Ikona – okno wiary

Wszyscy uczestnicy niedzielnego spotkania (30.11.br) w kaplicy ewangelicko-augsburskiej w Żyrardowie mieli okazję przenieść się w magiczny świat ikon. Stało się to za sprawą fascynującego wykładu ks. dr Henryka Paprockiego „Ikona – okno wiary”, jak i mistycznego koncertu pieśni w wykonaniu chóru Prawosławnego Seminarium Duchownego w Warszawie pod kierunkiem Włodzimierz Wołosiuka. Wydarzenie, które przygotowała diakon Halina Radacz nawiązywało do wystawy ikon z Supraśla eksponowanych w Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie, a w kaplicy pokazane zostały reprodukcje najsławniejszych ikon. Następnie wszyscy goście zostali zaproszeni do Muzeum, aby tam obejrzeć oryginalne dzieła sztuki sakralnej – ikony. Było to niezwykłe popołudnie nawiązujące do wielokulturowej tradycji naszego miasta.

Jesienna wystawa

W poniedziałek 24 listopada w Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie zaprezentowane zostały prace przedszkolaków z Miejskiego Integracyjnego Przedszkola nr 10. Mini wystawa pt, Z jesienią za pan brat przygotowana została przez grupę maluchów pod kierunkiem opiekunek Teresy Sobolewskiej oraz Bożeny Ciniewskiej. Ze strony Muzeum przygotowanie wystawki nadzorowała kustosz Barbara Rzeczycka.  

Koncert i wykład

Zapraszamy 30 listopada w niedzielę na godz. 15.00 do Kaplicy Parafii Ewangelicko-Augsburskiej na wykład i koncert pt. "Ikona - okno wiary". Po spotkaniu odbędzie się zwiedzanie wystawy "IKONA - droga, słowo, modlitwa" w Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie.

Serdecznie zapraszamy

Z jesienią za pan brat

W poniedziałek 24 listopada zapraszamy do Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie na mini wernisaż prac przedszkolaków z Miejskiego Integracyjnego Przedszkola nr 10. Uroczystość rozpocznie się o godz. 11 w siedzibie Muzeum przy ul. Karola Dittricha 1. Wstęp wolny!

Lekcja o stowarzyszeniach, historii i Muzeum

Dzisiaj, uczniowie z Zespołu Szkół nr 3 w Wiskitkach gościli na lekcji dyrektora Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie. Bogusław Nietrzebka opowiedział o swojej pracy i pasji. Młodzi ludzie dowiedzieli  się o działalności Mszczonowskiego Stowarzyszenia Historycznego oraz działalności Grupy Rekonstrukcji Historycznej 31 pp. Dyrektor opowiedział także o pracy muzealników oraz Muzeum Mazowsza Zachodniego w kontekście współpracy ze stowarzyszeniami.

Zapraszamy na ciekawe
lekcje muzealne

Muzeum ma bogaty program ciekawych lekcji muzealnych dotyczących Żyrardowa, jego historii, kultury, tradycji i dziedzictwa kulturowego. Tematy zajęć dotyczą również życia i twórczości pisarza Pawła Hulki-Laskowskiego oraz zwyczajów i obyczajów bożonarodzeniowych i wielkanocnych. Pełny spis tematów lekcji wraz z ich opisem dostępny jest w Muzeum.

"Jaki znak twój? Orzeł biały." jest jedną z lekcji, które cieszą się duża popularnością. Jak co roku, przy okazji Narodowego Święta Niepodległości, Muzeum było licznie odwiedzane przez dzieci ze szkół i przedszkoli żyrardowskich. Dzieci poznały symbole narodowe naszego kraju, odkryły ich symbolikę i historię, oraz własnoręcznie wykonały kokardy narodowe.

Zapraszamy przedszkola, szkoły i inne placówki edukacyjne do uczestnictwa w zajęciach "Jaki znak twój? Orzeł biały" i innych lekcjach oferowanych przez Muzeum.

Narodowe Święto Niepodległości

11 listopada mieszkańcy Żyrardowa uczestniczyli w Święcie Niepodległości, pierwsza część uroczystości odbyła się na żyrardowskim cmentarzu. Licznie przybyli przedstawiciele lokalnych władz samorządowych, stowarzyszeń oraz przedstawiciele  komitetów wyborczych. Po przemówieniu Prezydenta Andrzeja Wilka delegacje złożyły kwiaty pod Pomnikiem Żołnierzy 1918 – 1920 zmarłych w Żyrardowie. Następnie poczty sztandarowe, harcerze i wszyscy zgromadzeni udali się na mszę świętą  do kościoła pod wezwaniem Matki Bożej Pocieszenia sprawowaną przez  ks. Proboszcza Adama Bednarczyka w intencji ojczyzny. Obchody Święta Niepodległości zakończył koncert zespołu „Fuerte” w Resursie.

Zapraszamy na koncert
 

Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie zaprasza na koncert z cyklu

Trzy kwadranse z muzyką”,

przygotowany przez Prywatną Szkołę Muzyczną Nr 1

im. A. Szalińskiego w Żyrardowie,

dn. 9 listopada 2014 r. o godz. 12.15
w siedzibie Muzeum przy ulicy Karola Dittricha 1.

Wstęp bezpłatny.

Muzeum zamknięte 10 listopada 2014 r.

Informujemy iż z powodów organizacyjnych

Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie

będzie nieczynne 10 listopada 2014 r.

Powiatowy konkurs, Gdzie są kwiaty z tamtych lat? Konkurs wiedzy o Armii Krajowej, Szarych Szeregach i Żołnierzach Wykletych, rozstrzygnięty!

30 pażdziernika odbyła się V edycja konkursu historycznego pt. Gdzie są kwiaty z tamtych lat? Konkurs wiedzy o Armii Krajowej, Szarych Szeregach i Żołnierzach Wykletych. Organizatorem wydarzenia było Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie i Żyrardowski Oddział Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, który reprezentował prezes Edward Debiński. W tym roku do organizatorów dołączyło Muzeum Powstania Warszawskiego.