Paweł Hulka-Laskowski dzieciom

Paweł Hulka-Laskowski jest jednym z najznamienitszych i najbardziej znanych Żyrardowian. Był pisarzem, tłumaczem i społecznikiem. Prowadził wykłady i kursy dla robotników żyrardowskich, brał czynny udział w pracach Klubu Robotniczego i Stowarzyszenia „Samokształcenie”. Do najważniejszych jego dzieł literackich o tematyce żyrardowskiej należą: "Mój Żyrardów" i "Księżyc nad Cieszynem" oraz tłumaczenia pisarzy czeskich, francuskich, angielskich i rosyjskich. Najbardziej znany przekład to "Przygody dobrego wojaka Szwejka" Jarosława Haška i "Podróże Guliwera" Jonatana Swifta.

Jednak mało znaną działalnością Hulki – Laskowskiego jest jego twórczość pisana dla dzieci. Poniżej przedstawiamy skany jednej z jego opowiastek rymowanych wraz z ilustracjami. Życzymy miłego czytania.