|
Odebrano Wam życie, dziś dajemy Wam tylko pamięć
O niezwykłych wrażeniach, doznaniach czy wzruszeniu mogą mówić uczestnicy otwarcia wystawy „Praca przymusowa i niewolnicza obywateli polskich na rzecz Trzeciej Rzeszy w latach 1939-1945” w dniu 5 listopada br. w naszym muzeum.
Wystawa zrealizowana została przez Fundację Polsko-Niemieckie POJEDNANIE, ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura-Interwencje 2015.
Przybyłych gości powitał dyrektor muzeum Bogusław Nietrzebka oraz Dariusz Pawłoś Przewodniczący Zarządu Fundacji, który dziękując za możliwość prezentowania wystawy w Żyrardowie, przybliżył cel jej powstania. A było nim przede wszystkim upamiętnienie losów ludzi, którzy przeżyli gehennę okupacji, robót niewolniczych i przymusowych. Istotne jest również to, aby złożyć hołd zarówno żyjącym ofiarom nazizmu, jak i tym wszystkim, którzy zginęli i cierpieli w czasie okupacji niemieckiej.
Następnie Pan Prezes oprowadził gości po wystawie. Składają się na nią zdjęcia, listy, fragmenty relacji i wspomnienia, niektóre bardzo osobiste i wzruszające. Ekspozycja podzielona została na działy tematyczne obrazujące pracę Polaków na okupowanych ziemiach polskich, losy dzieci, kobiet, jeńców wojennych. Uwidoczniono również takie aspekty życia jak obronę godności, życie codzienne i religijne. Wystawę kończy część poświęcona historii pojednania polsko-niemieckiego po II wojnie światowej i roli jaką odegrała w niej Fundacja. Na wystawie możemy również odnaleźć akcenty żyrardowskie.
Organizatorzy wystawy mają nadzieję, że zarówno starsi jak i młode pokolenie odnajdzie dzięki tej wystawie własną drogę do historii tych czasów i zachowana będzie pamięć o krzywdzie ludzkiej jako najskuteczniejsze zabezpieczenie przed złem.
|
|
|
|