Uwaga projekt!

Muzeum Mazowsza Zachodniego i Fundacja Bez Wizy

w ramach programu

Patriotyzmu Jutra Muzeum Historii Polski realizuje projekt:

Typy warszawskie -  XXI.

W projekcie uczestniczy młodzież szkół mazowieckich (klasy V-VIII), która bierze udział w lekcjach muzealnych i w konkursie plastycznym o artyście Józefie Rapackim, malarzu mazowieckich krajobrazów, autorze cyklu: typy warszawskie. W czasie lekcji muzealnych realizowanych w czerwcu 2021 r. w przestrzeniach Muzeum Mazowsza Zachodniego uczestnicy poznają sylwetkę artysty, styl pracy i używane przez niego techniki malarskie. Wspólnie z edukatorem pracując w otoczeniu oryginalnych prac artysty poszukiwać będą charakterystycznych cech mazowieckich krajobrazów.

Czy artysta może być kronikarzem historii, czy może opowiadać przeszłość?

I czym są popularne cykle typów warszawskich? - na te pytania wspólnie poszukają odpowiedzi.

We wrześniu 2021 r. młodzież przygotuje dzieła plastyczne inspirowane malarstwem artysty. Najlepsze prace zostaną ocenione miedzy innymi przez artystów plastyków (profesorów ASP). Najlepsze z nich zostaną zaprezentowane na wystawie wraz z pracami mazowieckich artystów i studentów szkół artystycznych we wnętrzach Muzeum Mazowsza Zachodniego.

Uwaga!

Jutro 03.06.2021 Muzeum Mazowsza Zachodniego

będzie nieczynne.

Noc Muzeów 2021

Noc Muzeów 2021

Noc Muzeów w Żyrardowie! Zapraszamy serdecznie do zwiedzania mieszkańców Powiatu Żyrardowskiego, Żyrardowa i turystów. Oj będzie się działo!!!

KONKURS

Ogłaszamy kolejną edycję międzynarodowego konkursu „Moja Przygoda w Muzeum”. Tematem przewodnim w tym roku jest hasło „Dlaczego tęsknię za muzeum”, zachęcamy do uczestnictwa i życzymy sukcesów. Prace składamy do 15.06.2021 w siedzibie Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie, przy ul. Karola Dittricha 1.

Muzeum zaprasza

Od dzisiaj 04.05. Muzeum Mazowsza Zachodniego otwarte. Zapraszamy wszystkich zwiedzających w godzinach otwarcia muzeum. Do końca maja bieżącego roku zwiedzanie odbywa się z zachowaniem wszelkich środków ostrożności (obowiązują maseczki zakrywające usta i nos, jedna osoba na 15 m2), tj. w reżimie sanitarnym. Zapraszamy serdecznie.

Wesołego Alleluja!

Z okazji Świąt Wielkanocnych, życzymy wszystkim sympatykom historii i muzeum, dużo zdrowia, pomyślności, by chwile spędzone w gronie rodziny i najbliższych były szczęśliwe i radosne!

Dzień dobry,

Szanowni Państwo w związku z decyzją Rządu RP w sprawie ograniczenia  działalności instytucji prowadzących działalność kulturalną i artystyczną z powodu przeciwdziałania pandemii covid-19, Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie będzie nieczynne dla zwiedzających do 9 kwietnia bieżącego roku. Zapraszamy do obserwowania i czytania wiadomości i postów na naszych profilach na fb, profilu Muzeum oraz „Echa Żyrardowskiego”.

Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego o Żołnierzach Wyklętych

5 marca 2021 roku, w Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie miało miejsce rozstrzygnięcie konkursu plastyczno-historycznego, organizowanego przez nasze Muzeum pod patronatem Starosty Powiatu Żyrardowskiego Krzysztofa Dziwisza, a dotyczącego tematyki związanej z "Żołnierzami Wyklętymi".

Zwycięzcom i osobom wyróżnionym nagrody w imieniu starosty wręczył Stanisław Nalej (Etatowy Członek Zarządu Powiatu Żyrardowskiego).

Komisja konkursowa w składzie: Anna Smolarek (Dyrektor Wydziału Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki Powiatu Żyrardowskiego), Stanisław Nalej (Etatowy Członek Zarządu Powiatu Żyrardowskiego) oraz pracownicy Muzeum: Elżbieta Sowińska (Dział Etnografii), Justyna Żak (Dział Ikonografii) i Mateusz Waśkowski (Dział Historii), wyłoniła zwycięzców konkursu (w trzech kategoriach wiekowych) oraz osoby wyróżnione:

Konkurs

Przypominamy o konkursie upamiętniającym Żołnierzy Wyklętych pod patronatem Krzysztofa Dziwisza Starosty Powiatu Żyrardowskiego, jeszcze do poniedziałku 01.03. do godziny 12.00 można przynosić prace uczniów. Wszystkich uczestników prosimy by pamiętali o podpisaniu swoich prac. Na odwrocie powinno się znaleźć imię, nazwisko, wiek, klasa i szkoła. Po zakończeniu oceny prac, o tym kto wygrał i został nagrodzony powiadomimy szkoły. Wręczenie nagród odbędzie się 05.03 w piątek. Prace można przynieść również w najbliższą sobotę i niedzielę, w tych dniach muzeum jest czynne od godz.11.00 do godz. 17.00.