Klub „Penelopa”

Minęło już 31 lat, od kiedy w żyrardowskiej Resursie powstał klub pod nazwą „Penelopa”, zrzeszający wszystkich miłośników tkactwa artystycznego. Na początku lat 80. pan Homanowski dostąpił zaszczytu poprowadzenia pierwszych zajęć w klubie. Po pewnym czasie, artysta został zastąpiony innym opiekunem, czyli W. Kornackim.

Klub „Penelopa” spotykał się w Resursie raz w miesiącu. Wtedy to członkowie byli zobligowani do prezentowania swoich dzieł. Ponadto w dobrym tonie było ciągłe dokształcanie się w zakresie tkactwa artystycznego. W Resursie na spragnionych wiedzy czekał warsztat tkacki oraz kołowrotek. Wszystkie pasjonatki tkactwa, pytane o powód przystąpienia do klubu, zgodnie odpowiadały, że to nie tylko forma relaksu. Dzięki doskonaleniu swoich umiejętności mogły również wyrazić swoją artystyczną duszę.

Prace członkiń „Penelopy” doczekały się wielu wernisaży i były doceniane również poza granicami naszego miasta. Tkaczki przedstawiały swoje dzieła na wystawach w Milanówku oraz Sochaczewie.

Zdjęcia autorstwa E. Mościckiego („Życie Żyrardowa” 1983, nr 13 (1552), s. 13)

Lniany ZaułekUrząd MiastaBibliotekaCentrum KulturyOŻyrardówOŻyrardówŻyrpointŻyrpointGłosGłosŻycie Tydzień Żyrardowa