Otwarcie wystawy
"Bursztyn bałtycki i żywice świata"

Zapraszamy 2 grudnia o godz. 17.00 na wernisaż wystawy "Bursztyn bałtycki i żywice świata". Wystawa zorganizowana została ze zbiorów Muzeum Ziemi Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Patronatem honorowym ekspozycję objął Wojciech Szustakiewicz Starosta Powiatu Żyrardowskiego.

Powszechnie bursztyn kojarzony jest z Bałtykiem. Jest żółty, przezroczysty i służy do wyrobu ozdób. Elektryzuje się ujemnie, wydziela charakterystyczny zapach w trakcie spalania, zawiera inkluzje. Prezentowana wystawa wiedzę tę znacznie poszerza. W kolejnych gablotach zwiedzający zapozna się z pochodzeniem bursztynu, jego występowaniem, innymi żywicami kopalnymi, technikami obróbki i wykorzystaniem surowca od czasów przedhistorycznych do współczesności.

Bursztyn od tysiącleci używany był m. in. do wyrobu ozdób. Techniki obróbki zmieniały się w miarę rozwoju technologii, od najprostszych (szlifowanie, wiercenie) do bardzo wyrafinowanych łącznie z obróbką termiczną i ciśnieniową. Bursztynu używano nie tylko jako surowca jubilerskiego, ale znajdował zastosowanie w kosmetyce i medycynie, zwłaszcza ludowej. Do dzisiaj zresztą leczenie preparatami sporządzonymi na bazie bursztynu ma zwolenników.

6 edycja konkursu historycznego rozstrzygnięta

W dniu dzisiejszym w Muzeum odbyła się 6 edycja ponadgimnazjalnego powiatowego konkursu historycznego pt. Gdzie są kwiaty z tamtych lat. Konkurs wiedzy o Armii Krajowej, Szarych Szeregach i Żołnierzach Wyklętych. Patronat honorowy nad konkursem objęli i ufundowali nagrody Poseł Na Sejm RP Maciej Małecki i Starosta Powiatu Żyrardowskiego Wojciech Szustakiewicz. Współorganizatorami wydarzenia były Muzeum Postania Warszawskiego, reprezentowane przez Pana Macieja Podbielkowskiego, Oddział Światowego Związku Żołnierzy AK oraz Stowarzyszenie Odnowy Sochaczewa "Zamek".

Jak co roku uczestnicy zaprezentowali wysoki poziom wiedzy historycznej, zarówno tej ogólnopolskiej, ale też lokalnej dotyczącej oddziału AK w Żyrardowie "Żaba". Ukłony uznania kierujemy również w kierunku nauczycieli, którzy tak dobrze przygotowali swoich podopiecznych. Laureatami konkursu zostali:

I Miejsce:          Norbert Michalski, LO im. Szarych Szeregów we Mszczonowie

II Miejsce:      Patrycja Chudolińska, ZS nr 3 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Wiskitkach

                         Mikołaj Niedźwiadek: LO im. Stefana Żeromskiego w Żyrardowie

Wyróżnienia: Olaf Petrykowski, LO im. Stefana Żeromskiego w Żyrardowie

                        Karol Wilczyński, LO im. Stefana Żeromskiego w Żyrardowie

Pozostali uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy i upominki za uczestnictwo w konkursie. Wszystkim uczestnikom i ich opiekunom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.     


Zapraszamy do udziału w konkursie historycznym "Gdzie są kwiaty z tamtych lat. Konkurs wiedzy o Szarych Szeregach, Armii Krajowej i Żołnierzach Wyklętych."

14 listopada w najbliższy poniedziałek  w Muzeum odbędzie finał konkursu historycznego "Gdzie są kwiaty z tamtych lat. Konkurs wiedzy o Armii Krajowej, Szarych Szeregach i Żołnierzach Wyklętych." W tym roku współorganizatorem konkursu jest Oddział Światowego Związku Żołnierzy AK w Żyrardowie, Muzeum Powstania Warszawskiego, oraz Stowarzyszeniem Odnowy Sochaczewa „Zamek”.

Zachęcamy uczniów szkół ponadgimnazjalnych do udziału w tegorocznej edycji konkursu. Dla laureatów i uczestników przygotowaliśmy ciekawe nagrody rzeczowe.

Konkurs został objęty patronatem honorowym przez Macieja Małeckiego Posła na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej oraz Wojciecha Szustakiewicza Starostę Powiatu Żyrardowskiego.

Święto Niepodległości

Z okazji Święta Niepodległości, dyrektor Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie spotkał się z uczniami Zespołu Szkół nr 3 w Wiskitkach oraz uczniami Liceum Ogólnokształcącego w Żyrardowie. Spotkanie poświęcone było problematyce odzyskania niepodległości z perspektywy Wojska Polskiego w II Rzeczpospolitej. Młodzi mieli okazję posłuchać o tym jak było ujednolicane uzbrojenie po 1918 roku oraz z jakimi problemami zetknęli się twórcy polskiego wojska w II RP. Serdeczne podziękowania za zaproszenie i miłą atmosferę dla dyrekcji i grona pedagogicznego obydwu szkół ponadgimnazjalnych.

Prezentacja obrazu Józefa Rapackiego „Lato” z 1903 roku.

