Popiersie Karola Augusta Dittricha
powróciło na swoje miejsce w Ochronce

Jednym z ciekawszych eksponatów w zbiorach Muzeum Mazowsza Zachodniego jest marmurowe popiersie Karola Augusta Dittricha. Zwiedzający mogli oglądać je w holu willi reprezentacyjnej Karola Dittricha, dzisiaj siedzibie Muzeum. W czasach świetności Fabryki Wyrobów Lnianych w Żyrardowie popiersie właściciela zakładów stało na honorowym miejscu w Ochronce Fabrycznej.

 

Po wojnie postument zaginął a popiersie Karola Dittricha trafiło do Muzeum. Kolejni Dyrektorzy podejmowali działania zmierzające do przywrócenia rzeźbie jej świetnego wyglądu.

Okazja nadarzyła się w zeszłym roku, kiedy Dyrektor Muzeum Mazowsza Zachodniego Bogusław Nietrzebka odnalazł zaginiony granitowy postument, i podjął starania, by razem z popiersiem poddać go renowacji.

Starania zostały zakończone sukcesem w tym roku. Na mocy umowy z Prezydentem Żyrardowa Andrzejem Wilkiem, Muzeum przekazało w depozyt Urzędowi Miasta postument wraz z popiersiem oraz dwiema mosiężnymi tablicami, w języku polskim i niemieckim.

Zgodnie z umową rzeźba, postument i tablice poddane zostały renowacji, sfinansowanej ze środków Urzędu Miasta Żyrardowa. Następnie rzeźba trafiła do świeżo odnowionej Sali balowej w Ochronce, gdzie od 15 czerwca mogą ją oglądać mieszkańcy miasta i turyści.

 

Lniany ZaułekUrząd MiastaBibliotekaCentrum KulturyOŻyrardówOŻyrardówŻyrpointŻyrpointGłosGłosŻycie Tydzień Żyrardowa