Wykład o cmentarzach żydowskich

W poniedziałek 29 czerwca br. w Muzeum Mazowsza Zachodniego odbyło się kolejne spotkanie z dr. Pawłem Fijałkowskim zatytułowane "Cmentarze jako źródło wiedzy o dziejach i kulturze Żydów polskich". Prelegent przedstawił najważniejsze zagadnienia związane z pochówkiem zmarłych w judaizmie, opowiedział o symbolice macew i o zwyczajach panujących na kirkucie. Dziękujemy wszystkim uczestnikom spotkania za obecność i zaangażowanie.

Międzynarodowe konkursy dla dzieci i młodzieży

Dnia 18 czerwca 2015 r. odbyło się w Muzeum uroczyste rozstrzygnięcie powiatowego etapu konkursu fotograficznego „Muzealne spotkania z fotografią” oraz plastycznego „Moja przygoda w muzeum”. Uczestnicy, którzy dostarczyli najciekawsze prace, otrzymali dyplomy i nagrody ufundowane przez Starostwo Powiatu Żyrardowskiego, Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie, firmę Tex-len oraz gadżety z Urzędu Miasta Żyrardowa. W tym roku konkursy cieszyły się dużym zainteresowaniem, do oceny nadesłano ze szkół i ośrodków kultury ponad 200 prac. W składzie jury zasiedli artyści – plastyk Zbigniew Kołaczek i fotografik Karol Grabowski oraz pracownicy naszej placówki. Nagrodzone i wyróżnione prace na szczeblu powiatowym zostały przesłane do siedziby głównych organizatorów – Muzeum Okręgowego w Toruniu i Muzeum w Koszalinie, gdzie wezmą udział w kolejnym etapie konkursów. 

Zapraszamy na wykład

Cmentarze żydowskie na ziemiach polskich, podobnie jak większość rozsianych po świecie nekropoli, zarówno tych starożytnych jak 
i użytkowanych współcześnie, są bogatym i ciekawym źródłem informacji 
o świecie żywych, o dziejach i kulturze społeczności, jej strukturach,
systemie wartości i stosunku do otaczającej rzeczywistości. 
Odzwierciedlają nadzieję na życie przyszłe lub przekonanie, że istniejemy tylko tu i teraz.
dr Paweł Fijałkowski

Podsumowanie konkursów

Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie kolejny już raz jest organizatorem powiatowego etapu dwóch międzynarodowych konkursów: plastycznego „Moja przygoda w muzeum” i fotograficznego „Muzealne spotkania z fotografią”. Uczestnicy obu konkursów dokonują wyboru obiektów muzealnych lub zdarzeń związanych ze zwiedzaną ekspozycją, które wywarły na nich największe wrażenie i utrwaliły się w ich pamięci. Swoje spostrzeżenia i przeżycia prezentują w formie plastycznej lub fotograficznej, korzystając przy tym z różnorodnych materiałów i technik.

W tym roku konkursy cieszyły się dużym zainteresowaniem, do oceny nadesłano ze szkół i ośrodków kultury ponad 200 prac. 18 czerwca br. o godzinie 10.00 w siedzibie Muzeum odbędzie się uroczyste rozstrzygnięcie konkursów i wręczenie nagród uczestnikom. Serdecznie zapraszamy! 
Dzień Dziecka

 Tegoroczny Dzień Dziecka w Muzeum Mazowsza Zachodniego to dzień pełen  pomysłów , rozmów  i uśmiechu. Dziękujemy za liczne przybycie i wspólnie spędzony czas.  Dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 6 i Szkoły Podstawowej nr 7 zwiedzały wystawę "Miniaturowy Świat Księdza Janusza" i realizowały własny projekt na wesołą  lokomotywę.  Uczestnicy spotkania wykazali  się dużą kreatywnością i zdolnościami plastycznymi. I tak powstała lokomotywa z kotem-motorniczym, lokomotywa z włosami i gwiezdna ciuchcia. Zapraszamy wszystkich do obejrzenia wystawy  jak również tych małych dzieł sztuki.

Miniaturowy świat Księdza Janusza

W miniony piątek o godz. 17.00 w Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie otworzyliśmy wystawę „Miniaturowy świat Księdza Janusza”. W trakcie wernisażu kolekcjoner i autor makiet ks. Janusz Grygier opowiadał o swojej pasji i zainteresowaniu koleją. Wśród zaproszonych gości obecni byli Grzegorz Dobrowolski Wicestarosta Powiatu Żyrardowskiego, Adam Lemiesz Dyrektor Wydziału Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki oraz Stanisław Niewiadomski Prezes Towarzystwa Przyjaciół Miasta Żyrardowa. Dziękujemy wszystkim gościom uczestniczącym w otwarciu wystawy i zapraszamy mieszkańców naszego miasta do zwiedzania Muzeum. Wystawą będzie prezentowana do końca sierpnia bieżącego roku.  

Otwarcie wystawy
"Miniaturowy świat księdza Janusza"

Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie serdecznie zaprasza na nową wystawę pt. “Miniaturowy świat księdza Janusza”. Ekspozycja zorganizowana ze zbiorów ks. Janusza Grygiera, kolekcjonera małej kolei i dioram satyrycznych związanych z polską koleją.
Wernisaż wystawy odbędzie się 29 maja o godz. 17.00.
Honorowym patronatem wystawę objął Wojciech Szustakiewicz, Starosta Powiatu Żyrardowskiego.

Gra miejska

   

Opowieść o sztetlu

W miniony poniedziałek o godz. 17.00 w Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie, dr Paweł Fijałkowski opowiadał o życiu codziennym społeczności żydowskich na Mazowszu. W małych miasteczkach mazowieckich jak Sochaczew, Mszczonów, Wiskitki, Przasnysz,  Żydzi na przełomie XIX i XX wieku tworzyli zwarte społeczności, nie rzadko dorównujące liczebnie ludności chrześcijańskiej. Prelegent opowiadał o życiu codziennym w sztetlu, zwyczajach, świętach o tym jak zorganizowane były gminy żydowskie, według jakich praw żyli Żydzi na ziemiach polskich. Goście mieli okazję porozmawiać z wykładowcą oraz usłyszeć wiele ciekawych anegdot związanych z tematem. Dziękujemy wszystkim uczestnikom spotkania za inspirująca i twórczą atmosferę.

Zapraszamy na wykład

Większość Żydów polskich mieszkała w małych i średnich miastach. Dzielnice żydowskie oraz obiekty służące życiu religijnemu wyznawców mozaizmu (synagogi, bejt ha-midrasze, mykwy, cmentarze itp.) stanowiły do lat II wojny światowej ważny składnik krajobrazu kulturowego polskich miast.