Żyrardowski Rocznik Muzealny 8/2018

Już jest! Kolejny, 8 numer Żyrardowskiego Rocznika Muzealnego - pachnie jeszcze drukarską farbą. W 8 numerze ciekawe materiały i artykuły historyczne prezentujące dzieje Żyrardowa i okolicznych miejscowości. Ponadto w Roczniku zamieściliśmy opisy najciekawszych nabytków muzealnych oraz kalendarium wystaw. Rocznik do nabycia w Muzeum Mazowsza Zachodniego po przystępnej cenie. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z tą niezwykłą publikacją.

Rozstrzygnięcie Konkursów

14 czerwca 2018 r. o 10.00 w siedzibie Muzeum odbyło się uroczyste podsumowanie powiatowego etapu międzynarodowych konkursów dla dzieci i młodzieży: "Moja przygoda w muzeum" oraz "Muzealne spotkania z fotografią". Do muzeum nadesłano ponad 160 prac ze szkół powiatu żyrardowskiego, z czego 19 zostało nagrodzonych i 21 wyróżnionych. Jury w konkursie fotograficznym przewodniczył artysta fotografik Karol Grabowski, a w konkursie plastycznym artysta plastyk Zbigniew Kołaczek. Nagrody ufundowało Starostwo Powiatowe w Żyrardowie. Laureatom i ich opiekunom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Noc Muzeów 2018

Noc Muzeów 2018 za nami. Dziękujemy wszystkim, którzy tego dnia postanowili nas odwiedzić. 19 maja w Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie można było wziąć udział w spotkaniu z Aliną Czerniakowską, wysłuchać wykładu o wojnie Polsko-Bolszewickiej i Żyrardowie w latach 1945-53 oraz uczestniczyć w konkursie historycznym „Kocham Niepodległą”. Goście Nocy Muzeów mogli zwiedzić wystawę „Droga do Niepodległości” i zobaczyć pracowników Muzeum ubranych w mundury z okresu I Wojny Światowej oraz wojny z bolszewikami. 

Noc Muzeów w Muzeum Mazowsza Zachodniego

Trwa Noc Muzeów w Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie. Serdecznie zapraszamy! Wstęp wolny.

Noc Muzeów 2018

Już 19 maja Noc Muzeów. Serdecznie zapraszamy do Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie! Wstęp wolny. Do zobaczenia w następną sobotę.

Informacja

 1 i 3 maja Muzeum będzie czynne w godzinach 11.00-17.00

Spotkanie z Anną Kamińską

25 kwietnia 2018 r. odbyło się w Muzeum spotkanie z Anną Kamińską, autorką m.in. bestsellerowych biografii Simony Kossak i Wandy Rutkiewicz. Pisarka z wielkim entuzjazmem opowiadała o swojej pracy, o bohaterach swoich książek i ich fascynujących losach. Dziękujemy za ciekawe historie, zabawne anegdoty i wspaniałą atmosferę.

Międzynarodowy Dzień Zabytków w Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie.

Już w środę Międzynarodowy Dzień Zabytków! Zapraszamy serdecznie wszystkich zainteresowanych na Powiatowe Konwersatorium Wiedzy o Historii i Zabytkach Ziemi Żyrardowskiej, które będzie miało miejsce 18 kwietnia o godzinie 12.00 w siedzibie Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie.

Spotkanie z Anną Kamińską

Zapraszamy na spotkanie z autorką bestsellerowych biografii Simony Kossak i Wandy Rutkiewicz, które odbędzie się 25 kwietnia 2018 r. o godz. 17.00 w siedzibie Muzeum. Wstęp wolny!

"Niedziela bez Teleranka. Stan wojenny oczami dziecka", rozstrzygnięcie konkursu.

Dzisiaj o godz. 10.00 w Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie odbyło się podsumowanie Powiatowego Konkursu Historycznego „Niedziela bez Teleranka. Stan wojenny oczami dziecka”.  Uczestnicy konkursu mieli za zadanie przeprowadzić wywiad z osobą, która na stan wojenny patrzyła oczami dziecka. Oznacza to, że rozmówcy w roku 1981 mogli mieć od 6 do 18 lat. Z prac, które napłynęły do Muzeum, jury konkursu wybrało trzy wywiady i nagrodziło pięciu autorów. Jeden z wywiadów został zrealizowany przez trzy osobowy zespół. Osoby nagrodzone to: Sandra Jach ze Szkoły Podstawowej nr 7 w Żyrardowie, Agata Fedorowicz ze szkoły podstawowej w Mszczonowie oraz Paulina Grzejszczak, Jakub Balcerowski, Mateusz Kubiak uczniowie Zespołu Szkół nr 2 w Żyrardowie.

fot. Anna Wrzesień

Lniany ZaułekUrząd MiastaBibliotekaCentrum KulturyOŻyrardówOŻyrardówŻyrpointŻyrpointGłosGłosŻycie Tydzień Żyrardowa