Ogłoszenie

W związku z luzowaniem obostrzeń zapobiegających rozprzestrzenianiu się wirusa covid -19 od jutra tj. od 2 lutego Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie będzie czynne dla zwiedzających. W ciągu pierwszych dwóch tygodni lutego można przyjść do Muzeum, kupić wydawnictwa, obejrzeć Panoramę Żyrardowa oraz Galerię Józefa Rapackiego. Od środy 17 lutego, w środy i czwartki muzeum będzie czynne dla zwiedzających w godzinach 8.00 – 18.00. W pozostałe dni tygodnia tj. wtorek i piątek muzeum będzie czynne dla zwiedzających od 8.00 – 16.00, poniedziałek pozostaje dniem wewnętrznym, muzeum nie będzie dostępne dla zwiedzających. Od soboty 20 lutego wznawiamy sobotnio – niedzielne dyżury w związku z tym zapraszamy do zwiedzania w godzinach od 11.00 do 17.00. Do momentu całkowitego odwołania obostrzeń sanitarnych informujemy, że w trakcie zwiedzania gości obowiązują maseczki zasłaniające nos i usta oraz jednorazowe rękawiczki.

 

158 rocznica wybuchu powstania styczniowego (1863 r.)

Po stłumieniu w roku 1861, wielu polskich patriotycznych manifestacji przez wojska carskie oraz po wprowadzeniu na terenie Królestwa Polskiego stanu wojennego, nad Wisłą i na Litwie wrzało. Polacy coraz głośniej domagali się przeprowadzenia wielu reform społecznych i gospodarczych, ale też większej niezależności od władz rosyjskich w decydowaniu o losach swojej ojczyzny.

 

Z okazji Dnia Babci i Dziadka najserdeczniejsze życzenia

Życzymy wszystkim Babciom i Dziadkom

tego co w życiu najlepsze i najpiękniejsze,

dobrego zdrowia, nieustającej radości

oraz miłości i samych pogodnych dni.

Dyrektor i Pracownicy

Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie

Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku

Dzieciątko się narodziło, narodziło,
Wszystek świat uweseliło, wszystek świat uweseliło.
Wesoła nowina,
Powiła nam Syna Maryja.

Hej nam pasterze grajcie Panu szczerze,
Narodzonemu Dzieciąteczku.
Wzięło na się człowieczeństwo,
Co pokryło jego Bóstwo.

Poznałci to wół i osieł,
Iż to był niebieski Poseł.
Trzej Królowie przyjechali,
Troje mu dary dawali.

Wchodząc do szopy klękali,
Bogu cześć, chwałę oddali.
Przynieśli mu dary, oto:
Mirę, kadzidło i złoto.

Na to Boże Narodzenie,
Wesel się wszystko stworzenie.
Świętą Trójcę wyznawajmy,
Bogu cześć i chwałę dajmy.


ks. M.M. Mioduszewski
Śpiewnik kościelny, 1838

Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku

życzą dyrektor i pracownicy

Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie

Odszedł Pan porucznik Zenon Dębowski ps. "Ołówek"

Rodzinie i wszystkim znajomym zmarłego w tym miesiącu w wieku 97 lat Pana porucznika Zenona Dębowskiego ps. "Ołówek - żołnierza VII kompani Ośrodka "Żaba" Armii Krajowej i przyjaciela naszego Muzeum - składamy kondolencje i wyrazy współczucia.

Muzeum Nieczynne

Informujemy, że Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie jest nieczynne dla zwiedzajacych. O terminie otwarcia Muzeum będziemy informować na naszej stronie internetowej i profilu na facebook-u. Prosimy o cierpliwość i wyrozumiałość.

RAZ, DWA, TRZY... WARSZAWIAKIEM JESTEŚ TY!

 

Zapraszamy wszystkich do wzięcia udziału w X edycji międzymuzealnej gry - "Raz, dwa, trzy... Warszawiakiem jesteś Ty!. Głównym organizatorem gry jest Muzeum Powstania Warszawskiego. Kolejny raz partnerem w przedsięwzięciu jest nasze Muzeum. Zachęcamy wszystkich do zabawy, czas wakacyjny to idealny moment! Wystarczy wejść na stronę przygotowaną przez MPW www.razdwatrzywarszawiak.pl, wybrać 8 miejsc, do których się udamy i rozwiązać przygotowane zagadki, a szansa na zdobycie ciekawych nagród Was nie ominie!

Wielkanoc

Zdrowych, spokojnych Świąt Wielkanocnych,

pełnych nadziei i miłości oraz pogody ducha

w tym trudnym czasie

 

Życzą Dyrektor i Pracownicy

Muzeum Mazowsza Zachodniego

w Żyrardowie

67. rocznica mordu sądowego i haniebnej egzekucji na gen. Auguście Emilu Fieldorfie ps. Nil

Dziś mija dokładnie 67 lat od mordu sądowego i haniebnej egzekucji wielkiego polskiego patrioty - gen. Augusta Emila Fieldorfa ps. Nil - twórcy i dowódcy Kierownictwa Dywersji Komendy Głównej Armii Krajowej (Kedywu). Tak ostatnie dni gen. Fieldorfa, opisała jego żona - Janina:

„Dnia drugiego lutego w 1953-cim roku ostatni raz widziałam Emila. Był smutny, serce mi pękało z bólu i rozpaczy. Wiedział o wyroku. Przyprowadził go jakiś starszy, bardziej ludzki, strażnik. Wprowadził Emila przed kraty, spojrzał na mnie wymownie i odszedł. Po raz pierwszy zostaliśmy sami. Wtedy Emil powiedział: „Czy wiesz dlaczego mnie skazali? – Bo odmówiłem współpracy z nimi. Pamiętaj, żebyś nie prosiła ich o łaskę! Zabraniam tego”. Powiedziałam – „Domyślam się, ale ja nie tracę nadziei, walczę o ciebie jeszcze”.

Powrót eksponatów i poprzednich numerów kontaktowych

W Muzeum trwają prace nad przygotowaniem budynku do zwiedzania. Do pałacyku w parku wróciło już prawie 10 tysięcy naszych eksponatów! Wróciły także poprzednie numery kontaktowe, które podajemy poniżej:

muzeum (46) 855 33 13
sekretariat tel./fax (46) 854 81 80
gabinet pisarza Pawła Hulki-Laskowskiego (46) 855 27 13
e-mail: muzeum@muzeumzyrardow.pl