Gabinet Pisarza Pawła Hulki - Laskowskiego
Oddział Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie

Paweł Hulka - Laskowski

Gabinet żyrardowskiego pisarza mieści się w starym robotniczym domu, który przez wiele lat zamieszkiwany był przez Pawła Hulkę-Laskowskiego i jego rodzinę. Stała ekspozycja Oddziału składa się z wystawy "Paweł Hulka - Laskowski 1881 - 1946. Pisarz z żyrardowskim rodowodem" oraz odtworzonego wnętrza gabinetu. Część biograficzna zawiera liczne fotografie, dokumenty i teksty przedstawiające życiorys pisarza, jego działalność literacką i społeczną. Wyposażenie gabinetu stanowią meble, pamiątki, dzieła sztuki i fotografie. Dopełnieniem jest wielojęzyczny księgozbiór: encyklopedie, słowniki i literatura piękna. Wśród nich są książki z autografami pisarza oraz dedykacjami od autorów: Emila Zegadłowicza, Gustawa Morcinka, Tadeusza Boya - Żeleńskiego.

Gabinet Pisarza Pawła Hulki - Laskowskiego
ul. Narutowicza 34, 96-300 Żyrardów
tel. (0-46) 855 33 13 i (0-46) 855 27 13

Oddział czynny dla zwiedzających:
Wtorek, czwartek w godz. 10.00 - 14.00