Patronat medialny


Patronat medialny nad wystawą

August Emil Fieldorf "Nil" lata 1895-1953:

   

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Na zdjęciu Generał August Emil Fieldorf „Nil” w stopniu podpułkownika. Legendarny dowódca „Kedywu” i Żołnierz Niezłomny. Zamordowany 24 lutego 1953 roku w więzieniu mokotowskim przy ul. Rakowieckiej.  Karę śmierci na podstawie fałszywych dowodów wydała sędzia Sądu Wojewódzkiego dla m. st. Maria Gurowska. Generał „Nil” nie walczył z nową władzą, po powrocie do Polski w 1947r. z obozu pracy na Syberii, nie miał kontaktów z podziemiem niepodległościowym. Mimo to, stalinowski sąd skazał Augusta Emila Fieldorfa na karę śmierci i na zapomnienie.

Od kilku lat 1 marca to dzień poświęcony pamięci  Żołnierzy Wyklętych.  Tego dnia wspominamy ludzi, którzy poświęcili swoje życie walce o wolność i niepodległość Polski

Zaproszenie

  Z okazji 110 rocznicy konsekracji kościoła Parafii p.w.Matki Bożej Pocieszenia w Żyrardowie - jednej z piękniejszych świątyń w Polsce, autorstwa architekta Józefa Piusa Dziekońskiego, pragniemy podkreślić szczególne znaczenie i szerzej upowszechnić wiedzę o historii powstania kościoła oraz jego aktualnych problemach technicznych.
  W związku z powyższym Towarzystwo Przyjaciół Miasta Żyrardowa we współpracy z Księdzem Proboszczem organizuje spotkanie, które odbędzie się w poniedziałek 3 marca o godz.17.00 w Sali Różańcowej plebanii parafialnej przy ulicy Narutowicza w Żyrardowie.
    
Serdecznie zapraszamy na to spotkanie

Stanisław Niewiadomski
prezes
       Towarzystwa Przyjaciół Miasta Żyrardowa

Ułańskie opowieści

O ułanach i partyzantach z Puszczy Nalibockiej i Puszczy Kampinoskiej opowieści snuli członkowie Stowarzyszenia Szwadron Kawalerii im 27 Pułku Ułanów. Goście, którzy odwiedzili Muzeum Mazowsza zachodniego w ostatnią sobotę 25 stycznia mogli wysłuchać pasjonującej opowieści o Ułanach z 27 Pułku. Opowiadali Marta Domańska, Dariusz Goźliński, a broń i wyposażenie ułanów prezentował Zbigniew Antolak. Sympatycy historii i zgromadzeni goście oklaskami nagrodzili rekonstruktorów.

Stawiamy na sukces, przedsiębiorczości uczymy się od najlepszych – praktyki zawodowe w Austrii dla uczniów klas turystyczno-hotelarskich.

To tytuł projektu zrealizowanego w ramach programu „Leonardo da Vinci – Uczenie się przez całe życie” przez uczniów i nauczycieli Zespołu Szkół im. Marii Curie Skłodowskiej w Wiskitkach. Podsumowanie projektu odbyło się 24 stycznia o godz. 10.00 w Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie. Uczniowie z klas hotelarsko-turystycznych opowiadali o swoich praktykach zawodowych w Fusch w Austrii.

151 rocznica Powstania Styczniowego

Przypominamy ważne wydarzenie z historii Polski. Dzisiaj 23 stycznia 2014 roku obchodzimy 151 rocznicę Powstania Styczniowego. Przeciwko doskonale uzbrojonej i wyposażonej armii carskiej (do końca 1863 r. w tłumieniu powstania brało udział ponad 300 tys. Żołnierzy) stanęło ok. 25 -30 tys. Powstańców.

Na zdjęciach członkowie GRH 31 p. p. oraz Mszczonowskiego Stowarzyszenia Historycznego

Zapraszamy na spotkanie z Ułanami

 

W sobotę 25 stycznia w Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie o godz. 16.00 organizujemy spotkanie z Ułanami. Zapraszamy wszystkich sympatyków Muzeum i pasjonatów historii. Członkowie Stowarzyszenia Szwadron Kawalerii im. 27 Pułku Ułanów, opowiedzą o historii 27 Pułku Ułanów i tradycji, będzie można zobaczyć ciekawą prezentację; umundurowanie i wyposażenie Ułana oraz porozmawiać z rekonstruktorami. Na spotkanie wstęp wolny. Zapraszamy serdecznie.

Podsumowanie projektu
"Stawiamy na sukces,
przedsiębiorczości uczymy sie od najlepszych."

W piątek 24 stycznia 2014 r. o godzinie 10.00, w siedzibie Muzeum, odbędzie się podsumowanie projektu "Stawiamy na sukces, przedsiębiorczości uczymy się od najlepszych. Praktyki zawodowe w Austrii dla klas turystyczno-hotelarskich.", w którym wzięli udział uczniowie z Zespołu Szkół Nr 3 w Wiskitkach. Projekt został zrealizowany w ramach programu Leonardo da Vinci.

"Niezerwana nić. Żyrardów - Cieszyn"

W niedzielę 12 stycznia o godzinie 12.00 w Kaplicy Parafii Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Żyrardowie odbyło się spotkanie z Panią Barbarą Michejdą-Pinno. Współorganizatorem wydarzenia było żyrardowskie Muzeum, któremu Pani Barbara przekazała cenne pamiątki po swoich dziadkach, mieszkajacych w Żyrardowie na przełomie XIX i XX w. 

Zapraszamy na spotkanie
z Barbarą Michejdą-Pinno
"Niezerwana nić"

Parafia Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Żyrardowie oraz Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie serdecznie zapraszają na spotkanie z Panią Barbarą Michejdą-Pinno "Niezerwana nić. Żyrardów - Cieszyn.", które odbędzie się w Kaplicy Parafii przy ul. Żeromskiego 7c, dnia 12 stycznia 2014 o godz. 12.00.