Radosnych Świąt Wielkanocnych!

Wszelkiej pomyślności i pogody ducha

życzą

Dyrektor i pracownicy

Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie

Żyrardów Pawła Hulki-Laskowskiego

W miniony piątek o godz. 17.00 w Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie odbył się wernisaż wystawy „Żyrardów Pawła Hulki-Laskowskiego”. Ekspozycję patronatem honorowym objęli Wojciech Szustakiewicz Starosta Powiatu Żyrardowskiego oraz Wojciech Jasiński Prezydent Miasta Żyrardowa. Zgromadzeni goście mieli okazję obejrzeć zdjęcia dawnego Żyrardowa w technice 3D, fotografie zostały uzupełnione cytatami z książki „Mój Żyrardów” napisanej przez Pawła Hulkę-Laskowskiego. Wystawę przygotowała, kustosz Justyna Żak, zdjęcia wykonał adiunkt Marcin Olborski, wystawę graficznie opracował Arkadiusz Gałecki.

Tego wieczoru miało miejsce jeszcze jedno niecodzienne wydarzenie, Bożena Kowalska mieszkanka Żyrardowa w trakcie powitania gości przekazała na ręce dyrektora Muzeum Bogusława Nietrzebki stary album K.S. Żyrardowianka, eksponat ten Bożena Kowalska zakupiła na aukcji internetowej. Kolejnym ważnym elementem uroczystości było przekazanie do Muzeum kroniki K.S. Żyrardowianka przez znanego działacza sportowego Jana Jackowskiego. Tego dnia kolejne eksponaty, stare radio lampowe oraz odkurzacz przekazała do naszego Muzeum nieoceniona Barbara Michejda-Pinno. Za wszystkie podarowane eksponaty dziękujemy i zapraszamy do zwiedzania Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie   

Zapraszamy na otwarcie wystawy

Muzeum serdecznie zaprasza na otwarcie najnowszej wystawy pt. "Żyrardów Pawła Hulki-Laskowskiego w fotografii 3D", które odbędzie się 27 marca o godz. 17.00. Ekspozycja składać się będzie z ponad 30 zdjęć starego Żyrardowa, jego miaszkańców, zabytków i hal fabrycznych, wykonanych w technologii 3D. Przewodnikiem po wystawie będzie Paweł Hulka-Laskowski, którego cytaty z książki "Mój Żyrardów" stanowić będą narrację do prezentowanych fotografii.

Spotkanie z Wojciechem Muchą odwołane.

Spotkanie, które miało się odbyć dzisiaj o godz. 17.00 w Muzeum zostało odwołane z przyczyn nie zależnych od organizatorów. Za zaistniałą sytuację przepraszamy.

Szkoła Policyjna w Żyrardowie – Policja Państwowa II RP

W minioną sobotę 14 marca w Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie kolejny raz spotkali się miłośnicy historii. Wykład pt, „Szkoła Policyjna w Żyrardowie – Policja Państwowa II RP”, zorganizowała Grupa Rekonstrukcji Historycznej SZEWRON. Prelekcję w granatowym policyjnym mundurze poprowadził Michał Łapiński, granatowy mundur kobiecy zaprezentowała Anna Guzik natomiast w mundurze żandarmerii wojskowej wystąpił Sławomir Wojtczak. Po nakreśleniu ogólnej historii Policji Państwowej w II RP, prelegent opowiedział o Szkole Policyjnej w Żyrardowie, która miała swoją siedzibę przy ulicy Farbiarskiej. Poza wysłuchaniem pasjonującego wykładu zebrani na Sali goście mieli okazję zapoznać się z wyposażeniem Policji Państwowej, obejrzeć wzory mundurów, porozmawiać z członkami grupy. Obecnym na spotkaniu dziękujemy i zapraszamy na kolejne wydarzenia do Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie.   

Szkoła Policyjna w Żyrardowie

Grupa Rekonstrukcji Historycznej SZEWRON oraz Muzeum Mazowsza Zachodniego zapraszają na spotkanie poświęcone Szkole Policji Państwowej w Żyrardowie. Spotkanie odbędzie się w najbliższą sobotę 14 marca o godz. 16.30 w siedzibie Muzeum Mazowsza Zachodniego przy ul. Karola Dittricha 1. Wstęp wolny! Zapraszamy! 

Pogrom czy odwet

5 lutego 1946 roku do miasteczka Parczew wkroczył oddział żołnierzy WiN pod dowództwem Leona Taraszkiewicza „Jastrzębia”, po krótkiej wymianie ognia zginęły cztery osoby, milicjant oraz trzech przedstawicieli miejskiej samoobrony. Zabici, to Polak i trzech Żydów, wszyscy byli funkcjonariuszami nowej władzy i pracowali na rzecz sowietyzacji lokalnej społeczności. Propaganda partyjna nazwała akcję na Parczew „pogromem”. Wkrótce po interwencji żołnierzy WiN większość mieszkańców Parczewa pochodzenia żydowskiego, z których rekrutowała się samoobrona opuściło miasteczko. Do dzisiaj w różnych wspomnieniach i artykułach prasowych Parczew jest kojarzony z pogromem ludności żydowskiej.

W miniony piątek o godz. 17.00 w Muzeum Mazowsza Zachodniego dr Mariusz Bechta, historyk z Warszawskiego Biura Edukacji Publicznej IPN udowodnił, że interwencja oddziału „Jastrzębia” miała charakter odwetowy i prewencyjny. Zgromadzeni goście mieli okazję wysłuchać niezwykłej prezentacji o stosunkach narodowościowych i politycznych na Podlasiu. Po wykładzie uczestnicy mieli możliwość porozmawiać z prelegentem oraz zakupić książkę „Pogrom czy odwet. Akcja zbrojna Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość w Parczewie 5 lutego 1946 r.”, w której autor zawarł wszystkie szczegóły i dokumenty dotyczące tamtych wydarzeń. Spotkanie z dr Mariuszem Bechtą zostało zorganizowane w ramach miejskich obchodów „Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych”.

Zapraszamy na spotkanie z dr Mariuszem Bechtą

6 marca 2015 r. o godz. 17.00 w Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie odbędzie się spotkanie z dr Mariuszem Bechtą pracownikiem Biura Edukacji Publicznej Oddziału Warszawskiego IPN.  Temat spotkania, "Pogrom czy Odwet? Akcja zbrojna zrzeszenia WiN na Parczew 5 lutego 1946 r.". Wszystkich miłośników polskiej historii i losów Żołnierzy Wyklętych serdecznie zapraszamy. Wstęp wolny.

Wydarzenie organizowane w ramach Miejskich Obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Narodowy Dzień Pamięci Zołnierzy Wyklętych

Dzisiaj obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W Żyrardowie odbywają się uroczystości poświęcone żołnierzom drugiej konspiracji niepodległościowej. Pamiętajmy o bohaterach! 1 marca 1951 roku wykonano wyrok śmierci na członkach niepodległościowego IV Zarządu Głównego Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość". W więzieniu na warszawskim Mokotowie zamordowano Łukasza Cieplińskiego, Adama Lazarowicza, Mieczysłąwa Kawalca, Józefa Rzepkę, Franciszka Błażeja, Józefa Batorego i Karola Chmiela. Niech 64. rocznica rozstrzelania dowództwa WiN przypomni nam o niestrudzonych walkach żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia.

 

Narodowy Dzień Pamięci Zołnierzy Wyklętych

Zapraszamy do udziału w miejskich obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W tym roku Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie znalazło się w gronie współorganizatorów uroczystości. Spotkajmy się 1 marca!