Sokotra - wyspa smoczej krwi w fotografii Jacka Herman-Iżyckiego. luty - marzec 2009.

Sokotra - wyspa smoczej krwi w fotografii Jacka Herman-Iżyckiego to kolejna egzotyczna wystawa zorganizowana w Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie. Na ekspozycję składają się zdjęcia Jacka Herman-Izyckiego, podróżnika i znakomitego fotografika. Wystawę wzbogacają eksponaty ze zbiorów Ambasady Republiki Jemenu, Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie oraz zbiorów prywatnych, obrazujące życie codzienne na Sokotrze. Patronat honorowy nad wystawą objęła Ambasada Republiki Jemenu.

Ta niezwykła i egzotyczna wyspa należy do Jemenu, a geograficznie jest częścią Afryki. Zamieszkują ją potomkowie arabskich osadników, trudniący się pasterstwem i rybołówstwem. Na Sokotrze żyje około 60 tys. mieszkańców, wyznawców islamu.

Sokotra nazywana jest wyspą smoczej krwi. Wiąże się to z hinduską legendą, według której krwiożercze smoki ustawicznie polowały na słonie, wypijając ich krew. Smoki i słonie uważano za mitycznych braci, choć ich związek był śmiertelny. Zdarzyło się raz tak, że umierający słoń przygniótł swym ciałem smoka. Z ciała przygniecionego smoka wysączyła się brunatna ciecz, mieszanina krwi obu zwierząt i zabarwiła okoliczną ziemię. Od tej pory brunatną ziemię nazywano cynobrem, podobnie jak żywicę wyciekająca z pni drzewa smoczego