Statek "Żyrardów"

„Płyń przez morza, oceany, rozsławiaj portugalskich i polskich stoczniowców, przynoś chwałę banderze Rzeczypospolitej... nadaję ci imię Żyrardów” - niniejsze słowa wypowiedziała Irena Lipińska przy ceremonii chrztu statku „Żyrardów”. 10 kwietnia 1980 roku statek „Żyrardów” wszedł w skład Polskiej Marynarki Handlowej. Był to chłodniowiec, który służył do przewozu cytrusów i innych krótkoterminowych produktów na liniach południowo i środkowoamerykańskich. Kadłub wykonała stocznia portugalska natomiast prace wykończeniowe i wyposażeniowe odbyły się w Stoczni Gdańskiej.

Później statek został sprzedany do Panamy i pływał pod nazwą Nordic Trader do listopada 1994 roku. Następnie został przemianowany na Aquila II, a od grudnia 1998 roku był zarejestrowany jako Ocean Breeze i pływał pod banderą cypryjską. We wrześniu 2001 roku chłodniowiec został zaatakowany przez uzbrojonych piratów. Kapitan wysłał depeszę o pomoc i załoga została uratowana przez statek MV Nordstrand.

Więcej informacji o statku: