Sklepy Zakładów Żyrardowskich

Towarzystwo Akcyjne Zakładów Żyrardowskich posiadało swoje sklepy nie tylko w Warszawie, Żyrardowie, Łodzi i Lublinie. Sklepy te znajdowały się także poza granicami Polski, w takich miastach jak Moskwa, w której zatrudnionych było aż 74 pracowników, innym miastem był Charków pracowało tam 20 sprzedawców natomiast w Kijowie pracowało 17 osób. Sklepy istniały także w takich miastach jak: Tyflis, Odessa, Rostów, Wilno, Saratów, Taszkient, Kiszyniów i wielu innych miastach. W Warszawie było aż 6 sklepów, w których można było kupić wyroby Towarzystwa Akcyjnego Zakładów Żyrardowskich łączna ilość osób tam zatrudnionych wynosiła 61. Sklepy cieszyły się ogromnym zainteresowaniem i popularnością nie tylko w Polsce, ale także za jej granicami, świadczyć mogą o tym dochody, jakie uzyskiwały tamtejsze sklepy. Łącznie we wszystkich sklepach pracowało 312 osób, a kierownik sklepu w Moskwie mógł nawet otrzymać 11737 rubli.

(źródło: „Zakłady Żyrardowski w latach 1885-1915, Krzysztof Zwoliński, wydawnictwo Książka i Wiedza, Warszawa 1979)