Zagadka myśliwego

Gdy 2010 roku Myśliwy z parku Karola Dittricha powrócił na swoje dawne miejsce, pracownicy Muzeum czuli, że stało się coś ważnego i symbolicznego. Od momentu rozpoczęcia renowacji staraliśmy dowiedzieć się czegoś więcej o samej rzeźbie, bo piękną legendę opisaną przez Macieja Twardowskiego zna chyba każdy mieszkaniec naszego miasta. Nie znaleźliśmy żadnych konkretnych informacji odnośnie autora projektu, czy miejsca w którym Myśliwy został wykonany, dowiedzieliśmy się jedynie szczegółów odnośnie techniki wykonania. Teorii na ten temat było bardzo wiele, jeden z żyrardowskich historyków zasugerował nawet, że autorem projektu Myśliwego był August Frind. Zagadka została rozwiązana w ubiegły wtorek, w czasie spotkania z Wojciechem Maślarzem. Na spotkaniu był Pan Jerzy Paruszewski, który przywiózł z wycieczki do Rygi bardzo ciekawe zdjęcia. Na piętrze frontonu kamienicy przy placu targowym w Rydze (w pobliżu Małej i Wielkiej Gildii, zegara miejskiego i carskiego Trzeciego Ryskiego Towarzystwa Wzajemnego Kredytu) stoi bliźniaczo podobna rzeźba.  Okazuje się, że nasz Myśliwy, to parkowa rzeźba, a raczej odlew, wykonany najprawdopodobniej w jednej z niemieckich manufaktur, jako wyrób seryjny. Oczywiście „nasz” Myśliwy, to piękna pamiątka czasów przeszłych, idealnie wtopił się w historię i tradycję Żyrardowa. I jeszcze jedno, warto spotykać się z ludźmi, którzy mają pasję i chcą dzielić się nią ze słuchaczami.

Dziękujemy Panu Wojciechowi Maślarzowi i Panu Jerzemu Paruszewskiemu.