Urodziny Filipa de Girard
1 lutego 1775 roku, a więc 241 lat temu urodził się Filip de Girard. Pochodził z zamożnej szlacheckiej i protestanckiej rodziny, której gniazdem było Lourmarin w Prowansji. Od dzieciństwa interesował się literaturą, sztuką oraz wynalazkami. Początkowo studiował medycynę w Montpellier, następnie nauki chemiczne i przyrodnicze w Marsylii. Jako 16 latek dokonał pierwszych wynalazków m.in. kondensator elektryczny czy później turbina poruszana falami morskimi. Pisano o nim ” niewielu było ludzi obdarzonych w podobnym stopniu, jak Girard, duchem wytrwałości i wynalazczości, żądzą szukania nowych dziedzin pracy, nie zmęczonych pragnieniem rozszerzania swojej wiedzy i poszukiwania jej nowych skarbów”. Całe życie Filipa de Girard było jednym pasmem niepowodzeń i rozczarowań w ojczyźnie. 153 rocznica Powstania Styczniowego 22 stycznia 1863 roku na ziemiach Królestwa Polskiego wybuchło Powstanie Styczniowe. Walka o wolność trwała do października 1864 roku. W szeregach powstańczych oddziałów w sumie walczyło ok. 200 tys. ludzi, stoczyli ponad 1200 bitew i potyczek z oddziałami rosyjskiej armii w nierównej walce zginęło ponad 30 tys. Powstańców. Tysiące ludzi dostało się do niewoli, wielu zginęło a setki wywieziona na zesłanie w głąb Cesarstwa Rosyjskiego. Królestwo Polskie pozbawione zostało resztek autonomii.
Skarby Muzeum Dzisiaj prezentujemy znajdujący się w zbiorach Muzeum Mazowsza Zachodniego bardzo ciekawy druk reklamowy Składu Zakładów Żyrardowskich datowany na 1893 rok. Uwagę zwraca szeroki asortyment oferowanych przez fabrykę wyrobów.
Wesołych Świąt Zdrowych i pogodnych Świąt Bożego Narodzenia.
Niech ten czas spędzony w gronie najbliższych
napełni Wasze serca spokojem i radością.
Niech błogosławieństwo Bożego Dzieciątka
towarzyszy Wam przez całe Wasze życie,
a szczere i najpiękniejsze
Bożonarodzeniowe życzenia
spełniają się w każdym momencie.
Życzą Dyrektor wraz z pracownikami
Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie
W dniu 24.12.2015 roku Muzeum będzie nieczynne. W związku przypadającym w sobotę dniem 26.12.2015 roku (drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia), zgodnie z zarządzeniem dyrektora Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie, dzień 24.12.2015 roku będzie dniem wolnym od pracy dla pracowników Muzeum. Za ewentualne utrudnienia przepraszamy.
Zapraszamy wszystkich Świętych Mikołajów po audiobook do Muzeum Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia, czas rodzinnych spotkań i wspólnego biesiadowania przy wigilijnym stole. Jest to również tradycyjnie okres obdarowywania swoich najbliższych prezentami. Wszystkich Świętych Mikołajów, którzy zastanawiają się jaki podarunek w tym roku sprawić rodzinie, zapraszamy do Muzeum gdzie czekają audiobooki "Mój Żyrardów" Pawła Hulki-Laskowskiego. Można również zakupić puzzle z Panoramą Żyrardowa z 1899 r. i grę edukacyjną "Spacer po Żyrardowie". Te niezwykłe produkty będą idealnym prezentem pod choinkę i zapewnią wiele radości w nadchodzące święta. Dzieciństwo w pasiakach W miniony poniedziałek o godz. 10.30 w żyrardowskiej Resursie spotkaliśmy się w wyjątkowym gościem. Bogdan Bartnikowski – świadek historii oraz były więzień obozu KL Auschwitz przez ponad godzinę opowiadał młodzieży ze szkół żyrardowskich o swoim pobycie w obozie oraz na robotach przymusowych w III Rzeszy. Uczniowie powitali Bogdana Bartnikowskiego brawami, potem przedstawiciele szkół odczytali fragmenty wspomnień z czasów dzieciństwa spisane w opowiadaniach „Dzieciństwo w pasiakach”. Opowieść byłego więźnia spotkała się ogromnym zainteresowaniem młodzieży. Na zakończenie spotkania uczniowie mieli okazję zadać pytania oraz porozmawiać z Bogdanem Bartnikowskim. Po opuszczeniu Resursy wszyscy udali się do Muzeum Mazowsza Zachodniego obejrzeć wystawę „Praca przymusowa i niewolnicza obywateli polskich na rzecz Trzeciej Rzeszy w latach 1939 – 1945. Wystawa użyczona została przez Fundację Polsko-Niemieckie Pojednanie.
Swoje wspomnienia Bogdan Bartnikowski opisał w książce pt; „Dzieciństwo w pasiakach”, Oświęcim 2012
Spotkanie z uczniami Zespołu Szkół nr 3 w Wiskitkach Spotkanie z uczniami Zespołu Szkół nr 3 w WiskitkachW piątek 13 listopada uczniowie z Zespołu Szkół nr 3 w Wiskitkach gościli na lekcji dyrektora Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie. Bogusław Nietrzebka opowiedział o swojej pracy i pasji. Młodzi ludzie wysłuchali krótkiego wykładu o umundurowaniu żołnierzy Wojska Polskiego w okresie II RP, dowiedzieli się o działalności Grupy Rekonstrukcji Historycznej 31 pp oraz Mszczonowskiego Stowarzyszenia Historycznego. Dyrektor opowiedział także o pracy muzealników w kontekście współpracy ze stowarzyszeniami i zaprosił do zwiedzania Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie.
Węgrzy wobec Powstania Warszawskiego W sobotę 07.11.2015 r. o godz. 16.00 w Muzeum Mazowsza Zachodniego odbyło się ostatnie spotkanie z cyklu poświęconego pamięci żołnierzy Zgrupowania Kampinos. Wystąpiła Maria Zima, która opowiedziała o postawie Węgrów wobec Powstania Warszawskiego oraz zaprezentowała sylwetkę dowódcy Zgrupowania Kampinos majora Alfonsa Kotowskiego „Okonia”. Dziękujemy prelegentce za ciekawy wykład a słuchaczom za liczne przybycie.
Przypominamy i zapraszamy
W sobotę 07.11.2015 r. w Muzeum Mazowsza Zachodniego kolejne spotkanie z cyklu poświęconego pamięci żołnierzy Zgrupowania Kampinos. Maria Zima zaprezentuje dwa referaty, pierwszy pt; Kontakty i relacje żołnierzy węgierskich z oddziałami Grupy Kampinos na przedpolu Warszawy i po bitwie jaktorowskiej, drugi; Major Alfons Kotowski "Okoń" - dowódca Grupy Kampinos, zapraszamy do Muzeum na godz. 16.00, wstęp wolny!
|