"Miłość na francuskiej pocztówce", 14 luty - marzec 2013

 

Miłość na francuskiej pocztówce

 

"Jeśli kto szepcąc o miłości swojej

Dobiera słów

Nie wierz, bo miłość szelestu się boi

Jak anioł snów".

(z pamiętnika z okresu międzywojennego)

 

Z okazji Dnia św. Walentego,

Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie prezentuje Państwu reprodukcje francuskich kart zalotnych z okresu dwudziestolecia międzywojennego. Niniejsza kolekcja ukazana w wyborze, przypomina o popularności ilustrowanej karty pocztowej, która od czasu światowej wystawy w Paryżu w 1900 roku, stała się powszechnie pożądanym obiektem w Europie. Motyw litografii wieży Eiffla, znany z początków produkcji przemysłowej pocztówek , z czasem był zastępowany przez nadruki dostosowane do bieżących wydarzeń społecznych i różnorodnych okazji. Od roku 1904 drukowano na skalę masową krajobrazy, wizerunki sławnych postaci oraz scenki rodzajowe, także o zabarwieniu erotycznym. Te ostatnie, szczególnie w tradycji anglosaskiej, stały się najistotniejszym aspektem obchodów dnia 14 lutego, któremu patronuje św. Walenty.

Opiekun zakochanych był biskupem rzymskim, żyjącym w III wieku, lekarzem i męczennikiem straconym z rozkazu cesarza Klaudiusza. W tradycji polskiej był on patronem chorych i cierpiących. W dzień św. Walentego na Kurpiach odbywały się w świątyniach nabożeństwa, na które przynoszono wota, czyli ofiary w intencji chorych, w postaci ulepionych z wosku serduszek, krążków, czy figur o kształtach antropomorficznych. Świece wotywne, wysokości osoby chorej powierzanej w modlitwach św. Walentemu, przynoszono do kościołów na Pomorzu. W innych regionach naszego kraju pilnowano by we wznoszonych modlitwach nie wypowiadać nazwy choroby, aby "jej bardziej nie prowokować" i by nie przechodzić, zwłaszcza bez wstawiennictwa świętego, przez zamarznięte wody, gdyż lód w tym okresie łatwo pęka.

Obecnie przyjęły się w Polsce obyczaje z krajów zachodnich, gdzie już od wieków dominują walentynki - czyli karty z motywem czerwonych serduszek, kwiatów i innych ozdobnych elementów, zawierające romantyczne wierszyki i sentencje. Warto pamiętać, że wyznania miłosne oraz najlepsze życzenia z tej okazji składane osobom kochanym i bliskim, według tradycji powinny być wysyłane anonimowo, opatrzone jedynie podpisem...

Twój Walenty