Ivan Marchuk - wrzesień - październik

We wrześniu w Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie gościł Ivan Marchuk, malarz, narodowy artysta Ukrainy. Wernisaż wystawy obrazów Ivana Marchuka zorganizowany został w ramach Dnia Ukraińskiego na VII Interdyscyplinarnym Festiwalu Miasto Gwiazd w Żyrardowie. Artyście towarzyszyli Weronika Marczuk Prezes Zarządu Towarzystwa Przyjaciół Ukrainy oraz Tamara Strypko kurator wystawy. Kuratorem wystawy eksponowanej w Muzeum Mazowsza Zachodniego jest prof. Artur Krajewski. Patronat honorowy nad wystawą objął Minister Kultury Ukrainy.

Obrazy Marchuka zachwycają różnorodnością technik, barwą i ukazanymi emocjami. Jak mówi sam artysta: „Dla mnie sztuka – to jest życie i objawienie. Innej alternatywy nie ma”. Obok prac figuratywnych z bogatą symboliką nawiązujących do motywów ludowych i biblijnych, można również zobaczyć cykl abstrakcji oraz obrazy wykonane autorską techniką zwaną plątanizmem.

Ivan Marchuk - laureat państwowej nagrody im. Tarasa Szewczenki, jedyny artysta ukraiński zaliczony do Złotej Gildii Akademii Sztuki Współczesnej w Rzymie. W roku 2007 brytyjski dziennik "The Daily Telegraph" wymienił nazwisko Ivana Marchuka na liście setki geniuszów współczesności, tworzących nowy obraz świata.