Wojsko Polskie w wojnie obronnej we wrześniu 1939 roku. O przebiegu kampanii wrześniowej, bitwach i starciach Wojska Polskiego oraz o wyposażeniu, umundurowaniu i uzbrojeniu żołnierza Polskiego z tamtego okresu, opowiedział wczoraj (12.02.2018) w szkole podstawowej w Michałowie - pan Bogusław Nietrzebka – dyrektor Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie. Niezwykłe kobiety w Powstaniu Warszawskim. Dzisiaj (8.02.2018) w Zespole Szkół nr 2 im. K. Dittricha w Żyrardowie miało miejsce spotkanie podsumowujące projekt w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa - „Niezwykłe kobiety w Powstaniu Warszawskim”. Uczniowie zespołu szkół przygotowali krótkie scenki opowiadające o wspaniałych, młodych kobietach ryzykujących swoje życie i zdrowie, aby walczyć z okupantem o wolną Polskę. Regulamin powiatowego konkursu dziennikarskiego “ Niedziela bez Teleranka. Stan wojenny oczami dziecka” Cele konkursu
-
zapoznanie uczniów z lokalną historią;
-
kształtowanie tożsamości historycznej;
-
poczucie przynależności do środowiska lokalnego;
-
wzbudzenie zainteresowania uczniów do odkrywania nieznanych kart historii powiatu żyrardowskiego;
-
przybliżenie uczestnikom konkursu pracy i warsztatu dziennikarskiego;
-
promocja klasy dziennikarskiej Liceum Ogólnokształcącego Zespołu Szkół nr 3 w Wiskitkach.
Uczestnicy
Powiatowy konkurs dziennikarski „Niedziela bez Teleranka. Stan wojenny oczami dziecka”. Stan wojenny z lat 1981 - 83 dotknął wszystkich Polaków. Wojsko i służby bezpieczeństwa przejęły kontrolę nad każdą działalnością państwa. Nawet programy telewizyjne były prowadzone przez żołnierzy i funkcjonariuszy, a popularny wśród dzieci i młodzieży niedzielny Teleranek, zniknął z ramówki. Jak stan wojenny odbierało młode pokolenie Polaków, dla których szarość PRL, nabrała w tych dniach mroczniejszych barw? Jak radzili sobie z tą smutną rzeczywistością najmłodsi, a jak nastolatkowie, powoli wchodzący w okres dorosłości? Jeśli chcesz poznać prawdę, musisz ich o to zapytać i przeprowadzić z nimi wywiad! Historia ewangelików w Polsce środkowej w XVIII-XX w. Wczoraj (1.02.2018) o godz. 17.00 w siedzibie Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie, dr. Paweł Fijałkowski wygłosił wykład na temat historii ewangelików w Polsce środkowej w XVIII-XX w. Zgromadzeni goście dowiedzieli się jak wyglądały początki ludności ewangelickiej w naszym regionie oraz ich życie społeczne i religijne. Dr. Fijałkowski przybliżył słuchaczom kolejne etapy osadnictwa, a także powstanie pierwszych parafii ewangelickich na ziemiach Mazowsza Zachodniego. Goście poznali dzieje wzrostu społeczności, trwającego aż do wybuchu I Wojny Światowej, po której liczba osób w parafiach ewangelickich zmniejszyła się blisko o połowę. Jednak to II Wojna Światowa okazała się punktem zwrotnym dla ewangelików. Po jej zakończeniu, tylko garstka pozostałych w naszym regionie parafian mogła rozpocząć odbudowę swojej społeczności. Zapraszamy na wykład Ciekawe katalogi z ostatnich wystaw Od lat Muzeum organizuje wystawy czasowe poświęcone historii, tradycji i kulturze Żyrardowa. Ekspozycjom tym towarzyszą katalogi. Są one nieocenionym źródłem wiedzy na temat przeszłości naszego miasta i życia jego mieszkańców. Poniżej prezentujemy część z nich zachęcając do ich zakupu i zapoznania się z ich zawartością.
1. Ewangelicy w dawnym Żyrardowie. Wystawa upamiętniająca obchody 500-lecia Reformacji.
2. Zniszczenie i odbudowa. Zakłady Żyrardowskie w latach 1915-1923.
3. Żyrardów Pawła Hulki-Laskowskiego.
4. Dom Państwa Markwartów. Ślad Życia w dawnym Żyrardowie. Zapraszamy na ferie w Muzeum Rozpoczęły się ferie w naszym województwie. Z tej okazji dla wszystkich zorganizowanych grup Muzeum przygotowało bezpłatne, specjalne lekcje:
ZABAWY SPRZED LAT MAMY I TATY
Na zajęciach zapoznamy dzieci z zabawami z czasów, kiedy nie było komputerów, kablówki czy telewizora w wielu domach. Zagramy w komórki do wynajęcia, ziemniaka, tramwaj czy gumę. Uczestnicy zajęć dowiedzą się co to chłopek, pikuty czy zośka, ale przede wszystkim dostaną skarbnicę pomysłów na dobrą zabawę.
czas trwania 1.30h
wiek 4-13 lat
PORTRETY POSTACI ZWIĄZANYCH Z WILLĄ DITTRICHA
Lekcja dotyczy historii ludzi związanych z willą oraz portretów prezentowanych w siedzibie muzeum. Historie i legendy zostaną wzbogacone prezentacją dawnych fotografii i pocztówek. W części praktycznej uczestnicy zmierzą się z zadaniem plastycznym - wykonaniem portretu ukochanej Karola Dittricha.
czas trwania 1h - 1.30h
wszystkie grupy wiekowe
Wszystkich serdecznie zapraszamy do korzystania również z naszej stałej oferty edukacyjnej. Więcej szczegółów pod numerem 46 855 33 13.
Philippe de Girard i jego wynalazki Philippe de Girard już od młodości wykazywał się nieprzeciętną inteligencją. W wieku 14 lat skonstruował urządzenie do pozyskiwania energii z morskich fal, a niedługo potem kopiarkę do rzeźb i kondensator elektryczny. W okresie rewolucji francuskiej trafił na Baleary, gdzie zajmował się malowaniem portretów. Po pewnym czasie przeniósł się do włoskiej miejscowości Livorno, gdzie zarabiał na życie produkując mydło, a następnie powrócił do Francji by w okolicach Marsylii otworzyć fabrykę produkującą chemikalia. Jego wykształcenie było równie szerokie jak zainteresowania - początkowo kształcił się na lekarza, ale zmienił kierunek na chemię oraz przyrodę. Muzeum nieczynne Informujemy, że w dniach 23 i 24 grudnia oraz 30 i 31 grudnia Muzeum będzie nieczynne dla zwiedzających. Za utrudnienia w zwiedzaniu Muzeum serdecznie przepraszamy.
|