"Niedziela bez Teleranka. Stan wojenny oczami dziecka", rozstrzygnięcie konkursu.

Dzisiaj o godz. 10.00 w Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie odbyło się podsumowanie Powiatowego Konkursu Historycznego „Niedziela bez Teleranka. Stan wojenny oczami dziecka”.  Uczestnicy konkursu mieli za zadanie przeprowadzić wywiad z osobą, która na stan wojenny patrzyła oczami dziecka. Oznacza to, że rozmówcy w roku 1981 mogli mieć od 6 do 18 lat. Z prac, które napłynęły do Muzeum, jury konkursu wybrało trzy wywiady i nagrodziło pięciu autorów. Jeden z wywiadów został zrealizowany przez trzy osobowy zespół. Osoby nagrodzone to: Sandra Jach ze Szkoły Podstawowej nr 7 w Żyrardowie, Agata Fedorowicz ze szkoły podstawowej w Mszczonowie oraz Paulina Grzejszczak, Jakub Balcerowski, Mateusz Kubiak uczniowie Zespołu Szkół nr 2 w Żyrardowie.

fot. Anna Wrzesień

Nowy nabytek naszego Muzeum.

Wraz z wiosenną pogodą do naszego Muzeum zawitał kolorowy rajski ptak. I to nie byle jaki! Wszak znajduje się on na przepięknym zestawie toaletowym z drugiej połowy XIX wieku.

Nasz nowy nabytek, w którego skład wchodzą: dzban do wody, misa, mydelniczka oraz coraz rzadziej spotykany nocnik cechuje się wyjątkowym, barwnym zdobieniem, dodającym szczególnego uroku tym wspaniałym przedmiotom codziennego użytku. Kto wie czy z podobnego zestawu nie korzystał sam Karol Dittrich jr?

Wykład w Liceum Ogólnokształcącym im. S. Żeromskiego.

W środę (26.03) w Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Żeromskiego miał miejsce wykład dyrektora Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie - Bogusława Nietrzebki - "Generał August Emil Fieldorf "Nil" w walce o niepodległość 1895-1953".

Wesołego Alleluja !!

Zdrowych, spokojnych Świąt Wielkanocnych,
pełnych nadziei i miłości,
Pogodnego nastroju, oraz najwspanialszych
spotkań w rodzinnej atmosferze,
wśród najbliższych i przyjaciół życzą

Dyrektor i Pracownicy
Muzeum Mazowsza Zachodniego
w Żyrardowie

Na zdjęciu pocztówka Wielkanocna, ok. 1935 r.
ze zbiorów Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie

Otwarcie wystawy "Paweł Lasik - malarstwo i grafika".

W piątek (23.03) w siedzibie Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie została otwarta wystawa „Paweł Lasik – malarstwo i grafika”. Zbiory profesora Lasika można zobaczyć w naszym Muzeum do końca maja. Serdecznie zapraszamy.

Warsztaty wielkanocne

W dniu dzisiejszym, na etnograficznych warsztatach dotyczących tradycji wielkanocnych, gościliśmy niezwykle kreatywnych uczniów Sz. P. nr 3. Dziękujemy za wizytę i zapraszamy następne grupy!

Nasza historia zachowana w pamięci.

Towarzystwo Przyjaciół Miasta Żyrardowa oraz Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie serdecznie zapraszają na wykład - „Konspiracyjne organizacje niepodległościowe działające w Żyrardowie w latach 1945-1953”.

Wykład Daniela Siemińskiego, na którym zostanie przedstawiona charakterystyka sześciu konspiracyjnych organizacji działających na terenie naszego miasta, będzie miał miejsce 19 marca o godz. 16.00 w siedzibie biblioteki przy ul. Mostowej 1. Wstęp wolny.

Zapraszamy na wernisaż

23 marca 2018 r. o godzinie 17.00 odbędzie się wernisaż wystawy: "Paweł Lasik - malarstwo i grafika". Wstęp wolny!

Paweł Lasik urodził się w 1941 roku w Brzeszczach. 
Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom z malarstwa obronił w 1967 roku w pracowni Artura Nachta-Samborskiego. 
Od 1968 pracował jako nauczyciel akademicki w warszawskiej ASP. W 1998 roku otrzymał tytuł profesora. 
Jego obrazy malarskie i grafiki były prezentowane na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych, m.in. w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Paryżu, Londynie, Zurychu, Berlinie, Düsseldorfie, Sofii, Kopenhadze, Saragossie, Tel Awiwie, Atenach i Chicago. 

Prace Pawła Lasika znajdują się w zbiorach państwowych m.in. w Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki, Muzeum Narodowym w Warszawie, w kolekcjach muzeów w Olsztynie, Sandomierzu, Zielonej Górze, Przemyślu, Opolu, a także w zbiorach prywatnych w kraju i zagranicą m.in. we Francji, Hiszpanii, Szwecji, Szwajcarii, Grecji, Wielkiej Brytanii, Włoszech, Holandii, Izraelu, USA, Brazylii, RPA, Australii.

Spotkanie z Tadeuszem M. Płużańskim.

Wczoraj (7.03) w Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie miało miejsce bardzo ciekawe spotkanie z Tadeuszem M. Płużańskim, który opowiadał o „Żołnierzach Wyklętych”, działalności fundacji „Łączka” oraz o walce o dobre imię żołnierzy antykomunistycznego podziemia niepodległościowego.

Spotkanie z Tadeuszem M. Płużańskim.

Już dzisiaj o godz. 18.00 spotkanie z Tadeuszem M. Płużańskim w Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych. Wstęp wolny.