Historia ewangelików w Polsce środkowej w XVIII-XX w.

 W XVII wieku w Polsce środkowej zostali osiedleni tzw. Olędrzy - rozlokowani początkowo w pobliżu wsi Baranów, Jaktorów, Szczawinek i Kaski. Olendrami nazywano potomków Fryzów, Flamandów, Niemców, ale i Polaków mówiących po niemiecku, a pochodzących z Pomorza czy Wielkopolski. Miejscowa ludność określała ich mianem Holendrów czy Olędrów, nie ze względu na ich narodowość, lecz na sposób gospodarowania. Nowi przybysze przywieźli ze sobą także swoją wiarę. Tak rozpoczęła się niezwykle interesująca historia ewangelików na ziemiach Mazowsza Zachodniego - historia trwająca nieprzerwanie do dnia dzisiejszego.

Wczoraj w siedzibie Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie, dr. Paweł Fijałkowski wygłosił wykład na temat historii ewangelików w Polsce środkowej w XVIII-XX w. Zgromadzeni goście dowiedzieli się jak wyglądały początki ludności ewangelickiej w naszym regionie oraz ich życie społeczne i religijne. Dr. Fijałkowski przybliżył słuchaczom kolejne etapy osadnictwa, a także powstanie pierwszych parafii ewangelickich na ziemiach Mazowsza Zachodniego. Goście poznali dzieje wzrostu społeczności, trwającego aż do wybuchu I Wojny Światowej, po której liczba osób w parafiach ewangelickich zmniejszyła się blisko o połowę. Jednak to II Wojna Światowa okazała się punktem zwrotnym dla ewangelików. Po jej zakończeniu, tylko garstka pozostałych w naszym regionie parafian mogła rozpocząć odbudowę swojej społeczności.

Po zakończeniu wykładu rozpoczęła się ożywiona debata o historii społeczności ewangelickiej. Goście zadawali dr. Fijałkowskiemu pytania, opowiadali swoje rodzinne historie, anegdoty. Do dyskusji włączyła się także Pani Halina Radacz - Diakon Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Żyrardowie, dzieląc się swoją wiedzą i spostrzeżeniami. Na koniec chętni zobaczyli wystawę Naszego Muzeum - "Ewangelicy w dawnym Żyrardowie" - dostępną dla wszystkich zwiedzających do końca lutego.

Serdecznie zapraszamy na kolejne spotkania organizowane przez Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie.

Lniany ZaułekUrząd MiastaBibliotekaCentrum KulturyOŻyrardówOŻyrardówŻyrpointŻyrpointGłosGłosŻycie Tydzień Żyrardowa