Typy uliczne Józefa Rapackiego

Józef Rapacki urodził się 19 marca 1871 r. w Warszawie. Bardzo wcześnie wykazał zainteresowanie malarstwem, a w trakcie nauki ujawniło się jego zamiłowanie do mazowieckiego krajobrazu. Uczył się rysunku u Wojciecha Gersona, studia odbył w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych. Umiłowanie natury, wrażliwość na pełen uroku mazowiecki pejzaż, to główne cechy charakterystyczne twórczości Rapackiego.

W tym odcinku ciekawostek prezentujemy państwu bardzo ciekawy zestaw litografii autorstwa J. Rapackiego pt. „Z dawnej i niedawnej Warszawy. Album typów ulicznych”, który został wydany drukiem w 1915 r. Przedstawia on malownicze postacie ginących zawodów w czasach autora, a dzisiaj już praktycznie niespotykanych. Takie postacie jak nosiwoda, kiełbaśnik, czy szatkownik kapusty stanowiły o kolorycie dawnego życia miejskiego, które to uchwycił w swoich litografiach malarz. Pomimo, że Rapacki rysował swoje typy w Warszawie z pewnością wiele z tych zawodów i postaci można było spotkać również w dawnym Żyrardowie.