Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku

Świąt białych, pachnących choinką, skrzypiących śniegiem pod butami, spędzonych w ciepłej, rodzinnej atmosferze, pełnych niespodziewanych prezentów. Świąt dających radość i odpoczynek, oraz nadzieję na Nowy Rok, żeby był lepszy niż ten, co właśnie mija!

Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku życzą dyrektor i pracownicy Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie! 

Finał konkursu "Moja Przygoda w Muzeum"

Z wielką radością informujemy o dalszych sukcesach uczestników XLI Międzynarodowych Spotkań Artystycznych dla Dzieci i Młodzieży „Moja Przygoda w Muzeum”!

Na finał konkursu do Muzeum Okręgowego w Toruniu wpłynęło 1030 prac m.in. z Polski, Serbii, Czech i Chin, ze 190 instytucji. W tym oczywiście z Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie, które od wielu lat organizuje etap powiatowy konkursu. Jury w Toruniu nagrodziło 19 prac i przyznało 6 nagród specjalnych oraz wybrało 183 najlepsze prace na wystawę prezentowaną w Ratuszu Staromiejskim. Miło nam poinformować, że wśród tego grona znalazło się aż 7 prac uczniów ze szkół powiatu żyrardowskiego, w tym jedna uczennica Szkoły Nr 6 w Żyrardowie Magdalena Obraniak otrzymała Nagrodę Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Okręgowego w Toruniu. Pracę wykonała pod opieką Doroty Misiak. GRATULUJEMY!
Remont siedziby Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie

Remont siedziby Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie, czyli dawnej willi reprezentacyjnej Karola Dittricha właśnie się rozpoczął.

"Ochrona walorów siedziby Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie, zwiększenie powierzchni wystawienniczej, dostosowanie obiektu dla osób niepełnosprawnych, utworzenie pracowni digitalizacji zbiorów, poprzez prace konserwatorsko-budowlane oraz konserwację zabytkowych stropów".

Remont ma potrwać do września 2019 roku i przez ten czas siedziba Muzeum będzie niestety nieczynna. Jednak dalej będziemy działać. Będziemy organizować lekcje edukacyjne, konkursy, wystawy zewnętrzne - np. wystawę "Drogi do Niepodległej" będzie można oglądać już niedługo w Zespole Szkół nr 1 - w "Elektryku", a na Echo Żyrardowskie będą pojawiały się nowe informacje dotyczące historii naszego miasta. O wszystkich naszych działaniach będziemy informowali na bieżąco na naszej stronie internetowej i na Facebooku.

Celem projektu jest: wzrost regionalnego potencjału turystycznego poprzez ochronę zabytkowego obiektu. Zachowanie kulturalnej i edukacyjnej funkcji budynku, w połączeniu z działalnością komercyjną. Realizacja tego celu odbywać się będzie poprzez konserwację, renowację, rewaloryzację i modernizację zabytkowego obiektu, jak również poprzez usunięcie barier architektonicznych dla osób niepełnosprawnych. Projekt realizuje Powiat Żyrardowski i jest dofinansowany z Funduszy Europejskich.

Remont budynku muzeum

Powiat Żyrardowski realizuje projekt pn. „Ochrona walorów siedziby Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie, zwiększenie powierzchni wystawienniczej, dostosowanie obiektu dla osób niepełnosprawnych, utworzenie pracowni digitalizacji zbiorów, poprzez prace konserwatorsko-budowlane oraz konserwację zabytkowych stropów” dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego  w ramach Osi Priorytetowej V „gospodarka przyjazna środowisku” Działanie 5.3 „Dziedzictwo kulturowe” Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020, na podstawie umowy z dnia 27.12.2017r.

Projekt inwestycyjny obejmuje kompleksowy remont budowlano-konserwatorski wraz z konserwacją zabytkowych stropów budynku Muzeum Mazowsza Zachodniego mieszczącego się w Żyrardowie przy ul. Karola Dittricha 1 wraz z dostosowaniem go do potrzeb osób niepełnosprawnych a także zwiększenie powierzchni przeznaczonej na cele kulturalne, w tym wystawiennicze. Zabezpieczenie zabytku przez zniszczeniem osiągnięte będzie poprzez przeprowadzenie remontu konserwatorsko budowlanego, w tym wymianę uszkodzonej stolarki okiennej i drzwiowej na parterze budynku,
co niewątpliwie ma wpływ na stan zabezpieczenia budynku przed włamaniem. Projekt przewiduje także remont elewacji budynku, schodów i tarasu oraz usunięcie barier architektonicznych dla osób niepełnosprawnych, w tym dostosowanie łazienki do ich potrzeb.

Cele projektu :

- Wzrost regionalnego potencjału turystycznego poprzez ochronę zabytkowego obiektu, oraz jego konserwację, renowację, rewaloryzację i modernizację w celu zachowania dotychczasowej funkcji obiektu zabytkowego, tj. budynku Muzeum, a także nadania mu nowych funkcji użytkowych z przeznaczeniem na cele kulturalne i edukacyjne, w tym również w połączeniu z działalnością komercyjną.

