefana Żeromskiego w Żyrardowie, wyróżnienia otrzymali Michał Laskowski i Aleksy Radziszewski obydwaj ze LO im. Stefana Żeromskiego w Żyrardowie. Pozostali uczestnicy konkursu otrzymali podziękowania i nagrody książkowe. Konkursowi patronowali oraz ufundowali nagrody, Maciej Małecki – Minister Sekretarz w Kancelarii Premiera RP oraz poseł na Sejm RP, Wojciech Szustakiewicz Starosta Żyrardowski. Ministra reprezentował Dyrektor Biura Poselskiego Łukasz Gołębiowski, Wydział Oświaty Kultury Sportu i Turystki Starostwa Powiatowego reprezentował dyrektor Adam Lemiesz. Muzeum Mazowsza Zachodniego reprezentował dyrektor Bogusław Nietrzebka. Gratulujemy zwycięzcom i wyróżnionym, dziękujemy wszystkim uczestnikom oraz opiekunom i nauczycielom, zapraszamy do udziału w kolejnych edycjach Konkursu.

 

Zapraszamy na kolejne
Spotkanie z Historią

Poszukiwanie ofiar systemów totalitarnych na Lubelszczyźnie

Prelekcja dyrektora Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie

Marcina Krzysztofika

Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie

30 października 2017 r., godz. 12.00 – 13.30

Lniany ZaułekUrząd MiastaBibliotekaCentrum KulturyOŻyrardówOŻyrardówŻyrpointŻyrpointGłosGłosŻycie Tydzień Żyrardowa