Lekcja muzealna

W związku z rosnącym zainteresowaniem tematem ludobójstwa popełnionego przez OUN i UPA na ludnośći polskiej zamieszkującej Kresy Wschodnie Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie zaprasza na lekcje poświęcone genezie tej zbrodni.
Zainteresowanych prosimy o  kontakt pod numerem 46 855 33 13

Zabytki Żyrardowa w pracach dzieci z Bartnik

Dnia 5 października br. uczniowie  Zespołu Szkolno-Gimnazjalnego im. Jana Kwiecińskiego w Bartnikach odwiedzili Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie. Dzieci wraz z opiekunami przygotowały w siedzibie Muzeum małą ekspozycję prac plastycznych, ukazujących zabytki Żyrardowa. Prace zostały wykonane przez uczniów kl. I-III pod kierunkiem Wioletty Olejnik i Anny Piejak. Podczas wizyty w Muzeum dzieci uczestniczyły w lekcji poprowadzonej przez Justynę Żak o historii Żyrardowa i jego najważniejszych obiektach, a także odwiedziły Gabinet Pawła Hulki-Laskowskiego.

Prezentacja obrazu Józefa Rapackiego Pejzaż z 1926 r.

Serdecznie zapraszamy 19 października o godz. 11.00, do siedziby Muzeum, na prezentację obrazu Józefa Rapackiego "Pejzaż" z 1926 r. Spotkaniu towarzyszyć będzie prelekcja dotycząca malarza i jego działa.

Zakup obrazu został dofinansowany ze środków
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Stanisław Tadeusz Rumianek „Wilk”
Spotkanie ze świadkiem historii.

Dzisiaj o godzinie 11.00 w Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie gościliśmy Stanisława Tadeusza Rumianka,  harcerza z Szarych Szeregów oraz uczestnika Powstania Warszawskiego. Stanisław Rumianek ps. „Wilk” żołnierz batalionu „Bończa” opowiadała o swoich powstańczych przeżyciach i walkach na Starym Mieście, Powiślu i Śrudmieściu. Dodatkową atrakcją była wystawa mundurów powstańczych i pamiątek zorganizowana przez współorganizatora spotkania Grzegorza Osiadacza. W spotkaniu uczestniczyli m. in. uczniowie z Wiskitek z Zespołu Szkół nr 3 oraz uczniowie z Zespołu Szkół nr 2 z Żyrardowa. Wszystkim zainteresowanym za przybycie dziękujemy i zapraszamy na kolejne spotkania.

Dziesięć edycji konkursu
"Mazowieckie zdarzenia muzealne - Wierzba"

22 września 2016 r. w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu odbyła się Gala rozdania nagród X edycji konkursu „Mazowieckie Zdarzenia Muzealne – Wierzba”, organizowanego przez Marszałka Województwa Mazowieckiego i Stowarzyszenie Muzealników Polskich Oddział Mazowiecki pod patronatem Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów. Z okazji okrągłej rocznicy chcieliśmy Państwu przybliżyć historię tego konkursu oraz nagrody i wyróżnienia, które otrzymało Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie.

Dwa nowe obrazy Józefa Rapackiego w zbiorach Muzeum Mazowsza Zachodniego

Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie wzbogaciło swoje zbiory o dwa obrazy Józefa Rapackiego, „Lato” z 1903 roku oraz „Pejzaż” z 1926 roku, obydwa obrazy zostały zakupione od osób prywatnych dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Operatorem programu Kolekcje/ priorytet kolekcje muzealne jest Narodowy Instytut Muzealnictwa i Zbiorów.  Zakupione dzieła zostały już wyeksponowane w Galerii Józefa Rapackiego w Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie. Wszystkich miłośników malarstwa zapraszamy do zwiedzenia jedynej w Polsce Galerii Józefa Rapackiego. Ponadto już dzisiaj zapraszamy na uroczyste prezentacje nowych nabytków. Prezentacja obrazu „Pejzaż” z 1926 r. oraz prelekcja odbędzie się 19 października 2016 roku. Prezentacja obrazu „Lato” z 1903 r. oraz prelekcja odbędzie się 25 października 2016 roku. 

 

Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie po raz kolejny nagrodzone "Wierzbą"

W czwartek 22 września w Sierpcu odbyło się uroczyste rozdanie nagród X jubileuszowej edycji konkursu "Mazowieckie Zdarzenia Muzealne - Wierzba", organizowanego przez Marszałka Województwa Mazowieckiego i Stowarzyszenie Muzealników Polskich Oddział Mazowiecki pod patronatem Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów.

Z wielką przyjemnością informujemy, że otrzymaliśmy II nagrodę w kategorii "Najciekawsza wystawa", za wystawę "Żyrardów Pawła Hulki-Laskowskiego w fotografii 3D".

 

Zapraszamy na spotkanie

   

Tajniki dawnego malarstwa
studenci, absolwenci, pracownicy Katedry
Techniki i Technologii Malarstwa Sztalugowego

W piątek 9 września o godz. 18.00 w Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie wspólnie z przedstawicielami Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie otworzyliśmy wystawę prezentującą dorobek Wydziału. Na wernisażu obecna była prof. ndzw. dr hab. Marzena Ciechańska - dziekan, prof. ndzw. dr hab. Danuta Stępień oraz prof. dr hab. Artur Krajewski, władze samorządowe reprezentował Dariusz Kaczanowski wiceprezydent Żyrardowa. Wystawa zorganizowana została w ramach VIII Interdyscyplinarnego Festiwalu Sztuk Miasto Gwiazd 2016 w Żyrardowie. Goście mieli okazję podziwiać piękne prace wykonane przez studentów, absolwentów oraz pracowników Wydziału Konserwacji ASP w Warszawie. Wstawę będzie można oglądać do połowy listopada bieżącego roku.

 

1, 2, 3 warszawiakiem jesteś Ty!

Zapraszamy do uczestnictwa w zabawie