"Kajko i Kokosz. Komiksowa archeologia" - kwiecień - czerwiec 2024
Z radością informujemy, że 12 kwietnia 2024 r. o godz. 17:00 w naszym Muzeum odbędzie się otwarcie wystawy „Kajko i Kokosz. Komiksowa archeologia.” Wstęp na wydarzenie bezpłatny. Wszystkich serdecznie zapraszamy, w szczególności na rodzinne zwiedzanie.
Poniżej prezentujemy fragmenty opisu wystawy ze strony jej organizatora Muzeum Archeologicznego w Gdańsku:
„Wystawa „Kajko i Kokosz – komiksowa archeologia” to ciekawe połączenie archeologii z komiksem. Zestawia ze sobą dwa światy: znalezisk archeologicznych oraz podobnych przedmiotów wykorzystanych na kadrach komiksów Janusza Christy. W gablotach zobaczą państwo bezcenne eksponaty archeologiczne, a na planszach równie bezcenne poczucie humoru i przygodę. Wystawę tę oprócz pracowników Muzeum Archeologicznego w Gdańsku stworzyli Wojciech Łowicki, znany promotor komiksu w Polsce, Paulina Christa, wnuczka oraz dziedziczka artysty oraz pasjonaci twórczości Janusza Christy działający w ramach bloga „Na plasterki!!!”...”
„...Janusz Christa, Mistrz Polskiego Komiksu, przez lata zapraszał nas w świat słowiańskich wojów i starożytnych czasów na polskich ziemiach, wspaniale łączył historię naszej ojczyzny, wierzenia jej ludów, zwyczaje, ubiór czy architekturę z przygodami towarzyszącymi postaciom z komiksów...”
„...Do zabawy w odkrywanie świata Kajka i Kokosza oraz podróż w czasie do krainy Słowian chcemy zaprosić nie tylko poprzez wystawę prezentującą cenne i wyjątkowe zabytki, pochodzące ze zbiorów Muzeum Archeologicznego w Gdańsku. Wystawa ma, zgodnie z klasyczną doktryną dobrego komiksu, bawiąc-uczyć. Anegdota przewijać ma się tutaj z wiedzą historyczną, najzabawniejsze sceny z komiksów z opisem prawdziwych wydarzeń jakie rozegrały się dawno temu na ziemiach naszego kraju. Przeznaczona jest dla przedstawicieli wszystkich pokoleń, bez wyjątku. Z jednej strony ma charakter edukacyjny i jest skierowana do młodszego pokolenia zwiedzających, a z drugiej, poprzez swój wymiar sentymentalny, zainteresuje dorosłych widzów – tych, których komiks ten bawił i uczył przed laty...."
"Zaprezentowane materiały archeologiczne pochodzą z Muzeum Archeologicznego w Gdańsku, natomiast materiały komiksowe – ze zbiorów prywatnych m.in. dr Tomasza Marciniaka, Wojciecha Łowickiego i archiwum rodzinnego Janusz Christy. Oryginalne plansze i pamiątki udostępniła wnuczka, Paulina Christa. Fragmenty komiksów zostały wykorzystane do celów wystawienniczych za zgodą wydawnictwa Egmont.”zystane do celów wystawienniczych za zgodą wydawnictwa Egmont.”

Lniany ZaułekUrząd MiastaBibliotekaCentrum KulturyOŻyrardówOŻyrardówŻyrpointŻyrpointGłosGłosŻycie Tydzień Żyrardowa