Nasza historia - dla zachowania w pamięci

TOWARZYSTWO PRZYJACIÓŁ MIASTA ŻYRARDOWA ZAPRASZA

Towarzystwo Przyjaciół Miasta Żyrardowa uprzejmie zaprasza na spotkanie poświęcone historii naszego miasta. Aby zachować w pamięci dzieje Powstania Listopadowego w okolicach Rudy Guzowskiej - dnia 28 marca 2017 r./wtorek /o godz.17.00/ w siedzibie TPMŻ w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Żyrardowie przy ul. Mostowej 1. odbędzie się z bogatą oprawą wizualną, prelekcja Macieja Kucharskiego, pasjonata historii, regionalisty, autora opracowań historycznych na temat dziejów Mazowsza Zachodniego.

Serdecznie zapraszamy.

Stanisław Niewiadomski

Prezes Towarzystwa Przyjaciół Miasta Żyrardowa

Losy rodzin Żołnierzy Wyklętych w czasach PRL

W piątkowy wieczór, w Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie Kajetan Rajski autor książki pt; Wilczęta, wygłosił wykład pt. Losy rodzin Żołnierzy Wyklętych w czasach PRL.  Prelegent opowiedział o swoich spotkaniach z dziećmi Żołnierzy Wyklętych, przedstawił sylwetki niektórych bohaterów, omówił trudną sytuację i prześladowania, którym w okresie PRL poddano rodziny Wyklętych. Spotkanie zrealizowane w ramach obchodów Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych w Powiecie Żyrardowskim pod patronatem Starosty Żyrardowskiego Wojciecha Szustakiewicza oraz Macieja Małeckiego Posła na Sejm RP.

 

Wykład Leszka Żebrowskiego

Żołnierze Wyklęci. Antykomunistyczne podziemie zbrojne po 1944 roku, to tytuł wykładu wygłoszonego przez Leszka Żebrowskiego w czwartkowy wieczór w Muzeum Mazowsza Zachodniego.  Zgromadzeni goście mieli okazję wysłuchać pasjonującego wykłady o podziemiu niepodległościowym po 44 roku na ziemiach polskich i antysowieckim powstaniu. Spotkanie zrealizowane w ramach obchodów Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych w Powiecie Żyrardowskim pod patronatem Starosty Żyrardowskiego Wojciecha Szustakiewicza oraz Macieja Małeckiego Posła na Sejm RP.

Uroczyste podsumowanie
I edycji powiatowego konkursu „Kocham Cię , Polsko”.

9 marca 2017 roku o godzinie 10:00 w Muzeum Mazowsza Zachodniego uroczyste podsumowanie I edycji  powiatowego konkursu „Kocham Cię , Polsko”.  Jury pod przewodnictwem dyrektora Muzeum Bogusława Nietrzebki  miało trudne zadanie, ponieważ napłynęło 407 prac konkursowych z 22 placówek z terenu  powiatu żyrardowskiego. Poseł Maciej Małecki i dyrektor Muzeum Mazowsza Zachodniego Bogdan Nietrzebka wręczyli  9 nagród i 8 wyróżnień. Nagrody dla uczestników zostały ufundowane przez Starostwo Powiatu Żyrardowskiego i posła Macieja Małeckiego. Dziękujemy wszystkim uczestnikom i już dziś zapraszamy do wzięcia udziału w przyszłorocznej edycji,  gratulujemy zwycięzcom, wyróżnionym i opiekunom.

Zaraszamy na wykłady

Starosta Żyrardowski Wojciech Szustakiewicz oraz dyrektor Muzeum Mazowsza Zachodnieg w Żyrardowie Bogusław Nietrzebka zapraszają do Muzeum na spotkania poświęcone żołnierzom wyklętym.

Pamięci Niezłomnym w LO w Mszczonowie

 Powiatowe obchody Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych rozpoczął 1 marca wernisaż wystawy „Zaplute karły reakcji” w Liceum Ogólnokształcącym im. Szarych Szeregów w Mszczonowie.Okolicznościowy wykład o „Żołnierzach Wyklętych – bohaterach drugiej konspiracji” wygłosił Bogusław Nietrzebka dyrektor Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie. Słuchaczy zaś nie brakowało. Uczniowie mszczonowskich Szarych Szeregów gościli uczniów i nauczycieli z Zespołu Szkół Nr 2 w Żyrardowie oraz Zespołu Szkół Nr 3 w Wiskitkach, dyrektora powiatowego Wydziału Oświaty Adama Lemiesza, dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury Bożenę Liszewską oraz dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej Renatę Ozon.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

 

  Starosta Żyrardowski Wojciech Szustakiewicz oraz dyrektor Muzeum Mazowsza Zachodnieg w Żyrardowie Bogusław Nietrzebka zapraszają na powiatowe obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Cykl wydarzeń rozpocznie wernisaż wystawy „Zaplute karły reakcji”, który odbędzie się 1 marca o godzinie 10.00 w Liceum Ogólnokształcącym im. Szarych Szeregów w Mszczonowie. W trakcie spotkania dyrektor Muzeum opowie o  „Żołnierzach Wyklętych – bohaterach drugiej konspiracji”.


 

Zapraszamy na wernisaż

   

Tylko malarstwo nas nie zawiedzie

Tylko malarstwo nas nie zawiedzie, to tytuł nowej wystawy zorganizowanej w Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie. Gościem specjalnym tego artystycznego wydarzenia była malarka Magdalena Spasowicz. W sumie na wystawie zaprezentowanych zostało 80 prac Wandy Paklikowskiej-Winnickiej, Aleksandra Winnickiego-Radziewicza oraz Magdaleny Spasowicz. Trójkę artystów połączyła przyjaźń, pasja oraz doświadczenie życiowe, ich prace wystawiane i pokazywane w wielu galeriach w Europie i w Polsce po raz pierwszy zostały zaprezentowane w takiej formie w Muzeum w Żyrardowie. Wystawę patronatem objął prof. Adam Myjak Rektor ASP w Warszawie oraz Wojciech Szustakiewicz Starosta Żyrardowski. Kuratorem wystawy i autorką folderu jest kustosz Justyna Żak, współorganizatorem wystawy Marian Senger, skład folderu wykonał Arkadiusz Gałecki, plakat i zaproszenia Marcin Olborski. Dziękujemy gościom za przybycie na wernisaż i zapraszamy do zwiedzania naszego Muzeum.

Ostanie posiedzenie Rady Muzeum

            2 lutego bieżącego roku odbyło się ostatnie spotkanie Rady Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie piątej kadencji. Rada spotkała się w składzie: przewodniczący Rady Stanisław Niewiadomski, Ryszard Adamiak, Piotr Mady, Paweł Fijałkowski i Jacek Czubak. Gościem ostatniego spotkania Rady był Starosta Powiatu Żyrardowskiego Wojciech Szustakiewicz.

Obrady rozpoczęte zostały przez Przewodniczącego minutą ciszy poświęconą zmarłemu w minionym roku Jerzemu Jasiukowi, wieloletniemu dyrektorowi Muzeum Techniki NOT oraz przewodniczącemu Rady Muzeum czwartej kadencji. W trakcie swojego wystąpienia Pan Starosta podziękował członkom Rady za ich aktywny udział i wspieranie działań Muzeum. Przedstawił rownież dokonania Rady obecnej kadencji. Specjalne podziękowania wraz z upominkiem Starosta przekazał na ręce przewodniczącego Rady Stanisława Niewiadomskiego.