- Zapieczenie zabytku przed zniszczeniem w wyniku postępującej degradacji fizycznej obiektu, a także zabezpieczeniem przed kradzieżą zgromadzonych w budynku zasobów.

- Usunięcie barier architektonicznych dla osób niepełnosprawnych.

- Poprawa dostępności do kultury poprzez udostępnienie nowych powierzchni do prowadzenia działalności kulturalnej, w tym również wystawienniczej.

- Zachowanie dziedzictwa kulturowego dla przyszłych pokoleń poprzez remont i konserwację zabytkowego budynku.

- Szerokie udostępnienie istniejących zbiorów poprzez utworzenie pracowni digitalizacji zbiorów w celu prezentowania ich na stronie internetowej Muzeum.

            Okres realizacji projektu: od 02.05.2018 ro do 30.09.2019r.

Wartość ogółem: 2 800 677,34 zł, w tym:

- wartość dofinansowania UE – 2 064 328,94 zł,

RAZ, DWA, TRZY, WARSZAWIAKIEM JESTEŚ TY!

Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie już po raz piąty jest jednym z organizatorów wakacyjnej zabawy "RAZ, DWA, TRZY, WARSZAWIAKIEM JESTEŚ TY" i dzięki temu także w Żyrardowie czekają na Państwa tajemnice do odkrycia! Zapraszamy wszystkich chętnych do wspólnej zabawy!

Urodziny ECHA w Noc Muzeów!

Zapraszamy na pierwsze urodziny ECHA ŻYRARDOWSKIEGO i NOC MUZEÓW, które będą miały miejsce już w najbliższą sobotę (18.05) w Muzeum Lniarstwa im. Filipa de Girarda w Żyrardowie! A także do naszej ZABAWY INTERNETOWEJ z NAGRODAMI (szczegóły poniżej).

Rozpoczynamy w sobotę o 20.30, tuż po spotkaniu z Dorotą Kanią i projekcją jej filmu RYNGRAF, opowiadającym o losach zamordowanego przez komunistów żyrardowskiego żołnierza Armii Krajowej.

Na URODZINY przygotujemy TORT i QUIZ HISTORYCZNY z nagrodami związanymi z dziejami naszego miasta! Wcześniej jednak przedstawimy interesujące tematy, które już wkrótce zostaną opisane na ECHU. Ale to nie wszystko - głównym tematem naszego spotkania będzie jeden z najstarszych budynków w Żyrardowie, którego niepublikowane wcześniej zdjęcie w formie obrazu będzie można wygrać w naszym sobotnim QUIZIE HISTORYCZNYM!

DO ZOBACZENIA W SOBOTĘ!
(w razie jakichkolwiek pytań, prosimy o wiadomość na Echo Żyrardowskie)

Informacja dla zwiedzających

Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie informuje, że 24 grudnia Muzeum będzie czynne do godziny 13.00.

Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku!

Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku!

życzą Dyrektor i Pracownicy

Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie

37 rocznica wprowadzenia stanu wojennego

13 grudnia 1981 roku władze komunistyczne postanowiły złamać wszelkie umowy społeczne i wypowiedziały narodowi wojnę. W mroźny grudniowy niedzielny poranek zamiast teleranka w telewizorach pojawił się gen. Wojciech Jaruzelski i w imieniu Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego ogłosił wprowadzenie stanu wojennego. Na ulice wyjechało wojsko, uzbrojone oddziały Milicji Obywatelskiej, ZOMO i ORMO, zamilkły telefony, wprowadzono ograniczenia w swobodnym poruszaniu się po kraju oraz godzinę policyjną. Przywódców „Solidarności” i Międzyzakładowych Komisji Związkowych i Komitetów Strajkowych aresztowano i internowano, krwawo rozprawiono się z górnikami, którzy ośmielili się protestować. Od 13 grudnia 1981 roku do 22 lipca 1983 w wyniku bezpośrednich działań sił porządkowych zaangażowanych w stan wojenny zamordowanych zostało 40 osób w tym 9 górników z Kopalni „Wujek”. W wyniku działań MSW w niewyjaśnionych okolicznościach życie straciło kolejnych 88 działaczy opozycji.

Spotkanie z Olgą Gitkiewicz

 7 listopada 2018 r. w siedzibie Muzeum odbyło się spotkanie z Olgą Gitkiewicz, autorką książki "Nie hańbi". Debiutancki reportaż z 2017 r. o pracy, kapitalizmie i problemach pracowników, zawiera wątki dotyczące historii Żyrardowa. Publikacja otrzymała nominacje do Nagrody Literackiej "Nike" 2018 oraz Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki 2017. Dziękujemy autorce za ciekawą i inspirującą rozmowę o książce oraz wszystkim obecnym za przybycie.