Film z piątkowego (2.03) spotkania poświęconego pamięci mjr. Edwarda Dębińskiego. Link do krótkiego filmu ze spotkania poświęconego pamięci mjr. Edwarda Dębińskiego, które miało miejsce w piątek (2.03) w Zespole Szkół nr 1 w Żyrardowie.
Zapraszamy na jutrzejsze (7.03) spotkanie z panem Tadeuszem M. Płużańskim - prezesem fundacji "Łączka", autorem wielu publikacji nt. "Żołnierzy Wyklętych" i synem współpracownika rotmistrza Witolda Pileckiego, o godz. 18.00 w siedzibie Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie. Wstęp wolny.
https://www.youtube.com/watch?v=l7ywdHko8nM
Spotkanie poświęcone pamięci mjr. Edwarda Dębińskiego. W piątek (2.03) o godz. 18.00 w Zespole Szkół nr 1 w Żyrardowie miało miejsce spotkanie poświęcone pamięci mjr. Edwarda Dębińskiego. Zgromadzeni goście usłyszeli o losach pana majora, poznali ciekawe historie z jego życia i z działalności w podziemiu niepodległościowym, a także sami włączyli się we wspominanie tej niezwykłej postaci, jaką niewątpliwie był pan Edward Dębiński.
Serdecznie zapraszamy w środę (7.03) o godz. 18.00 do Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie na spotkanie z panem Tadeuszem M. Płużańskim – prezesem fundacji „Łączka” oraz autorem wielu publikacji nt. tzw. „Żołnierzy Wyklętych”: „Bestie. Mordercy Polaków”, „Rotmistrz Pilecki i jego oprawcy” czy „Obława na Wyklętych. Polowanie bezpieki na Niezłomnych”. Wstęp wolny. Film z wczorajszych uroczystych obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Link do filmu z wczorajszych uroczystych obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w Liceum Ogólnokształcącym im. Czesława Tańskiego w Puszczy Mariańskiej.
Zapraszamy wszystkich zainteresowanych na dzisiejsze spotkanie poświęcone pamięci mjr. Edwarda Dębińskiego, o godz. 18.00 w Zespole Szkół nr 1 w Żyrardowie (ul. Bohaterów Warszawy 4). Wstęp wolny.stęp wolny. Fragmenty wspomnień Janiny - żony gen. Augusta Emila Fieldorfa „Dnia drugiego lutego w 1953-cim roku ostatni raz widziałam Emila. Był smutny, serce mi pękało z bólu i rozpaczy. Wiedział o wyroku. Przyprowadził go jakiś starszy, bardziej ludzki, strażnik. Wprowadził Emila przed kraty, spojrzał na mnie wymownie i odszedł. Po raz pierwszy zostaliśmy sami. Wtedy Emil powiedział: „Czy wiesz dlaczego mnie skazali? – Bo odmówiłem współpracy z nimi. Pamiętaj, żebyś nie prosiła ich o łaskę! Zabraniam tego”. Powiedziałam – „Domyślam się, ale ja nie tracę nadziei, walczę o ciebie jeszcze”. Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Dzisiaj o godz. 11.00 w Liceum Ogólnokształcącym im. Czesława Tańskiego w Puszczy Mariańskiej, dyrektor Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie – pan Bogusław Nietrzebka - wygłosił wykład i otworzył wystawę poświęconą pamięci gen. Augusta Emila Fieldorfa ps. „Nil”.
Jutro o godz. 18.00 w Zespole Szkół nr 1 w Żyrardowie (ul. Bohaterów Warszawy 4) rozpocznie się spotkanie poświęcone pamięci mjr. Edwarda Dębińskiego, na które wszystkich serdecznie zapraszamy. Wstęp wolny. Zanim został szefem Kedywu. Był grudzień 1912 roku. Zafascynowany ideą walki o wolną Polskę, 17 letni August Emil Fieldorf wstąpił do Towarzystwa „Strzelec” i w niedługim czasie ukończył kurs podoficerski. Ponad półtora roku później pojawiła się długo wyczekiwana szansa na odzyskanie niepodległości. Rozpoczęła się I Wojna Światowa. Spotkanie poświęcone pamięci mjr. Edwarda Dębińskiego. Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie serdecznie zaprasza na spotkanie poświęcone pamięci żyrardowianina - majora Edwarda Dębińskiego ps. „Sęp” - członka Armii Krajowej, powojennego i antykomunistycznego Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość oraz przewodniczącego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Środowiska „Żaba”. Zapraszamy na warsztaty wielkanocne
Muzeum Mazowsza Zachodniego zaprasza grupy przedszkolne i szkolne na etnograficzne warsztaty wielkanocne. W czasie spotkania dzieci poznają zwyczaje związane z obchodami Wielkiej Nocy oraz wykonają ozdobę świąteczną.
Więcej szczegółów pod numerem 46 855 33 13
Zapraszamy
Mord sądowy na bohaterze. W sierpniu 1942 roku płk. August Emil Fieldorf ps. „Nil” rozpoczął tworzenie nowego pionu organizacyjnego Armii Krajowej. Tak powstało Kierownictwo Dywersji Komendy Głównej AK – Kedyw – odpowiedzialny za walkę czynną z okupantem, planowanie akcji sabotażowych oraz dywersyjnych.
16 kwietnia 1952 roku, prawie 10 lat później, w nowej, komunistycznej rzeczywistości, Sąd Wojewódzki dla m.st. Warszawy, pod przewodnictwem Marii Gurowskiej (w czasie okupacji przez pewien czas była ukrywana w Żyrardowie przez członka AK, córka Moryca Zanda i Frajdy Eisenman), orzekł:
„Fieldorfa Augusta Emila uznać winnym czynów zarzuconych mu aktem oskarżenia i za to na zasadzie art. 1 pkt. 1 dekretu z dnia 31 sierpnia 1944 r. o wymiarze kary dla faszystowsko-hitlerowskich zbrodniarzy i zdrajców Narodu Polskiego, skazać go na karę śmierci”. Zbliża się Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie, pod honorowym patronatem posła na Sejm RP – Macieja Małeckiego oraz starosty powiatu Żyrardowskiego – Wojciecha Szustakiewicza, 1 marca rozpoczyna swój program obchodów. Serdecznie zapraszamy na organizowane przez nas spotkania i wykłady.
|