UWAGA!

 

W związku z wprowadzeniem nowych obostrzeń sanitarnych przeciwko COVID – 19 oraz okresem zimowym zmieniamy godziny otwarcia muzeum. W środę i czwartek muzeum będzie czynne do godziny 16.00. Osoby zainteresowane zwiedzaniem muzeum po godz. 16.00 prosimy o kontakt z pracownikiem merytorycznym pod nr tel. 46 855 33 13.  

Trwa premiera publikacji
"Uciechy lata i Od wiosny do wiosny"

Przypominamy, że trwa premiera naszej publikacji „Uciechy lata i Od wiosny do wiosny” napisanej blisko 100 lat temu przez Pawła Hulki-Laskowskiego. Z powodu trwającej pandemii premiera ma charakter wirtualny i odbywać się będzie na naszym profilu facebookowym.

Premierę rozpoczęliśmy 4 grudnia. Tego dnia pierwszych 30 osób, które zwiedziło Muzeum otrzymywało za darmo książkę „Uciechy lata i Od wiosny do wiosny”. Dzisiaj rozpoczynamy quiz wiedzy o życiu i twórczości Pawła Hulki-Laskowskiego. Przez najbliższe pięć dni o 12.00 na profilu facebookowym Muzeum ukazywać się będzie jedno pytanie. Pierwsza osoba, która udzieli prawidłowej odpowiedzi pod postem otrzyma w nagrodę, książkę „Uciechy lata i Od wiosny do wiosny.

Natomiast od środy na naszej stronie i profilu facebookowym pojawiać się będą artykuły przybliżające postać Pawła Hulki-Laskowskiego.

Premiara publikacji „Uciechy Lata i Od wiosny do wiosny”

 Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie informuje, że 4 grudnia odbędzie się oficjalna premiera publikacji Pawła Hulki-Laskowskiego „Uciechy Lata i Od wiosny do wiosny”. Z uwagi na sytuację pandemiczną w Polsce Muzeum postanowiło zmienić zaplanowaną formułę premiery i zorganizować ją w Internecie.

Premiera publikacji rozpocznie się 4 grudnia. Tego dnia 30 pierwszych osób, które zwiedzą Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie otrzymają publikację za darmo.

W kolejnych dniach, poczynając od poniedziałku 6 grudnia Muzeum zaplanowało inne atrakcje. Przez cały tydzień trwać będzie quiz wiedzy o Pawle Hulce-Laskowskim i jego twórczości. Quiz odbędzie się na profilu facebookowym Muzeum. Każdego dnia Muzeum zamieści jedno pytanie. Pierwsza osoba, która udzieli prawidłowej odpowiedzi otrzyma publikację „Uciechy lata i Od wiosny do wiosny” w nagrodę.

Dodatkowo w tygodniu od 6 do 10 grudnia ukaże się cykl artykułów poświęconych Pawłowi Hulce-Laskowskiemu i jego twórczości oraz projektowi wydania publikacji „Uciechy lata i Od wiosny do wiosny”.

Projekt „Wydanie książki dla dzieci Pawła Hulki-Laskowskiego „Uciechy lata i Od wiosny do wiosny” w formie papierowej i e-book” został dofinansowany z programu LITERATURA ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Partnerem projektu są Urząd Miasta w Żyrardowie i Towarzystwo Przyjaciół Miasta Żyrardowa.

 „Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego.”

Konkurs Historyczny

Przed nami X edycja Powiatowego Konkursu Historycznego pt: „Gdzie są kwiaty z tamtych lat. Konkurs wiedzy o Armii Krajowej, Szarych Szeregach i Żołnierzach Wyklętych”. Zapraszamy uczniów ze szkół ponadpodstawowych z Powiatu Żyrardowskiego. Konkurs honorowym patronatem objęli i nagrody ufundowali Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej, Starosta Powiatu Żyrardowskiego Krzysztof Dziwisz oraz organizatorzy tj. Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie oraz Muzeum Powstania Warszawskiego w Warszawie, nagrody w konkursie ufundował Również Instytut Pamięci Narodowej. Konkurs rozpoczynamy we wtorek 9 listopada o godz. 10.00, w Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie. Większość nagród już mamy!!! Do zobaczenia w najbliższy wtorek.

