Otwarcie wystawy "Sztuka spod Giewontu"

Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie i Młodzieżowy Dom Kultury w Żyrardowie zapraszają na otwarcie wystawy pt. "Sztuka spod Giewontu", które odbędzie się 26 stycznia 2012 r. o godz. 15.00 w siedzibie Muzeum, ul. Dittricha 1. Goście z Zakopanego na wystawie zaprezentują dorobek swojej pracy artystycznej. Na ekspozycji będzie można podziwiać ciekawe połączenie rzeźby z metalu i drewna Czesława Jałowickiego z artystycznymi tkaninami Ewy Fortuny.

 

Czesław Jałowiecki

Urodzony w 1935 r. w Przyszowicach na Śląsku. W 1956 r. ukończył Liceum Technik Plastycznych, kierowane przez Antoniego Kenara w Zakopanem. Od 1958 r. studiował na PWSSP w Poznaniu na Wydziale Malarstwa, Grafiki i Rzeźby ze specjalizacją rzeźby monumentalnej, w pracowni Prof. Jacka Puget’a i Prof. Bazylego Wojtowicza. Dyplom uzyskał w 1964 r. Pracował jako pedagog przedmiotów artystycznych w LO im. O. Balzera i  MDK „Jutrzenka” w Zakopanem w latach 1967-2001. Przez 20 lat był dyrektorem w/w placówki przemianowanej później na Młodzieżowe Centrum Kultury. Od 1965 r. uczestniczył czynnie w życiu artystycznym biorąc udział w licznych wystawach zbiorowych w kraju i za granicą oraz organizując wystawy indywidualne. Do dziś aktywnie działa w stowarzyszeniu ZPAP.

Wykonuje rzeźby w drewnie, betonie i w brązie. Stosuje również technikę montażu, głównie z elementów metalowych sposobem spawania, wycinania i palenia. Prace jego znajdują się w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą.

Czesław Jałowiecki w październiku 2012 r. został odznaczony Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

 

Ewa Fortuna

Urodzona w Zakopanem. Absolwentka krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Dyplom uzyskała w 1970 roku w pracowni prof. Leszka Wajdy. Od 1971 roku należy do Związku Polskich Artystów Plastyków, wieloletni członek Zarządu Okręgu w Zakopanem, w latach 1999-2002 pełniła funkcję prezesa zakopiańskiego Okręgu. Prawie 20 lat pracowała jako projektant w nadzorze artystycznym w Zakopiańskich Warsztatach Wzorcowych „Cepelia” w Zakopanem.

Zajmuje się tkaniną artystyczną, malowaniem pastelem, tworzy kolaże. Stosuje własną technikę połączenia malarstwa z naturalnymi motywami roślinnymi. W 2010 roku obchodziła 40-lecie pracy twórczej. Swoje prace eksponowała na 15-tu wystawach indywidualnych i ponad 90-ciu wystawach środowiskowych, ogólnopolskich, międzynarodowych.

Jej prace znajdują się między innymi w Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, w Muzeum Tatrzańskim w Zakopanem, w Instytucie Wzornictwa w Warszawie, w Muzeum Jana Kasprowicza na Harendzie oraz w zbiorach prywatnych w kraju i zagranicą. Wyróżniona Nagrodą BURMISTRZA MIASTA ZAKOPANE 2011, oraz Nagrodą ZPAP - Statuetka HALNA 2011.