Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku

 

Świąt białych, pachnących choinką,

skrzypiących śniegiem pod butami,

spędzonych w ciepłej, rodzinnej atmosferze,

pełnych niespodziewanych prezentów.

Świąt dających radość i odpoczynek,

oraz nadzieję na Nowy Rok,

żeby był lepszy niż ten,

co właśnie mija

życzy Dyrektor i Pracownicy

Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie

Osuchów 1863-2013

W gminie Mszczonów bardzo uroczyście zakończono tegoroczne obchody 150. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego. Uczyniono to 15 grudnia  w Osuchowie, największej po Mszczonowie miejscowości w gminie.  Wybór miejsca nie był przypadkowy. To właśnie w podosuchowskim folwarku Dęby (obecnie Dębiny Osuchowskie) w lipcu 1863 roku  sformowany został przez pułkownika Ludwika Żychlińskiego oddział powstańczy  powiatu warszawskiego i rawskiego, zwany  Dziećmi Warszawskimi.

Patroni naszych ulic
Konferencja poświęcona pamięci kapitana Stanisława Pałaca

W miniony poniedziałek 25 listopada o godz. 17.00 odbyła się w Resursie konferencja „Patroni naszych ulic” poświęcona kpt. Stanisławowi Pałacowi ps „Mariański”. O partyzanckiej działalności i życiu  Stanisława Pałaca opowiedział historyk Sławomir Maszewski. O procedurze  nadawania nazw ulicom miejskim oraz ciekawostkach historycznych opowiedział historyk Andrzej Góralski. Zdjęcia z uroczystości rocznicowych na Wykusie poświęconych pamięci „Ponurego” i „Nurta” zaprezentował Jerzy Kwaczyński  Przewodniczący Oddziału Żyrardowskiego PTTK. Spotkanie poprowadził Stanisław Niewiadomski prezes Towarzystwa Przyjaciół Miasta Żyrardowa.    

 

Konferencja

 

Towarzystwo Przyjaciół Miasta Żyrardowa i Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie serdecznie zapraszają na prelekcję poświęconą postaci Kapitana Stanisława Pałaca. Patronat nad wydarzeniem objął Instytut Pamięci Narodowej. Spotkanie będzie pierwszym z cyklu „Bohaterowie naszych ulic”, organizowanym przez TPMŻ.

W trakcie konferencji zaprezentowana zostanie sylwetka osoby kpt Stanisława Pałaca, m.in. przebieg jego służby w ZWZ AK w czasie okupacji oraz życie i działalność pedagogiczna po 1945 r. Prelegentami będą Sławomir Maszewski, Jerzy Kwaczyński i Andrzej Góralski.

Spotkanie odbędzie się w poniedziałek 25 listopada o godzinie 17.00 w żyrardowskiej Resursie przy ulicy 1 Maja 45. Na spotkanie serdecznie zapraszamy.


 

 

Międzynarodowy Konkurs Plastyczny
"Moja Przygoda w Muzeum" rozstrzygnięty

Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie z satysfakcją informuje, że w XXXV edycji Międzynarodowego Konkursu Plastycznego "Moja Przygoda w Muzeum" na wystawę pokonkursową w Toruniu zakwalifikowano prace następujących uczniów:

 

"Musieli zwyciężyć"
spotkanie z Aliną Czerniakowską

Zapraszamy na spotkanie z Aliną Czerniakowską reżyserką, scenarzystką autorką filmów dokumentalnych. Pani Alina Czerniakowska ma koncie wiele nagród i wyróżnień za swoją twórczość. W filmach reżyserka pokazuje przede wszystkim dzieje i losy Polaków w XX wieku wyraziście kreśląc sylwetki bohaterów, postaci symbolicznych dla polskiej historii. Spotkanie odbędzie się 09.11.2013 o godz. 17.00 w siedzibie Muzeum. W trakcie spotkania pokazany zostanie film pt. Musieli zwyciężyć. Potem Pani Alina Czerniakowska opowie o swojej pracy.

Organizatorem spotkania jest Stowarzyszenie Wspólnota Żyrardowa i Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie.

Rozstrzygnięcie powiatowego konkursu historycznego

Rozstrzygnięcie powiatowego konkursu historycznego „Gdzie są kwiaty z tamtych lat? Konkurs wiedzy o Armii Krajowej, Szarych Szeregach i Żołnierzach Wyklętych”. Konkurs odbywał się pod patronatem honorowym Macieja Małeckiego Posła na Sejm RP oraz Wojciecha Szustakiewicza Starosty Powiatu Żyrardowskiego. Wyjazd do Brukseli na małą sesję Parlamentu Europejskiego dla zwycięzcy ufundował Poseł Maciej Małecki, nagrody książkowe w konkursie ufundował Starosta Wojciech Szustakiewicz oraz Dyrektor Muzeum Bogusław Nietrzebka.

Wspomnienie o Pawle Hulce-Laskowskim w 67. rocznicę śmierci

Paweł Hulka-Laskowski (1881-1946) – filozof, religioznawca, wolnomyśliciel, publicysta, tłumacz, prozaik, krytyk literacki – swoją twórczością zapisał się na trwałe w historii literatury polskiej. Wybitny pisarz i niestrudzony społecznik rodem z Żyrardowa zaskarbił sobie powszechne uznanie, wdzięczność i pamięć u kolejnych pokoleń mieszkańców tego miasta.

Dla wielu osób listopad jest miesiącem szczególnej zadumy i powrotu do wspomnień o tych, co już od nas odeszli. Pragniemy przypomnieć o tej ważnej dla nas postaci, która w wierszu zatytułowanym „Powrót” z nostalgią opowiada nam o swojej drodze.

Jednocześnie zapraszamy do odwiedzenia Oddziału Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie - Gabinetu Pisarza.

Wspomnienie o Żołnierzach Wyklętych

W niedzielę 27 października w Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie odbyło się spotkanie poświęcone pamięci Józefa Franczaka Lalka – ostatniego Żołnierza  Wyklętego. Spotkanie poprowadził Maciej Małecki poseł na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej. Z prelekcją wystąpił Adam Borowski - wydawca albumu, Żołnierze Wyklęci-polskie podziemie niepodległościowe po roku 1944 oraz Paweł Piekarczyk bard i pieśniarz. Spotkanie zorganizował Żyrardowski Klub Gazety Polskiej. Dziękujemy wszystkim, którzy ten wieczór postanowili spędzić w Muzeum i wysłuchać wzruszającej opowieści o Żołnierzach Wyklętych.

Zapraszamy do udziału w konkursie historycznym

31 października w siedzibie Muzeum odbędzie finał konkursu historycznego "Gdzie są kwiaty z tamtych lat. Wiedza o Armii Krajowej i Szarych Szeregach i Żołnierzach Wyklętych." Patronat honorowy nad konkursem objęli Maciej Małecki Poseł na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej oraz Wojciech Szustakiewicz Starosta Powiatu Żyrardowskiego. Zwycięzca pojedzie na wycieczkę do Parlamentu Europejskiego a pozostali finaliści i laureaci otrzymają nagrody książkowe. Jeszcze raz zachęcamy uczniów szkół ponadgimnazjalnych do udziału w tegorocznej edycji konkursu.