Spotkanie z Olgą Gitkiewicz

  

Otwarcie wystawy "Życie codzienne żyrardowskich oficjeli"

Serdecznie zapraszamy na naszą najnowszą wystawę pt. "Życie codzienne żyrardowskich oficjeli", której wernisaż odbędzie się już w ten piątek, 12 października, o godz. 14.00 w siedzibie Muzeum, ul. Karola Dittricha 1 w Żyrardowie.

Wystawa pod patronatem Wojciecha Szustakiewicza, Starosty Powiatu Żyrardowskiego.

Wystawa „Życie codzienne żyrardowskich oficjeli” została stworzona z eksponatów Muzeum Mazowsza Zachodniego oraz z kolekcji prywatnych. Jej celem jest przybliżenie codzienności żyrardowskich wyższych sfer na przełomie XIX i XX wieku.

XII edycja konkursu „Mazowieckie zdarzenia muzealne – Wierzba”

W poniedziałek 24 września w Teatrze Dramatycznym im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku odbyła się uroczystość rozdania nagród i honorowych wyróżnień laureatom XII edycji konkursu „Mazowieckie zdarzenia muzealne – Wierzba”. Konkurs jest organizowany co roku przez Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego i Stowarzyszenie Muzealników Polskich Oddział Mazowiecki i ma na celu docenienie pracy oraz promocję wydarzeń organizowanych przez mazowieckie muzea. Możemy się pochwalić, że nasze Muzeum jest jedną z najczęściej docenianych placówek w tym konkursie - otrzymaliśmy już 7 nagród i 5 wyróżnień!

Sowiecka inwazja na Polskę

17 września 1939 roku wschodnie granice II Rzeczpospolitej przekroczyły oddziały Armii Czerwonej. Napadając na Polskę, Sowieci zrealizowali postanowienia tajnego protokołu paktu Ribbentrop-Mołotow. 22 września 1939 roku w Brześciu nad Bugiem odbyła się parada zwycięstwa. Obok żołnierzy Wehrmachtu z jednostek dowodzonych przez gen. Heinza Guderiana defilowali bojcy z Czerwonej Armii pod dowództwem kombryga Siemiona Kriwoszeina. Wspólnie, obydwie sojusznicze armie ostrzelały broniącą się do 26 września polską załogę Twierdzy Brzeskiej. Wkrótce po defiladzie w Brześciu dokonano korekty granic pomiędzy III Rzeszą a Rosją Sowiecką, Niemcy wzięli pod okupację 49 proc. powierzchni II Rzeczpospolitej a Sowieci 51 proc. Na podstawie tajnego protokołu do paktu Ribbentrop-Mołotow (podpisanego w Moskwie 23 sierpnia 1939 r.) obydwie strony dokonały wymiany więźniów i zawarły porozumienie o współpracy gospodarczej oraz współpracy Gestapo z NKWD skierowane przeciwko ludności okupowanej Polski.

12 września 1939 r. w Żyrardowie

Z nadejściem świtu 12 września 1939 roku armia jednostki 8 armii niemieckiej rozpoczęły natarcie na Żyrardów. Po kilkugodzinnej zaciętej obronie miasta, wojsko polskie musiało opuścić pozycje i rozpocząć działania opóźniające w kierunku Wiskitek – Guzowa – Szymanowa i Paprotni.

W walce o Żyrardów poległo około 110 żołnierzy, a wielu odniosło poważne rany. W czasie bitwy, zniszczonych i spalonych zostało wiele domów w Żyrardowie i okolicznych miejscowościach. Działania bojowe w dniu 12 września nie oszczędziły również ludności cywilnej. Było kilkunastu zabitych i kilkudziesięciu rannych.

Ten dzień w Żyrardowie wraz ze swoją rodziną przeżył Paweł Hulka-Laskowski. W swojej książce „Księżyc nad Cieszynem” tak go opisywał:

„Zdenerwowanie i podniecenie powszechne. Znikają resztki nadziei, że Niemcy zostaną może zatrzymani. Alarmy i naloty bezustanne. Jesteśmy brudni, spoceni, niewyspani. Od kilku dni nie rozbieramy się wcale… Późnym wieczorem dziwny ruch w mieście: ludzie przebiegają szybko przez ulice. Jedni biegną tam, inni ówdzie. Nic nie rozumiemy. Wszyscy jesteśmy śmiertelnie strudzeni. Spokój i łóżko byłyby dobrodziejstwem…  Siedzimy i czekamy sami nie wiedząc na co. Rozmawiać się nie chce… Skóra pali od brudu i potu, głowa jakaś cudza.

 

Magia Meksyku, opowiść z pasją

"Magia Meksyku" wystawa Ryszarda Sobolewskiego – podróżnika, policjanta, dziennikarza i eksperta z zakresu kryminalistycznych badań fotograficznych i zapisów wizualnych - została otwarta.  Honorowy patronat nad wystawą objął ambasador Meksyku w Polsce - Alejandro Negrín Muñoz.

W piątek (07.09.2018) o godzinie 12.00, w Zespole Szkół nr 1 przy ul. Bohaterów Warszawy 4 (w tzw. Elektryku) miała swój wernisaż wystawa "Magia Meksyku", na który przybyło wielu gości, miedzy innymi Wojciech Szustakiewicz Starosta Powiatu Żyrardowskiego oraz Dariusz Kaczanowski Wiceprezydent Żyrardowa. Obecni byli także uczniowie z nowo utworzonej w ZS nr.1 klasy o kierunku Technik fotografii i multimediów.

Wystawę można oglądać do końca września.

 

Wernisaż wystawy

Zapraszamy w najbliższy piątek (7.09) na wernisaż wystawy Ryszarda Sobolewskiego - "Magia Meksyku".

Wernisaż rozpocznie się o godzinie 12.00 w Zespole Szkół nr 1 w Żyrardowie (w tzw. "Elektryku", ul. Bohaterów Warszawy 4). Wstęp wolny.

 

38. rocznica Porumień Sierpniowych

 

31 sierpnia 1980 roku w sali BHP Stoczni Gdańskiej, podpisano jedno z czterech porozumień komitetów strajkowych z rządem PRL, które w historiografii zyskały miano „Porozumień Sierpniowych”.

Strajkujący domagali się między innymi ograniczenia cenzury, przestrzegania prawa do wolności słowa, skrócenia wieku emerytalnego, reform gospodarczych oraz powołania nowych, samorządnych związków zawodowych, reprezentujących interesy robotników, a nie interesy rządu. Tak narodził się Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność” - ogólnopolska organizacja, zrzeszająca swego czasu nawet 10 milionów polskich obywateli. 

Dzisiaj obchodzimy jej święto – Dzień Solidarności i Wolności. Nie zapomnijmy zatrzymać się na chwilę i wspomnieć tych zwykłych ludzi, którzy tworzyli NSZZ Solidarność; ludzi pragnących zmian, wolności i lepszego życia dla siebie i swoich najbliższych.

Zmiana ekspozycji

Informujemy, że w związku ze zmianą ekspozycji czasowej od 20 sierpnia do 7 września 2018 r. dla zwiedzających będzie dostępna jedynie stała Galeria Prac Józefa Rapackiego.

74 rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

74 lata temu - 1 sierpnia 1944 roku o godzinie 17.00 - wybuchło zorganizowane przez Armię Krajową Powstanie Warszawskie. Przez 63 dni Polacy dzielnie walczyli w brutalnej bitwie miejskiej, w której zginęło prawie 200 tysięcy cywilów i żołnierzy AK. Ostatecznie, bez militarnego wsparcia ze strony sojuszników, a także bez wsparcia stacjonującej na drugim brzegu Wisły Armii Czerwonej, 3 października Powstanie ostatecznie upadło, a Warszawa przeistoczyła się w miasto ruin...