Spotkanie z Tadeuszem Płużańskim autorem książki BESTIE
W piątek 15 marca w Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie odbyło się spotkanie z Tadeuszem Płużańskim, historykiem autorem książki „Bestie”. Spotkanie zrealizowane zostało w ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, organizowanych przez Wojciecha Szustakiewicza – Starostę Żyrardowskiego oraz Muzeum. Obchody odbywają się pod patronatem Posła na Sejm RP Macieja Małeckiego. Na spotkaniu obecni byli miedzy innymi Krzysztof Ciołkiewicz Wicestarosta Powiatu Żyrardowskiego oraz Bogdan Zieliński Przewodniczący Rady Miasta Żyrardowa. Tadeusz Płużański przyjechał do Żyrardowa na zaproszenie Muzeum Mazowsza Zachodniego. Tematem spotkania i dyskusji była problematyka związana z sądowym aparatem represji okresu stalinowskiego oraz z Żołnierzami Wyklętymi. Dziękujemy autorowi Tadeuszowi Płużańskiemu za pasjonujący wykład oraz gościom i sympatykom historii obecnym na spotkaniu.
Państwo Podziemne
Od 7 marca na terenie małego amfiteatru, za budynkiem Muzeum Mazowsza Zachodniego można oglądać wystawę pt Państwo Podziemne. Ekspozycja odbywa się w ramach powiatowych obchodów Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, pod patronatem Posła na Sejm RP Macieja Małeckiego. Współorganizatorem obchodów jest Starosta Żyrardowski Wojciech Szustakiewicz. Wystawa udostępniona została przez Stowarzyszenie Dolnośląska Inicjatywa Historyczna. Za pomoc w organizacji przedsięwzięcia dziękujemy Marcinowi Rosińskiemu. Wystawa ma charakter plenerowy, zapraszamy mieszkańców Żyrardowa oraz wszystkich zainteresowanych historią II wojny światowej do zwiedzania.
Losy Żołnierzy Wyklętych spotkanie z dr Leszkiem Żebrowskim
We wtorek 12 marca w Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie odbyło się spotkanie z dr Leszkiem Żebrowskim, historykiem z Uniwersytetu Warszawskiego. Spotkanie zrealizowane zostało w ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, organizowanych przez Wojciecha Szustakiewicza – Starostę Żyrardowskiego oraz Muzeum. Obchody odbywają się pod patronatem Posła na Sejm RP Macieja Małeckiego. Leszek Żebrowski przyjechał do Muzeum na zaproszenie Klubu Gazety Polskiej w Żyrardowie. Tematem wykładu i dyskusji były losy Żołnierzy Wyklętych. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji przedsięwzięcia oraz gościom i sympatykom historii obecnym na spotkaniu.
Zaplute karły reakcji Wystawa poświęcona pamięci Żołnierzy Wyklętych
W czwartek 7 marca o godz. 18.00 w Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie, Wojciech Szustakiewicz Starosta Żyrardowski otwierając wystawę pod Honorowym Patronatem Macieja Małeckiego posła na Sejm RP, odczytał słowa odezwy kolportowanej na Pomorzu w połowie 1946 r: przez żołnierzy mjr. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki" „Wypowiedzieliśmy walkę na śmierć lub życie tym, którzy za pieniądze, ordery lub stanowiska z rąk sowieckich mordują najlepszych Polaków, domagających się wolności i sprawiedliwości Nie jesteśmy żadną bandą, tak jak nas nazywają zdrajcy i wyrodni synowie naszej Ojczyzny. My jesteśmy z miast i wiosek polskich. Walczymy za świętą Sprawę, o wolna, niezależną, sprawiedliwą i prawdziwie demokratyczną Polskę".
Wernisaż wystawy swoją obecnością uświetniła Grupa Rekonstrukcji Historycznej, Strzelcy 31 p.p. ze Mszczonowa. Wystawa została zrealizowana na podstawie materiałów przekazanych przez Instytut Pamięci Narodowej oddział w Lublinie.
Dziś obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych 1 marca 1951 roku wykonano wyrok śmierci na członkach niepodległościowego IV Zarządu Głównego Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość". W więzieniu na warszawskim Mokotowie zamordowano Łukasza Cieplińskiego, Adama Lazarowicza, Mieczysłąwa Kawalca, Józefa Rzepkę, Franciszka Błażeja, Józefa Batorego i Karola Chmiela. Niech 62. rocznica rozstrzelania dowództwa WiN przypomni nam o niestrudzonych walkach żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. Zapraszamy! "Miłośc na francuskiej pocztówce."Wystawa na ogrodzeniu Parku im. Karola Augusta Dittricha.
"Jeśli kto szepcąc o miłości swojej
Dobiera słów
Nie wierz, bo miłość szelestu się boi
Jak anioł snów".
(z pamiętnika z okresu międzywojennego)
Z okazji Dnia św. Walentego,
Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie prezentuje Państwu reprodukcje francuskich kart zalotnych z okresu dwudziestolecia międzywojennego. Niniejsza kolekcja ukazana w wyborze, przypomina o popularności ilustrowanej karty pocztowej, która od czasu światowej wystawy w Paryżu w 1900 roku, stała się powszechnie pożądanym obiektem w Europie. Motyw litografii wieży Eiffla, znany z początków produkcji przemysłowej pocztówek , z czasem był zastępowany przez nadruki dostosowane do bieżących wydarzeń społecznych i różnorodnych okazji. Od roku 1904 drukowano na skalę masową krajobrazy, wizerunki sławnych postaci oraz scenki rodzajowe, także o zabarwieniu erotycznym. Te ostatnie, szczególnie w tradycji anglosaskiej, stały się najistotniejszym aspektem obchodów dnia 14 lutego, któremu patronuje św. Walenty. Dla wszystkich zakochanych Miłość jest osią, na której Bóg stoi.
Poezją w życiu, a życiem w poecie,
Cierniem, u którego ofiara się plecie.
Może i kluczem do szczęścia podwoi,
Bezdenną czarą co przyrodę poi.
Berłem mężczyźnie, koroną kobiecie. Powstanie Styczniowe spotkanie z prof. Wiesławem Janem Wysockim
We wtorek 12 lutego w Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie gościł prof. Wiesław Jan Wysocki z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, który przyjechał do Żyrardowa na zaproszenie Klubu Gazety Polskiej i Muzeum. Tematem spotkania było Powstanie Styczniowe. W trakcie wykładu Profesor szczegółowo omówił problematykę związaną z przyczynami powstania zwracając uwagę na sytuacje geopolityczną w owym czasie. Wśród zaproszonych gości obecni byli Krzysztof Ciołkiewicz, Wicestarosta Powiatu Żyrardowskiego i Mieczysław Gabrylewicz, Członek Zarządu Powiatu Żyrardowskiego. Dziękujemy wszystkim osobom, które przyczyniły się do zorganizowania spotkania oraz sympatykom historii za liczne przybycie na spotkanie.
Wykład o Powstaniu Styczniowym Powstanie styczniowe, to jeden z symboli walk Polaków o wyzwolenie się spod "carskiego jarzma". W tym roku obchodzimy 150 rocznicę wybuchu tego wolnościowego zrywu, który obrósł legendą i zainspirował następne pokolenia do walki o niepodległość.
Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie zaprasza na wykład prof. Wiesława Jana Wysockiego z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, które odbędzie się we wtorek 12 lutego o godz. 18.00 w siedzibie Muzeum przy ul. Karola Dittricha 1. Tematem wykładu bedą oczywiście walki oddziałów partyzanckich w czasie Powstania Styczniowego 1863 – 1864.
|