Vademecum znowu w Muzeum

Vademecum Żyrardowa, jedyne wydawnictwo które w przystępny sposób przedstawia historię naszego miasta i najważniejsze postacie z nim związane, ponownie jest do nabycia w Muzeum.

Drugie wydanie tej publikacji jest bardziej ekskluzywne, gdyż posiada twardą okładkę, a strony są szyte. Vademecum stanowić będzie doskonały prezent dla pasjonatów żyrardowskiej historii i pamiątkę dla turystów odwiedzających nasze miasto.

W ten oto sposób Muzeum włącza się obchody 100-lecia nadania praw miejskich Żyrardowowi.

Zapraszamy do Muzeum po Vademecum w cenie 20 zł za sztukę.

Z okazji Dnia Kobiet

Prezentujemy Państwu małą galerię muzealnych fotografii mieszkanek Żyrardowa. Wystawę plenerową można oglądać na ogrodzeniu Parku im. Karola Dittricha od strony ulicy Limanowskiego. Ekspozycja została zorganizowana we współpracy z Urzędem Miasta Żyrardowa w ramach obchodów 100 lecia uzyskania praw miejskich. Łączymy najlepsze życzenia dla wszystkich Pań! Emotikon smile

Spotkanie ze świadkiem historii

Dzisiaj o godz. 10.00 gościliśmy w Muzeum Stanisława Zalewskiego, więźnia obozów koncentracyjnych w Auschwitz-Birkenau oraz Mauthausen-Gusen. Spotkanie zostało zorganizowane przez Fundację Polsko-Niemieckie Pojednanie oraz Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie. Uczestnikami spotkania byli uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Żyrardowie. Po krótkim powitaniu Stanisław Zalewski opowiedział o swoich przeżyciach z pobytu w niemieckich nazistowskich obozach śmierci. Barwną opowieść świadka historii zakończyła runda pytań z publiczności. Po wykładzie uczniowie mieli okazję obejrzeć wystawę Praca przymusowa i niewolnicza obywateli polskich na rzecz Trzeciej Rzeszy w latach 1939 – 1945.

Lekcje o Wielkanocy

Jeśli chcecie dowiedzieć się co symbolizuje palma wielkanocna, co powinno znaleźć się w święconce, czym się różnią pisanki od kraszanek oraz co oznacza śmigus-dyngus zapraszamy na lekcje muzealną z etnografem o zwyczajach Wielkanocnych.

1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

W tym roku po raz piąty dzień pamięci Żołnierzy Wyklętych obchodzimy jako narodowe święto. 15 lutego 2011 roku w „Dzienniku Ustaw” opublikowana została ustawa specjalna o uczczeniu pamięci Żołnierzy Wyklętych.

W hołdzie „Żołnierzom Wyklętym” – bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienie dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób, przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu...

Zapraszamy na spotkanie

Muzeum i Stowarzyszenie Przyjaciół Kultury Żydowskiej zapraszają w najbliższą sobotę na spotkanie z Anną Piątek - hebraistką, doktorantką UW, stypendystką Uniwersytetu w Tel Awiwie i wykładowczynią Uniwersytetu Otwartego Bereszit. Wykład poświęcony będzie współczesnej poezji hebrajskiej, a szczególnie obecności w niej motywów chrześcijańskich.

Serdecznie zapraszamy. Spotkanie odbędzie się 27 lutego o godz. 16.00 w siedzibie Muzeum.

Przywróćmy nazwiska, dajmy pamięć!

Zachęcamy do wejścia na stronę www.straty.pl i podzielenie się informacjami o wojennych losach swoich bliskich, sąsiadów, znajomych. Cenna jest każda, nawet niepełna informacja.

Strona www.straty.pl to miejsce z największą bazą danych o obywatelach polskich, zamordowanych i represjonowanych pod okupacją niemiecką w latach 1939-1945. Program Instytut Pamięci Narodowej i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, od 2009 r. realizowany jest przez Fundację "Polsko-Niemieckie pojednanie".

Zachęcamy do wejścia na stronę i podzielenia się posiadanymi informacjami w ankiecie. Przywróćmy nazwiska, dajmy pamięć!

Wystawa "Zachować pamięć" tylko do 4 marca.

Wystawę "Zachować pamięć. Praca przymusowa i niewolnicza obywateli polskich na rzecz Trzeciej Rzeszy w latach 1939-1945" będzie można zwiedzać w Muzeum do 4 marca. Wszystkich, którzy jeszcze nie zdążyli obejrzeć ekspozycję serdecznie zapraszamy.

"Twoje oczy czarujące warte więcej niż tysiące..."

 W tradycji polskiej opiekun zakochanych był patronem chorych i cierpiących. W dzień św. Walentego na Kurpiach odbywały się w świątyniach nabożeństwa, na które przynoszono wota, czyli ofiary w intencji chorych, w postaci ulepionych z wosku serduszek, krążków, czy figur o kształtach antropomorficznych. Świece wotywne, wysokości osoby chorej powierzanej w modlitwach św. Walentemu, przynoszono do kościołów na Pomorzu. W innych regionach naszego kraju pilnowano by we wznoszonych modlitwach nie wypowiadać nazwy choroby, aby "jej bardziej nie prowokować" i by nie przechodzić, zwłaszcza bez wstawiennictwa świętego, przez zamarznięte wody, gdyż lód w tym okresie łatwo pęka.
Obecnie przyjęły się w Polsce obyczaje z krajów zachodnich, gdzie już od wieków dominują walentynki - czyli karty z motywem czerwonych serduszek, kwiatów i innych ozdobnych elementów, zawierające romantyczne wierszyki i sentencje. Warto pamiętać, że wyznania miłosne oraz najlepsze życzenia z tej okazji składane osobom kochanym i bliskim, według tradycji powinny być wysyłane anonimowo.

Urodziny Filipa de Girard

1 lutego 1775 roku, a więc 241 lat temu urodził się Filip de Girard. Pochodził z zamożnej szlacheckiej i protestanckiej rodziny, której gniazdem było Lourmarin w Prowansji. Od dzieciństwa interesował się literaturą, sztuką oraz wynalazkami. Początkowo studiował medycynę w Montpellier, następnie nauki chemiczne i przyrodnicze w Marsylii. Jako 16 latek dokonał pierwszych wynalazków m.in. kondensator elektryczny czy później turbina poruszana falami morskimi. Pisano o nim ” niewielu było ludzi obdarzonych w podobnym stopniu, jak Girard, duchem wytrwałości i wynalazczości, żądzą szukania nowych dziedzin pracy, nie zmęczonych pragnieniem rozszerzania swojej wiedzy i poszukiwania jej nowych skarbów”. Całe życie Filipa de Girard było jednym pasmem niepowodzeń i rozczarowań w ojczyźnie.