![]() |
![]() Już niedługo przeczytacie „Uciechy lata i Od wiosny do wiosny”
Przypominamy, że już niedługo premiera publikacji „Uciechy lata i Od wiosny do wiosny”. To wydawnictwo dla dzieci będzie zawierało dwie książeczki autorstwa Pawła Hulki-Laskwoskiego, „Uciechy lata – wesołe opowiadanie i obrazki dla dzieci” i „Od wiosny do wiosny – ucieszna książeczka dla grzecznych dzieci”. Książeczki te wydane zostały odpowiednio w 1923 i 1924 r. przez łódzkie wydawnictwo „Kompas” i jeszcze nigdy nie były wznawiane. Książeczki mają postać rymowanych opowiadań wraz kolorowymi ilustracjami i pokazują dzieciom jak można bawić się na świeżym powietrzu, co można zobaczyć ciekawego na wsi i jak kreatywnie spędzić wolny czas. Treść książeczek, często w zabawny sposób, zilustrowana jest na każdej stronie kolorowymi obrazkami. Projekt „Wydanie książki dla dzieci Pawła Hulki-Laskowskiego „Uciechy lata i Od wiosny do wiosny” w formie papierowej i e-book” został dofinansowany z programu LITERATURA ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Partnerem projektu są Urząd Miasta w Żyrardowie i Towarzystwo Przyjaciół Miasta Żyrardowa. Zachęcamy do zapoznania się z fragmentem publikacji zaprezentowanym na zdjęciach. „Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego.”
![]() DROGA ARTYSTY - ŚLADY Zapraszamy serdecznie do Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie na otwarcie wystawy zorganizowanej z okazji 30–lecia pracy artystycznej Artura Krajewskiego. Tytuł wystawy, DROGA ARTYSTY – ŚLADY, czyli podróż od twarzy do twarzy, bez lansu i „parcia na szkło” Wernisaż 22. 10. 2021 r. w piątek w siedzibie Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie o godz. 18.00. Zapraszamy serdecznie.
![]() UWAGA Uwaga, w związku ze zmianą ekspozycji Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie w najbliższą sobotę i niedzielę będzie nieczynne. Od wtorku 19.10.2021 możliwe jedynie zwiedzanie Galerii Józefa Rapackiego. W piątek (22.10.) o godz. 18.00 zapraszamy na wernisaż wystawy jubileuszowej profesora Artura Krajewskiego pt: DROGA ARTYSTY – ŚLADY.
![]() Dobra wiadomość!
Muzeum Mazowsza Zachodniego otrzymało dofinansowanie z programu LITERATURA ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. W ramach projektu: Wydanie książki dla dzieci Pawła Hulki-Laskowskiego „Uciechy lata i Od wiosny do wiosny” w formie papierowej i e-booka, Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie przygotuje wydawnictwo dla dzieci zawierające dwie książeczki autorstwa Pawła Hulki – Laskowskiego, Uciechy lata i Od wiosny do wiosny. Projekt jest realizowany w ramach obchodów Roku pisarza Pawła Hulki Laskowskiego w Żyrardowie. „Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego.”
![]() Karta Dużej Rodziny Szanowni Państwo miło nam poinformować, że Muzeum Mazowsza Zachodniego jest partnerem Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Związku Dużych Rodzin „Trzy Plus” w programie wsparcia dla rodzin wielodzietnych Karta Dużej Rodziny. Osoby objęte zniżką mogą nabyć bilety wstępu o 10% taniej. Od ceny biletu dla jednej osoby odliczamy 1 zł.
![]() Uwaga W związku z zamknięciem parku im. Karola Dittricha, Muzeum Mazowsza Zachodniego w dniach 25 – 26.08.2021 czynne będzie dla zwiedzających do godz. 16.00. Park został zamknięty z powodu podtopień.
