Izba żyrardowskiej rodziny robotniczej z początku XX w.

Stała ekspozycja etnograficzna Izba żyrardowskiej rodziny robotniczej z początku XX w. prezentuje wnętrze mieszkania z terenu osady fabrycznej, wyposażonego w przedmioty pochodzące z Żyrardowa.

Izba spełniała wiele funkcji, stąd podział na część kuchenno - higieniczną oddzieloną parawanem od pozostałej części mieszkania. Główne miejsce zajmuje stół z krzesłami, łóżko ze stojącą obok kołyską, szafa i komoda.

Wyposażenie wnętrza uzupełnia niezbędna w każdym domu maszyna do szycia, słupek na kwiaty i lustro.

Ważnym miejscem jest również komoda, na której ustawiano tzw. "święty kącik" - krzyż, figurki aniołków i Matki Boskiej.

Nastrój domowego ciepła i przytulności tworzą ręcznie haftowane serwetki układane na bardziej reprezentacyjnych sprzętach, makatki, oleodruki zdobiące ściany, chodniki zwane "szmaciakami" rozłożone na podłodze i fotografie.