Ogłoszenie > W związku z luzowaniem obostrzeń zapobiegających rozprzestrzenianiu się wirusa covid -19 od jutra tj. od 2 lutego Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie będzie czynne dla zwiedzających. W ciągu pierwszych dwóch tygodni lutego można przyjść do Muzeum, kupić wydawnictwa, obejrzeć Panoramę Żyrardowa oraz Galerię Józefa Rapackiego. Od środy 17 lutego, w środy i czwartki muzeum będzie czynne dla zwiedzających w godzinach 8.00 – 18.00. W pozostałe dni tygodnia tj. wtorek i piątek muzeum będzie czynne dla zwiedzających od 8.00 – 16.00, poniedziałek pozostaje dniem wewnętrznym, muzeum nie będzie dostępne dla zwiedzających. Od soboty 20 lutego wznawiamy sobotnio – niedzielne dyżury w związku z tym zapraszamy do zwiedzania w godzinach od 11.00 do 17.00. Do momentu całkowitego odwołania obostrzeń sanitarnych informujemy, że w trakcie zwiedzania gości obowiązują maseczki zasłaniające nos i usta oraz jednorazowe rękawiczki.
158 rocznica wybuchu powstania styczniowego (1863 r.) >
Po stłumieniu w roku 1861, wielu polskich patriotycznych manifestacji przez wojska carskie oraz po wprowadzeniu na terenie Królestwa Polskiego stanu wojennego, nad Wisłą i na Litwie wrzało. Polacy coraz głośniej domagali się przeprowadzenia wielu reform społecznych i gospodarczych, ale też większej niezależności od władz rosyjskich w decydowaniu o losach swojej ojczyzny.
Z okazji Dnia Babci i Dziadka najserdeczniejsze życzenia Życzymy wszystkim Babciom i Dziadkom tego co w życiu najlepsze i najpiękniejsze, dobrego zdrowia, nieustającej radości oraz miłości i samych pogodnych dni. Dyrektor i Pracownicy Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku Dzieciątko się narodziło, narodziło, Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku życzą dyrektor i pracownicy Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie Odszedł Pan porucznik Zenon Dębowski ps. "Ołówek" Rodzinie i wszystkim znajomym zmarłego w tym miesiącu w wieku 97 lat Pana porucznika Zenona Dębowskiego ps. "Ołówek - żołnierza VII kompani Ośrodka "Żaba" Armii Krajowej i przyjaciela naszego Muzeum - składamy kondolencje i wyrazy współczucia. Muzeum Nieczynne Informujemy, że Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie jest nieczynne dla zwiedzajacych. O terminie otwarcia Muzeum będziemy informować na naszej stronie internetowej i profilu na facebook-u. Prosimy o cierpliwość i wyrozumiałość. RAZ, DWA, TRZY... WARSZAWIAKIEM JESTEŚ TY!
Zapraszamy wszystkich do wzięcia udziału w X edycji międzymuzealnej gry - "Raz, dwa, trzy... Warszawiakiem jesteś Ty!. Głównym organizatorem gry jest Muzeum Powstania Warszawskiego. Kolejny raz partnerem w przedsięwzięciu jest nasze Muzeum. Zachęcamy wszystkich do zabawy, czas wakacyjny to idealny moment! Wystarczy wejść na stronę przygotowaną przez MPW www.razdwatrzywarszawiak.pl, wybrać 8 miejsc, do których się udamy i rozwiązać przygotowane zagadki, a szansa na zdobycie ciekawych nagród Was nie ominie! Wielkanoc
Zdrowych, spokojnych Świąt Wielkanocnych, pełnych nadziei i miłości oraz pogody ducha w tym trudnym czasie
Życzą Dyrektor i Pracownicy Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie 67. rocznica mordu sądowego i haniebnej egzekucji na gen. Auguście Emilu Fieldorfie ps. Nil Dziś mija dokładnie 67 lat od mordu sądowego i haniebnej egzekucji wielkiego polskiego patrioty - gen. Augusta Emila Fieldorfa ps. Nil - twórcy i dowódcy Kierownictwa Dywersji Komendy Głównej Armii Krajowej (Kedywu). Tak ostatnie dni gen. Fieldorfa, opisała jego żona - Janina: „Dnia drugiego lutego w 1953-cim roku ostatni raz widziałam Emila. Był smutny, serce mi pękało z bólu i rozpaczy. Wiedział o wyroku. Przyprowadził go jakiś starszy, bardziej ludzki, strażnik. Wprowadził Emila przed kraty, spojrzał na mnie wymownie i odszedł. Po raz pierwszy zostaliśmy sami. Wtedy Emil powiedział: „Czy wiesz dlaczego mnie skazali? – Bo odmówiłem współpracy z nimi. Pamiętaj, żebyś nie prosiła ich o łaskę! Zabraniam tego”. Powiedziałam – „Domyślam się, ale ja nie tracę nadziei, walczę o ciebie jeszcze”. Powrót eksponatów i poprzednich numerów kontaktowych W Muzeum trwają prace nad przygotowaniem budynku do zwiedzania. Do pałacyku w parku wróciło już prawie 10 tysięcy naszych eksponatów! Wróciły także poprzednie numery kontaktowe, które podajemy poniżej: muzeum (46) 855 33 13 |