Wierzby 2017 rozdane.

W czwartek 21 września w Opinogórze odbyła się uroczystość rozdania nagród i honorowych wyróżnień laureatom XI edycji  konkursu „Mazowieckie zdarzenia muzealne – Wierzba”. Praca naszego Muzeum została doceniona przez kapitułę konkursu. Tym razem w kategorii „Najciekawsza wystawa zorganizowana przez mniejsze muzea”, otrzymaliśmy wyróżnienie za wystawę „Zniszczenie i odbudowa. Zakłady Żyrardowskie w latach 1915 – 1923”. 

„TEKST – OBRAZ – PRZESTRZEŃ”

„TEKST – OBRAZ – PRZESTRZEŃ” to tytuł najnowszej wystawy, którą otworzyliśmy w muzeum 8 września.

Trzy słowa i trzech bohaterów:

Darek Kaca, Marek Gajewski, Radek Nowakowski.

Wszyscy trzej artyści zajmują się książką artystyczną. Na ekspozycji znajdują się 72 prace na temat tego, czym może być książka; jaką może zawierać treść i przyjmować formę. Niewątpliwą atrakcją dla zwiedzających jest możliwość bezpośredniego obcowania z pracami. W tym celu dla zwiedzających przygotowano białe rękawiczki. Zapraszamy na spotkanie z książką!

Poniżej zapraszamy do obejrzenia foto-relacji z wernisażu.

Wystawa prezentowana jest w ramach Interdyscyplinarnego Festiwalu Sztuki 2017 Miasto Gwiazd i czynna będzie do połowy listopada.

 

12 września 1939 w Żyrardowie

1 września 1939 r. armia niemiecka przekroczyła zachodnie granice Polski wszczynając w ten sposób II Wojnę Światową. Walki w bezpośredniej bliskości Żyrardowa rozpoczęły się 12 września. Generał Leopold Cehak, dowódca 30. DP, nie był w stanie bronić całego miasta ze względów na szczupłość swoich oddziałów.

 

Otwarcie wystawy

Serdecznie zapraszamy w piątek 8 września o godzinie 18:00 na wernisaż wystawy "Tekst - Obraz - Przestrzeń" Marka Gajewskiego, Dariusza Kacy i Radosława Nowakowskiego.

78 rocznica wybuchu II wojny światowej

„Obywatele Rzeczypospolitej! Nocy dzisiejszej odwieczny wróg nasz rozpoczął działania zaczepne wobec Państwa Polskiego, co stwierdzam wobec Boga i Historii. W tej chwili dziejowej zwracam się do wszystkich obywateli państwa w głębokim przeświadczeniu, że cały naród w obronie swojej wolności, niepodległości i honoru skupi się dookoła Wodza Naczelnego i sił zbrojnych oraz da godną odpowiedź napastnikowi, jak to się już nieraz działo w historii stosunków polsko-niemieckich. Cały naród polski, błogosławiony przez Boga, w walce o swoją świętą i słuszną sprawę, zjednoczony z armią, pójdzie ramię przy ramieniu do boju i pełnego zwycięstwa”

(Odezwa Prezydenta RP Ignacego Mościckiego z 1 września 1939 r.).

Ostatnia szansa na zwiedzenie wystawy o
Polskich Liniach Lotniczych LOT

Wystawa  „88 lat Dookoła Świata. Historia Polskich Linii Lotniczych LOT” będzie czynna do 27 sierpnia 2017 roku. Jest to ostatnia szansa, aby zobaczyć unikalne zbiory z zasobów historycznych Polskich Linii Lotniczych LOT. Wśród licznych eksponatów  związanych z awiacją, znajduje się również „Sala Papieska” poświęcona pielgrzymkom do Polski papieży: Jana Pawła II, Benedykta XVI oraz Franciszka. Serdecznie zapraszamy.

Nagroda dla uczennicy z Żyrardowa

Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie z satysfakcją informuje, że w Międzynarodowym Konkursie Plastycznym dla Dzieci i Młodzieży "Moja Przygoda w Muzeum" organizowanym przez Muzeum Okręgowe w Toruniu, uczennica Zespołu Szkół Publicznych Nr 6 w Żyrardowie otrzymała nagrodę za pracę pt. "Muzeum Starej Drukarni"
Gratulujemy laureatce konkursu oraz opiekunowi plastycznemu Pani Dorocie Misiak. Zapraszamy do udziału w kolejnych edycjach konkursu.

Powstanie 44

31 lipca 1944 roku około godziny 18, komendant główny Armii Krajowej, gen. Tadeusz Komorowski „Bór”, w obecności i za zgodą delegata Rządu na kraj Jana Jankowskiego wydał pułkownikowi Antoniemu Hruścielowi ps. „Monter” rozkaz do walki o Warszawę. Powstanie rozpoczęło się 1 sierpnia 1944 r. o 17.00, tzw. godzinie „W”. Miało na celu wyzwolenie stolicy spod niemieckiej okupacji przed wkroczeniem do niej Armii Czerwonej. Władze Polskiego Państwa Podziemnego i Armia Krajowa po wyzwoleniu Warszawy zamierzały wystąpić wobec Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego (utworzonego w Lublinie i zależnego od woli Stalina) w roli gospodarza (jako jedyna legalna władza niepodległej Rzeczypospolitej). Powstanie, planowane na kilka dni, upadło 3 października po 63 dniach walki. W jego wyniku zginęło ok. 18 tys. żołnierzy AK i prawie 180 tys. cywilów. Po kapitulacji Warszawa została doszczętnie zniszczona przez Niemców.

fot: Bataliony AK wychodzące z Warszawy po upadku powstaniua

Żołnierze AK w czasie Powstania Warszawskiego w okopach na Żoliborzu

VII edycja międzymuzealnej gry

 Od 19 czerwca do 10 września 2017 r. zapraszamy do udziału w grze "Raz Dwa Trzy Warszawiakiem jesteś TY!". Muzeum Mazowsza Zachodniego jest partnerem w niniejszym projekcie organizowanym już po raz kolejny przez Muzeum Powstania Warszawskiego. Szczegółowe informacje dotyczące zabawy są dostępne na stronie: http://www.razdwatrzywarszawiak.pl/

Wręczenie nagród i dyplomów laureatom powiatowego etapu międzynarodowych konkursów

13 czerwca br. w siedzibie Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie odbyło się uroczyste podsumowanie powiatowego etapu międzynarodowych konkursów dla dzieci i młodzieży. Przewodniczącym jury w powiatowych eliminacjach konkursu fotograficznego "Muzealne spotkania z fotografią" był artysta fotografik Karol Grabowski, natomiast pracom komisji konkursu plastycznego "Moja przygoda w muzeum" przewodniczył artysta plastyk Zbigniew Kołaczek. Starosta Powiatu Żyrardowskiego Wojciech Szustakiewicz oraz Dyrektor Muzeum Bogusław Nietrzebka wręczyli łącznie 45 nagród i wyróżnień uczniom ze szkół powiatu żyrardowskiego. Nagrody ufundowało Starostwo Powiatowe oraz firmy Tex-len plus i Emka-Trans. Nagrodzone i wyróżnione prace zostaną wysłane na dalsze eliminacje do siedziby głównych organizatorów, czyli Muzeum w Koszalinie oraz Muzeum Okręgowego w Toruniu. Wszystkim uczestnikom i ich opiekunom serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.