Już niedługo przeczytacie „Uciechy lata i Od wiosny do wiosny”

 

Przypominamy, że już niedługo premiera publikacji „Uciechy lata i Od wiosny do wiosny”. To wydawnictwo dla dzieci będzie zawierało dwie książeczki autorstwa Pawła Hulki-Laskwoskiego, „Uciechy lata – wesołe opowiadanie i obrazki dla dzieci” i „Od wiosny do wiosny – ucieszna książeczka dla grzecznych dzieci”. Książeczki te wydane zostały odpowiednio w 1923 i 1924 r. przez łódzkie wydawnictwo „Kompas” i jeszcze nigdy nie były wznawiane.

Książeczki mają postać rymowanych opowiadań wraz kolorowymi ilustracjami i pokazują dzieciom jak można bawić się na świeżym powietrzu, co można zobaczyć ciekawego na wsi i jak kreatywnie spędzić wolny czas. Treść książeczek, często w zabawny sposób, zilustrowana jest na każdej stronie kolorowymi obrazkami.

Projekt „Wydanie książki dla dzieci Pawła Hulki-Laskowskiego „Uciechy lata i Od wiosny do wiosny” w formie papierowej i e-book” został dofinansowany z programu LITERATURA ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Partnerem projektu są Urząd Miasta w Żyrardowie i Towarzystwo Przyjaciół Miasta Żyrardowa.

Zachęcamy do zapoznania się z fragmentem publikacji zaprezentowanym na zdjęciach.

„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego.”

DROGA ARTYSTY - ŚLADY

Zapraszamy serdecznie do Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie na otwarcie wystawy zorganizowanej z okazji 30–lecia pracy artystycznej Artura Krajewskiego. Tytuł wystawy, DROGA ARTYSTY – ŚLADY, czyli podróż od twarzy do twarzy, bez lansu i „parcia na szkło”

Wernisaż 22. 10. 2021 r. w piątek w siedzibie Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie o godz. 18.00. Zapraszamy serdecznie.

UWAGA

Uwaga, w związku ze zmianą ekspozycji Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie w najbliższą sobotę i niedzielę będzie nieczynne. Od wtorku 19.10.2021 możliwe jedynie zwiedzanie Galerii Józefa Rapackiego. W piątek (22.10.) o godz. 18.00 zapraszamy na wernisaż wystawy jubileuszowej profesora Artura Krajewskiego pt: DROGA ARTYSTY – ŚLADY.

Dobra wiadomość!

 

Muzeum Mazowsza Zachodniego otrzymało dofinansowanie z programu LITERATURA ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

W ramach projektu: Wydanie książki dla dzieci Pawła Hulki-Laskowskiego „Uciechy lata i Od wiosny do wiosny” w formie papierowej i e-booka, Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie przygotuje wydawnictwo dla dzieci zawierające dwie książeczki autorstwa Pawła Hulki – Laskowskiego, Uciechy lata i Od wiosny do wiosny. Projekt jest realizowany w ramach obchodów Roku pisarza Pawła Hulki Laskowskiego w Żyrardowie.

„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego.”

Karta Dużej Rodziny

Szanowni Państwo miło nam poinformować, że Muzeum Mazowsza Zachodniego jest partnerem Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Związku Dużych Rodzin „Trzy Plus” w programie wsparcia dla rodzin wielodzietnych Karta Dużej Rodziny.

Osoby objęte zniżką mogą nabyć bilety wstępu o 10% taniej. Od ceny biletu dla jednej osoby odliczamy 1 zł.

Uwaga

W związku z zamknięciem parku im. Karola Dittricha, Muzeum Mazowsza Zachodniego w dniach 25 – 26.08.2021 czynne będzie dla zwiedzających do godz. 16.00. Park został zamknięty z powodu podtopień.

Lniany ZaułekUrząd MiastaBibliotekaCentrum KulturyOŻyrardówOŻyrardówŻyrpointŻyrpointGłosGłosŻycie Tydzień Żyrardowa