![]() 77 rocznica Powstania Warszawskiego
Pamiętamy! 77 lat temu - 1 sierpnia 1944 roku o godzinie 17.00 - wybuchło Powstanie Warszawskie. Przez 63 dni Polacy, żołnierze Armii Krajowej dzielnie walczyli w brutalnej bitwie miejskiej. W trakcie walk zginęło prawie 200 tysięcy cywilów i żołnierzy AK. Ostatecznie, bez militarnego wsparcia ze strony sojuszników, a także bez wsparcia stacjonującej na drugim brzegu Wisły Armii Czerwonej, 3 października Powstanie upadło, a Warszawa przeistoczyła się w miasto ruin...
![]() Kino plenerowe zapraszza Zapraszamy serdecznie.
![]() Międzymuzealna gra „Raz, dwa, trzy, warszawiakiem jesteś-Ty!”>
Kolejny raz Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie uczestniczy w międzymuzealnej grze organizowanej przez Muzeum Powstania Warszawskiego w Warszawie. Pytania na karcie dla uczestników gry dotyczą oczywiście aktualnej wystawy prezentowanej w naszym muzeum, czyli „Od Rudy Guzowskiej do Żyrardowa”. Poniżej informacja przesłana przez organizatora https://razdwatrzywarszawiak.pl/, https://www.1944.pl/
Czy wakacje w Warszawie muszą być nudne? Czy do muzeum chodzi się tylko na szkolne wycieczki? Z pewnością nie. Przekonasz się o tym biorąc udział w naszej międzymuzealnej grze „Raz, dwa, trzy warszawiakiem jesteś-Ty!”. W tym roku startujemy już po raz 11! Tym razem tematem jest „Warszawa kiedyś i dziś” Czy wodozbiór to biblioteka z wodą? Czy piaskarze lepili babki? Jak grało się w kapsle? Czy amonit to starożytny władca Egiptu? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedzi uczestnicząc w naszej tegorocznej zabawie. Zapraszamy wszystkich ciekawych, lubiących przygodę i detektywistyczne zagadki. Odwiedzimy najciekawsze miejsca w Warszawie i okolicach. Będziemy podziwiali budowle, zagłębiali się w czeluście historii i podziwiali wspaniale okazy w ogrodzie botanicznym. Pokażą nam swoje sekrety stare pałace i siedziby wielkich bohaterów. Będzie się działo! Każdy znajdzie coś ciekawego dla siebie, z nami nie można się nudzićJ Zaczynamy 21 czerwca, wystarczy wejść na stronę www.razdwatrzywarszawiak.pl A dla tych, którzy wykonają zadania przynajmniej z ośmiu miejsc mamy wspaniale nagrodyJ
![]() Uwaga projekt!>
Muzeum Mazowsza Zachodniego i Fundacja Bez Wizy w ramach programu Patriotyzmu Jutra Muzeum Historii Polski realizuje projekt:
Typy warszawskie - XXI.
W projekcie uczestniczy młodzież szkół mazowieckich (klasy V-VIII), która bierze udział w lekcjach muzealnych i w konkursie plastycznym o artyście Józefie Rapackim, malarzu mazowieckich krajobrazów, autorze cyklu: typy warszawskie. W czasie lekcji muzealnych realizowanych w czerwcu 2021 r. w przestrzeniach Muzeum Mazowsza Zachodniego uczestnicy poznają sylwetkę artysty, styl pracy i używane przez niego techniki malarskie. Wspólnie z edukatorem pracując w otoczeniu oryginalnych prac artysty poszukiwać będą charakterystycznych cech mazowieckich krajobrazów. Czy artysta może być kronikarzem historii, czy może opowiadać przeszłość? I czym są popularne cykle typów warszawskich? - na te pytania wspólnie poszukają odpowiedzi. We wrześniu 2021 r. młodzież przygotuje dzieła plastyczne inspirowane malarstwem artysty. Najlepsze prace zostaną ocenione miedzy innymi przez artystów plastyków (profesorów ASP). Najlepsze z nich zostaną zaprezentowane na wystawie wraz z pracami mazowieckich artystów i studentów szkół artystycznych we wnętrzach Muzeum Mazowsza Zachodniego.
![]() |
![]() |
![]() |