Dnia 27 października br. odbyła się uroczysta prezentacja obrazu Józefa Rapackiego" Lato" z 1903 r. Obraz został zakupiony na przełomie września i października przez Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie od osoby prywatnej dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Muzeum w ubiegłym roku złożyło wniosek w ramach programu ministerialnego Kolekcje/ priorytet kolekcje muzealne i dołożyło wszelkich starań by powiększyć największą w Polsce kolekcję prac Józefa Rapackiego. Uroczystej prezentacji obrazu towarzyszyła prelekcja kustosz Justyny Żak, dotycząca zakupionego dzieła i twórczości artysty. Spotkanie zostało zorganizowane nieodpłatnie i miało charakter otwarty. Praca prezentująca krajobraz mazowiecki doskonale wpisuje się w główny nurt twórczości malarza. Wyeksponowany pośród innych obrazów znajdujących się na galerii w Muzeum, krajobraz namalowany przez znakomitego polskiego realistę w pobliskiej Olszance stanowi  doskonałe uzupełnienie muzealnej kolekcji poświęconej artyście.

Obraz „Lato” z 1903 roku obecnie można podziwiać na jedynej w kraju stałej Galerii Prac Józefa Rapackiego.

Zapraszamy na "Święto Reformacji"

Z okazji rozpoczęcia roku jubileuszowego 500 lat Reformacji 30 października 2016 r. w Kaplicy ewangelickiej w Żyrardowie, Żermoskiego 7c, o godz. 10.30 odbędzie się nabożeństwo i zaprezentowany zostanie film "Marcin Luther".

Prezentacja obrazu Józefa Rapackiego "Lato" z 1903 r.

Zapraszamy 27 października na godzinę 11.00 na prezentację obrazu Józefa Rapackiego "Lato" z 1903 r.
Spotkaniu towarzyszyć będzie prelekcja dotycząca malarza i jego dzieła. Wszystkich serdecznie zapraszamy. Wstęp wolny.

Prezentacja obrazu Józefa Rapackiego "Pejzaż" z 1926 r.

Dnia 19 października br. odbyła się uroczysta prezentacja obrazu Józefa Rapackiego"Pejzaż" z 1926 r. Obraz jest jednym z ostatnich nabytków Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie i został zakupiony od osób prywatnych dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Muzeum w ubiegłym roku złożyło wniosek w ramach programu ministerialnego Kolekcje/ priorytet kolekcje muzealne i dołożyło wszelkich starań by powiększyć największą w Polsce kolekcję prac Józefa Rapackiego. Uroczystej prezentacji obrazu towarzyszyła prelekcja Justyny Żak, dotycząca zakupionego dzieła i twórczości artysty. Spotkanie zostało zorganizowane nieodpłatnie i miało charakter otwarty. Prezentowany w Muzeum nastrojowy krajobraz nocny namalowany przez znakomitego polskiego realistę w pobliskiej Olszance stanowi  doskonałe uzupełnienie muzealnej kolekcji poświęconej artyście.

Obraz obecnie można podziwiać na jedynej w kraju stałej Galerii Prac Józefa Rapackiego.

Finał Międzynarodowego Konkursu Plastycznego

Z przyjemnością informujemy, że Jury 38 edycji Międzynarodowego Konkursu Plastycznego dla Dzieci i Młodzieży "Moja przygoda w Muzeum" po rozpatrzeniu 2300 prac zakwalifikowało na wystawę pokonkursową prace, których autorami są:

- Kaja Stronias "Architektura" z Zespołu Szkół Publicznych Nr 6 w Żyrardowie, opiekun Dorota Misiak;

- Wiktor Szot "Muzeum w Żyrardowie" z Zespołu Szkół Publicznych Nr 6 w Żyrardowie, opiekun Dorota Misiak;

- Klaudia Bodych "Katedra w Lublinie" z Zespołu Szkół Publicznych Nr 6 w Żyrardowie, opiekun Dorota Misiak;

- Aleksandra Pierzynowska "Muzeum Sztuki Współczesnej" z Społecznej Szkoły Podstawowej STO, opiekun Wioletta Pilorz;

- Sylwia Wasilewska "Martwa natura według Cezanna" z Gimnazjum im. k. S. Wyszyńskiego, opiekun Hanna Puchała;

- Wiktoria Giza "Dziewczyna z chryzantemami" z Gimnazjum im. k. S. Wyszyńskiego, opiekun Hanna Puchała;

- Izabela Wiśniewska "Podwodne muzeum w Meksyku" z Zespołu Szkół Nr 3 w Wiskitkach, opiekun Małgorzata Nietrzebka

- Paulina Draniak "Noc Muzeów" z Liceum Ogólnokształcącego im. S. Żeromskiego w Żyrardowie, opiekun Marta Czarnocka

Wystawa pokonkursowa czynna będzie od 16 września do 13 listopada br. w Muzeum Okręgowym w Toruniu. Gratulujemy i serdecznie dziękujemy za uczestnictwo w tegorocznym Konkursie i zapraszamy do udziału w roku następnym.

 

Zbrodnia Wołyńska 1943

W poniedziałek 17 października na zaproszenie Marianny Sosińskiej dyrektora Zespołu Szkół w Mszczonowie oraz Wioletty Pokory nauczyciela historii, dyrektor Muzeum Mazowsza Zachodniego Bogusław Nietrzebka wygłosił prelekcję na temat: Wołyń 1943. W trakcie godzinnego spotkania uczniowie mieli okazję posłuchać wykładu o przyczynach i przebiegu zbrodni ludobójstwa dokonanej w 1943 roku przez OUN i UPA na polskiej ludności zamieszkującej Kresy Wschodnie. Zachęcamy uczniów i nauczycieli z Żyrardowa i Powiatu Żyrardowskiego do korzystania z oferty edukacyjnej Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie.